.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - 15 sekretet e lumturisė pėr bashkėshortė

www.albeu.com

15  SEKRETET E LUMTURISĖ PĖR BASHKĖSHORTĖ

 

            Pėrveē se tė duash dhe tė duhesh, duhet tė shtohen edhe kėto. Edhe ju mund tu kushtoni vėmendje kėshillave tona, dhe do tė shikoni qė do tė jeni mė afėr lumturisė nė ēift...

 

 


            1. Jini i/e buzėqeshur

            Problemi mė i shfaqur nė jetėn martesore, ėshtė fytyra e ngrysur e njėrit prej bashkėshortėve dhe sjelljet qė pajojnė atė. Kjo sjellje, nxit konflikt dhe mosmarrėveshje nė ēift. E kthen shtėpinė nė njė ambient tė vėshtirė pėr tė jetuat. Pėrkundrazi, buzėqeshja ėshtė burim i harmonisė dhe i bashkėbisedimeve nė ēift. Njė buzėqeshje nuk duhet tė jetė shumė e vėshtirė...


            2. Shtrėngojini duart bashkėshortit/bashkėshortes tuaj

            A e dini se qėndrimi dorė pėr dore midis bashkėshortėve ul stresin e tyre? Sipas njė studimi tė bėrė mbi ēifte tė martuar amerikanėsh, rezulton se bashkėshortėt tregohen mė tė qetė dhe mė racional nė pėrballimin e problemeve. Shtrėngojini edhe ju dorėn bashkėshortit/bashkėshortes tuaj dhe do tė shikoni qė me kalimin e kohės ndjenjat tuaja do tė dalin nė pah akoma mė shpejt.


            3. Dashurinė qė ndjeni shpreheni me fjalė

            Pėr burrat ėshtė mė e vėshtirė se sa tek gratė shprehja e dashurisė me fjalė. Burrat nuk e shprehin lehtė dashurinė. Pse duhet qė tė humbasim njė dashuri qė e kemi nė zemėr, pėr hiē gjė?


            4. Lutuni sė bashku Zotit

            Uluni tė dy sė bashku dhe lutuni me zė pėr njėri tjetrin. Renditini fjalėt e lutjes ashtu siē ju vijnė nga brenda. Mos vallė nuk jeni tė sigurtė nėse dėshironi tė luteni? Atėherė, uluni dhe falėnderoni Zotin pėr tė mirat qė ju ka dhuruar. Shkruani ēdo ditė tre nga gjėrat e mira qė ju ndodhin dhe pyesni se pse mė ndodhi kjo gjė e mirė. Studimet tregojnė se ata persona qė e bėjnė diēka tė tillė, pas njė periudhe jo mė tė gjatė se tre muaj, janė ndier shumė mė tė lumtur. Pas njė studimi mėse 30 vjeēar mbi lutjen, shkencėtari amerikan nė Universitetin e Harvardit, Herbert beson, shprehet se tė gjitha mėnyrat e lutjes, qetėsojnė stresin dhe trupin e njeriut.


            5. Mos ndėrroni veshjen sapo tė ktheheni nė shtėpi

            Njerėzit vishen bukur sa herė qė dalin pėr tė shkuar nė punė apo pėr tė shėtitur. Por, kur kthehen nė shtėpi, menjėherė kėrkojnė tė vishen mė komod. Ka nga ata bashkėshortė qė kalon kohė e gjatė dhe nuk e shikojnė njėri tjetrin tė veshur bukur. Bashkėshortėt duhet tė vishen e tė mirėmbahen mirė jo vetėm pėr miqte dhe kolektivin, por edhe pėr njėri tjetrin. Zonja, po ju pse nguroni tė zbukuroheni nė shtėpi kur bashkėshorti juaj kthehet nga puna?


            6. Mos harroni ditėlindje e bashkėshortes tuaj apo pėrvjetorin e martesės

            Gratė kryesisht janė mjaft tė ndjeshme pėr datėlindjet, pėr pėrvjetoret e martesės apo pėr data tė caktuara. Madje, ato mund tė pyesin edhe pėr ditėn kur jeni njohur pėr herė tė parė, pėr ditėn e fejesės, apo pse jo edhe pėr ditėn kur keni vendosur tė martoheni. Por ju, tė paktėn mos harroni ditėlindjen dhe pėrvjetorin e martesės.


            7. Lini shėnime dashurie

            Shkruani shėnime dashurie dhe lėrini nė vende qė edhe bashkėshorti apo bashkėshortja juaj tė mund ti shikojė. Nė fletushka tė vogla, shkruani fjalė tė bukura. Kjo do tė ndihmojė nė atė qė bashkėshortėt tė kuptojnė akoma mė mirė dashurinė pėr njėri tjetrin.

 

 

 
            8. Vishuni sikur do tė shkoni nė shėtitje dhe uluni nė shtėpi

            Ėshtė shumė e rėndėsishme qė bashkėshortėt tė vishen bukur dhe tė bėjnė njėri tjetrin tė ndihen tė vlerėsuar nė ambientin familjar. Kjo gjė sot duket se nuk funksionon. Ata vishen bukur pėr tė shtiru apo pėr tė takuar miqtė e shokėt, dhe nuk vlerėsojnė njėri tjetrin. Edhe ju, tė paktėn njė ditė nė javė vishuni bukur, por mos dilni nga shtėpia. Qėndroni dhe kaloni kohėn me njėri tjetrin.

 
            9. Mos flisni me urdhra por me mirėsjellje

            Kur njė person flet me tone urdhėruese, patjetėr qė do tė pėrballet me kundėrshtimin e atij qė ka pėrballė. Kjo bėhet akoma mė e hidhur nė marrėdhėniet nė ēift. Nė vend tė saji duhet tė flitet me tonė mirėsjelljeje. Kjo nuk tė cenon ty ndonjė tė drejtė, pėrveē se kthehet nė njė investim harmonie dhe lumturie. Nė kėtė mėnyrė, ti do tė tregosh bashkėshortit/bashkėshortes se jeta ėshtė e pėrbashkėt dhe pėr tė dy.

 
            10. Mėngjesin hajeni sė bashku

            Kur nė jetėn e ēiftit pėrzihen fėmijėt dhe puna, takimi dhe ndarja e halleve midis tyre duket sikur merr fund. Ju, tė paktėn duhet tė pėrpiqeni qė kur tė jeni sė bashku me familjen, tė shfytėzoni mė sė miri kėtė kohė. Kjo mund tė jetė edhe koha e ngrėnies sė mėngjesit. Pse jo, mund tė lini disa minuta nga gjumi i mėngjesit pėr tė pėrgatitur sė bashku mėngjesin dhe pėr tė gjetur kohėn pėr tė biseduar kokė mė kokė.

           
            11. Hani darkė kokė mė kokė jashtė. Mos mendoni se tė bie mė lirė nė shtėpi

            Veēanėrisht tek ēiftet qė kanė fėmijė, problemi mė i madh qė shfaqet ėshtė mos gjetja e kohės pėr tė qenė vetėm pėr vetėm. Angazhimi me fėmijėt i lodh si nėnėn ashtu edhe babain. Qoftė edhe njė orė tė vetme, ju mund ti lini fėmijėt tuaj tek njė i besuar, dhe tė dilni pėr tė ngrėnė diēka sėbashku kokė mė kokė. Kjo do ti jepte mė shumė forcė lidhjes tuaj. Ajo pėr tė cilėn ju keni nevojė, nuk ėshtė darka qė do tė hani, por situata qė ju lė tė bisedoni pėr disa minuta rreth atyre qė keni pėrjetuar, apo pėr planet nė tė ardhmen.


            12. Pėrcilleni bashkėshortin tuaj me lutje

            Ata gra tė cilat nuk punojnė dhe i pėrtojnė tė ngriturit herė nė mėngjes kur burrat e tyre shkojnė nė punė, duhet tė ulen dhe tė mendojnė edhe njė herė. Tė pėrcjellėsh burrin pėr nė punė, do tė thotė ta bėsh atė tė ndiejė se ka lėnė nė shtėpi gjysmėn e zemrės sė tij. Madje, t’i thuash burrit “ne nuk duam tia dimė pėr uri e varfėri, neve na duhesh vetėm ti”, kjo do ta motivonte atė akoma mė shumė.


            13. Silluni mirė me familjen e bashkėshortit tuaj

            Fjalėt e rėnda qė bashkėshortėt mund tė thonė pėr familjet e njėri tjetrit, ndikojnė shumė nė marrėdhėniet nė ēift. Ju nuk duhet tė minoni dashurinė tuaj duke folur pėr tė tjerėt. Respekti qė bashkėshorti i tregon familjes sė bashkėshortes apo anasjelltas, do tė shtoje edhe dashurinė dhe respektin e ndėrsjellėt nė ēift.

 
            14. Pėrdorni fjalė tė bukura kur i drejtoheni njėri tjetrit

            Ironizimet qė bėhen nė jetėn nė ēift, ftohin marrėdhėniet midis tyre. Madje, ajo ndikon edhe nė besimin tek njėri tjetri. Nė momentin kur nė martesė humbet besimi, atėherė nis edhe humbja e lumturisė.


            15. Mos mbani asgjė tė ndarė, gjithēka tė jetė e pėrbashkėt

            Ēiftet, kur martohen duhet tė dini qė gjithēka kanė ėshtė e pėrbashkėt. Si e mira, ashtu edhe e keqja, si nė tė sėmurė, ashtu edhe nė tė shėndoshė, ata duhet tė jenė tė bashkuar. Kurrsesi nuk duhet qė pasuria e njėrit tė ndikojė nė marrėdhėnie. Nėse burri punon dhe fiton mė shumė, kjo nuk duhet tė ndikojė. Madje, gjėja mė e mirė qė duhet tė bėhet, ėshtė bashkimi i tė ardhurave tė tė dyve, vendosja nė njė vend tė caktuar dhe secili tė marrė sipas nevojės. Nė njė ēift, nuk mund tė ketė aspak gjėra tė tilla si kjo ėshtė e imja dhe kjo ėshtė e jotja. Nė momentin qė pranohet tė vihet kurorė, atėherė ēdo gjė ėshtė bashkuar nė njė.