.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Reiki - shėrim me bioenergji

Shkruan: Adnan ABRASHI

www.syri3.com

REIKI - SHĖRIM ME BIOENERGJI

 

Reiki ėshtė term japonez qė ka domethėnien e "energjisė universale jetėsore" ose, ndryshe "energji e Perėndisė. Ēdo gjallesė qė jeton, duke u nisur prej njeriut, si krijesa mė e pėrsosur nė univers, e deri te nivelet mė tė ulėta qenėsore, sikurse janė: bota shtazore dhe ajo bimore, kanė nevojė pėr kėtė energji dhe ajo mund tė gjendet nė atmosferė, kudo pėrreth nesh.

           

 

            Reiki ėshtė term japonez qė ka domethėnien e "energjisė universale jetėsore" ose, ndryshe "energji e Perėndisė. Ēdo gjallesė qė jeton, duke u nisur prej njeriut, si krijesa mė e pėrsosur nė univers, e deri te nivelet mė tė ulėta qenėsore, sikurse janė: bota shtazore dhe ajo bimore, kanė nevojė pėr kėtė energji dhe ajo mund tė gjendet nė atmosferė, kudo pėrreth nesh.

            Tibetasit, qysh para mijėra vjetėsh e kanė kuptuar thellė rėndėsinė e kėsaj energjie, tė cilėn e kanė pėrdour pėr ta shėruar trupin, pėr ta harmonizuar shpirtin dhe pėr ta ruajtur vetėdije. Kjo dituri, mė vonė, ėshtė pėrhapur nė Indi, Japoni, nė Kinė, Egjipt dhe nė disa vende tjera tė botės.

            Nė mbarim tė shekullit XIX, Dr. Mikao Usui (japonez), ėshtė njeriu i parė qė, pas sa e sa vitesh, zbuloi sekretet e kėsaj energjie pėr shėrimin e shumė sėmundjeve. Kėtė energji e quajti REIKI, qė ka domethėnie REI (fuqi, sekret) dhe KI (energji). Ai zbuloi, gjithashtu, simbolet sekrete dhe domethėnien e tyre dhe krijoi rregullat dhe metodat e aplikimit tė Reikit pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme.

            Dr. Usui filloi tė aplikojė metodėn Reiki pėr shėrimin e njerėzve qė lėngojnė nga sėmundjet e ndryshme. Nė Japoni, qarkullonte me njė grup tė pėrzgjedhur nxėnėsish, tė cilėve ju mėsonte kėtė metodė shėruese. Nga ky grup i nxėnėsve, si mė tė dalluar e bėnė mėsues dhe mjeshtėr Chujiro Hayashin. Ky vendoset nė Tokio, ku themelon njė klinikė dhe njerėzit kėtu shėroheshin vetėm me aplikimin e Reikit.

            Havajo Takat, njė grua nga Havajet, me prejardhje japoneze, ishte e sėmurė nga karcinoma dhe erdhi nė Japoni pėr t'u operuar. Para se tė shtrohej nė spital, dikush i rekomandon fatin e mjekimit nė klinikėn e Dr. Hayavashit. Ajo menjėherė i shtrohet mjekimit nė kėtė klinikė dhe pas njė kohe, karcinoma zhduket tėrėsisht, ndėrsa ajo shėrohet plotėsisht.

            Metoda e Reikit, kėtė paciente fatlume e befasoi pa masė dhe ia zgjoi interesimin qė edhe ajo tė mėsojė kėtė fshehtėsi tė mjekimit. Pas lutjve tė shumta qė i bėri, mė nė fund dr. Hazashi e lejoi tė mėsojė dhe tė punojė nė kėtė klinikė. Pas disa vite pune dhe mėsimi nė kėtė klinikė, dr. Hayashi, atė e bėn mjeshtėr dhe mėsuese tė Reikit. Ky ėshtė personi i tretė me kėtė titull. Ajo kthehet nė Havaje dhe fillon menjėherė ta aplikjė Reikin.

            Havajo Taketa, gjatė punės sė saj, e merr si nxėnėse mbesėn, Fillis Lei Furumoto, sė cilės ia trashėgon kėtė sekret dhe e bėn mjeshtėr dhe mėsuese tė ardhshme. Kjo e vazhdon punn e gjyshes sė vet, por asaj i lindi ideja qė tė krijojė mė tepėr mjeshtėr dhe mėsues tė rinj. Nė vitin 1981, ajo themeloi shoqatėn "Reiki Aleance" qė numėronte vetėm 21 mjeshtėr dhe mėsues. Secili person, pėr ta fituar kėtė titull, ėshtė dashur tė paguajė 15.000 dollarė amerikan. Deri nė vitin 1989, numri i mjshtėrve dhe i mėsuesve tė Reikit rritet nė 300, prej tyre 120 janė nga Evropa. Sot, numri i saktė i mjeshtėrve dhe mėsuesve tė Reikit nė botė nuk dihet, por secili qė e merr kėtė titull rreptėsisht betohet se, gjatė aplikimit tė saj nė praktikė, me konsekuencė do t'u pėrmbahet tė gjitha metodave dhe principeve tė pėrcaktuara nga mėsuesi i parė dr. Usui.

 

            Nga grupi i mėsuesve dhe mjeshtėrve tė Reikit qė veprojnė nė Evropė, kemi edhe njė shqiptar nga Kosova. Ky ėshtė Mr. Kenanzia Sahatēiu nga Peja, i cili momentalisht jeton dhe punon nė Zvicėr. Pėrmes kėsaj metode tradicionale, ai ka shėruar shumė sėmundje qė pėr mjekėsinė tonė bashkėkohore kanė qenė "de facto" tė pashėrueshme. Mr. Kenanzi Sahatēiu, titullin e mjeshtrit dhe tė mėsuesit tė Reikit e merr nė Zvicėr, mė 04.12.1996. Ai, tash, pėrmes kėsaj metode jo vetėm se shėron suksesshėm, porkultivon edhe traditėn e bartjes sė mėsimit tek shumė tė rinj shqiptarė, qė janė tė interesuar tė merren me bionenergji.

            "Me kėtė metodė shėruese mund tė merret ēdo individ, pa marrė paraysh besimin, fenė dhe punėn qė ai kryen momentalisht. Kushti i vetėm ėshtė tė testohet se a mundet paraprakisht t'u pėrmbahet rregullave tė rrepta tė vėna nga dr. Usui" - thotė Mr. Kenanziu.

            Parakushtet e Dr. Usuit pėr t'u marrė me REIKIN, mbėshteten nė pesė rregulla paraprake:

 - prej sot vendos tė jem i ndėrgjegjshėm;

- prej sot vendos tė mos brengosem pėr asgjė;

- prej sot vendos tė punoj me ndėrgjegje;

-prej sot do ta shuaj urrejtjen;

 -prej sot do t'i respektoj tė gjithė dhe ēdo gjė.

            Reiki posedon tri grada (shkallė). Fuqia shėruese e Reikit mund tė pėrdohet te nxėnėsi vetėm pėrmes mėsuesit-mjeshtėr tė Reikit, i cili duke pėrdorur sekretet e trashėguara, sipas dr. Usuit, bėn incizimin apo hapjen e kanaleve energjetike tek aplikuesit e saj tė ardhshėm. Pas kėsaj procedure, kėto kanale lidhen automatikish me kozmos dhe mbeten tė hapura gjatė tėrė jetės. Po nė atė moment lind aftėsia shėruese tek personi i incizuar. Me kėtė veprim, personi i caktuar bėhet kanal dhe energjia jetėsore, e cila kalon ndėrmjet kokės, lirohet pėrmes shuplakave tė dorės, duke u bartur tek i sėmuri i caktuar qė pretendon tė shėrohet.

 
            GRADA I

            Ēka mėsohet nė kėtė gradė?

            Gjatė kursit tė parė, mjeshtri mėsues bėn katėr incizime (hapje tė kanaleve) tek nxėnėsi. Nga ky moment ritual dhe mistik, vjen deri te rritja e aftėsisė fizike dhe psikike te nxėnėsi dhe ai fiton diēka shumė tė vlefshme - "duart shėruese". Por, mos harroni se ju jeni vetėm kanal. Aftėsitė tuaja nė kėtė gradė janė deri nė 30 pėr qind. Kėtu ka dallime nga nxėnėsi prej nxėnėsit. Dikush mund tė arrijė edhe mė tepėr, por dikush edhe m ėpak. Kur tė kalohet kjo fazė, lejohet tė punohet nė ditė me 2-5 persona. Nė kėtė kurs, pėrveē incizimit dhe hapjes sė kanaleve tė caktuara energjetike, mėsoni: autoterapinė, aplikimin e Reikit tek personat tjerė, terapia e shpejtė, se si t'i ndihmohet vetes, farefisit dhe shokėve... etj.

 
            GRADA II

            Pėr t'u avancuar kah kursi pėr gradėn e dytė duhet tė kalojnė 6-12 muaj dhe kjo varet shumė na kualiteti i punės sė nxėnėsit.

            Gjatė kėsaj kohe nxėnėsi duhet tė ushtrojė dhe tė punojė me sukses qė tė mund t'i pėrsosė dhe t'i grisė aftėsitė e tij. Kur i plotėson tė gjitha kushtet qė kėrkon mėsuesi, atėherė mund t'i nėnshtrohet kursit tė gradės sė II-tė.

            Ēfarė ndryshimi ka grada e II-tė nga ajo e para?

            Nė gradėn e dytė, pėrpos incizimit, mėsohen simbolet dhe domethėnia e tyre. Rritet niveli i vibracioneve tė energjisė nė trupin fizik dhe nė atė psikik. Zgjohet intuita dhe disa qendra tė trupit punojnė si antena pėr marrjen dhe dhėnien e ngacmimeve. Aktivizohet syri i tretė dhe ngacmimet pėrcillen nė mėnyrė telepatike. Zėri i intuitės zgjon qetėsinė dhe harmoninė shpirtėrore. Menēuaria juaj thellohet dhe zgjerohet. Aftėsia shėruese rritet derinė 60 pėr qind dhe kohėzgjatja e punės me njė pacient ėshtė 10-15 minuta. Ndėrsa nxėnėsit me gradėn e parė i nevojiten 45-60 minuta, por ndikimi dhe aftėsia shėruese ėshtė e njėjtė. Nxėnėsi me gradė tė II-tė mund tė punojė me 15-50 persona nė ditė, gjė qė varet edhe nga aftėsia personale e tij.

            Si nė kursin e gradės sė parė, ashtu edhe nė atė tė dytin, nxėnėsi mėson tė gjitha pozitat e vendosjes sė duarve nė trupin e tė sėmurit. Pėr dallim nga ajo e apra, nxėnėsi i gradės sė II-tė, mėson pozitat e vendosjes sė duarve, por duke e kombinuar kėtė me aplikimin e sekretit tė simboleve.
            Pas mėsimit tė simboleve, lind aftėsia e shėrimit nė largėsi dhe mendja e juaj s'ka kufi. Duhet tė jeni tė vetėdijshėm se kėtu s'kemi tė bėjmė me magji ose me ndonjė fuqi mbinatyrore, por kemi tė bėjmė me sekretet e simboleve qė i zbuloi dr. Usui. Kėtu simbolet kanė funksionin e krijimit tė urės lidhėse, pėrmes sė cilės pėrcillet energjia. Incizimet e bėra nga mėsuesi mjeshtėr e zgjojnė unin tuaj, duke ju mundėsuar qė tani e tutje t'i shikoni gjėrat nga kėndvėshtrimi tjetėr, tė cilėn gjė nuk e keni vėrejtur deri mė tani dhe kėshtu filloni njė jetė krejtėsisht tė re.

 
            GRADA E MJESHTRIT DHE E MĖSUESIT

            Pėr tė arritur gradėn e Mjeshtrit Reiki, nxėnėsi me gradėn e dytė duhet tė tregojė aftėsi tė mrekullueshme, tė cilat fitohen me kohė duke medituar dhe aplikuar Reikin. Nė kėtė gradė aftėsitė shėruese rriten deri nė 100 pėr qind. Pas incizimit, nxėnėsi njoftohet me simbolet sekrete qė duhet t'i posedojė vetėm mjeshtri. Kur nga mėsuesi mjeshtėr, nxėnėsi gradohet edhe vetė nė mėsues, ai, mė vonė, mėson se si kėto aftėsi me sukses t'i bart edhe tek nxėnėsit e rinj.