.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Sendet qė shkaktojnė fatkeqėsi ose... (pjesa e dytė)

Pėrgatiti: Vllaznim SYLEJMANI

SENDET QĖ SHKAKTOJNĖ FATKEQĖSI OSE FUQIA E SENDEVE TĖ MALLKUARA

(pjesa e dytė)

     Ēdo send nė dukje i vdekur, duhet t’i nėnshtrohet ndikimit tė madh ose tė vogėl tė energjisė me tė cilėn vije nė kontakt. Sendi nė fjalė, tė shprehemi ashtu, mbushet, ngarkohet me sasi tė caktuar tė asaj energjie, ndikimit tė sė cilės i ėshtė ekspozuar. Kjo energji mund tė mbetet e fshehur, por mund edhe nė kushte tė volitshme tė transformohet dhe tė bėhet aktive, sikur ėshtė rasti te operacionet e ndryshme magjike.

     

 

            Shtėpitė e mallkuara

 

            Pastaj, ka shumė rrėfime pėr shtėpi tė mallkuara pėr shembull, sipas “El Ahramit” egjiptas, u publikua se nė Kajro ekzistojnė 18 shtėpi tė mallkuara! Njerėzit u ikin duke u sjell rrotull nė hark tė madh duke mos menduar qė tė hedhin njė vėshtrim brenda, edhe pse nė Kajro ka numėr tė madh tė pastrehėve, prej tė cilėve disa jetojnė edhe nė varreza tė braktisura. Tė gjitha kėto janė ndėrtesa tė mėdha edhe me nga tridhjetė dhoma, ndėrsa shtėpia e mallkuar mė e njohur ėshtė pronė e banorit belg, Empenit.

            Nė shtėpi deri tash, vėrtet kanė ndodhur njė seri vdekjesh tė cilat as policia egjiptase nuk ka mundur t’i sqarojė (i pari e  pėsoi vetė banori dhe pronari Empen, e pastaj biri i tij Eduardi, pas kėsaj edhe tė gjithė pronarėt pasardhės), kėshtu qė sot nė tė jetojnė  vetėm lakuriqėt dhe qentė e braktisur.

            Nė Kajro qarkullojnė rrėfime se shtėpitė e mallkuara sigurisht janė ngritur nė vende qė i duan xhindet (qenie jo materiale), tė cilat sipas besimit tė muhamedanėve kanė fuqi mbinjerėzore, e mund tė vendosen dhe plotėsisht tė marrin tėrė banesat dhe shtėpitė (njėjtė kėshtu edhe njerėzit)...

            Gazeta “Post” e Hujstonit, po ashtu ka paraqitur rrėfimin nga Krozbi nė Teksas, ku banorėve tė disa ndėrtesave iu ndodhin gjėra ta pazakonshme: televizorėt shkėlqejnė (ndriēojnė) edhe kur janė tė shkyēur, rubinetet pėr ujė vetvetiu lėshohen, filxhanėt nė rafte vetvetiu thyhen, disa sende zhduken nė mėnyrė enigmatike. Pas publikimit tė tekstit nė gazet, konstatohet se kėto ndėrtesa banimi janė tė ngritura nė lokacionin e njė varreze nga shekulli i kaluar...

 

            Plumbi hakmarrės    

 

            Rrėfimi tjetėr nė lidhje me kėto fenomene ėshtė edhe ai pėr misionin e pazakonshėm tė njė plumbi, tė kryer saktė me 20 vjet vonesė. Kjo ngjarje u evidentua edhe nė koleksionin e njohur tė Librit tė ēudive mė tė mėdha.

            Henri Ziglendi nga Teksasi e tradhtoi tė fejuarėn e vet deri nė atė masė, sa qė kjo thellė e tronditur bėri vetėvrasje. Vėllai i saj, nė shenjė hakmarrjeje, shtiu nė Henrin, por plumbi vetėm e gėrvishti kėtė nė fytyrė dhe u ngul nė drurin pas tij. Vėllai i bindur se e ka mbytur tė pabesin, edhe vetė  bėri vetėvrasje...

             Saktėsisht 20 vjet mė vonė, Ziglendin dikush e luti qė ta prej njė dru. Ky e kuptoi se ėshtė ai druri i njėjtė nė tė cilin pėrfundoi plumbi i cili qė moti i ishte drejtuar atij. Ishte kjo punė mjaft e rėndė, kėshtu Ziglendi vendosi tė pėrdor dinamitin. Eksplodimi i fuqishėm e hodhi plumbin e vjetėr, nė mes tė pesė vetėve tjerė qė gjendeshin tė pranishėm aty, drejt nė kokė tė Ziglendit dhe ky, nė sytė e tė gjithėve, mbeti nė vend - i vdekur!

 

            A ka shpjegim racional pėr tė gjitha kėto?

 

            Tė gjitha nė fund tė fundit, mund tė futen nė rastėsi tė famshme, tė cilat matematikani i njohur John Von Neuman i quajti “magji e zezė”. Por prapė, faktet nė lidhje, me bie fjala, rastet e varrezave tė Tutankomanit ose Diamantit tė shpresės, ose varrezės sė Rendit tė Pendestanėve tė Bardhė nė Monpele, janė tė rėndėsishme edhe kur shikohen statistikisht, sepse pėrqindja e individėve tė cilėt kanė vdekur nė afat tė shkurtėr kohor, ėshtė shumė i madh se sa nė rrethana tė rėndomta qė mund tė pritej.

            Pėr kėtė mė sė shpeshti tentohet, ne tė ashtuquajturat shpjegime individuale (njė nga njė). Bie fjala, Filip Vanderbergu, me vite tė tėra e studioi legjendėn e mallkimit tė Tutankamonit dhe pėr kėtė erdhi te tė dhėnat qė vdekjet e shumė egjiptologėve kishin tri shkaqe kryesore:

            -paraqitja e papritur e tumoreve qė shpien nė vdekje tė shpejtė;

            -ethet me halucinacione dhe

            -sulme nė zemėr pėr shkak tė kolapsit qarkullues.

            Vanderbergu nė bazė tė kėsaj doli nė opinion me pyetje interesante: a kanė pasur egjiptasit e vjetėr dituri tė fshehta tė cilat iu kanė mundėsuar qė reliktet e tyre t’i pajisin edhe me kėso fuqi?

            Ai pohon se varrezat nė piramida janė bazė ideale pėr baktere tė cilat relativisht lehtė mund tė mbijetojnė edhe shumė shekuj, e ka edhe tė tilla, qė kur tė ngordhin tajojnė helme vdekjeprurėse. Vanderbergu (kėtė teori e mbėshteti edhe dr. Ezadin Taha, i cili gjatė i ka studiuar papiruset egjiptas) tregon edhe nė atė se egjiptasit ishin ekspert pėr helme dhe se materie tė caktuara helmuese i kanė pėrdorur pėr pikturim nėpėr muret e varrezave, tė cilat pastaj janė vulosur. Vetė, dr. Taha menjėherė posa publikoi kėtė zbulim tė tij, humbi jetėn nė fatkeqėsi komunikacioni!...

 

 

            Mė nė fund ka edhe shpjegime qė shkaku i rasteve tė vdekjes ėshtė rrezatimi, duke marrė parasysh se egjiptasit sigurisht kanė ditur pėr Uranin, pasi qė para 3000 vjetėsh, nė minierat nga tė cilat kanė nxjerr ari, ishte i pranishėm edhe ky element. Ekziston, pra, mundėsia qė egjiptasit e kanė shfrytėzuar rrezatimin atomik qė nė atė mėnyrė t’i mbrojnė vendet e tyre tė shenjta.

            Rastet e vdekjeve nė mesin e atyre qė kanė prezantuar nė hapjen e varrezave tė vjetra, sikur ato nė Monpele ose Nant, shpjegohen mjaft thjeshtė me ekzistimin e “xhepave tė avullit” nė kufoma, tė cilat, ose eksplodojnė nėn presion, ose lėshojnė “avull tė infektuar” qė pėrhapė sėmundje tė ndryshme ngjitėse, karakterin e vėrtetė tė tė cilave sot njeriu vėshtirė mund ta kuptojė. Nė ēėshtjen e shtėpive tė mallkuara shpesh tentohet me shpjegime radiesteziologjike me lloje tė ndryshme tė rrezatimeve tė dėmshme qė mund tė arrijnė format e tyre eksplicite.

            Por, prapė, nuk ėshtė numėr i vogėl i atyre tė cilėt, thjesht, nuk heqin dorė nga fuqia e mallkimit dhe njė lloji tė fuqisė eterike tė “programuar”, e cila nė mėnyrė magjike u sjell shkatėrrim atyre qė nė ēfarėdo mėnyre e pengojnė rrjedhėn e tyre. Sipas kėtyre besimeve kjo fuqi enigmatike (nė tė cilėn kanė besuar egjiptasit dhe babilonasit, duke e futur  nė bazat e magjisė sė tyre) mund tė shkaktojė ērregullime mentale tė cilat pastaj lehtė mund tė sjellin deri te fatkeqėsitė e ndryshme fatale, dobėsimin e forcave mbrojtėse tė organizmit dhe nxitjen e sėmundjeve tė caktuara, pėlcitja e enėve tė gjakut nė tru etj.

            Energjia e gjithmbarshme natyrore e pėrshkon nė masė mė tė madhe ose mė tė vogėl krejt ēka gjendet nė natyrė, pa marr parasysh a janė kėto qenie tė gjalla ose, tė ashtuquajtura, gjėra tė vdekura... Ēdo ngjarje, ēdo proces natyror pashmangshėm ėshtė i lidhur me lėvizjen, pranimin dhe emetimin e ndryshėm tė energjisė. Ēdo send nė dukje i vdekur, duhet t’i nėnshtrohet ndikimit tė madh ose tė vogėl tė energjisė me tė cilėn vije nė kontakt. Sendi nė fjalė, tė shprehemi ashtu, mbushet, ngarkohet me sasi tė caktuar tė asaj energjie, ndikimit tė sė cilės i ėshtė ekspozuar. Kjo energji mund tė mbetet e fshehur, por mund edhe nė kushte tė volitshme tė transformohet dhe tė bėhet aktive, sikur ėshtė rasti te operacionet e ndryshme magjike.

 

            Fundosja e Titanikut

 

            Nė fund edhe njė rast nė lidhje me kėtė. Njė anije e quajtur “E pafundosshme”, lundron mė 1912 nė Atlantikun e veriut me njė barrė tė ēmueshme - mumien e profeteshės e cila ka jetuar gjatė kohės sė sundimit tė vjehrrit tė Tutankamonit. Pėr shkak tė ekskluzivitetit tė saj, mumia egjiptase ruhej nė njė pjesė tė posaēme prapa urės komanduese tė rezervuarit pėr kapitenin. Ishte ky Ernest Smit, komandant i anijes sė kompanisė “Vajt Star” i cili ishte nė ushtrimin e parė tė tij.         Anija goditi bregun e akullit dhe u fundos me 1517 udhėtar. Quhej, pėrndryshe, “Titaniku”...

 

            Fund