.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Ti nuk je ti, ti je ti nė ty!

Shkruan: Adnan ABRASHI  

www.syri3.com

 

      TI NUK JE TI, TI JE TI NĖ TY!

 

      Qė nga mėngjesi e deri nė mbrėmje, ne jetojmė dhe e vejmė nė lėvizje veten me fjalė. Ka shumė njerėz qė edhe kur flenė flasin. Andaj, ne edhe kur flemė, jemi tė ngarkuar me fjalė. Fjalė, fjalė, fjalė...vetė, fjalė...

 

        I tėrė Universi ose sistemi ynė solar ėshtė njė hapėsirė e madhe dhe e pakufishme e evolucionit. Ky sistem nė konstruksionin e vet ėshtė i shtatėfishtė dhe pėrfshin botėn materiale bashkė me gjashtė shtresat tjera jomateriale, tė shprehura nė formė tė gradacioneve progresive, qė ne do t'i quajmė si shtresa ose nivele. Niveli mė i afėrt i ndėrtimit tonė fizik (material) ėshtė plani astral, nė tė cilin hyjmė gjatė gjumit dhe vdekjes fizike. Kjo ėshtė njė shtresė subtile e ndjenjave, e emocioneve dhe dėshirave tona. Pas atij astral, plani tjetėr mė i lartė ėshtė niveli mental. Si qenie e gjallė ne e kalojmė jetėn mė sė shumti nė kėtė realitet dhe pėrmes tij jemi tė vetėdijshėm pėr tė gjitha realitetet tjera. Kėtu bėjnė pjesė aftėsitė dhe shkathtėsitė e shumta tė procesit tė tė menduarit, tė fantazisė, tė planifikimit etj. Ky plan, po ashtu ėshtė i ndėrtuar nga dy nėnplane: ai i ulėt mental dhe plani i lartė mental. Kėto nėnplane janė tė njohura me terme pėr ne mė tė popullarizuara dhe tė pranuara edhe nga shkenca: nėn plani i ulėt mental, si vetėdije, kurse ai i larti mental, si ndėrvetėdije.

           Pas planit mental, vjen plani intuitiv i lartėsuar nė shtresėn e katėrt tė qenies sonė hyjnore. Nė literaturėn e urtėsisė sė okultizmit, ky plan quhet BUDDHI. Pas planit Buddhi ose intuitiv, vjen niveli mė i lartė i planit ATMIK, ANUPADAKA dhe si nivel i shtatė, gjegjėsisht i pari nga burimi, ėshtė plani ADI.

           Pėr krijimin e njė pikėnisje elementare, sa pėr fillim, besoj se kjo do tė jetė e mjaftueshme, sepse, pėr tė hyrė mė thellė dhe mė gjerėsisht nė sqarimin e tė kuptuarit tė shtresimeve konkrete shpirtėrore, paraprakisht, nė tėrėsi duhet tė lirohemi nga paragjykimet tona tė logjikės materialiste tė pranimit tė realiteteve jomateriale, si dhe na duhej njė njohuri paraprake dhe kulturė mė e gjerė nė formimin e koncepteve tė qarta logjike gjatė operimit me mendime abstrakte metafizike.


           Plani fizik-TRUPI

           Nga tė shtatė planet e ndėrtimit si tėrėsi e qenies sonė, niveli mė i dendur ėshtė ai i planit fizik, tė cilin, derisa jeta jonė si ekzistencė ėshtė e kufizuar nė kėtė nivel, ne e njohim mė sė miri dhe me tė kemi mė sė shumti punė.

           Rreth konstruksionit tė ndėrtimit tonė fizik, nė shumė mėsime dhe shkrime tė autorėve tė ndryshėm, ka mendime se, nė krahasim me shtresat tjera irracionale, trupi ėshtė niveli mė i parėndėsishėm, andaj, nė njėfarė mėnyre, duhet injoruar.

           Nėse nė tė ardhmen do tė hasni diku nė kėso vlerėsimesh, ato kurrė mos i pranoni si tė sakta. E vėrteta duhet tė jetė se, trupi fizik gjatė veprimit tė tij nė planin material ėshtė instrument i shpirtit.

           Trupi ėshtė instrument i gjallė dhe jo makinė e pandjeshme. Nėse marrim si shembull nga pėrvoja e jonė praktike, dihet mirė se poseduesi i njė instrumenti qė e pėrdor atė pėr ēfarėdo pune, mjetin e vet duhet ruajtur nė gjendje tė mirė duke i lejuar atij qė lirshėm dhe pa kurrfarė pengesa, t'i kryejė funksionet e veta tė dedikuara specifike. Muzicienti, i cili e lė anash dhe nuk kujdeset fare pėr violinėn e tij, ėshtė aq i ēmendur se ai qė pasionohet pas tij, duke humbur energjinė e kotė nė zbukurimet dhe stolisjet e panevojshme.

           Siē po e vėrejmė, trupi nuk jemi ne, por ai ėshtė njė instrument me ndihmėn e tė cilit shpirti vjen nė kontakt me botėn e jashtme tė realitetit tonė objektiv.

           Shpirti, kėtė kontakt e bėn pėrmes pesė shqisave tona, tė cilat gjatė evolucionit janė pėrsosur dhe kanė arritur nivelin e tyre tė ndėrtimit tė tanishėm. Se sa jemi tė varur nga kėto pesė organe fizike, mund ta vėreni edhe nga njė eksperiment i vogėl. Filloni ngadalė dhe me radhė t'i shkyēni funksionet e tė gjitha shqisave tona dhe do tė vėreni se kontakti me realitetin objektiv ėshtė ndėrprerė nė tėrėsi. Tani, e vetmja gjurmė qė na mbetet ėshtė kujtesa nė gjėrat e mėparshme dhe parafytyrimi i eksperiencave tė kaluara. Nėse shqisat tona nuk funksionojnė pėr ta regjistruar drejtpėrdrejt atė, realiteti i tashėm nuk mund tė pėrjetohet si ekzistencė. Nėse tanimė, trupin e shikojmė nga ky kontest, atėherė vėrejmė se ai nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė instrument dhe shėrbėtor besnik e shpirtit qė nė vete kombinon funksionet e aparatit emetues dhe pranues tė informatave tė caktuara. Njė pjesė e kėtyre informatave merren pėrmes shqisave dhe dėrgohen nga realiteti i jashtėm objektiv, kurse tė tjerat merren dhe dėrgohen nga shtresat tjera tė realitetit jomaterial ose metafizik.

           E tani tė trajtojmė njė kontribut tė rėndėsishėm qė urtėsitė e lashta i kanė dhėnė njohurisė sonė tė pėrgjithshme tė ndėrtimit tė tėrėsisė konstruktive tė qenies njerėzore. Fjala ėshtė pėr ēiftin eterik, apo, ndryshe, pėr AURĖN si mbėshtjellėse eterike e trupit.

           Shkencėtarėt tanė modernė, tė cilėt i kanė kushtuar mė tepėr se dy shekuj hulumtimit tė trupit si gjendje fizike, kanė arritur nė tė dhėna tė thukėta pėr kėtė mekanizėm tė pėrsosur. Ata kanė hulumtuar ēdo muskul, ēdo asht dhe nerv, organet tona tė pėrsosura funksionale, enėt e gjakut, etj. dhe tė gjitha tė arriturat i kanė evidentuar nė katalogėt e tyre tė prezantimeve shkencore, por edhe pėrkundėr punės sė madhe tė kryer, kanė anashkaluar pa e vėrejtur edhe pjesėn tjetėr jomateriale tė trupit tonė, qė ne e quajtėm AURĖ. Tek dikur, kah mesi i shekullit XIX, shkencėtari rus, Kirilijani, zbulon kamerėn e cila incizon aurėn apo mbėshtjellėsen eterike tė trupit tonė. Mbėshtjellėsja eterike e trupit shtrihet nė njė distancė prej 7,5 cm. nga pjesa e fortė e saj dhe pėrbėn tėrėsinė unike tė trupit tonė. Funksioni specifik i mbėshtjellėsit eterik ėshtė qė t'i shėrbejė si lidhėse energjisė vitale me trupin. Ajo ka rolin e akumulimit dhe ruajtjes sė vazhdueshme tė kėsaj energjie tė cilėn e merr mė sė shumti nga dielli, pastaj nga ajri me frymėmarrje dhe mė sė paku me ushqim. AURA jonė ėshtė mbėshtjellėse komplekse dhe trupi pėrmes qendrave energjetike tė padukshme pėr shqisa fizike, qė quhen qark dhe qė janė tė vendosura zakonisht afėr gjėndrave tė pajimit hormonal tė organeve fizike tė trupit.

           Ekzistojnė gjithsej shtatė qarqe dhe ato janė tė vendosura afėr trupit sipas kėsaj renditjeje: e para ėshtė nė maje tė kokės, e dyta nė ballė, nė mes tė fillimit tė rrėnjėzės sė hundės, e treta nė mes tė gabzherrit tė fytit, e katėrta nė mes tė gjoksit, e pesta nė pleksus, ku fillon pjesa muskulore e lukthit, e gjashta dy gishtėrinj nėn kėrthizė dhe e shtata nė fundin e mbarimit tė organeve gjenitale. Qarqet, pėrmes meridianėve, qė janė 12, shpėrndajnė energjinė vitale nė tėrė konstruksionin e ndėrtimit tė trupit sė bashku me tė gjitha organet tjera funksionale. Vendet, ku pėrcillet kjo energji tek organi ose pjesa e caktuar e trupit, quhen pika akupunkturale, qė nė trup janė mbi 3000. Kėto pika kanė tė bėjnė pikėrisht me akupunkturėn si terapi tradicionale kineze, e cila mbėshtetet nė filozofinė e veprimit tė dy poleve tė energjisė vitale nė trup tė quajtur si CHI. Njėri pol i kėsaj energjie, si pozitive, quhet JIN, Kurse poli tjetėr, si negative - JANG. Ērregullimi harmonik i veprimit tė kėtyre dy energjive tė kundėrta vitale shkakton sėmundjen e organit ose pjesės sė caktuar tė trupit. Andaj, medicina tradicionale kineze, e mbėshtetur nė kėtė filozofi, pėrmes futjes sė gjilpėrave tė caktuara nė pikat energjetike akupunkturale, balancon devijimin disharmonik tė kėtyre dy tė kundėrtave qė kanė shkaktuar sėmundjen dhe kėshtu vjen deri te shėrimi.

           Trupi, sikurse mendja dhe shpirti, nė funksionimin e tyre si qenie janė tė pandashme dhe pėrbėjnė unitetin e njė procedure si tėrėsi tė kontaktit tė nivelit tė lartė shpirtėror me botėn e realitetit objektiv material. Detyra jonė ėshtė qė tė konstatojmė natyrėn dhe funksionimin e kėtij instrumenti tė shpirtit kah rruga e saj e kontaktit dhe njohjes me realitetin objektiv-material. Sepse, shumė disiplina ekzakte shkencore e kanė pėrsosur njohjen e pėrbėrjes dhe funksionalitetin fizik tė trupit tonė.

           Gjatė tėrė veprimit tė saj nė realitetin fizik, trupin gjithnjė duhet shikuar si instrument tė shpirtit. Ėshtė instrument i gjallė e jo makinė e pandjeshme, prandaj edhe ai ka ligjshmėritė e veta tė funksionimit dhe tė veprimit. Nėse e trajtojmė trupin si instrument tė shpirtit, atėherė, ēfarėdo qoftė ky instrument, pėrherė duhet ta ruajmė nė gjendje tė pėrsosur pėr t'i kryer me sukses tė madh funksionet e veta tė komplikuara.

           Pėrmes kėtij prezantimi, qėllimi ynė do tė jetė vetėm njohja e funksionalitetit tė saj, ashtu qė kj, nė mėnyrė tė vetėdijshme, do tė ndikojė nė kontrollimin e kėtyre funksioneve. Gjatė procesit tė gjatė tė evoluimit, ky instrument, paralelisht me UNI-n, ėshtė zhvilluar dhe adaptuar tendencave tė procesit tė vazhdueshėm tė zhvillimit tė pėrhershėm kah e pėrsosura. Pra, siē e vėrejmė, trupi ėshtė njė instrument bartės, i cili nė vete kombinon funksionin e pranimit dhe transmetimit tė informatave si nga realiteti objektiv nė drejtim tė UNI-t, dhe anasjelltas. Ėshtė tėrėsisht si njė radio-aparat qė pranon dhe dėrgon sinjale gjatė komunikimit tė dyanshėm. Nga bota fizike ajo, pėmres shqisave tė veta, kap vibracionet e dritės, zėrit etj., duke i bartur ato kah UNI. Nė anėn tjetėr, nga UNI, qė ėshtė nė ndėrtimin e vetė trupit fizik, pranon mendime dhe impulse motorike dhe ato, pėrmes organeve tė aksionit, i bart nė botėn e jashtme. Sikur e shihni, edhe pse kemi prirje dhe bindje tė rrėnjosur pėr t'u identifikuar me trupin tonė, nuk jemi trup, por zotėrues i tij.

Mbajeni nė mend gjithnjė kėtė urtėsi:


           "TI NUK JE TI, TI JE TI NĖ TY!"

            Trupi dhe shpirti formojnė njė tėrėsi tė pandashme, prandaj edhe kėrkojnė kujdes tė njėjtė. Trupi ėshtė bartės i shpirtit dhe ana tjetėr e tij. Ēdo ērregullim organik patjetėr reflektohet edhe nė funksionimin shpirtėror dhe e kundėrta. Kontrollin e plotė dhe tė vetėdijshėm tė funksionimit tė trupit si instrument i UN-it, e arrijmė pėrmes fisnikėrimit tė ndėrtimit tė tij qė sipas veprimit tė procesit tė vdekjes dhe krijimit tė qelizave tė reja nė trup ėshtė pandėrprerė nė pėrtėritje e sipėr. Trupi me njė pėrbėrje tė ndėrtimit tė fisnikėruar ėshtė pėrēues shumė mė i mirė gjatė kontaktit tė vazhdueshėm ndėrmjet UN-it dhe botės materiale. Ndėrsa, fisnikėrimi i saj bėhet pėrmes ushqimit dhe zgjedhjes adekuate tė pėrbėrjes sė saj.