.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Argėtime - TEST  PERSONALITETI

http://studiopsikologjie.al

TEST  PERSONALITETI

 

 

 

            Ju jeni…

 

            Zgjidhni pikturėn qė ju tėrheq mė shumė, merrni parasysh ngjyrėn dhe formėn e saj, dhe shihni se cila ėshtė zgjedhja juaj dhe ēfarė thotė pėr personalitetin tuaj.

 

 

 

 

            1- Ju jeni:

 

            Meditues
            Sensitiv
            Reflektues

 

            Ju kontrolloni shpesh dhe mirė si veten dhe mjedisin. Urreni cektėsinė e njerėzve, sa mė mirė preferoni tė mos flasin sesa tė bėjnė biseda tė padobishme. Por marrėdhėniet tuaja me miqtė tuaj janė shumė intensive, dhe kjo ju jep qetėsinė e brendshme dhe harmoninė qė ju nevojitet pėr t’u ndjerė mirė. Megjithatė nuk ėshtė problem pėr ju qė tė rrini vetėm pėr periudha tė zgjatura kohe, pa u mėrzitur.

 

 

            2- Ju jeni:

 

            I pavarur

            Jokonvencional
            I pakapshėm

 

            Ti kėrkon njė jetė tė lirė dhe tė palidhur pėr veten tėnde, qė tė lejon ty ta vendosėsh vetė rrugėn tėnde. Ti ke dell artistik nė punėn dhe aktivitetin e kohės sė lirė. Dėshira jote e madhe pėr liri nganjėherė tė bėn tė kryesh tamam tė kundėrtėn e asaj qė pritet nga ty. Jeta jote ėshtė jashtėzakonisht vetjake (individualiste). Ti nuk mundesh kurrė tė imitosh verbėrisht se ēfarė ėshtė nė modė, pėrkundrazi, ti kėrkon tė jetosh sipas ideve dhe bindjeve tė tua, edhe pse do tė thotė tė notosh kundėr rrymės.

 

 

            3- Ju jeni:

 

            Dinamik
            Aktiv
            Extrovert (njeri qė shkon mirė me tė tjerėt)

 

            Ti je i gatshėm tė pranosh rreziqe tė mundshme dhe tė pėrbetohesh nė shkėmbim tė njė pune interesante dhe tė ndryshueshme. Rutina, nė tė kundėrt ka njė tendencė tė njė veprimi paralizues  mbi ju. Ēfarė ju pėlqen mė shumė ėshtė qė tė mund tė luani njė rol kryesor nė ndodhitė. Duke vepruar kėshtu, theksohet shumė iniciativa juaj.

 

 

            4- Ju jeni:

 

            Me kėmbė nė tokė

            I mirėekulibruar

            Harmonik

 

            Ti e vlerėson stilin natyral dhe dashurinė tė cilat nuk janė shumė tė koklavitura. Njerėzit tė admirojnė sepse ti i ke kėmbėt tė ngulura thellė nė tokė dhe ata mund tė mbėshteten tek ty. Ti i jep atyre qė ke afėr siguri dhe hapėsirė. Njerėzit tė mendojnė si tė ngrohtė dhe njerėzor. Ti pėrbuz ēdo gjė bajate dhe pa kripė. Tenton tė jesh skeptik ndaj shkrepjeve tė modės sė kohės. Pėr ty, veshja duhet tė jetė praktike dhe elegante me modesti, pa lajle e lule.

 

 

            5- Ju jeni:

 

            Profesional
            Pragmatik
            I vetėsigurtė

 

            Ti angazhohesh me jetėn tėnde, dhe nuk i zė shumė besė fatit por mė shumė veprimeve tė tua. Ti i zgjidh problemet e tua nė njė mėnyrė profesionale dhe tė pakoklavitur. Ke njė vėzhgim real tė gjėrave nė jetėn tėnde tė pėrditshme dhe merresh me to pa u tundur. Tė kanė dhėnė goxha pėrgjegjėsi nė punė sepse njerėzit e dinė qė mund tė mbėshteten tek ty. Fuqia e theksuar e vullnetit tėnd reflekton siguri nė vetvete si edhe tek tė tjerėt. Nuk je kurrė plotėsisht i kėnaqur deri sa ta kesh realizuar idenė tėnde.

 

 

            6- Ju jeni:

 

            Paqėsor
            Diskret
            Jo-agresiv

 

            Ti je njeri qė i merr gjėrat lehtė dhe megjithatė je diskret. Bėni miq shumė shpejt, sado qė i gėzohesh pavarėsisė dhe jetės private. Dėshiron ti largohesh gjithēkaje dhe tė jesh vetėm nganjėherė dhe tė thellohesh mbi kuptimin e jetės dhe ti gėzohesh vetes tėnde. Tė nevojitet hapėsirė, kėshtu qė arratisesh nė vende tė fshehta dhe pėrrallore, por ti nuk je vetmitar. Je nė paqe me veten tėnde dhe botėn, dhe ti e vlerėson jetėn dhe ēdo gjė qė kjo botė tė ofron.

 

 

            7-Ju jeni:

 

            Moskokėēarės
            Lozonjar
            Gazmor

 

            Ti dashuron jetėn e lirė dhe spontane. Dhe i gėzohesh asaj nė tėrėsi, nė pėrputhje me moton: ” Ti jeton vetėm njėherė”. Je shumė kurioz dhe i hapur pėr ēdo gjė tė re; ja del mirė me ndryshimet. Asgjė nuk ėshtė mė e keqe pėr ty kur ti ndihesh i ndrydhur. Ti pėrpiqesh ta pėrjetosh ambientin tėnd sikur tė jetė i ndryshueshėm dhe gjithmonė i prerė pėr surpriza.

 

 

            8- Ju jeni:

 

            Romantik
            Ėndėrrimtar
            Emocional

 

            Jeni njė person tepėr i ndjeshėm. Ti refuzon ti shohėsh gjėrat vetėm nga njė pikė e arsyes dhe esėll. Ēfarė tė thonė ndjenjat ėshtė tepėr e rėndėsishme pėr ty. Nė fakt, ti e ndjen qė ėshtė shumė e rėndėsishme qė njeriu tė ketė ėndrra nė jetė gjithashtu. I refuzon njerėzit qė pėrbuzin romanticizmin dhe i janė drejtuar vetėm arsyes. Refuzon ēdo gjė qė mund tė tė kufizoj varietetin e pasur tė gjendjes tėnde shpirtėrore dhe emocionale.

 

 

            9- Ju jeni:

 

            Analizues
            I Besueshėm

            I sigurt nė vetvete

 

            Ndjeshmėria e momentit pėrfaqėson atė qė ėshtė e njė cilėsie tė lartė dhe jetėgjatė. Nė mėnyrė tė vazhdueshme tė pėlqen ta rrethosh veten tėnde me “xhevahir” tė vegjėl, tė cilat ti i zbulon kudo ku nuk shihen nga tė tjerėt. Megjithatė, kultura luan njė rol tė veēantė nė jetėn tėnde. Ke gjetur stilin tėnd personal i cili ėshtė elegant dhe ekskluziv, i lirė nga shkrepjet e modės. Idealja pėr ty, nė tė cilėn ke bazuar jetėn tėnde, ėshtė njė kėnaqėsi e kulturuar. Ti vlerėson nivelin kulturor tė njerėzve qė tė rrethojnė.