.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Tė dua e panjohur

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

    TĖ DUA E PANJOHUR

 

     Nuk ka rėndėsi, aspak nuk ka rėndėsi nėse mė duhet tė lodhem duke tė tė kėrkuar ty apo se ti duhet tė lodhėsh duke mė kėrkuar mua, ky ėshtė ēmimi qė duhet tė paguajmė pėr fitoren. E rėndėsishme ėshtė se ti mė pret dhe unė tė pres, se ti mė kėrkon dhe se unė tė kėrkojė, e rėndėsishme ėshtė se ne do ta gjejmė njėri tjetrin.

         

 


            Ēdo natė tė ėndėrroj edhe pse ende s’tė kam parė, apo ndoshta tė kam parė sa e sa herė dhe nuk e kam ditur qė je ti, ajo qė kėrkojė. Po nuk ka gjė, kėtė do ta mėsoj me kohė. Ne mund tė kalojmė pranė njėri - tjetrit e tė mos pėrshėndetemi apo mund tė jemi me mira kilometra larg, por kjo nuk ka rėndėsi, aspak nuk ka rėndėsi, ajo qė ka rėndėsi ėshtė se unė jam vetėm i yti dhe ti je vetėm e imja sepse kjo ėshtė vendosur e vulosur ende pa ardhur kėtu.

           
            Nuk ka rėndėsi, aspak nuk ka rėndėsi nėse mė duhet tė lodhem duke tė tė kėrkuar ty apo se ti duhet tė lodhėsh duke mė kėrkuar mua, ky ėshtė ēmimi qė duhet tė paguajmė pėr fitoren. E rėndėsishme ėshtė se ti mė pret dhe unė tė pres, se ti mė kėrkon dhe se unė tė kėrkojė, e rėndėsishme ėshtė se ne do ta gjejmė njėri tjetrin. Dashuria jonė dhe festa qė do tė bėjmė do tė bėjnė qė tė harrohen pėrgjithmonė ankthi i pritjes dhe ditėt e vetmisė.


            Nuk e di nė tė kam parė ndonjėherė, por e ndjej se dy zemrat tona janė takuar mes vete, janė takuar atje, tek burimi i dashurisė, tek ai burim i pashtershėm ku ēdo zemėr furnizohet me dashuri, tek burimi, atje lart.


            E di edhe njė gjė, e di se tė kam parė nė ėndėrr, shkėlqimi i fytyrės dhe flokėve tė tua nuk mė lejoi tė tė dalloja qartė fytyrėn, por unė e ndjeja se ishe ti, jo s’mund tė ishte ndonjė tjetėr. Goja jote nuk mė foli asnjė fjalė por buzėqeshja jote mė tha shumė, sa shumė !.


            E di edhe se ēdo natė shikimet tona ndeshėn, atje lartė nė qiell, nė yllin mė tė bukur,a e ke vėrejtur ndonjėherė vezullimin e rrugės qė pėrshkojnė shikimet tona, atje shikimet tona puthen, atje shikimet tona flasin


            E panjohur mė kėrko, por mos mė kėrko shumė se kėshtu mund tė pėrplasesh nė dike tjetėr para se tė mė gjesh. Mė prit por jo edhe gjatė, nėse mendon se po vonohem, nisu, do tė mė hasėsh rrugės duke ardhur tek ti


            Kujtohu, ndoshta jemi parė! Po ku se ? Ndoshta tek porta kur po hynim kėtu, nė kėtė skenė qė e quajmė JETĖ.


            Ēdo e njohur qė takojė mė bėnė tė mendojė pėr ty e panjohur.

 
            E panjohur s’ka rendėsi qė nuk tė njoh, unė tė dua. Ti ke diēka timen dhe unė kam diēka tėnden. Dhe atė ditė kur tė njihemi do na duket se jemi njohur gjithmonė.