.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Rruga deri te drita

Shkruan: Ruzhdi BERISHA

       Bioenergji

       RRUGA DERI TE DRITA

 

      Ēdo  person ėshtė individualitet autonom, andaj nevojat e banimit dhe tė ushqimit janė tė ndryshme. Dikush ka jetė tė shėndosh dhe kualitative, edhe pse nuk e pėrdor mishin pėr ushqim, kurse pėr tjetrin mishi ėshtė i domosdoshėm. Mendoj se duhet vėnė baraspesha mes elementeve Jin dhe Jang qė janė nė pėrmbajtjen e ēdo ushqimi. Njerėzve tė sėmurė u rekomandojmė qė gjėrat tė cilat i pėrdorin pėr ushqim, sė pari t’i “lajnė” nė dritė dhe vetėm kėshtu tė pastruara tė futen nė trup. Kėshtu njeriu do tė largojė ndjenjėn e vetmisė, prandaj do tė bėhet i vetėdijshėm pėr praninė e energjisė qė e rrethon.

 

            Njė ēift bashkėshortor gjatė tretmanit, duke vepruar me energji kulminante, tenton tė harmonizojė vibracione qė kanė nivele tė ndryshme energjetike. Me vendosjen e baraspeshės ndėrmjet tyre, trupit ia mundėson tė marrė rrugėn e shėrimit. Ėshtė me rėndėsi qė personi i trajtuar tė ketė qėndrim pozitiv pėr jetėn dhe pėr rrethin, me kėtė qėndrim “ai ia hap zemrėn” procesit tė shėrimit.

            Ky ēift bashkėshortor, qė udhėheq terapi grupore me pėrdorimin e energjisė kulminante, tregon se pėr tu “inkuadruar” nė pranimin e energjisė kulminante, me tė cilėn nėnkuptojmė shėndet, kėnaqėsi dhe qetėsi, mjafton qė tė ulemi, duart t’i vendosim mbi gjunjė me shuplaka tė kthyera pėrpjetė dhe tė jenė paralel me kėmbėt si dhe t’i mbyllim sytė. Ky ēift bashkėshortor ėshtė aplikues kryesor i terapisė sė tipit tė tillė. Terapi tė tillė aplikojnė disa vite dhe nėn tretmanin e tyre kanė kaluar me mijėra njerėz.

 

            Pėrgjigjet nė brendi tė vetes

            Ky ēift bashkėshortor, burri me profesion tė inxhinierit tė gjeoteknikės dhe i hidroteknikės, kurse gruaja punėtore pedagogjike, viteve tė fundit iu pėrkushtuan nė tėrėsi ēėshtjes qė ata e quajnė “me energji kulminante deri te shėndeti, lumturia, drita e brendshme dhe qetėsia”. Burri qė nė kohėn kur interesohej pėr radiostezinė, para 15 vjetėsh, kuptoi se njeriu ėshtė shumė me kompleksiv se ajo qė paraqet trupi i tij fizik me tė gjitha aftėsitė e tij. Ēdo njeri ka mundėsi qė, duke shfrytėzuar potencialet e veta, tė zbuloj natyrėn e vet tė vėrtet, pa marrė parasysh se ekzistojnė dallime tė mėdha psikofizike ndėrmjet njerėzve. Deri kėtu ka arritur “rrugės sė vet individuale”, duke shfrytėzuar dijen e filozofisė dhe  teologjisė sė lindjes dhe tė perėndimit, por mė sė shumti duke kėrkuar pėrgjigjet nė vetvete dhe nga ai, bashkėbiseduesi, i cili banon nė ēdo qenie njerėzore.

            Kėtė bashkėbisedues nė brendinė e njeriut, qė shumė vet e konsiderojnė si diēka hyjnore nė qenien tonė, sot gjithnjė e mė shumė e quajnė “Uni i lartė” dhe ėshtė gjithnjė e mė atraktiv nė teknikat alternative psikoterapeutike -paraqet kanalin kryesor tė komunikimit me energji kulminante, tė cilėn ky ēift bashkėshortor e aplikon nė tretmanėt e veta.

            Dijet qė i kam fituar, deri tek unė kanė arritur me ndėrmjetėsimin e inteligjencės kozmike. Qysh si fėmijė kapja disa shenja qė tregonin pėr gjėrat qė do tė ndodhin. Mė vonė kėto sinjale morėn formė tė standardizuar, qė mė nė fund tė kapja paraqitjen vizuale pėr  ngjarjet qė do tė ndodhin. Mė sė shpeshti mė ndodh kur jam nė njė gjendje relaksimi tė thellė, por edhe gjatė shėtitjes nė natyrė. Kur m’u bashkėngjit gruaja, nė fillim si medium, kuptuam se edhe ajo disponon aftėsi tė tillė. Dhe ēdo gjė qė sot dimė, e kemi arritur nė kontakt me inteligjencėn kozmike qė ėshtė forcė udhėheqėse e llojit njerėzor nė evolucionin vijues.

            Ky ēift nė tretmanėt e veta, me veprimin e energjisė kulminante nė sistemin energjetik tė njeriut, tenton t’i harmonizojė vibracionet me nivel tė ndryshėm energjetik, dhe me vendosjen e ekuilibrit midis tyre, tė krijojė mundėsinė qė trupi tė marrė rrugėn e shėrimit. Me rėndėsi ėshtė qė personi nėn tretman tė ketė qėndrim pozitiv ndaj jetės dhe rrethinės, si dhe t’i hapė rrugė procesit tė shėrimit.

            Specialiteti ynė ėshtė puna nė tė gjitha nivelet qė e determinojnė njeriun. Me shikim tė drejtpėrdrejt, duke lexuar “aurėn”, shohim punėn e atyre organeve pėr tė cilat flasin dijet shpirtėrore, pėr trupat: fizik, astral, mental dhe shpirtėrorė. Kėshtu i konstatojmė ērregullimet nė sistemin energjetik tė personit nėn tretman, duke ia dhėnė diagnozėn pa mjete tjera ndihmėse.

 

            Tė hapet zemra

            Pasi qė tė caktohet diagnoza, kalohet nė terapi individuale, atėherė gruaja merr rol parėsor, duke u sugjeruar ndėrrimi e vendbanimit, ndryshimin ose plotėsimin e menysė sė ushqimit, pėrdorimin e bimėve shėruese dhe jep kėshilla tė tjera praktike.

            Ēdo person nėn terapi individuale e pėrpunojmė mbi “qendra energjetike” veē e veē. Pastaj me saktėsi konstatojmė se ēka i duhet, gjė tė cilėn edhe ia rekomandojmė. Ēdo  person ėshtė individualitet autonom, andaj nevojat e banimit dhe tė ushqimit janė tė ndryshme. Dikush ka jetė tė shėndosh dhe kualitative, edhe pse nuk e pėrdor mishin pėr ushqim, kurse pėr tjetrin mishi ėshtė i domosdoshėm. Mendoj se duhet vėnė baraspesha mes elementeve Jin dhe Jang qė janė nė pėrmbajtjen e ēdo ushqimi. Njerėzve tė sėmurė u rekomandojmė qė gjėrat tė cilat i pėrdorin pėr ushqim, sė pari t’i “lajnė” nė dritė dhe vetėm kėshtu tė pastruara tė futen nė trup. Kėshtu njeriu do tė largojė ndjenjėn e vetmisė, prandaj do tė bėhet i vetėdijshėm pėr praninė e energjisė qė e rrethon.

            Pas diagnoztifikimit dhe pas dhėnies sė orientimeve tė para, bashkėshortet punojnė nė grupe, seleksionimi i tė cilave bėhet nė bazė tė ērregullimeve dhe problemeve qė i mundojnė ata njerėz. Ēifti paraqitet si kanali kryesor pėrēues i energjisė kulminante, e qė do tė arrijė deri te secili pjesėmarrės, i cili, nė ēoftė se ėshtė i hapur, imuniteti do t’i pėrmirėsohet.

            Pas tretmanit, tė pranishmit ndjenjė ngrohtėsi nė shputa tė kėmbėve, rrymime nė gjymtyrė, djegie tė lehta dhe rrėqethje nė pjesėt qė kanė dhembje, djersitje tė lehta ose tė sforcuara. Pėrveē tretmanit individual dhe grupor, aplikohen edhe tretmanė nė distancė, nė ditė qė caktohen nga ora 21 deri 22.

 

            Qendra energjetike e kurorės

            Nė kėtė periudhė kohore ndaj personit veprojmė pėrmes qendrės energjetike tė kurorės. Kurora e pranon energjinė kulminante dhe prej aty shpėrndahet nė tė gjitha organet. Nė atė ēast, plotėsisht jam  i koncentruar nė personin dhe ēdo gjė qė mendoj dhe e bėj, vepron nė sistemin e tėrėsishėm energjetik tė tij.

            Personi lehtė mund tė dallojė se ē’po ndodhė kur ėshtė nėn tretman nga distanca. Trajtimi ndikon nė forcimin e aftėsive fizike dhe ndikohet nė funksionimin e tė ashtuquajturave mekanizma homeostatikė dhe  vetėmbrojtės  tė cilėt ndikojnė nė pėrmirėsimin e shėndetit.  Qetėsia mentale dhe vigjilenca e madha e brendshme, nė nivel fizik, pėrcillen me pushim tė thellė regjenerues, qė organizmin e liron nga streset dhe ngarkesat. Gjatė tretmanit  ai qė e “hap zemrėn” do tė shėrohet. Tretmani duhet filluar me dėshirė dhe me qėndrim pozitiv pėr ēdo gjė. Shumė njerėz tė cilėt deri dje kanė kėrkuar ndihmė nga ne, sot u ndihmojnė tė tjerėve. A ėshtė e mundur?.

            Njeriu nėn tretmanin me energjie kulminante, me dėshirėn qė tė gjejė qetėsi, shėndet dhe fat do tė mundohet qė ēdo ditė tė punoj nė drejtim tė ngritjes individuale. Me njė koncentrim, nė brendi do tė zbuloj forca dhe aftėsi, tė cilat gjendet te secili njeri, por qė paraqiten, varėsisht prej asaj se sa besohet nė to. Njeriu i cili i ka zbuluar, me ushtrime tė pareshtura, shpejt bėhet ish-pacient, andaj ka mundėsi qė tė orientohet kah njerėzit e tjerė, kėshtu qė nė njėrėn anė i plotėson mungesat e veta, kurse nga ana tjetėr u ndihmon tė tjerėve. Me kėtė fazė “orientimit ndaj tė tjerėve” me rrugėn e dashurisė ndaj tė tjerėve, ndikojmė qė  qendra individuale tė lėvizė nga vendi dhe tė paraqitemi si pėrēues tė dashurisė e cila paraqet energjinė kulminante dhe njėherit mė tė fuqishmen. Ky njeri ka mundėsi qė tė bėjė hapin e tretė, tė domosdoshėm drejt vetėngritjes, pėr tė zbuluar njė inteligjencė mė tė lartė, tė cilėn do ta ketė si idol.

            Nuk mjafton tė zhvillohemi vetėm me ushtrime psikike ose duke u ndihmuar tė tjerėve, por duhet tė tentojmė  qė tė ngritemi nė nivelin e  dikujt, pėr tė cilin konsiderojmė se ka nivel mė tė lartė se ne. Kjo paraqet dimensionin e ndėrrimit dhe tė pėrkushtimit ndaj njė gjėje, dimensionin e kontemplacionit.