.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Radiestezia

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

 

           RADIESTEZIA

 

            Njė trajtė e komunikimit me tė padukshmen

 

        Njė nga mundėsit e komunikimit tonė me tė padukshmen ėshtė RADIESTEZIA. Forma mė e lashtė e radiestezisė ėshtė zbulimi (nga njerėz tė caktuar) i ujit pėrmes thuprave drunjėsh tė caktuar. Sot, nocioni rediestezi nėnkupton zbulimin dhe identifikimin e rrezatimeve tė dėmshme, tė pakapshme pėr perceptimet e zakonshme tė njeriut. Sakaq, burimet e tyre mund tė jenė tė ndryshme: rrjedhat e ujit - mbitokėsorė, por sidomos nėntokėsor, tė qarat e thata gjeologjike, puset e mineraleve, sidomos radioaktive, kėnetat e dikurshme, humnerat, dhe ēdo gjė qė krijon boshėsi etj.

 

        

 

            “Njeriu s’ėshtė gjė tjetėr, pos shtjellė neutronesh, qenie qė pėrbėhet nga vibracionet suptile tė grimcave”, thotė radiestezisti i shquar e me famė botėrore, Zhak La Maja.

            Ne padyshim s’i njohim fare ose i njohim fare pak pėrmasat e padukshme tė kozmosit nė vete dhe rreth nesh. Ėshtė detyrė e jona, prandaj, tė bėjmė pėrpjekje qė, pėr aq sa ėshtė e mundur, tė njohim jo  vetėm tė dukshmen, por edhe atė qė  ėshtė e padukshme dhe e pakapshme pėr shqisat tona. Se, mu pėrmasat e tilla luajnė rol vendimtar nė jetėn tonė, e jo vetėm nė tonėn, por edhe tė gjallesave tjera.

            Kėto fenomene tė botės sė padukshme janė shumė larg atyre njerėzve qė gjatė gjithė jetės sė vet kriteret pėr njohje i mbėshtesin vetėm nė shqisa, por mė sė largu janė prej atyre qė nuk duan t’i shohin tė vėrtetat edhe para tyre i mbyllin sytė.

            Njė nga mundėsit e komunikimit tonė me tė padukshmen ėshtė RADIESTEZIA. Forma mė e lashtė e radiestezisė ėshtė zbulimi (nga njerėz tė caktuar) i ujit pėrmes thuprave drunjėsh tė caktuar. Sot, nocioni rediestezi nėnkupton zbulimin dhe identifikimin e rrezatimeve tė dėmshme, tė pakapshme pėr perceptimet e zakonshme tė njeriut. Sakaq, burimet e tyre mund tė jenė tė ndryshme: rrjedhat e ujit - mbitokėsorė, por sidomos nėntokėsor, tė qarat e thata gjeologjike, puset e mineraleve, sidomos radioaktive, kėnetat e dikurshme, humnerat, dhe ēdo gjė qė krijon boshėsi; dallimet nė potencialet e pranisė materiale, thjeshtė: ēdo gjė qė krijon jo njėllojshmėri, asimetri. Pastaj kanalizimet nė pėrdorim, bunarėt e vjetėr (tė mbushur e tė pambushur), varret, bodrumet e mbyllur nė tė cilat nuk qarkullon ajri, largpėrēuesit e rrymės elektrike, pėrēuesit e zakonshėm, instalimet elektrike, aparatet pėr rrezatim rėntgenologjik, makinat elektrike tė shkrimit, aparatet televizive, mekanizmat ushtarakė radarikė, instalimet nukleare, etj.

 

Mjetet e punės sė njė radiestezisti

           Radaiestezia ndihmon pėr t’u mbrojtur mu prej kėtyre rrezatimeve tė dėmshme, tė cilat ndikimin e tyre e shtrijnė nė tė gjitha segmentet e jetės, nė nivele psikike dhe fizike, duke filluar nga shėndeti, vitaliteti i pėrgjithshėm, disponimi, dhe nė kuadrin e pėrgjithshėm - nė lumturi dhe nė fat. Grindjet, pagjumėsia, kokėdhembjet, lodhja mund tė jenė pasoja tipike tė zonės patogjene nė tė cilėn flemė. Gjatė jetės jemi padyshim shenja tė rrezatimeve tė ndryshme, shpesh viktima tė agresioneve dinake, kurrė tė paidentifikuara mjaftueshėm, e pėr kėtė jemi fare pak tė vetėdijshėm. Prandaj, nė kėtė kontekst nuk do tė duhej injoruar rėndėsia e njohjes sė ambientit tė dėmshėm, respektivisht tė shėndosh, nga i cili varet shumėfishtė jeta jonė. Kjo kėrkesė imediate nuk ėshtė kurrgjė e re. Kėto preokupime i kishin edhe nė kohėra tė lashta popujt e lashtė. Ēdo gjė mund tė jetė burim i sė keqes, ashtu siē mund tė jetė edhe burim i sė mirės. Konkretisht: i sėmurė ėshtė ēdo ambient ku ėshtė ērregulluar baraspesha natyrore; kėrcėnuese ėshtė krejt ēka krijon kjo fushė elektromagnetike; ēdo gjė qė i takon natyrės elektrike ndikon nė ne, qoftė nė planin negativ apo pozitiv; tė gjithė pėrēuesit dhe aparatet e ndryshme elektrike mund ta jonizojnė ajrin pėrreth; ekrani televiziv emiton rreze alfa, beta dhe gama, prandaj rrezatimi i tij ėshtė posaēėrisht i rrezikshėm pėr gratė shtatzėna; tapetet pėrmbajnė ngjyra biologjike jo tė shėndosha; trajtat jo tė rregullta dhe josimetrike tė shtėpive e sidomos kulmet e tyre mund tė luajnė rol tė kobshėm, etj.

            Pra, siē shohim, rrezatimet e ndryshme, sidomos ato me prejardhje elektrike na rrethojnė nga tė gjitha anėt, posaēėrisht nė ambientin e urbanizuar. Rrezatimet e tilla depėrtojnė nėpėr tė gjithė trupin, duke atakuar sistemin nervor, sidomos sistemin nervor qendror. Truri reagon nė tėrė kėtė oqean rrezatimesh dhe reaksionet e veta ia transmeton tėrė trupit. Sė kėndejmi, ky numėr aq i madh sėmundjesh bashkėkohore. T’i lėmė ato mė tė rėndat, ta zėmė tumoret e ndryshėm, qė sot aq pamėshirshėm sulmojnė organizmin e gjallė e njėkohėsisht kanė prejardhje aq enigmatike; tė pėrkujtojmė shtangimet e ndryshme tė shpinės, qafės, dhembjet nė kafazin e kraharorit (pa shkak tė kuptueshėm), migrenat ngulmuese, ushtimat nė veshė, marramendjet e pashpjegueshme, pagjumėsinė (pa shkaqe tė arsyeshme), lodhjen sistematike, etj. Pa dyshim, tėrė kėto mund tė kenė shkaqe tė natyrave tė ndryshme, por tėrė kėto mund tė jenė edhe pasoja tipike tė elektrondotjes gjenerale tė ambienteve urbane, si dhe tė rrezatimeve tjera tė dėmshme, pėr tė cilat siē e cekėm mė lartė - fare nuk jemi tė vetėdijshėm. Prandaj, duke i pasur parasysh tė gjitha kėto, ne mund t’i ndihmojmė vetes nė planin preventiv. Ka raste kur njė ndėrrim i thjesht i vendit tė krevatit nė tė cilinė flemė apo vendit tė punės - mund ta ndėrroj jetėn tonė. Vendet ku flemė mund tė kenė rol vendimtar nė jetėn tonė. Nė vendet e zhvilluar tė botės njerėzit gjithnjė e mė tepėr i besojnė radiestezisė dhe bashkėpunojnė me radiestezistė e ente tė tilla legale. Kjo veprimtari ka edhe dimensionin e vet shoqėrorė. Sepse, kur njerėzit flenė dhe rrinė nė vende tė pėrshtatshme, mė rrallė sėmurėn, janė mė tė shėndosh, prandaj janė edhe mė tė dobishėm pėr shoqėrinė.

            Motoja e kėtij shkrimi ėshtė ta shpalosim kėtė problem pėrjetėsisht aktual, por vetėm nė vija tė trasha dhe pa hyrė nė detaje. Ne vetėm ua zbuluam njė pjesė tė ferrit jetėsorė qė mund ta krijojnė kėto rrezatime. Na mbetet tė mėsohemi t’i njohim e t’i demaskojmė, qė t’i mėnjanojmė, respektivisht ne tė mėnjanohemi prej tyre.