.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturė - Tregime poetike

Poezi nga Kadri  A. Sherifi

TREGIME POETIKE

 

 

 

         Njė rreze drite

         

          Nė rrugėt e botės

          vrapoj...

          kur vrapin e ndal

          mendoj...

 

          S`mendoj pėr dashurinė,

          - e kam pėrjetuar,

          as pėr fėmijėrinė

          edhe ajo ka shkuar.

 

          Mendoj nė atė dritė,

          qė mė rrezatoi,

          nė djep kur u linda,

          atė dritė qė shkoi.

                                         12.03.2006 Neuhausen

 

 

           Jeta

 

          Shenjė e parė e jetės

          ėshtė frymė e parė,

          shenjė e dytė e saj

          kur kjo frymė ka dalė.

 

          Njė nismė ka pėrherė

          dhe askush s`e di,

          kur mbaron kjo nismė

          fillon pėrsėri.

 

          Beson a s`beson

          ėshtė punė pėr ty,

          tė gjitha kėto

          veē njė Zot i di!

                                        12.03.2006 Neuhausen

 

 

          Ata

 

         Ata tė thonė,

         ke tė drejtė.

         pastaj tė thonė,

         s`ke tė drejtė.

 

         Ke tė drejtė,

         s`ke tė drejtė

         me dhe pa

         tė ik kjo jetė.

                                      16.03.2006 Neuhausen

 

 

 

 

 

          Lindja

 

          Atje ku lind dielli,

         lindi qėnja jonė.

         i dha dritė qielli,

         dritė, pėrgjithmonė.

                                         20.03.2006 Neuhausen 

 

 

 

         Ndjenja

 

         Sa e shtrenjtė ėshtė ndjenja,

         aq e rrėndė ėshtė jeta;

         kush e bėn jetėn e lehtė,

         s`di se ē`ndjenjė mund tė ketė!

                                          24.03.2006 Neuhausen

 

 

 

 

         Shtėpia ime

 

         Nė ēarshi tė epėr,

         pran` lumit Shkumbin,

         afėr njė mulliri,

         e kisha shtėpinė.

 

         Fėmininė time,

         aty e jetova,

         edhe klas`n e parė,

         aty e fillova.

 

         Sa shumė pėrjetime,

         mbetėn nė at vend,

         sot e kėsaj dite,

         unė i kam ndėrmend.

 

        

         Nė vitet qė shkuan,

         ē`do gjė ishte tretur,

         nė fole kujtimesh,

         asgjė s`kishte mbetur.

        

         Sikur s`kish fėmijė,

         gjith` ishin tė rritur,

         s`loznin si dikur,

         po rrinin t` mėrzitur!

 

         Lojrat popullore,

         q` i luanim atėherė,

         ishin zėvendėsuar,

         me lojra - fliper.

        

        

         Drejtova shikimin

          pash njė tjetėr kulm,

         nuk ish` mė shtėpia,

         ku u rrita unė.

 

          Ishte mė e madhe,

          edhe mė e bukur,

          por edhe kujtimet,

          diku ishin zhdukur.

 

          Ktheva sytė nga mali,

          qė ish` pran shtėpisė,

          doja t`i kujtoja,

          dit`e fėmirisė.

 

         

          Ato ditė pranvere,

          kur mali gjelbėronte,

          e nė degė t`bagremit,

          bilbili kėndonte.

 

          Nė rrėzė tė malit,

          kalonte dhe njė prua,

          prej lumit Shkumbin,

          me ujė tė kulluar.

 

          Kishte shumė ndryshime,

          - s`loznin mė fėmijė,

          - natyrė e bukur,

          ish` bėrė deponi.   

 

        

         E ndjeva njė dhimbje,

         pėr t` bukurėn natyrė,

         i thash vetes time!

         „Njerėz pa mėshirė“.

 

         S`kishte as rrugicė,

         pėr n`brendi tė pyllit,

         as edhe pėrroi,

         qė shkonte drejt mullirit.

 

         Gjithė ato ndodhi,

         ishin  pėrjetime,

         tani, mė janė bėrė,

          pjesė e ndjenjės sime.

                                      27.03.2006 Neuhausen

 

 

          Egoja

 

          Unė dhe ai,

          po!

          e imja dhe e tija,

          po!

          pėr mua dhe pėr te,

          po!

          ku je ti!?

                                         29.03.2006 Neuhausen

         

 

          Lot i syrit

 

          Kur syri loton,

          dhe loti rjedh ngadalė,

          nė faqen tėnde tė njomė,

          lė gjurmė tė paparė.

 

          O lot i syrit tim,

          i kulluar qė je,

          po a mė tregon;

          burimin ku e ke?

         

          Unė po ta tregoj,

          por s`di a mė beson!

          pyete zemrėn tėnde,

          mė mirė ta tregon.

                                         02.04.2006 Neuhausen

 

 

          Rrugė pa-rrugė

 

          Stė thashė rri,

          kur ti shkove,

          lirinė the: e dua!

          nė rrugėn qė zgjodhe.

 

          S`mė pyete,

          as mė tregove,

          pa mė thuaj, a e gjete!

          ate qė kėrkove?

                          

          Kėtu tė gjitha i kishe:

          edhe lirinė,

          qetėsinė,

          a e di, sa i meritove!?     

         

          Tani tė pyes,

          A e kuptove?

                                         09.04.2006 Neuhausen

 

 

 

          Njeriu dhe koha

 

          Qė nga e kaluara,

          pėr tė gjitha hallet,

          shkurt e troē i themi,

          „Koha i ka fajet”.

 

          Kur mikut i shkon n`vizitė,

          nuk lėviz as vendin,

          se i shkon n`at kohė,

          kur ti ia prish rendin.

 

          N` kafene me shokė,

          t` ngarkon me epitete,

          vazhdon, por dhe shton,

          kur mbrin nė shpi t`vete.

 

 

          Birit tė haxhuzes,

          po i duket pak...

          tė mer nė telefon

          qė ti vė kapak.

 

          O vllezėr tė dashur,

          unė mė nuk e di!

          a i ka fajet koha?

          apo ky njeri.

                                        10.04.2006 Neuhausen

 

 

          Kėrkesat...

 

          Dikush kėrkon krahė

          qė tė fluturojė,

          i varfėri bukė,

          qė tė mbijetojė,

          i pasuri, pasurinė

          kėrkon

          qė ta mbrojė,

          i poshtri, poshtėrisnė

          do qė ta tregojė.

          nė botėn e k`saj bote,

          njeriu diē` kėrkon,

          Ndėrsa unė...

          s` dua zemrėn time,

          e keqja ta ngacmojė.

                                          12.04.2006 Neuhausen