.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Reiki

Doracak pėr shėrim me bioenergji

REIKI

 

“SHĖRUESI I SHENJTĖ”- SIPAS RRĖFIMIT “HIJET E SHENJTA”

 

 

Autorizimin pėr editimin e librit “Reiki” nė internet, e kanė vetėm web faqet shqiptare: www.syri3.com dhe  www.sa-kra.ch

 

Shkaro falas

 

 

 

      Para shumė e shumė kohėsh na jetonte njė njeri i shenjtė, i cili na ishte aq i mirė, sa i pat habitur edhe vet engjėjt e zbritur nga qielli, tek erdhėn pėr ta parė se si ėshtė e mundur, qė tė jetė njė njeri kaq i ngjashėm me  Zotin. Ai ndiqte fare thjeshtė rrugėn e tij, kryente obligimet e pėrditshme dhe kėshtu rrezatonte dritė e mirėsi, ashtu si njė yll drite ose si njė lule qė lėshon aromė rreth e pėrqark, madje edhe pa qene i vetėdijshėm pėr atė.

 

      Na ishin dy nocione me tė cilat ai njė ditė pati punė serioze: jap dhe shpėrndaj.  Pastaj kėto dy fjalė mė nuk u nxorėn nga goja e tij.  Por, nė fakt, ato reflektoheshin shumė mė shumė nė fytyrėn e tij plot nur, nė buzagazin e tij, nė dashurinė dhe vullnetin qė reflektonte kudo. 

 

      Engjėjt vajtėn njė ditė dhe i thanė Perėndisė: “O Zot’ ynė, pėrmbushja njė dėshirė kėtij njeriu tė mirė”. Zoti qe pėrgjigjur: “Dakord”, pyeteni atė se ēfarė donė. “Ēfarė tė do zemra, o njeriu i mire?” e pyetėn engjėjt atė. “Ēfarė do tė duhej tė doja unė?”, pyeti njeriu i shenjtė buzagaz.  Me qė Zoti ma dėshmon bekimin e Tij,  a nuk do tė duhej qė me kėtė t’i kisha tė gjitha? Engjėjt megjithėkėtė, kėmbėngulėn nė qėndrimin e tyre.  Ti do tė duhej tė luteshe pėr farė mrekullie, ose do tė tė imponohet. Mirė, tha njeriu i shenjtė,  atėherė dėshirė e imja le tė jetė ajo qė unė tė bėjė shumė tė mira, edhe pa qenė  i vetėdijshėm, respektivisht edhe pa u vėnė unė nė dijeni pėr tė.  Engjėjt dyshuan se mos shprehja e kėsaj dėshire na ishte thjesht njė lojė fjalėsh.  U kėshilluan me njėri-tjetrin dhe morėn qėndrim rreth njė plani tė paramenduar.  Sa herė qė hija e njeriut tė shenjtė tė bie mėnjanė, ashtu qė ai atė tė mos ketė mundėsi ta vėrejė, qoftė ajo prapa tij apo anash, do tė duhej tė ketė fuqi dhe ta ketė tė mundur qė t’i shėrojė sėmundjet, t’i zbusė dhimbjet  dhe tė shpėrndajė shqetėsimet.

 

      Ashtu edhe ndodhi.  Kudo qė bridhte njeriu i shenjtė, hija e tij linte gjelbėrim pas, i ringjallte bimėt e thara dhe i bėnte ato tė mugullojnė plotė jetė; burimet e shterura po i bėnte tė shpėrthejnė plot ujė;  fytyrave tė zbehura tė fėmijėve ua kthente gjallėrinė, gazin e jetės e nėnave jua rikthente shpresėn dhe kėnaqėsinė pėr jetė.

 

      Njeriu i shenjtė bėnte njė jetė tė zakonshme dhe rrezatonte plot dashuri, ashtu si njė yll –dritė dhe si njė lule – aromė, pa qenė i vetėdijshėm pėr kėtė. Njerėzit e respektonin pėruljen e tij dhe e ndiqnin atė pa zė;  nuk flisnin kurrė pėr mrekullitė e tij. Ditė pas ditėsh, madje, harronin edhe emrin e tij dhe e thėrrisnin vetėm “I shenjti”.

 

      Ky rrėfim i pėrgjigjet pėr mrekulli Reikit dhe mund t’na prekė e mallėngjeje ne tė gjithėve.  Tė japėsh dhe tė shpėrndash janė vetėm fjalė, aksentė, me tė cilat ne nė jetėn tonė shpesh konfrontohemi.  Kėtė model tė kėtij tė shenjti pse mos ta kemi nė mendje edhe ne: “Tė bėjmė shumė tė mira, pa pas nevojė qė tė jemi nė dijeni pėr atė”.

 

      Paralel me kėtė, ėshtė detyrė jona, qė ēdo ditė tė punojmė me vetveten, ashtu qė mundėsisht tė bėhemi kanal i denjė pėr frymėn dhe energjinė hyjnore. Tė punosh nė kėtė drejtim d.t.th. para vetvetes tė jemi fare tė sinqertė. Dhe si tė bėhemi deri nė fund tė sinqertė para unit, qenies sonė? Tė supozojmė se, unė isha njė i pėrkryer. Nė debatin pasues, qoftė ai edhe shumė I nxehtė, unė nuk do tė jem kėmbėngulės nė mbrojtjen me ēdo kusht tė opinionit tim, edhe nėse kam bindje tė plotė se kam tė drejtė, por lėshoj menēurisht pe, pa humbur fytyrėn, qoftė edhe para vetvetes. 

 

 

         Tė dėshiroj kohė …

 

            Dua dhe dėshirojė tė kishe tė gjitha dhuntitė e mundshme; uroj qė tė kesh atė qė nuk e kanė shumica. Dua qė tė kesh kohė pėr t’vepruar dhe shestuar, qė ta gėzosh vetveten, qė ta bėsh veten tė qeshur, pra edhe tė lumtur, dhe, nėse ajo tė shėrben, mund edhe ta shfrytėzosh.

 

            Dua dhe tė dėshirojė tė kesh kohė pėr veprim dhe shestim, jo vetėm pėr vetveten, por edhe pėr tė tjerėt. Tė dėshiroj t’kesh kohė, jo vetėm pėr t’rendur dhe nxituar, por kohė qė tė mjafton pėr kėnaqėsi edhe personale.

 

            Dua dhe tė dėshirojė kohė, jo thjeshtė qė ta kesh atė. Tė dėshiroj kohė tė mjaftueshme, aq sa tė kesh mundėsi ta shfrytėzosh sa e si duhet.

 

            Dua dhe tė dėshirojė kohė, qė tė mund tė pretendosh majat, yjet; tė dėshiroj kohė tė mjaftueshme pėr ngjitje personale, kjo d.t.th. kohė pėr pjekuri tė plotė. 

 

            Dua dhe tė dėshirojė kohė pėr shpresa e dashuri tė reja. Nuk do tė kishte kuptim qė kėtė kohė tė mos e shfrytėzosh.

 

            Dua dhe tė dėshirojė kohė, parasėgjithash pėr vetveten, ēdo ditė, pse jo edhe pėr tė pranuar lėshimet a gabimet e mundshme. Tė dėshirojė kohė tė mjaftueshme, qė edhe gabimet e tė tjerėve nė raport me ty, t’jeshė nė gjendje t’i kuptosh dhe ata t’i falėsh.

 

            Tė dėshirojė kohė tė mjaftueshme pėr jetė.

 

 

         Shtatė ligjet themelore tė shėrimit sipas metodės sė Reikit

 

            Energjia – Reiki nuk mundet dhe nuk guxon tė vihet nė veprim me detyrim. Aktivizimi dhe ndikimi i saj ėshtė i pavarur nga besimi (religjioni)  ose nga dėshira e vetėdijshme e klientit. Ajo mund tė trajtohet , por edhe tė ndikojė nė mėnyra e forma tė ndryshme dhe me intensitet tė ndryshėm nga klienti nė klient. Por mund tė ngjajė qė, energjia e Reikit nė njė rrafsh a tjetėr tė trupit tė mos arrijė tė depėrtojė.

 

            Energjia-Reiki nuk atakon drejtpėrdrejtė trupin, por para sė gjithash pjesėt e tij tė veēanta, duke i nxitur ato pėr reagim gradual. Reiki nuk nxitė dhe provokon kurrė disharmoni ose sėmundje.

 

            Secili veprim shėrues pėrmes energjisė sė reikit  ka rrjedhė tė natyrshme.

 

            Energjia – Reiki nxit sistemin jetėsor, duke stimuluar angazhimin personal dhe mundėsitė pėr pėrqendrim. Ajo nuk atakon as nė materiet pėr shfrytėzim tė pėrditshėm (oksigjen etj), por as edhe psiken.

 

            Sa mė shumė qė sėmundja ndikon nė psikėn e individit, aq mė tepėr klienti do tė duhej tė motivohej pėr angazhim personal nė drejtim tė mundjes sė saj;  kjo d.t.th. se ai do tė duhej tė posedoje dėshirė dhe vullnet tė fort pėr shėrim.

 

            Energjia – Reiki mund tė ndikoj edhe mė mirė, sa mė shumė qė i krijohet hapėsira dhe liria e veprimit nė trup, mendje e shpirt.

 

            Energjia – Reiki  atė qė ėshtė pėrfundimisht e shkatėrruar nuk mund ta shėroj (me aq sa kemi njohuri sot, aktualisht). Nė kėtė rast mbetet vetėm edhe mundėsia e mbėshtetjes, respektivisht pėrkujdesit ndaj trupit tė tillė, qė vazhdon megjithatė tė jetė nė jetė. Pėrmes njė mbėshtetje tė tillė mundet qė i tėrė trupi tė ndjeje  sado pak prehje. 

 

Pjesė nga libri “Reiki”