.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Sahagja Joga

Pėrktheu: Valdet FETAHU

valdet.f.fetahu@hotmail.com

SAHAGJA JOGA

 

Libri  „Sahagja Joga“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin

 „Literaturė“

dhe tek

www.syri3.com

 

E falėnderojmė pėrzemėrsisht pėrkthyesin Valdet Fetahu pėr punėn e tij tė pakursyer, pėr kontributin shumėt tė ēmuar, pėr kėtė veprimtari tejet human qė po e bėn nė ngritjen e vlerave morale e shpirtėrore tė shoqėrisė sonė.

 

 

            Prej njė fare shumė, shumė tė vogėl rritet druri i madh. Nė pranverė ajo lulėzon, e gjatė verės prej luleve krijohen frutat.

            Rritja jonė shpirtėrore ėshtė proces i njėjtė i thjeshtė dhe i natyrshėm. Tė gjithė ne e bartim farėn, tė njohjes mbi qenien tonė, Uni-in tonė, tė quajtur Kundalini.

            Kur Dashuria Hyjnore i jep jetė kėsaj fare ne rilindim nė dimensionin shpirtėror, nė kėtė mėnyrė e zbulojmė Drurin e Jetės qė ėshtė nė neve, si dhe Frymėn Hyjnore nė fromė tė vibrimit gjithėpėrfshirės. Sikur lulet, edhe ne posedojmė aromėn personale. Ne piqemi sikur frutat, piqemi nė tėrėsinė.

            Kemi evoluar nga prejardhja jonė materia premortale deri tek stadiumi nė tė cilin mund tė manipulojmė me teoritė mbi evolucionin dhe ekzistencėn. Por a e kuptojmė se ajo qė ėshtė prapa analizave tona intelektuale ėshtė fakti se evolucioni akoma ėshtė proces i gjallė, i cili heshtazi dhe nė kontinuitet vazhdon deri nė realizimin e plotė tė qenies sonė? Apo, nė arogancėn tonė, e pėrjetojmė veten tonė sikur jemi nė stadiumin mė tė lartė tė zhvillimit njerėzor?

            Vetė termi “rrugė” supozon arritjen nė destinacion tė caktuar. Nėse ėshtė ashtu, atėherė ku jemi ne sot? A ėshtė ky Jerusalemi i Ri? Si mund tė ndodhė kjo? Nėse me tė vėrtetė plani i Zotit ėshtė qė nė Tokė dhe nė zemrat tona ta vendosė Mbretėrinė Hyjnore, atėherė duket se na ka mbetur edhe shumė deri nė arritjen e kėtij caku.

            Ne jetojmė nė botėn e dhimbjes dhe konfuzionit, nė botėn e skllavėrisė materiale dhe shfrytėzuese, ku ndjenja pėr tė moralshmėn ėshtė ērregulluar tėrėsisht. Me shekuj kemi luftuar qė problemet t’i zgjidhim me ndihmėn e faktorėve tė jashtėm, mjaft gjatė sa pėr ta kuptuar qė pėrgjigja fshihet brenda vetė neve, nė transformimin e individit.

 

 

            Sot shumica kalojnė pėrmes kėtij transformimi, duke evoluar nė vetėdijėn e shpirtit, duke zbuluar pėrbrenda vetvetes atė shkėndinė thelbėsore e cila i bashkon me Absolutėn, dhe duke i vėshtruar tė gjitha frikat dhe dyshimet e botės relative se si i braktisin, sikur lėvozhga e vjetėr qė bie kur krijohet flutura e re.

            Historia njeh shumė burra e gra tė mėdhenjė tė cilėt janė pėrpjekur ta ngrisin vetėdijėn e njeriut nė nivelin nė tė cilin ai kishte mundur ta njoh vetveten, por pėr fat tė keq mėsimet e tyre shpesh janė shfrytėzuar pėr krijimin e ndarėsive dhe hipokrizisė edhe mė tė madhe. Duket se thjeshtėsia e rastėsishme e notės origjinale ka qenė tepėr e thjesht pėr veshėt e tyre.

            Sot Shri Matagji Nirmala aktivisht e shpėrndan porosinė universale tė dashurisė hyjnore, duke i integruar notat e muzikės nga e shkuara nė harmonin e re dinamike. Publiku i saj tash e ka dėgjimin mė mirė tė anuar. Ata marrin pjesė si instrumente nė kėngėn e Saj. Pėrmes realizimit tė cilin ajo e manifeston. Publiku pėr tė parėn herė kalon pėrmes pėrvojės sė njohjes sė Vetvetes dhe shikimin e atij Vetėsimi nė personat tjerė. Shri Matagji Nirmala i ka hapė derė vetėdijes kolektive, kėtij hapi tė jashtėzakonshėm evolutiv me tė cilin njeriu e arrinė pėrvojėn e njohjes sė Vetvetes dhe Burimit tė tij.

            Joga do tė thotė “bashkim”, unitet me diēka mė supreme se vetja jonė, me diēka hyjnishėm thelbėsore. “Sahagja” do tė thotė “spontanitet”, por gjithashtu e ka kuptimin edhe “i lindur”. Pra me Sahagja Joga nėnkuptohet se mjetet pėr bashkimit spontan me hyjninė na janė trashėguar. Pėr ta arritur kėtė unitet, krejt ēfarė duhet tė bėjmė ėshtė t’i lutemi Shenjėtrisė sė Saj Shri Matagji dhe tė lejojmė qė kjo tė ndodhė. Ne nuk mund ta arrimė me pėrpjekejt vetjake, sepse ajo ėshtė spontane, respektivisht, ajo thjesht ngjanė. Ajo ėshtė dhėnė si dhuratė, si bekim.

            Para realizimit, Kundalini ekziston pėrbrenda vetė neve, dhe atė nė gjendjen e vet tė fjetur, e kruspull pėrbrenda trekėndėshit tė eshtrave nė vetė mbarimin e boshtit kurrizor. Kur bėhet zgjimi i tij, ai ngritet pėrmes kanalit subtil nė kurrizė duke mbaruar me depėrtimin nėpėr kockėn fontanela  (Brahmarandhra) shih vizatimin:

 

 

            Kėtu nė ēakrėn mė tė lartė Sazrari (Sahasrara), ēakra me “zambaku me qindra petale”, ėshtė pika e Jogės, pika nė tė cilėn vetėdija individuale bashkohet ne forcėn gjithpėrfshirėse tė nėnvetėdijės kolektive. Nė tė njėjtėn kohė Kundalini e bėnė zgjimin e Shpirtit qė ėshtė nė zemėr dhe atėherė fillon pulsimi. Kur Kundalini kalon pėrmes qendrės nė tru, ēdo mendim ndalet. Mendja e cila tash ėshtė zgjuar nė neve manifestohet si rrjedhė e vibrimeve tė freskėta, e cila sikurse puhizė kalon nėpėr duart tona mbi fytyrėn tonė. Atėherė fillojmė tė ndiejmė senzacione tė ndryshme nė gishtrinjė, pasi qė tash Kundalini na sinjalizon gjendjen momentale tė shakrave tona. Kjo gjendje quhet vetėdije vibruese dhe kjo ėshtė gjendje nė tė cilėn ne me tė vėrtetė e ndiejmė Uni-in tonė derisa ajo me ndihmėn e vibrimeve manifestohet nė sistemin tonė nervor qendror. Pasi qė tash Uni ynė, e cila sipas natyrės ėshtė Shpirt dhe esencė e qenies sonė, bėhet pjesė e pėrjetimit tonė tė vetėdijshėm, kjo gjendje gjithashtu quhet edhe Vetėrealizim.

 

            Pjesė nga libri “Sahagja Joga”