.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė - SINUSET E HUNDĖVE

http://semundjet.com

SINUSET E HUNDĖVE

    Sinusiti nuk ėshtė njė sėmundje qė duhet nėnvlerėsuar sepse nė rast moskurimi mund tė shkaktojė probleme serioze tė syrit dhe trurit. Nė disa raste ai mund tė pėrfundojė dhe me vdekje. Njė sinusit i pakuruar mund tė shkaktojė apses tė trurit apo meningjit, ērregullime nė shikim etj.

 

 

 

            Sinusiti nuk ėshtė njė sėmundje qė duhet nėnvlerėsuar sepse nė rast moskurimi mund tė shkaktojė probleme serioze tė syrit dhe trurit. Nė disa raste ai mund tė pėrfundojė dhe me vdekje. Njė sinusit i pakuruar mund tė shkaktojė apses tė trurit apo meningjit, ērregullime nė shikim etj. Si rezultat personi i sėmuri mund tė verbohet ose paralizohet. Sinuset shpesh ngjasojnė me njė ftohje tė thjeshtė, por se simptomat zgjasin mė gjatė. Nėse zgjasin mė shumė se dy javė, ekziston mundėsia e infektimit. Nėse nuk i shėroni me kohė, problemet mund tė zgjasin nga tre javė deri nė tre vite. Ekzistojnė disa shėrues natyralė, qė mund ta lehtėsojnė dhe mposhtin infeksionin e sinuseve.

 

            Simptomat e sinuseve (sinusit)

 

            Sinusiti akut zakonisht shfaqet pas njė gripi apo rrufe duke shkaktuar ērregullime nė sinuse dhe si rrjedhojė lindjen e ērregullimeve anatomike nė hundė, sėmundjeve alergjike apo tė mukozės sė hundės. Secila prej kėtyre sėmundjeve mund tė shkaktojė sinusitin. Shenja e sinusitit janė sekrecione te trasha nga hundėt, dhimbje ose presion nė fytyre dhe dobėsim i nuhatjes. Ka disa nėnndarje pėr sinusietet nė varėsi tė kohės qė ato zgjasin – akute, subakute, kronike, pėrsėritėse.

 

 

            Trajtimi i sinuseve (Shėrimi, mjekimi)

 

            1. Xhenxhefili njihet si pajisje pėr zbutjen dhe parandalimin e kokėdhembjes. Pos kėsaj, ėshtė ilaē kundėr infektimit, i cili lehtėson dhembjen.

            2. Ekstraktet nga farat e grejpit shėrojnė infektimet e ndryshme tė sinuseve dhe me pak kujdes i bėn tė zhduken vetėm pėr disa ditė. Por, mos i pėrdorni nė lukth tė zbrazėt, sidomos jo herėt nė mėngjes.

            3. Uthulla e mollės. Gjatė ditės konsumoni uthullėn e mollės nė sasi tė madhe me ujė.

            4. Tretėsira e piperit tė kuq ndihmon nė pastrimin e sinuseve. Por kjo pėrgatitje ėshtė e pėrshtatshme edhe pėr shėrimi e tė gjitha llojeve tė ftohjes.

            5. Eukaliptusi zbut pezmatimin e fytit. Po ashtu mund tė ndihmojė edhe nė zvogėlimin e indit tė paprekur nė sinuse.

            6. Lėngu i limonit ėshtė i shkėlqyeshėm nė luftėn kundėr viruseve dhe baktereve. Po ashtu, pėrdoreni nė ēaj, ngase ua shpėlan fytin.

            7. Ushqimi i pasur me antioksidues ndihmon nė ndėrtimin e sistemit imun, si dhe nė parandalimin e infeksionin qė nė fillim. Kėtu bėjnė pjesė: boronicat, qershitė, mjedrat.

            8. ‘Echinacea’ ofron rezultate tė mira nė zbutjen e ftohjes, si dhe nxit punėn e sistemit imun. Nė fillim tė sėmundjes pėrdorni njė sasi mė tė madhe, por pas tre apo katėr ditėve, sasinė duhet ta zvogėloni. Gjithsesi duhet tė keni kujdes se mos jeni alergjikė.

            9. Vitamina C dhe zinku mund tė shkurtojnė kohėzgjatjen e ftohjes dhe tė zvogėlojnė simptomat. Merrni kapsula, sidomos gjatė zezonės sė ftohjeve tė shpeshta.

            10. Dushi i ngrohtė. Derisa bėni dush, lejoni qė uji i ngrohtė tė rrjedhė pėrmes ballit dhe hundės suaj. Bėjeni kėtė disa herė brenda ditės, por kini kujdes tė mos digjni fytyrėn si pasojė e ujit tė ngrohtė.

            11. Kaliumi shtesė ndihmon nė tharjen e mukozės.

            12. Menta ndihmon nė qetėsimin e mukozės. Mund tė konsumoni ēaj, ngase kjo ua lehtėson frymėmarrjen.

            13. Pastrimi i sinuseve ndihmon nė kujdesin e shėndetit nė pėrgjithėsi, sidomos nga disa faktorė qė vijnė nga ajri, si poleni pėr shembull.

            14. Uji. Konsumoni ujė ēdo ditė, sė paku 8 deri 10 gota nė ditė.