.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Argėtime - Sa keni aftėsi tė udhėheqėsit

Pėrgatiti: Skender Gashi

www.mjellma.org

       Psikotest  

       SA KENI AFTĖSI TĖ UDHĖHEQĖSIT

 

       Njė numėr i madh i hulumtuesve tė natyrės sė njeriut theksojnė se dėshira pėr udhėheqje dhe dominim mbi tė tjerėt ėshtė njėra nga aktivizuesit mė tė fortė tė sjelljes njerėzore. Duke e pranuar mundėsinė se kjo te disa njerėz ėshtė motivuese e fortė, mund tė themi se ka edhe tė tillė qė mendojnė ndryshe. Tė tjerėt, pra, shprehin dėshirėn qė tė lirohen nga ajo qė tė jenė udhėheqės apo t’i udhėheq dikush.

            Po ju, ēfarė dėshironi? Nėse dėshironi tė zbuloni se sa mund t’i udhėhiqni tė tjerėt, plotėsoni me kujdes testin e mėposhtėm dhe do ta gjeni vendin tuaj. Ju dėshirojmė argėtim tė kėndshėm.

           

        

 

 1. Kėnaqėm gjatė tentimeve qė tė tjerėt t’i bind pėr mendimin tim.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Me gjithė qejf jap urdhėresa dhe udhėzime se si tė punojnė tė tjerėt.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Nuk mė pėlqen qė sjelljet e tė tjerėve t’i koordinoj sipas dėshirės sime.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Kam shumė kujdes qė tė mos i imponohem askujt.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Shpesh jam organizues dhe iniciator i udhėtimeve dhe argėtimeve pėr shokėt.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Pėrpiqem ta pėrmirėsoj shijen e dobėt tė atyre qė i njohė.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Mė rėndon kur tė tjerėt mė kėrkojnė kėshilla se si tė veprojnė kur ndodhen nė ndonjė situatė tė palakmueshme.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Jam anėtar vetėm i atyre shoqatave ku mund tė jap kontributin tim.$

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Distancohem nga ajo qė tė ndikoj nė mendimet dhe veprimet e njerėzve pa e marrė parasysh mėnyrėn.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Jam i aftė tė vlerėsoj dhe t’i udhėzoj tė tjerėt se ēka duhet tė kryejnė.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Nuk tėrhiqem lehtė nga dėshira qė tė tjerėt t’i bind mbi mendimin tim.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Edhe kur jam fort i bindur nė qėndrimin tim, nuk besoj se do tė ishte edhe sipas vullnetit tė tė tjerėve.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Mė me dėshirė i lė tė tjerėt tė gabojnė se tė ndikoj nė vendimet e tyre.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Besoj se secili e ka shijen personale dhe pėr kėtė nuk pėrzihem kur dikush e kėrkon mendimin tim.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 1. Kur i pėrvishem ndonjė pune dėshiroj ta kryej nė mėnyrėn time.

      PO, NDOSHTA, JO

 

 

Tabela e rezultateve

 

 

PO

NDOSHTA

JO

1

5

3

1

2

5

3

1

3

1

3

5

4

1

3

5

5

5

3

1

6

5

3

1

7

1

3

5

8

5

3

1

9

1

5

3

10

5

1

3

11

5

3

1

12

1

3

5

13

1

3

5

14

1

3

5

15

5

3

1

 

 

         Interpretimi i rezultateve

 

      Prej 15-30 pikė:

      Ju do tė mund tė udhėhiqni vetėm njė grup qė nuk mendojnė njėjtė, ngase rėndėsi tė madhe i kushtoni lirisė dhe pėrcaktimit individual. Keni qėndrime tė forta dhe bindje personale si dhe respekt tė veēantė pėr llojllojshmėri. Ndonjėherė njerėzit mendojnė se po e teproni me neutralitet.

 

      Prej 31-60 pikė:

      Keni dėshirė tė jepni kėshilla, mirėpo kėtė e bėni nė masė dhe kufi tė caktuar, nė mėnyrė qė tė mos imponoheni. Duke marrė parasysh kėtė, Ju jeni bashkėbisedues ideal, por jo edhe udhėheqės ideal.

 

      Mbi 60 pikė:

      Dėshirė tė flaktė keni qė edhe tė tjerėt tė mendojnė njėjtė si Ju dhe tė veprojnė ashtu si mendoni Ju se ėshtė mė sė miri. Keni aftėsi qė tė imponoheni me qėndrimet tuaja, ashtu qė shpesh jeni “kryesues” nė rrethin familjarė, tė miqve si dhe nė punė.