.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Sinqeriteti, gėnjeshtėr apo realitet i zbukuruar?

Shkruan: Fitore ALIU

www.tung.ch

       SINQERITETI, GĖNJESHTĖR APO REALITET I ZBUKURUAR?

      Sinqeriteti me vetveten ėshtė mė e vėshtira nė kėtė dilemė. Dhe drejt asaj duhet fillimisht tė luftojmė. Ėshtė luftė mjaft e vėshtirė por mund tė luftohet. Fillo shiko vetveten me njė sy kritik dhe me njė sy ideal. Ky balancim tė sjell shumė gjėra tė sinqerta afatgjate.

 

 

           Sa sinqeritet mjafton? Ose sa gėnjeshtėr nuk ėshtė mėkat? Tė gjithė jemi tė sinqertė aq sa kemi gėnjyer ndonjėherė ose kemi fshehur nė ndajnė rast disa pjesė tė njė ngjarjeje nga frika e pasojave. Rasti mė i njohur ėshtė kur njė bujk para gjyqit thotė me njė shikim tė butė e engjėllor qė pa njė litar qė ishte i lidhur nė njė lis, zgjidhi litarin nga lisi dhe e mori me vete, pa e thėnė qė lidhur nė litar ishte njė lopė...

            Sinqeriteti i plot dhe i pėrhershėm nuk ėshtė i mundur por edhe i dėmshėm. Pse? Nė punė, nė shoqėri, nė lidhje dashurie pėrjetojmė qė sinqeriteti nė shumicėn e rasteve nuk ėshtė i dėshiruar por edhe na sjell konflikte, na humb shoqėri, na humb vende pune. Po t'i them shefit tim se ēka mendoj pėr kompetencat e tij dhe vlerat udhėheqėse qė i ka si shef, unė brenda njė ore do humb vendin e punės. Po t’i them shoqes sime se nuk duket bukur, ajo nuk mė lajmėrohet mė kurrė. Po t’u them shumė njerėzve qė mė rrethojnė qė bisedat e tyre  janė tė kota dhe mė kanė lodhur, i kam problemet e mia, do ngelem shpejt e vetmuar... Ky ėshtė ēmimi i sinqeritetit tė plot. Pra, pse mos tė gėnjejmė?! Sepse nuk ėshtė e sinqertė. Nuk ėshtė realiteti. Vetėm mbi sinqeritet dhe realitet ndėrtohet besimi, dhe pa besim nuk mund tė ketė lidhje tė sinqerta dhe afatgjate. Cili ėshtė pra ēmimi i gėnjeshtrės?

            Me gėnjeshtra dhe manipulime mund tė bėsh pallate, mund tė bėsh karrierė, mund tė kesh njė lidhje dashurie qė gjithmonė e ke dėshiruar POR, tė gjitha janė kohėshkurtėr dhe kaluese. E vėrteta do tė ballafaqon dhe do tė tejkalon njė ditė, s'ka rėndėsi se sa shpejt ti vrapon duke i ikur asaj. Dhe pallati i ndėrtuar nga ajri i gėnjeshtrės zhduket, karriera pėrfundon nė dėshtim, dhe lidhja e dashurisė pėrfundon nė zhgėnjim dhe nė qartėsi qė nuk ishte kurrė dashuri.

 

            Si mund tė gjendet njė mėnyrė pa paguar ato ēmime tė shtrenjta, si pėr sinqeritet ashtu edhe pėr gėnjeshtėr? Zgjidhja mė e mirė ėshtė qė tė jesh i sinqertė kur ėshtė e domosdoshme pėr arsyet qė i ceka mė lartė, por mos ta thuash gjithmonė atė qė e mendon dhe e ndjen sepse ashtu humb shumė, lėndon kot dhe nuk arrin asgjė! Ka njė arsye pse mendimet qė na sillen nėpėr kokė dhe atė qė ndjejmė janė tė pėrcaktuara pėr vetėn tonė e jo pėr tė gjithė, pėrndryshe mendimet dhe ndjenjat do tė kishin zė... Nėse pyetesh pėr diēka qė ėshtė shumė delikate dhe pėrgjigja do tė kishte pasoja tė mėdha pėr ty, ke tė drejtė tė thuash qė kėsaj pyetjeje nuk dua t’i pėrgjigjem, ėshtė shumė e sinqertė dhe e drejta jote personale, ose mund tė ndėrrosh temė me shumė menēuri pa iu pėrgjigjur pyetjes. Nėse do tė kritikosh sinqerisht, mos harro gjithmonė tė cekėsh qė ėshtė vetėm mendimi yt personal. Si mund pra tė fillojmė dhe tė punojmė drejt "sinqeritetit ideal"?

 

 

 

            SINQERITETI ME VETVETEN ėshtė mė e vėshtira nė kėtė dilemė. Dhe drejt asaj duhet fillimisht tė luftojmė. Ėshtė luftė mjaft e vėshtirė por mund tė luftohet. Fillo shiko vetveten me njė sy kritik dhe me njė sy ideal. Ky balancim tė sjell shumė gjėra tė sinqerta afatgjate. Tjetra ėshtė se, nėse je i sinqertė sikur me vetėn, do tė jesh edhe me tė tjerėt, pra nė mėnyrė shumė njerėzore dhe tė dashur. Sinqeriteti duhet tė filloj tek vetja, pastaj nė lidhje me tė tjerėt, dhe mė nė fund nė tė dy botėrat mė tė mėdha tė gėnjeshtrės: nė politikė dhe ekonomi.

            Pra, mjafton tė jesh aq i sinqertė sa bėn ndryshime nė shoqėri pa bėrė luftė dhe bėn tė gėnjesh sa tė shpėtosh vetėn pa i bėrė dėm askujt.