.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Argėtim - Sa e keni tė zhvilluar shqisėn e gjashtė?

Pėrgatiti: Skender M. GASHI

www.mjellma.org

             Psikotest

 

            SA E KENI TĖ ZHVILLUAR SHQISĖN E GJASHTĖ?

         Nėse Ju dėshironi tė dini se nė ēfarė niveli e keni tė zhvilluar shqisėn e perceptimit ekstra senzorik, mund tė filloni ta plotėsoni kėtė test. E tėra qė ju nevojitet pėr kėtė test ėshtė qetėsia, 52 letra tė zakonshme tė lojės, njė unazė, njė laps dhe pak penj. Ju dėshirojmė argėtim tė kėndshėm.

  

            Parandjenjat, tė qėlluarit paraprak tė ndodhive qė pasojnė, pėrshtypjet se kur jeni vetėm nė dhomė (fizikisht) ju shoqėron edhe dikush, e shumė ndodhi tė tjera nuk janė vetėm rastėsi. Sikur qė dritėn e diellit e perceptojmė me sy, zėrin (sipas karakterit individual nė frekuenca prej 16-20000 Hz) me veshė, shijen, aromėn, erėn, prekjen... me shqisa tė tė nuhaturit, prekjes, shijimit etj. ashtu edhe disa vibrime tjera i perceptojmė pėrmes shqisave tė panjohura pėr njeriun. Perceptimet pėrmes “shqisės sė gjashtė” nė pėrgjithėsi njihen me emrin P.E.S. -Perceptime Ekstra Senzorike. Edhe P.E.S.-i apo shqisa e gjashtė kanė karakter individual: pra ndryshojnė nga individi nė individ.

            Nėse Ju dėshironi tė dini se nė ēfarė niveli e keni tė zhvilluar shqisėn e perceptimit ekstra senzorik, mund tė filloni ta plotėsoni kėtė test. E tėra qė ju nevojitet pėr kėtė test ėshtė qetėsia, 52 letra tė zakonshme tė lojės, njė unazė, njė laps dhe pak penj. Ju dėshirojmė argėtim tė kėndshėm.

 

  1. A keni ėndėrruar ndonjėherė diēka, e qė mė vonė me tė vėrtet ka ndodhur?

a)      Po...0

b)      Jo, asnjėherė...10

 

  1. A nervozoheni shpejtė?

a)      Po...10

b)      Ndonjėherė...5

c)      Gati asnjėherė...0

 

  1. Kur jeni tė vetmuar, a ju ndodhė qė tė keni pėrshtypjen se dikush apo diēka jofizike ndodhet pranė jush?

a)      Jo...10

b)      Rrallėherė...5

c)      Shpeshherė...0

 

  1. A ju ka ndodhur qė nė ndonjė vend, tė panjohur plotėsisht, ta keni pėrshtypjen se keni qenė dikur mė parė?

a)      Po...0

b)      Nuk e di, ndoshta...5

c)      Asnjėherė...10

 

  1. Pėr sa kohė ju shfaqet figura nga fotografia tredimensionale qė gjendet nė fund tė kėtij testi?

a)      2 sek -1 min...0

b)      Mbi dy minuat...5

c)      Nuk kam durim tė provoj...10

 

  1. Gjatė vendimeve nė momentet vendimtare a e dėgjoni zėrin tuaj tė brendshėm?

a)      Po...0

b)      Ndonjėherė...5

c)      Asnjėherė...10

 

  1. Merreni njė copė pri (15 cm), dhe me tė lidheni unazėn. Tash e keni punuar lavjerrėsin tuaj. Nga tubi i 52 letrave nxirrni kėto letra (5,6,7,8,9,10 d.m.th. 24 letra - bėnė edhe letra tjera). Pėrzieni mirė dhe duke i tėrhequr letrat e pėrmbysura njė nga njė, provoni t’i qėlloni me anė tė lavjerrėsit. Lavjerrėsin e ngritni ngadalė mbi letrėn e kthyer mbrapsht dhe koncentrohuni duke pyetur se cila letėr ėshtė dhe atė nga fillimi: 5.6...7... e kėshtu me radhė. Pėrgjigja pohuese ėshtė kur lavjerrėsi fillon tė bėjė lėvizje rrotulluese nė drejtim tė akrepave tė orės. Pasi ta kryen tėrė kėtė, pėrgjigjuni nė pyetjet qė pasojnė:

a)      Suksesi u pa menjėherė...0

b)      Pas disa tentimeve, kisha sukses...5

c)      Nuk kam sukses fare...10

 

  1. Sa letra tė qėlluara i keni me anė tė lavjerėsit nga 24 sosh?

a)      Mė pak se pesė...10

b)      Mbi pesė...5

c)      Mbi dhjetė...0

 

  1. E keni ngritur dėgjuesen e telefonit dhe pa pritur ju lajmėrohet personi tė cilit keni dashur t’i telefononi. Apo ndoshta ju ka telefonuar vetėm disa ēaste para se ta ngritni dėgjuesen.

a)      Po, disaherė...0

b)      Rrallė...5

c)      Asnjėherė nuk mė ka ndodhur...10

 

  1. A i besoni P.E.S-it, apo  konsideroni se kėto janė marrėzi?

a)      I besoj...0

b)      Nuk e di...5

c)      Marrėzi janė...10

 

 

            0 - 35 pikė: Shpeshherė nė jetė ju ndodhin disa gjėra qė nuk mund t’i quani si tė rastėsishme. Ju mirė e dini se si ta dėgjoni zėrin tuaj tė brendshėm, dhe me dėshirė lejoni qė nė jetė tė ju udhėheqė intuita. Nuk mjafton vetėm t’i besoni P.E.S-it por duhet qė tė mundoheni dhe ta zhvilloni atė. E tėra qė ju nevojitet ėshtė tė mėsoheni ta dalloni atė qė ju thotė zėri Juaj i brendshėm nga ajo qė e bėni ose nuk e bėni nga arsyet tjera.

 

            35 - 55 pikė: Mendja dhe intuita nė rastin tuaj janė nė baraspeshė. Ju ka ndodhur tė takoni njeriu pėr tė cilin keni menduar intensivisht, apo ju ka telefonuar, mirėpo deri mė tani e tėrė kjo pėr Ju ka qenė rastėsi. Ju, kur ndodheni nė raste tejet tė vėshtira e dini se duhet tė mbėshteteni nė zėrin e arsyes, kjo ėshtė mirė, por do tė ishte mrekulli sikur tė mund tė mėsoheshit se si ta dėgjoni zėrin tuaj tė brendshėm - shqisėn e gjashtė.

 

            Mbi 55 pikė: Pėr Ju me rėndėsi ėshtė vetėm ajo qė mund tė dėgjoni, tė shihni, tė prekni, tė shijoni, tė nuhasni. Pėr Ju P.E.S-i ėshtė marrėzi apo pėr tė fare nuk mendoni. Megjithatė, diku thellė nė vete nuk ju lė rehat diēka tė cilėn as vetė Ju nuk e njihni. E dini dhe vetė se kėto pesė shqisat nuk janė fikse. Po ashtu e dini se Ju bukvalisht  nuk jeni Ju, por megjithatė nuk e lodhni kokėn me kėto “marrėzi”. E vėrteta ėshtė se Ju vetėn nuk mund ta gėnjeni.

 

 

         Si shikohet figura nė fotografin tredimensionale

 

            Pėr ta parė figurėn nė fotografi veproni kėshtu:

            Afrohuni me kokė afėr monitorit tė PC-sė suaj, nė ekranin e tė cilit keni hapur fotografinė tredimensionale (nė rastin tonė - fotografinė qė gjendėn mė poshtė). Koncentrohuni  pėr njė minutė nė njė pikė me te dy sytė. Shikimi duhet tė jetė i kryqėzuar, pra tė pėrqendrohet nė njė pikė, jo nė fotografi, por nė thellėsi tė saj. Pas kėsaj kohe (rreth 1 minutė), filloni ta largoni kokėn nga monitori, por jo edhe shikimin, dhe nėse, pasi ta largoni kokėn pėr disa centimetra, ju paraqitet njė sipėrfaqe paksa mė tjetėr, mė e ndritshme, dhe nė tė shihni ndonjė objekt, ju ia keni arritur qėllimit.

            Edhe nėse nuk keni sukses nė pėrpjekjen e parė, mos u dėshpėroni, vazhdoni pėrsėri, dhe nuk do tė zhgėnjeheni - ju pret njė befasi e kėndshme.