.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Kulturė 4 - RREZE MIRĖSIE

Shkruan: Begzat RRAHMANI

      

 

RREZE MIRĖSIE

(Poezi fetare)

 

 

 

 

Librin me poezi fetare, tė autorit Begzat Rrahmani, "Rreze mirėsie" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

„Literaturė“

 

 

 

 

 

 

KUR’ ANI

 

Si oqean i pa fund

Ėshtė Kur’ ani i madhėruar

Pėr tė njohur botėn

Atė duhej studiuar.

 

Prandaj ty o njeri

Zoti tė fali mendjen

Ta hulumtosh atė

Qė me sy e vėre.

 

Tė shkosh edhe mė lart

Nė trupat qiellor

Atė qė ta kap truri e syri

Zoti ta la nė dorė.

 

Pėrherė ėshtė Kur’ ani

 -BURIM I DITURISĖ-

Qė ia fali Zoti

Si privilegj njerėzisė.

 

 

 

 

PĖRJETIMET

-Muhamedit a.s-

 

Shpjegonte Kur’ ani

Pasi adhuronte Perėndinė

Engjėlli i nderuar Xhibril

Ia sillte me radhė Diturinė.

 

Nė vetmi PĖRJETONTE

Ato fjalė tė bukura

Nė zemėr, tru e shpirt

Merrte krahė si flutura.

 

Urrente idhujt dhe idhujtarėt

Qė harxhonin kohė e materiale plot

A s’ deshėn tė besojnė

Krijuesin e motrave – ZOT.

 

Si jetim Muhamedi a.s

I besonte veē njė PERĖNDIJE

Qė tash KUR’ ANI famė lartė

I shton emėr dhe hije.

 

 

 

 

PROFETĖT

 

Edhe tė dėrguarit e ZOTIT

Kanė qenė njerėz si ne

I kanė lindur prindėr

Por ėshtė kujdesur njė re.

 

Kanė komunikuar me engjėjt

Pėr tė mirėn e njerėzisė

Pasi s’ kanė bėrė gabime

Nė urdhrat e Perėndisė.

 

S’ mbaheshin kokė lartė

Si duronin as adhurimet

Pėrherė nė mesin e njerėzve

Pėrjetonin gėzimet.

 

Profetit MUHAMED

KUR’ ANI iu shpall

Dhuratė e Perėndisė

MREKULLI  e rrallė.

 

 

 

 

ENGJĖJT

 

Prej kur i ka krijuar Zoti

Engjėjt kurrė s’ kanė bėrė gabim

Kryejnė urdhrat e dhėna

Me devotshmėri dhe pa devijim.

 

Me besėn qė kanė

Dhe si fėmijė tė bukur

Me krahė mbi shpinė

Fluturojnė si flutur.

 

Janė tė pėrjetshėm

Si edhe vet KRIJUESI

S’ ka ē’ u bėnė djalli

As njeri mashtruesi.

 

Pėr Zotin dhe Engjėjt

Lexoni pa ndal

Librin e shenjtė KUR’ ANIN

Qė juve o njerėz u ėshtė fal.

 

 

 

 

BESIMTARI

 

Kurrė s’ vdes besimtari

Qė beson nė njė ZOT

Ai vetėm kalon prej njėrės

Nė njė tjetėr botė.

 

E ka kuptuar jetėn

Si nė ėndėrr e gjumė

Tė bėjė vepra tė mira

E tė mos pėrdori dhunė.

 

Kryen obligimet e jetės

Viziton SHTĖPINĖ E ZOTIT

Ik nga jo  besimtarėt

Dhe rrebeshet e motit.

 

Leximi KUR’ ANIT

E frymėzon tė dojė njerėzinė

Prapėsitė ia ndal njė vrull

Tė mos harrojė pėrjetėsinė.

 

 

Poezi nga libri "Rreze mirėsie"