.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Reiki - energjia e Perėndisė

Shkruan: Mr. Kenanzia SAHATĒIU

            REIKI - ENERGJIA E PERĖNDISĖ

 

            REIKI, metodė Japoneze e shėrimit me bioenergji.

            A mund tė merret ēdokush me REIKI dhe ēfarė kushte duhet plotėsuar?

            Gradacionet e REIKI-t.

 

   

 

            Reiki ėshtė term japonez qė ka domethėnie “energji universale jetėsore” ose ndryshe “energji e Perėndisė”.

            Ēdo gjė qė jeton: njerėzit, shtazėt, bimėt kanė nevojė pėr kėtė energji; ajo gjendet kudo pėrreth nesh, nė atmosferė.

            Tibetanėt qysh para mijėra vjetėsh e kanė kuptuar thellė rėndėsinė e kėsaj energjie, tė cilėn e kanė pėrdorur pėr ta shėruar trupin, pėr ta harmonizuar shpirtin dhe pėr ta ruajtur vetėdijen. Kjo dituri mė vonė ėshtė pėrhapur nė Indi, Japoni, Kinė, Egjipt dhe nė disa vende tė tjera tė botės.

            Nė mbarim tė shekullit XIX, dr. Mikao Usui (japonez) ėshtė njeriu i parė qė, pas sa vitesh, i ka zbuluar sekretet e kėsaj energjie pėr shėrimin e sėmundjeve. Kėtė energji e quajti REIKI, qė ka domethėnie REI (fuqi, sekret) dhe KI (energji). Ai zbuloi gjithashtu simbolet dhe domethėnien e tyre. I krijoi metodat dhe rregullat e aplikimit tė Reikit pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme.

            Dr. Usui filloi tė aplikoj metodėn e Reikit pėr shėrimin e njerėzve qė lėngojnė nga sėmundjet e ndryshme. Nė Japoni filloi tė qarkullojė dhe me vete merr njė grup nxėnėsish qė t’i aftėsoj dhe t’i  mėsoj me kėtė metodė tė mjekimit.

            Nga nxėnėsit mė tė dalluar, si njeri tė dytė, e bėnė mjeshtėr dhe mėsues dr. Chujiro Hayashin. Ky koncentrohet nė njė vend nė Tokio, ku e themeloi njė klinike, dhe njerėzit kėtu shėroheshin vetėm me aplikimin e Reikit.

            Havajo Takata, njė grua nga Havajet, me prejardhje japoneze, ishte e sėmurė nga kanceri dhe erdhi nė Japoni pėr tu operuar. Para se tė shtrohej nė spital, dikush i preferon fatin e mjekimit nė klinikėn e dr. Hayashit. Ajo i shtrohet mjekimit nė kėtė klinik dhe, pas njė kohe, kanceri zhduket tėrėsisht e ajo shėrohet plotėsisht. Metoda e shėrimit me Reiki atė e befasoi pa masė dhe ia zgjoi interesimin ta mėsojė kėtė fshehtėsi tė mjekimit. Pas lutjeve tė shumta, dr. Hayashi e lejoi tė mėsoj dhe tė punoj nė kėtė klinik. Pas disa vitesh mėsimi dhe punė nė klinikė, dr. Hayashi e bėnė mjeshtėr dhe mėsues tė Reikit. Ky ėshtė personi i tret me kėtė titull. Ajo kthehet nė Havaje dhe filloi menjėherė tė aplikoj Reikin.

            Havajo Takata, gjatė punės sė saj, e merr si nxėnės mbesėn e vet, Fillis Lei Furumato, sė cilės ia trashėgon kėtė sekret dhe e bėnė mjeshtėr e mėsues tė ardhshėm. Kjo e vazhdon punėn e gjyshes sė vet, por i lind ideja qė tė krijojė mė tepėr mjeshtėr dhe mėsues tė rinj. Mė 1981 themeloi shoqatėn “Reiki Alliance” qė numėronte vetėm 21 mjeshtėr dhe mėsues. Secili person, pėr ta fituar kėtė titull, ėshtė dashur tė paguaj 15.000 dollarė amerikanė. Gjerė nė vitin 1989 numri i mjeshtėrve dhe mėsuesve tė Reikit rritet gjer nė 300 persona e prej tyre 120 nga Evropa. Vitet e fundit numri i mjeshtėrve dhe i mėsuesve tė Reikit rritet, por numri i saktė nuk dihet.

            Secili mėsues pėrbetohet qė, pėr tu bėrė mjeshtėr dhe mėsues i ri, ai duhet tė ketė aftėsi tė mrekullueshme dhe t’i plotėsoj tė gjitha kushtet qė kėrkohen sipas dr. Usuit.

            Nė Kosovė unė jam njeriu i parė qė kam filluar tė aplikoj bioenergjinė pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme. Gjatė punės sime shumėvjeēare, kam shėruar njerėz me sėmundje tė rėnda qė pėr mjekėsin e rėndomtė kanė qenė tė pashėrueshme. Jam njoftuar edhe me shumė metoda tė mjekimit me bioenergji, por ndėr tė gjitha mė ka interesuar metoda e Reikit. Nga kureshtja u bėra nxėnės tek njė mjeshtėr dhe mėsues i Reikit, kėtu nė Zvicėr. Mė 4.12.1996 arrita ta fitoj kėtė titull, i cili mė mundėson tė kualifikoj nxėnės dhe mjeshtėr tė rinj nga trevat shqiptare si dhe pėr ata qė gjenden nėpėr Evropė.

            Reiki ėshtė njė metodė e mjekimit qė mund ta mėsoj secili njeri, pavarėsisht nga profesioni dhe interesimi qė ka pėr kėtė lėmi. Por, para se tė filloni mėsimin, duhet ta gjykoni veten se a mund tu pėrmbaheni pesė rregullave tė dr. Usuit, e kėto janė:

            -Prej sot vendos tė jem i ndėrgjegjshėm;

            -Prej sot vendos tė mos mėrzitėm pėr asgjė;

            -Prej sot vendos tė mos hidhėrohem pėr asgjė;

            -Prej sot vendos tė punoj me ndėrgjegje;

            -Prej sot vendos ta shuaj urrejtjen dhe dua t’i respektoj tė gjithė dhe ēdo ditė.

            Reiki posedon katėr grada (shkallėzime). Fuqia shėruese e Reikit mund tė pėrēohet te nxėnėsi vetėm pėrmes mjeshtrit - mjeshtrit tė Reikit, i cili duke pėrsosur sekretet e trashėguara sipas dr. Usuit, bėnė incizimin apo hapjen e kanaleve energjetike. Pas kėsaj procedure, kėto kanale lidhen automatikisht me kozmosin dhe mbeten tė hapura gjatė tėrė jetės. Po nė atė moment lind aftėsia shėruese te personi i incizuar. Personi i caktuar bėhet kanal dhe energjia jetėsore, kalon pėrmes kokės dhe lirohet pėrmes shuplakave tė dorės pėr shėrimin e tė sėmurėve.

 

 

            - GRADA I

            Gjatė kursit tė parė, mjeshtri mėsues bėnė katėr incizime (hapje tė kanaleve) tek nxėnėsit. Nga ky moment rriten aftėsitė fizike dhe psikike tė nxėnėsit dhe ai fiton diēka shumė tė vlefshme “duart shėruese”. Por, mos harroni se ju jeni vetėm kanal. Aftėsitė tuaja janė gjer 30% , por ka dallime nga nxėnėsit, dikush mund tė arrijė mė tepėr e dikush e pak. Pra, mund tė punoni nė ditė, prej dy deri nė pesė persona. Nė kėtė kurs mėsoni:

            -autoterapinė, aplikimi i Reikit nė persona tė tjerė;

            -terapia e shpejtė;

            -si t’i ndihmosh vetes, familjes se ngushtė, farefisit, shokėve dhe shoqeve e tė tjera.

            Tė gjitha kėto mėsohen nė kėtė kurs.

 

            -GRADA II

            Pėr ta kaluar kursin e gradės sė dytė duhet tė kalojnė gjashtė deri nė dymbėdhjetė muaj, e kjo kohė varet nga kualiteti i punės sė nxėnėsit. Gjatė kėsaj kohe nxėnėsi duhet t’i ushtroj dhe tė punoj me sukses qė tė mund t’i pėrsos dhe t’i ngritė aftėsitė e tij. Kur i plotėson tė gjitha kushtet qė i kėrkon mėsuesi, atėherė mund t’i nėnshtrohet kursit tė gradues sė dytė.

            Ēfarė ndryshimi ka grada I nga ajo II? Kėtu, pėrpos incizimit, mėsohen simbolet dhe domethėnia e tyre. Rritet niveli i vibracioneve tė energjisė nė trupin fizik dhe nė atė psikik. Zgjohet intuita dhe disa qendra tė trurit punojnė si antena pėr marrjen dhe dhėnien e ngacmimeve. Aktivizohet syri i tret dhe ngacmimet pėrcillen nė mėnyrė telepatike. Zėri i intuitės zgjon qetėsin dhe harmonin shpirtėrore. Menēuria juaj thellohet dhe zgjerohet.

            Aftėsia shėruese rritet gjer nė 60% nė kėtė gradė dhe kohėzgjatja e punės me njė pacient ėshtė 10 gjer 15 minuta. Ndėrsa nxėnėsit me gradėn e parė i nevojiten 45 gjer 60 minuta tė punoj me njė pacient, por efekti i shėrimit ėshtė i njėjtė. Nxėnėsi me gradėn II mund tė punoj 15 gjer nė 50 persona nė ditė e qė varet nga aftėsitė personale tė nxėnėsit. Si nė kursin e gradės sė parė ashtu edhe nė tė dytin, nxėnėsit mėsojnė pozitat e vendosjes sė duarve nė trupin e tė sėmurit. Dallimi nga ajo e para, nxėnėsi i gradės sė dytė mėson pozitat e vendosjes sė duarve, por duke i kombinuar me aplikimin e sekretit tė simboleve.

            Pas mėsimit tė simboleve lind aftėsia e shėrimit nė largėsi dhe mendja juaj s’ka kufij. Duhet tė jeni tė vetėdijshėm se kėtu s’kemi tė bėjmė me magji ose me ndonjė fenomen mbinatyror, por keni tė bėni me sekretet e simboleve qė i zbuloi dr. Usui. Simbolet e krijojnė urėn pėrmes sė cilės pėrcillet energjia. Incizimet e zgjojnė egon tuaj, tė cilėn nuk e keni gjetur gjer mė tani dhe filloni njė jetė krejtėsisht tė re.

 

            GRADA III DHE IV - E MJESHTRI DHE MĖSUESIT

            Pėr ta arritur gradėn “Mjeshtėr i Reikit”, nxėnėsi me gradėn e dytė duhet tė ketė aftėsi tė mrekullueshme, tė cilat fitohen me kohė, duke medituar dhe aplikuar Reikin. Nė kėtė gradė aftėsitė shėruese rriten gjer nė 100%. Pas incizimit nxėnėsi njoftohet me simbolin e mjeshtrit dhe nga ky moment bėhet mjeshtėr i Reikit. Kur mėsuesi kupton se mjeshtri i ri e ka arritur shkallėn mė tė lartė tė ndėrgjegjes, atėherė ia bėnė tė mundshme tė bėhet mėsues dhe ia mėson teknikėn dhe mėnyrėn pėr t’i mėsuar nxėnėsit e rinj.

 

            Autori ėshtė Fizioterapeut i diplomuar dhe njėkohėsisht edhe mjeshtėr dhe mėsues i Reikit.