Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Shkencė 2

1       2

Shkruan: Besarta BASHA

Shkruan: Mr. sci. Agim HASANI

DJERSITJA E TEPRUAR, ARMIKU QĖ MUND TA KTHEJMĖ NĖ MIK

Ka shuam faktorė qė mund tė ēojė nė djersitje tė tepruar. Qoftė edhe njė ngacmim emocional, njė frikė sado...

VARSHMĖRIA NGA KOFEINA      

Kofeina tek njeriu shkakton njė ndjenjė momentale tė energjisė sė tepruar e cila shpjegohet me rritjen e sasisė...

http://femina.al

www.bota.al

BROKOLI – VETITĖ DHE VLERAT E TIJ ​   

Prania e vitaminės C, sulfurit dhe disa aminoacideve e bėjnė brokolin njė detoksikues shumė tė mirė...

SIKUR... KOHA TĖ KTHEHEJ PAS

Nė realitet, simetria midis tė shkuarės e tė ardhmes nė ligjet e fizikės duket se nuk ėshtė perfekte...

http://femina.al

www.telegrafi.com

SPINAQI – RUAJTĖSI I SHĖNDETIT TUAJ

Spinaqi i freskėt ėshtė burim i shkėlqyeshėm i vitaminave antioksidative A dhe C, luteinės....

DHIMBJET E MESIT

Shumė njerėz, pėr vite me radhė, vuajnė nga dhimbjet e shpinės dhe tė kurrizit. Lumbalgjitė (kėputjet e mishit), shiatik, hernie…

Shkruan: Mark TIRTA

www.alien.al

SHTRESIME TĖ HERSHME E TĖ MIRĖFILLTA NĖ KANUNIN E LEKĖ DUKAGJINIT

(1)    (2)

UDHETIM NE QENDER TE TOKES: REALIZOHET ENDERRA E JULES VERNE

Nese do t’ja dalin mbane dhe do te arrijne te hapin nje rruge...

www.noa.al

Shkruan: Dr. Vasil MIHO

SKLEROZA MULTIPLE, GJITHĒKA DUHET TĖ DINI PĖR SĖMUNDJEN QĖ TĖ VJEN PAPRITUR

Mjekėt e Spitalit Amerikan nė Tiranė, flasin me detaje pėr sėmundjen...

FJALORI SHPJEGUES ANGLISHT-SHQIP I SISTEMIT SHĖNDETĖSOR

 "Fjalori Shpjegues Anglisht-Shqip i Sistemit Shėndetėsor" mund tė shkarkohet falas nė sektorin „Literaturė“

Pėrgatiti: Besa MALOKU

Shkruan: Dr. med. Xhevat HASANI

DOBITĖ DHE PIKĖPAMJET E NDRYSHME RRETH KLONIMIT

Njė kopje e saktė e njė organizmi ose prodhimi i kopjeve tė shumta tė sakta...

CO - VARĖSIA ME RASTIN E VARĖSISĖ NGA ALKOOLI DHE DROGAT ILEGALE

Pėrkujdesja e tillė intensive...

Shkruan: Prof.  L. J. Tomatis

Shkruan: Kastriot MYFTIU

CILĖSITĖ E MREKULLUESHME TĖ QEPĖS

Qepa rritet nė formėn e njė bime me njė lartėsi 60-100 cm dhe ashtu si hudhra ajo ėshtė njė zarzavat me njė cilėsi...

SI TA LUFTOJMĖ ANEMINĖ

Anemia ėshtė e llojeve tė ndryshme por ajo qė haset mė shpesh ėshtė anemia pėr shkak tė mungesės...

Gazeta Shqip

www.kosovarja-ks.com 

GĖSHTENJAT, VLERAT E SHUMTA TĖ FRUTĖS DIMĖRORE

Gėshtenjat kanė shumė tė mira, vlera ushqyese, por edhe kundėrindikacion...

SI TĖ SHĖRONI MĖ KURAT NATYRALE SĖMUNDJET E ZEMRĖS DHE GJAKUT
Organizata Botėrore e Shėndetėsisė...

Shkruan: Kastriot MYFTIU

http://shqipstamedia.com

VLERAT E HURMĖS DHE LĖNGUT TĖ SHEGĖS

Hurmat e Arabisė pėrmbajnė antioksidantė fenolikė, tė cilėt...

YNDYRNAT E MIRA DHE YNDYRNAT E KĖQIJA

Trupi ka nevojė pėr disa lloje tė yndyrave pėr ndėrtimin e membranave qelizore, funksionimin e duhur...

Shkruan: Bardhyl MAHMUTI

www.telegrafi.com

MASHTRIMI I MADH

Librin e politologut Bardhyl Mahmuti, "Mashtrimi i madh"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

LIMONI SHKRIN YNDYRĖN DHE GURĖT, PASTRON LĖKURĖN...

Vitamina C nga njė limon i vogėl mund tė shtojnė nivelin e oksidit nitrik, gaz i cili organizmit tonė i jep sinjal...

https://sq.wikinews.org

http://sherohu.com

AUTIZMI, "TĖ FSHEHTAT" E ĒRREGULLIMIT TEK FĖMIJĖT

Njerėzit qė vuajnė nga ky ērregullim i rėndė i funksioneve trunore (pėr rrjedhojė sjelljes njerėzore), shpesh...

VAJI I LIRIT DHE TE MIRAT SHENDETSORE TE TIJ

Vaji i lirit pėrmbanė acide yndyrore esenciale omega-6 dhe omega-9, Vitaminat B, potas, leitin, magnez...

Intervistė me mjeken Elma Xhokaxhiu

Shkruan: Kastriot MYFTIU

GJAKDERDHJA NGA HUNDĖT

Kur kemi tė bėjmė me raste sporadike tė hemorragjisė, nė pėrgjithėsi hemorragjia pushon vetė. Duhet tė shqetėsohemi kur fenomeni ėshtė i pėrsėritur, pacienti...

SI TĖ KUJDESEMI PĖR FLOKĖT

Flokėt rriten 12-15 centimetra nė vit. Megjithatė, dieta dhe stili i jetesės, stresi, ekspozimi i tepruar ndaj diellit, ndotėsit, gjenetika, mungesa...

Charlie COOPER

Shkruan: Pranvera KOLA

OBEZITETI, ARMIKU “NUMĖR NJĖ”

Ē’duhet tė bėjmė pėrveēse tė harrojmė sanduicėt e patatinat? E pra, duhet thėnė qė nė fillim se pavarėsisht se ne nuk...

HIGJIENA E GOJĖS, KĖSHILLAT PĖR TĖ PARANDALUAR...

Sėmundjet e gojės ndikojnė nė cilėsinė e jetės sė njeriut. Larja e dhėmbėve duhet tė fillojė menjėherė pas daljes...

Shkruan: Kastriot MYFTIU

www.bota.al

DOBITĖ E FARAVE, DRITHĖRAVE DHE BISHTAJOREVE

Sasia e vitaminave tė filizave rritet mjaft, sidomos e vitaminave A, B-kompleks, C, dhe E. Brenda 2-3 ditėve tė mbirjes...

ORIGJINA E JETĖS

Shkencėtarėt bien dakord se jeta ka njė origjinė tė vetme sepse kodi gjenetik ėshtė i pėrbashkėt pėr tė gjithė organizmat. Por sekuenca...

Shkruan: Dr. Entela LABAJ

http://www.keshilla.net

INFARKTI I MIOKARDIT, SIMPTOMAT E SHFAQJES SĖ SĖMUNDJES

Sulmi nė zemėr  maskohet nė grip, djersitje, lėkura e ftohtė, plogėshti...

SI T’I ELIMINOJMĖ YNDYRNAT NĖ GJAK

Yndyrnat janė bazė, nė shumė procese tė organizmit dhe janė njė formė e pėrqendruar e energjisė...

Shkruan: George MUSSER

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

PSE HAPĖSIRA DHE KOHA MUND TĖ JENĖ NJĖ ILUZION

Teoritė e reja mbi hapėsirė-kohėn, sugjerojnė njė pamje tė ndryshme, nė tė cilėn hapėsira pėson njė ndryshim...

KOHA! MUNDĖSIA E UDHĖTIMIT NĖ DY DREJTIMET E KOHĖS!

(1)      (2)      (3)

www.radioislame.com

Shkruan:  Dr. Viktor QERESHNIKU

VLERA E VITAMINAVE

Edhe pse ndoshta nuk vihet re qė nė fillim, mungesa e vitaminave ēon nė probleme shėndetėsore serioze...

ALKOOLI DHE ALKOOLIZMI

Si edhe format e tjera te vartesise, edhe ajo nga alkooli, eshte nje semundje. Nje zakon i keq, mund te modifikohet me ane te nje...

Shkruan: Kastriot MYFTIU

Shkruan: Terje TOFTENES

BOSTANI I HIDHUR

Quhet bostan i hidhur sepse tė gjitha pjesėt janė tė hidhura, dhe tė pėrshtatshme pėr konsum: gjetjet...

VETĖDIJA JONĖ E FORMĖSON REALITETIN

Thėnia se “vetėdija e krijon realitetin” nxit shumė pyetje, shumė. A do tė thotė kjo se ne si individė...

Pėrgati.: Xh.CIRONGU & L. MANCE

Shkruan: Kastriot MYFTIU

ULLIRI DHE ’’MAGJIA’’  E TIJ VLERSUESE NGA NJERĖZIMI...

Zanafilla e kėsaj peme tė veēantė ėshtė shumė lashtė. Po t’u referohemi...

VLERAT USHQIMORE TĖ BARIT TĖ GRURIT

Bari i grurit pastron trupin nga helmet. Ai ndihmon nė shkarkimin e sistemit

Shkruan: Brikena KRASNIQI HOTI

Shkruan: Fatbradha DEMI

SI MUND TĖ NDIKOJĖ STINA E DIMRIT NĖ SHĖNDETIN TONĖ MENDOR

Pėr disa njerėz ndryshimi nė gjatėsinė...

INDU! - EMRI QĖ I DHANĖ ARBĖRIT - PERĖNDISĖ

 

(1)      (2)    (3)

www.imtap.org.al

Shkruan: Sabir KRASNIQI

MJEKĖSIA BIMORE

Nė mjekėsinė moderne/shkencore, nė tė cilėn kėrkohet argumentimi shkencor i veprimit terapeutik tė substancave...

TEORITĖ MBI PREJARDHJEN E NJERIUT NĖ TOKĖ

Tė gjitha supozimet, teoritė e hipotezat rreth prejardhjes sė njeriut nuk duhet tė jenė pengės...

Shkruan: Aleksandėr STIPĒEVIQ

Shkruan: Sabir KRASNIQI

HISTORIA E LIBRIT

Disa tregime popullore; ai pėr personazhin e pafat Gilgameshin, janė ruajtur nė njė numėr shumė tė madh ekzemplarēsh e variantesh.

TEORITĖ MBI PREJARDHJEN E JETĖS NĖ TOKĖ

Nė bazė tė disa zbulimeve paleontologjike nė gjendje fosilesh, supozohet se jeta nė tok ka filluar...

1       2

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH