Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Meditime 3 - SPIRITUALITETI 

Shkruan: Prof. Dr. Inken PROHL

www.explorerunivers.com

SPIRITUALITETI 

 

            Spiritualiteti ėshtė i lidhur ngushte me "VETEREALIZIM" dhe konsiderohet si pjesė e tij. Mirėpo, ėshtė e vėshtirė ta definosh "veten" si instance tė vazhdueshme dhe tė pandryshueshme. Vetja ėshtė njė koncept relativisht i ri perėndimor.

 

 

            Spiritualiteti, ky koncept qe eshte gjithmone e me i rendesishem ne shoqerine e sotshme, ka disa veti qe e dallojne nga feja/religjioni:

            - nuk eshte i institucionalizuar,

            - eshte dicka individuale,

            - theksohet rendesia e pervojes konkrete.

            Paul Heelas perdor shprehjen "SELF-SPIRITUALITY" Ky koncept do te thote se te gjithe njerezit kane spiritualitet brenda vetes. Linden me te, por gjate socializimit deformohet ose zhduket. Mirepo, mund te rizbulohet dhe rifitohet me ane te disa teknikave. Ky "vetespiritualitet" eshte i lidhur me teresine e madhe, me nje transcendence qe i lidh te gjitha gjallesat.

            Spiritualiteti, ezoterika, era e re (New Age) konsiderohen nganjehere si dicka tipikisht perendimore. Thuhet qe eshte pasoja e protestantizimit, sepse Reforma protestante ishte nje levizje drejt individualizimit: rruga e drejtperdrejte individuale e njeriut drejt Zotit pa pasur nevoje per ndonje ndermjetes. Mirepo, levizje te ngjashme ekzistojne ne te gjitha kontinentet, per shembull ne Japoni.

            Spiritualiteti eshte i lidhur ngushte me "VETEREALIZIM" dhe konsiderohet si pjese e tij. Mirepo, eshte e veshtire ta definosh "veten" si instance te vazhdueshme dhe te pandryshueshme. Vetja eshte nje koncept relativisht i ri perendimor.

            Ne shoqerine neoliberale - neoliberalizmi kuptohet si ideologji sipas te ciles rritja ekonomike dhe tregu mund te zgjidhin te gjitha problemet shoqerore, edhe pse duhet pranuar ne fillim reduktime ne fushen sociale -, ekzistojne shume mundesi zgjedhjeje per ta jetuar jeten dhe per ta definuar veten. Njeriu fuqizohet per role te vecanta dhe i kultivon; ndersa spiritualiteti eshte nje FUQIZIM RELIGJIOZ I VETES.

            Duke studiuar spiritualitetin, duhet studiuar edhe DISKURSIN E SPIRITUALITETIT. Ne kuptim te gjere, ky perfshin edhe menyrat e te folurit per spiritualitet, edhe praktikat e vepruesve. Sipas Foucault-it, diskursi perfshin mendimet, praktikat, objektet, arkitekturen, menyren e te folurit, ilustrimet vizuale etj. e dickaje.

 

 

            Diskursi vete krijon ose konstituon realitet:

            1. Emertimet dhe gjuha kontribuojne ne menyre te konsiderueshme ne perceptimin tone te mjedisit dhe te bashkejeteses ne shoqeri.

            2. Menyra e emertimit, e kuptimit te fjaleve shpreh marredhenie fuqie dhe pushteti.

            Per spiritualiteti, kjo do te thote qe retorika dhe strategjite e justifikimit luajne nje rol te madh. Jane strategjite e NATYRALIZIMIT, te cilat bejne qe gjithcka paraqitet dhe pastaj perceptohet si krejt e natyrshme dhe logjike.

            Pra pyetja qe duhet shtruar eshte: Si natyralizohen supozimet?

            Ka nje nderveprim dinamik midis rrethanave te pergjithshme shoqerore, sidomos te transformimeve, dhe te diskursit spiritual natyralizues.

            Por edhe fete e vecanta e ndikojne njera-tjetren dhe jane te gershetuara.

            SHKENCA E RELIGJIONEVE eshte marrja me veprimet religjioze, qe jane veprime qe i drejtohen dickaje qe e tejkalon sferen njerezore. Ketu jane te rendesishem vepruesit.

            (Komenti im: religjioni nuk mund te reduktohet ne veprimet; teorite dhe idete si dhe ndjenjat luajne nje rol po ashtu te rendesishem. Por ndoshta veprimet mund te analizohen me lehte.)

            Pra pikenisja e studimit te spiritualitetit eshte:

            - EKZISTON VETESPIRITUALITETI

            - KONTAKTI ME FUQITE ME TE LARTA ESHTE I MUNDSHEM