.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Qytetrimi - edukim apo shthurje

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

         QYTETRIMI – EDUKIMI  APO SHTHURJE

  
        ,,Qytetėrimi s`ėshtė diēka e lehtė pėr tu arritur . Ka vetėm dy rrugė pėr t`ia dale nė krye: rruga e kulturės ose ajo e shthurjes “
                                                                                                                                   Oscar Wilde

        Tė jesh njeri i qytetėruar , njė njeri me edukatė , njė tip origjinal sot ėshtė njė gjė tė cilėn e lakmojmė po thuajse tė gjithė . Ēėshtja ėshtė te botėkuptimi ynė dhe tek metodat me tė cilat shoqėria e sotme pretendon tė arrijė tek qytetėrimi dhe origjinaliteti.


            Nė emėr tė kėtij qytetėrimi sot tek njė pjese e rinis kosovare, por edhe tek moshat e tjera mund tė hasim forma nga mė tė ēuditshmet , mė qesharake , mė banale dhe mė tė neveritshmet tė tė shprehurit , tė veshjes dhe tė veprimeve . Kudo mund tė hasim nė (njerėz ) tė rijnė qė nė ēdo mėnyrė dėshirojnė tė ikin nga vetvetja , qė kanė turp nga ajo qė janė , qė duan ta fshehin origjinėn e tyre qoftė kombėtare , fetare ose vendbanimin .


      Tė rinj me tatuazhe tė frikshme , me vath nė vetulla, me thonjtė tė paprerė janė tė mbushura rrugėt e Kosovės . Ata mundohen t`i imitojnė idolet e tyre dhe t`i ngjajnė sa mė shumė jetės perėndimore e harrojnė se me kėtė vetėm se mund t'i ngjajnė njerėzve tė egėr tė Bevianės qė nga mania e tė qenit sa mė origjinal , e tė qenit ndryshe nga ē`janė , varin nė qafė njė kuti konserve tė zbrazėt.

   Njė pjesė jo e papėrfillshme e vajzave kosovare, nė kokė kanė krijuar bindjen se lakuriqėsia, moskontrolli i asaj qė thonė , thithja e duhanit e vese tė tjera si kėto tė bėjnė tė qytetėruar.
Edhe shumė nga tė ashtuquajturat yje tė estradės kosovare as nuk marrin mundimin tė lodhen pėr tekstin apo muzikėn e njė kėnge . E rėndėsishme ėshtė qė sa mė shumė ta vėn' nė dukje gjoksin e tyre dhe t`i potencojnė sa mė tepėr prapanicat dhe tė bėjnė lėvizje tė ēmendura e tė pakontrolluara qė na kujtojnė njėriun e sėmurė mbrenda tė cilit kishin hyrė djajtė nė filmin e profetit Jezus.

 
   

       Nuk besoj se asnjė njėri me intelekt normal do ta quante kulture tė vėsh njė thes nė kokė dhe tė dalėsh nė rrugė siē bėnin femrat nė Afganistanin e sunduar nga talebanėt, por njė femėr e ndershme nga njė prostitute dallohet nga fjalori qė pėrdor nga veprimet qė kryen , dhe nga rrobat qė vesh.
Ēdo sy e do tė bukurėn, ēdo gjuhė e do tė ėmblėn dhe ēdo zemėr e do tė mirėn, por ēoroditja dhe degjenerimi s`mund tė kenė brenda vetes as hijeshi, as ėmbėlsi dhe as mirėsi .

  
    

     Vėrtetė ėshtė tragjike t`i japėsh vet sė keqes pėrmasa tė njė rėndėsie tė jashtėzakonshme, jo pak nga njerėzit e kohės sonė me vetėdije apo jo e bėjnė kėtė. Ata aq shumė janė tė zėnė duke i ,,edukuar” tė tjerėt sa nuk i mbetet kohė ta edukojnė vetveten . Ata janė tė dashuruar marrėzisht pas ideve tė tyre mediokre sa nuk ka vend pėr idetė e tė tjerėve , ata pretendojnė qė edhe tė tjerėt tė jetojnė sipas shijes sė tyre dhe kur flasin pėr civilizimin e tyre pa fre fillojnė e bėhen interesant e kur flasin pėr tė tjerėt qė nuk janė tė sojit tė tyre fillojnė e kėpusin budallallėqe.

   Sot nėse nuk je ,,kuller “, ,,reper” , ,,shmeker” dhe po nuk iu pėrshtate moralit e nuk u bashkove rreth flamurit tė tyre do tė pėrballesh me rrebeshe akuzash , etiketimesh e fyerjesh nga mė tė ndryshmet .

    Jeta ėshtė e tillė dhe kohėrat ndryshojnė , nuk mund tė jetosh nė absurd por nuk mund tė jetosh pa e pranuar absurdin . Nė njė mbishkrim tė gjetur nė njė papirus shumė tė lashtė gjendej ankimi ,,Ah ky brezi i ri “ ! Por unė shpesh pyes veten : Ē`ėshtė e tėrė kjo, qytetėrim apo ēthurje …?