.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė - SOJA E RINON ZEMRĖN

www.kosova-sot.info

SOJA E RINON ZEMRĖN

 

        Fara e sojės ėshtė burimi mė i pasur i proteinave tė bimėve, ndėrsa vlerėn ushqyese tė kėsaj bishtaje para shumė kohėsh e ka konfirmuar Administrata Amerikane pėr Ushqim dhe Ilaēe. Sipas atij burimi, konsumimi ditor prej 25 gramėve tė proteinave tė sojės mundet ta reduktojė rrezikun nga sėmundjet e zemrės.

 

 

 

            Rrezikun nga sėmundjet e zemrės mund ta reduktoni me 25 gramė proteina tė sojės nė ditė, e ato mund tė gjenden nė njė fetė tė sojės prej 60 gramėve

            Fara e sojės ėshtė burimi mė i pasur i proteinave tė bimėve, ndėrsa vlerėn ushqyese tė kėsaj bishtaje para shumė kohėsh e ka konfirmuar Administrata Amerikane pėr Ushqim dhe Ilaēe. Sipas atij burimi, konsumimi ditor prej 25 gramėve tė proteinave tė sojės mundet ta reduktojė rrezikun nga sėmundjet e zemrės. Rolin e dobishėm pėr shėndetin e ka pranuar edhe Shoqata Amerikane e Zemrės. Studimet kanė zbuluar qė soja pėrmban 10 herė mė shumė antioksidues sesa vera, e cila nė sasi tė vogla ėshtė gjithashtu e shėndetshme pėr zemrėn.

            Pėrdorimi i sojės nė ushqim rekomandohet nėse zemra ėshtė e dėmtuar si pasojė e diabetit, peshės sė tepėrt ose konsumimit tė duhanit. Niveli i rritur i kolesterinės ėshtė i dėmshėm pėr enėt e gjakut, sepse shtresohet nė muret e tyre. Kėshtu reduktohet diametri i artereve dhe kėrcėnohet rrjedhja normale e gjakut, e pasojė e kėsaj kanė problemet e shumta vaskulare, tė cilat mė sė shpeshti sjellin deri te infarkti i zemrės ose sulmi nė tru. Mjekėt dhe ekspertėt e dietave pajtohen se ėshtė me rėndėsi qė tė pėrpiqet qė problemi tė zgjidhet me ndryshimin e regjimit tė tė ushqyerit prej tre deri nė gjashtė muaj. Kryesisht aq kohė nevojitet pėr ta ulur nivelin e kolesterinės pėr 10-15 pėr qind pa pėrdorim tė ilaēeve.

 

 

            Soja e zbėrthen kolesterinėn

 

            Pėrveēqė ndihmon nė uljen e kolesterinės, soja pėrmban njė nivel shumė tė ulėt tė yndyrave tė ngopura dhe ėshtė burim i shkėlqyeshėm i proteinave. Sipas rekomandimeve mė tė reja shėndetėsore, ėshtė e dėshirueshme qė tė reduktohet konsumimi i proteinave me origjinė nga kafshėt. Disa studime madje zbulojnė se arteroskleroza ėshtė pasojė e tė ushqyerit tė bazuar nė proteina tė kafshėve, kėshtu qė soja ėshtė zėvendėsim i mirė i atyre proteinave. Soja ka shumė lecitinė, materie natyrale yndyrore, e cila e zbėrthen kolesterinėn nė organizėm dhe ndihmon nė largimin e saj.

            Ėshtė vėrtetuar qė efekti mė i  fortė i  ndikimit tė lecitinės arrihet me pėrdorimin e granulave. Pėr sasinė e nevojshme ditore tė lecitinės, sasinė e zakonshme tė flluskave tė drithėrave e pasuroni me njė lugė tė vogėl me granula tė sojės. Gjithashtu ėshtė mirė qė kripėn ta zėvendėsoni me salcė tė sojės. Sipas disa studimeve, salca e sojės pėrmban materie, tė cilat e tretin gjakun dhe parandalojnė krijimin e droēkave nė gjak.

 

            Pėrdorini lakrėn dhe grurin!

 

            Duhet ditur qė mbipesha, aktiviteti i pamjaftueshėm fizik dhe stresi janė shkaktarėt kryesorė tė plakjes mė tė shpejtė tė zemrės. Pėr kėtė arsye edhe mjekėt, edhe ekspertėt e dietave pajtohen qė hapi i parė dhe mė i rėndėsishėm pėr rinim ėshtė ai qė e bėni kur ēoheni nga kolltuku dhe dilni nė shėtitje. Edhe mėnyra mė e shėndetshme e tė ushqyerit nuk do tė ketė efekt, nėse nuk e shpejtoni ritmin e frymėmarrjes me ndonjė aktivitet. Vetėm ashtu me kalimin e kohės do ta forconi muskulin e zemrės suaj, ndėrsa enėt e gjakut do tė bėhen mė elastike.

            Nė mėnyrėn e shėndetshme tė tė ushqyerit, pėr zemėr tė shėndetshme, pėrveē produkteve tė sojės tė pasura me lecitinė, rekomandohen ushqimet e pasura me acid folik (lakra e freskėt, bananet, domatet, peshku tuna) dhe me selen (gruri, orizi i papėrpunuar).