.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Psikologji  2

1    2    3

 

http://www.gazetatelegraf.com/

10 ARSYE PSE DUHET TĖ QESHIM...

Tė qeshim ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ndihmuar trupin tonė tė funksionoje sa mė mirė. Ėshtė njė shprehje e fytyrės qė shpreh ndjeshmėri, dashuri...

PĖRMBAJTJA E EMOCIONEVE

Por vetėkontrolli fitohet mbi tė gjitha qė nga fėmijėria dhe zhvillohet gjatė viteve tė para tė jetės. Por nuk ėshtė e thėnė qė vetėkontrolli tė jetė i shpejtė apo...

Shkruan: Laureta MIFTARI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

EGOIZMI

Te egoizėm i lehtė, do tė them, mė se i nevojshėm ėshtė kujdesi pėr vetveten : Jeta kėrkon t'i ofrohen gjėrat e nevojshme pėr tu jetuar nė harmoni, brenga pėr...

NJOHURI TĖ BRUMOSURA ME EKSPERIENCĖ PERSONALE DHE SHEMBUJ PRAKTIKĖ

Pėrkitazi me librin e autorit dhe mistikut Salih Basha, "Hipnozė - pėrvoja...

Shkruan: Caroline TIGER

Shkruan: Salih BASHA

DASHURIA NĖ DISTANCĖ TĖ MADHE

Mbani gjėrat e vogla. E dini se do tė duhej tė flisnit shpesh, por sigurohuni tė mbani mend tė flisni pėr gjėrat e vogla si edhe pėr pamjen e madhe.

HIPNOZĖ - PĖRVOJA TĖ NDRYSHME & SHEMBUJ PRAKTIKĖ

Librin  “Hipnozė - pėrvoja tė ndryshme & shembuj praktik”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“   

Shkruan: Stephen R. COVEY

Shkruan: Prof. Adj. MSc. Ferid AGANI

SHTATĖ ZAKONET E NJERĖZVE ME EFEKTIVITET TĖ LARTĖ

Materiali i  pėrgatitur  nga R. Bunjaku, "Shtatė Zakonet e Njerėzve me Efektivitet tė Lartė"u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė".

PSIKIATRIA DHE FEJA

(1)         (2)

Shkruan: Harry BOX

www.telegrafi.com

SEKRETET E VULLNETIT

 

 (1)        (2)

BUKURIA DHE SPIRITUALITETI

Si do tė dukem pas dhjetė vjetėsh? Rrezatoj me bukuri tė pjekur e cila edhe mė tej do t’i joshė shikimet e tė tjerėve? Sa herė pyet veten secila femėr...

Psikiatria online

Shkruan: Irena SHTRAZA

PSIKIATRIA DHE RELIGJIONI - FREUDI DHE RELIGJIONI

Freudi e kishte atė fat qė tė mėsonte nga profesorė tė shkėlqyeshėm, tė cilėt nuk pranonin shpjegime mbinatyrore...

A MJAFTON DASHURIA PĖR T’U MARTUAR?

Epopeja e ēiftėzimit fillon me etapėn e parė, atė tė zgjedhjes sė partnerit/es. Kjo zgjedhje ėshtė pjesė e njė procesi...

www.tiranaobserver.com.al

Shkruan: Stephen R. COVEY

HUMBJA E KUJTESĖS

Kur kujtesa fillon tė zbehet, po ashtu edhe perceptimi i realitetit, kemi ndjesinė sikur jemi tė sėmurė. Kėtė fenomen e quajmė “demencė” dhe kush vuan nga...

ZHVILLIMI I KATĖR INTELIGJENCAVE / ZOTĖSIVE

Materiali i pėrgatitur nga R. Bunjaku, "Zhvillimi i katėr inteligjencave / zotėsive" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė

www.multikulti.org

Shkruan: Stephen R. COVEY

STRESI POST TRAUMATIK

 

 (1)       (2)

ZAKONI I 8-TĖ

Materiali i pėrzgjedhur dhe pėrkthyer nga Ridvan Bunjaku, "Zakoni i 8-tė" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

Gazeta: OBSERVER

Shkruan: Adnan ABRASHI

PUTHJA NUK ĖSHTĖ VETĖM ĒĖSHTJE BUZĖSH

Nė fund tė fundit, gjithēka nė kėtė proces, realizohet vetėm nė sajė tė lėvizjes sė buzėve dhe jo tė fjalėve. Roli i syve...

KANCERI E KA BAZĖN NĖ PSIKIKĖ?!

Mjeku i vėrtetė pėr ēfarėdo sėmundje ėshtė nė ju - nė nėnvetėdijen tuaj. Vetėm duhet qė ta bėni bashkimin shpirtėror dhe emocional tė vetvete...

www.mjellma.net

Pėrgatiti: Dr. Halit IBRAHIMI

DEHJE NGA DASHURIA      

Shkalla e dashurisė romantike, ndodh me reaksionet kimike tė pėrshkruar mė lartė dhe vėmendjen e drejton, gjithė energjinė e  pėrqendron vetėm nė njė person.

ALKOOLIZMI DHE NARKOMANIA

Efektet e abstinencės paraqiten pėr shkak se truri ėshtė mėsuar nė praninė e depresantit tė trurit, apo thėnė thjeshtė, nė prani tė drogės sė quajtur alkool.

Shkruan: Artan KRYEZIU

www.rtvzik.com

ASPEKTET PSIKOLOGJIKE TĖ LOJĖS SĖ BASKETBOLLIT

Basketbolli ėshtė njė lojė emocionale, megjithatė lojtarėt zakonisht luajnė nėn stres. Trajneri i vėmendshėm...

SI TĖ MBROHEMI NGA KRITIKA E PADREJTĖ?

 "...Nėse pėrmbledhja e gjitha veprave tė mia del e mirė, atėherė as nuk ėshtė e rėndėsishme se ēka kanė folur...

Shkruan: Dr. Endru STENVEJ

Gazeta Shqip

MEDICINA ALTERNATIVE

 

 (1)    (2)     (3)    (4)    (5)    (6)

SEKRETET E NJĖ LIDHJE ROMANTIKE

Njė lidhje e mirė nuk mund tė ndodhė kurrė nė rast se nuk do tė ketė mes njerėzve shumė tė pėrbashkėta.

Shkruan: Abbas Husein ALI

Shkruan: Gentiana ZAGORIDHA

NATYRA E PSIKES NJERĖZORE: KONTRIBUTI I GAZALIUT NĖ KONCEPTIN ISLAM TĖ PERSONALITETIT

(1)     (2)

ANTISTRES

Stresi pėrkufizohet si njė shpėrndarje mendore ose emocionale, brenga ose hidhėrim si pasojė e njė shtypje apo lodhje mendore jashtė...

Shkruan: Eros GASHI

Shkruan: David GUNSON

DREJT SUKSESIT...!

E tillė ėshtė jeta, sprovat asnjėherė nuk pushojnė sė ardhuri dhe sė shfaquri, nė ndėrkohė mbrojtja mė e mirė do tė kishte me qenė tė pėrballurit me to nė mėnyrėn...

RITMI I JETĖS

Zemra jonė ka njė ritėm natyral dhe kjo reflektohet nė ritmin tonė tė brendshėm e tė veēantė, ndonėse kjo nuk ėshtė fikse ose konstante...

Shkruan: Gentiana ZAGORIDHA

http://shqipmedia.com

CILI, CILA JE TI?!

Ēdonjėri qė konsiderohet i sinqertė e njeh atė zėrin e ulėt nė brendėsi tė tij qė e shtyn tė bėjė tė drejtėn dhe e ngacmon kur gabon.

A MUND TĖ KEMI FRIKĖ NGA LUMTURIA?

Nėse bėjmė ndryshime qė mund tė sjellin entuziazėm tė ri dhe na ndihmojnė qė tė bėjmė njė “jetė tė qetė”...

Shkruan: Gentijana MIKUSHNICA

Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

PSE ĖSHTĖ KOMUNIKIMI I RĖNDĖSISHĖM PĖR MUA?

Tė flasėsh me botės tėnde shpirtėrore, nuk ėshtė aq e lehtė, sepse atė bisedė nuk e dėgjon askush - ti je dėgjuesi i mesazhit...

SUKSES – KA PĖR TĖ GJITHĖ

Mos u shkurajo nėse nė kėtė moment je njė hiē: pjesa mė e madhe e njerėzve qė kanė sunduar e qė sundojnė botėn janė nisur nga hiēi...

Shkruan: Bob PROCTOR

Shkruan: Anxhela GRAMO

JENI LINDUR TĖ PASUR

Pėrzgjedhja nga libri „Jeni lindur tė pasur“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

FAMĖ APO VLERA

Shoqėria promovon modele tė tilla njerėzish dhe kjo nuk bėn gjė tjetėr veēse polarizon nė "tė famshėm" dhe "tė pafamshėm". Ēfarė kanė tė parėt...

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

Shkruan: Mr. sci. Bekri METAJ

MBI ETIKĖN

Pėr hir tė mendimit tim bazuar nga pikėpamjet e fundit tė natyrės njerėzore, konsideroj se, sot nderi dhe etika janė jo reale...

PROVA TEKNIKE TĖ KOMUNIKIMIT

Rregulla e parė pėr tė kuptuar dhe pėr tė qenė i kuptuar, ėshtė qė tė kesh harmoni dhe tė mėsosh tė vėshtrosh tjetrin duke vėnė nė funksion vėzhgimin...

Shkruan: Louise HAY

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

PA STRES

Materiali i pėrkthyer nga Ridvan Bunjaku, "Pa stres" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

TĖ GJITHĖ KANĖ FRIKĖ NGA INTIMITETI

(1)      (2)

 

Shkruan: Alan WATTS

Shkruan: Mexhid YVEJSI

MITI I UNIT

Gjithsesi nė tėrė mėnyrėn tonė tė tė menduarit ėshtė ideja se jemi njė shpirt, njė lloj esence shpirtėrore e burgosur...

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT

Fjala homoseksual ėshtė me prejardhje greke dhe latine. Rrjedh nga fjala greke Homos qė do tė thotė “e njėjtė”...

Vangjel KOĒA

 

E DREJTA E MENDJES

Po! E drejta e mendjes ėshtė njė detyrė e ēdo njeriu tė lirė. Ose mė mirė: ka tė drejtė tė mendjes ai njeri qė ndjen edhe njė detyrė...

BUKURIA – SI E STUDIOJMĖ SOT

Pavarėsisht kulturave tė ndryshme, duket se ekzistojnė disa tipare tė aktivitetit tė trurit qė kanė lidhje me perceptimin e diēkaje qė ėshtė e bukur.

Alfred ADLER

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

TĖ KUPTOSH NATYRĖN E NJERIUT

 

 (1)     (2)     (3)

MBI NJERIUN

Njeriu nuk ėshtė asgjė tjetėr, pėrveē se njė rrjedhojė e ngjarjeve tė cilėt pasojnė nė natyrė, ndėrsa liria e tij e ndihmon tė sundojė ekzistencėn e tij shoqėrore...

Shkruan: Spencer JOHNSON

Shkruan: Lulzim GASHI

KUSH E KA LĖVIZUR DJATHIN TIM?

Librin e autorit Spencer Johnson, "Kush e ka lėvizur djathin tim?" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

DASHURIA DHE FAMILJA

(1)

Shkruan: Sazan GURI

http://pepa.publiku.com

PSIKOLOGJIA E USHQYERJES

Librin e autorit Sazan Guri, "Psikologjia e ushqyerjes" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe  www.librariaelektronike.com

VETĖDIJA

Tė bėsh studime mbi vetėdijen ėshtė parė si diēka e ngatėrrueshme. Tingėllon mė e natyrshme tė dėgjosh njė astrofizikant tė flasė mbi gropa...

Shkruan: Bill LOVE

Pėrgatiti: Hasan SALIHAJ

TE SHIKUARIT ĖSHTĖ TĖ BESUARIT

Nė qoftė se aftėsia juaj pėrfytyruese ka arritur njė standart tė kėnaqshėm, teknika juaj duhet tė vihet nė praktikė pėr tė arritur diēka qė ju dėshironi...

SUGJESTIONI DHE AUTOSUGJESTIONI SI ILAĒ DHE METODĖ EDUKUESE

Autosugjestioni nė ēdo pikėpamje ėshtė mė i mirė se sugjestioni, sepse ajo...

www.mjellma.net

Shkruan: Fahri XHARRA

BUZĖT – PASQYRĖ E NDJENJAVE

Puthja ėshtė shprehje e parė fizike e tėrheqjes mes veti tė dy personave. Nėse ndjejmė dashuri, dhe fjalėt janė tė pakta pėr ta pėrshkruar atė dashuri...

MBYETJA E PERSONALITETIT

Nė cilat pėrmasa, personaliteti ėshtė stabil gjatė jetės? A ka personalitete “tė forta” dhe “tė dobėta”?   Po, personaliteti  e ka stabiltitetin...

Pėrgatiti: Hasan SALIHAJ

Postuar nga "Fryma"

VULLNETI DHE MOSBESIMI

Nėse vazhdojmė me shprehjen e ideve tė njėjta, do tė bindemi se komandanti i ushtrisė qė sulmon nė ballė tė ushtrisė...

BUKURIA, CILI ĖSHTĖ QĖLLIMI I SAJ?

Pėr pamjen e jashtme tė femrave tė shėmtuara janė shkruar mjaft libra. Njė prej tyre ėshtė edhe “Jeta seksuale...

http://pepa.publiku.com

J@mes

PSIKOLOGJIA E NGJYRAVE

Ja tė shohim se si shpjegohen ngjyrat qė na pėlqejnė nė gjuhen psikologjike. Pėrse na tėrheq nė veshje njė lloj ngjyre si p.sh., ngjyra e verdhe, e kaltėr, e zezė...

KONCEPTI I FESĖ I VĖZHGUAR NĖN DRITĖN PSIKANALITIKE

Besimi fetar e kishte fillesėn e tij nė pafuqishmėrinė e njeriut pėrpara...

Shkruan: Maria POPOVA

Erich FROMM

MBI LUMTURINĖ, MĖRZINĖ DHE BURGJET QĖ IA IMPONOJMĖ VETES

Ajo qė duhet tė bėsh tani, nuk ėshtė mė shumė se thjesht tė jetosh si tė gjithė...

TREGU KU SHITET NJERIU

Formula e suksesit shprehet me fjalė tė tilla, si aftėsia pėr tė shitur veten, zotėsia pėr tė dhėnė (dhuruar)...

Shkruan: Alicia PRINCE

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

JENI DUKE VUAJTUR SHPIRTĖRISHT NGA PERSONAT HELMUES. JA DHJETĖ SHENJAT QĖ TREGOJNĖ SE ATA JANĖ TOKSIK, DHE PSE JU NUK NDIHENI SI ATA.

SHPIRTI

Ēdo qenie e gjallė qė lėviz, jeton dhe ushqehet, bart me vete shpirtin nė formėn mė tė fshehtė tė mundshme. Ky shpirt ėshtė njė atom...

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

http://dituri.wordpress.com

TRAKTATI MBI ARSYEN E MENDIMIT

Librin e autorit Bujar Plloshtani, "Traktati mbi arsyene mendimit"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

SI TĖ ZHVILLOJMĖ KREATIVITETIN TONĖ ?

Metoda mė e njohur e kultivimit, veēanėrisht tė kreativitetit nė grup ėshtė metoda brainstorming...

Shkruan: Dr. Ahmet ARSLLAN

Kryqi i kuq Zviceran

FILOZOFIA E NJOHJES

 

(1)     (2)     (3)

DEPRESIONI MUND TĖ PREKĖ KĖDO

Varėsisht nga individi, simptomat janė tė ndryshme. Shenjat e sėmundjes tek femrat dhe meshkujt mund...

Shkruan: Alfred UĒI

Pėrgatiti: E. STĖRMASI

FILOZOFIA E PĖRGJĖRIMIT NDAJ NJERIUT DHE LIRISĖ

Nga ky qėndrim serioz ndaj ekzistencės njerėzore Naimi nxirrte vetėdijen e pėrgjegjesisė, qė ka individi...

ĒFARĖ JANĖ STERIOTIPAT GJINORE?

Steriotipat jane pergjithesime te forta per njerezit ne nje kategori te percaktuar sociale. Te tilla besime...

www.bota.al

Nga Atjon ZHITI

KUJTESA E FSHEHTĖ: KUR MĖSON EDHE NĖ GJUMĖ      

Ėshtė vėnė re qė gjatė gjumit, aktiviteti i trurit tonė ėshtė shumė i ndryshueshėm: alternohen ciklet...

AKT EVOLUCIONI: PO I LARGOHET A PO I AFROHET VETES NJERIU?

Njeriu duhet tė mėsojė qė nuk janė objektet qė kushtėzojnė shqisat...

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

www.gazetametropol.com

SUGJESTIONI DHE - AUTOSUGJESTIONI

(1)     (2)

 

"KOHĖ FILOZOFIKE" PĖR T’U MARRĖ ME NJERIUN…

Shoqėrisė sonė moderne i ka ardhur “koha filozofike” qė tė merret...

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

Shqipėroi: Valdet FETAHU

MENDJA

Mendja ėshtė njė substancė ekzistuese ku nė mėnyrė tė pavarur mediton me anė tė forcės sistematike tė psikikės...

CILAT JANĖ FRIKAT KARAKTERISTIKE PĖR SHENJĖN TUAJ TĖ HOROSKOPIT

Edhe pse mendojmė se e njohim...

Nga Octavio PAZ

Shkruan: Valdet FETAHU

NJERIU I VETMI, NĖ KĖRKIM TĖ TJETRIT….

Nė botėn tonė, dashuria ėshtė njė eksperiencė thuajse e paarritshme. Ēdo gjė ėshtė kundėr saj: morali, klasat...

PSIKOLOGJIA E ĒAKRAVE

Procesi i zgjimit tė ēakrave pėrbehet prej dy fazave. Nė fazėn e parė aktivizohen pranat nė ēakrat...

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

Shkruan: Ndue KAZA

BOTA SI SPROVĖ MISTIKE

Ky ligj i botės qė ėshtė i pandryshueshėm, dhe kjo natyrė njerėzore qė ėshtė kaq intime dhe e pafajshme ndodhen nė njė arenė...

KUR FILLON DHE PĖRFUNDON ADOLESHENCA?

 

(1)     (2)     (3)

Shkruan:Gladiola BUSULLA

Shkruan: Markus GÜNTHER

GĖNJESHTARI I PANDREQSHĖM

Karakteristikat e gėnjeshtarit patologjik janė: tė gėnjejė edhe kur s'ėshtė e nevojshme; tė qenit i paduruar...

DASHURIA SI IMITIM I RELIGJIONIT

Mbetet akoma e hapur njė pyetje: a nuk ėshtė i dobishėm ky miti...

Shkruan: Dr. Med. Xhevat HASANI

FILOZOFIA NE SHQIP

DEPRESIONI, MANIA DHE FRIKA

Shenjat kryesore tė depresionit janė humbja e pjesshme ose e plotė e aftėsisė pėr t`u gėzuar, pėr tė dashur dhe pėr...

JETA DHE VDEKJA

Kur format jetёsore kalojnё  njё periudhё ekzistence brёnda botёs Iluzionste, mund tё mos kenё vlerё...

Shkruan: Dr. sci. Mujo HASKOVIQ

Nga Federiko SOLACO

ĒKA ĖSHTĖ PSIKOLOGJIA?

 

(1)      (2)

NJERIU DUHET T'I KTHEHET ARSYETIMIT

Futja nė krizė e paradigmave tė vjetra, jo vetėm filozofike qė lidhen me idenė mbi njeriun, ngjall shumė kėrshėri...

Shkruan: Gėzim TUSHI

Shkruan: Arjan KALLĒO

PSE PO “ATOMIZOHET” SHOQĖRIA SHQIPTARE?

Paralelisht me tendencėn e thellimit tė individualizmit, shoqėria shqiptare ėshtė duke u pėrballur fuqishėm...

TĖ GABOSH ĖSHTĖ NJERĖZORE... POR

Nuk ka rėndėsi tė bėsh gjėra tė mėdha qė tė jetosh emocione tė mėdha. Mė shumė i japim rėndėsi qėllimi...

P. D. OUSPENSKY

Shkruan: Dr. Xhevat HASANI

PSIKOLOGJIA E EVOLUCIONIT TĖ MUNDSHĖM TĖ NJERĖZIMIT

(1)    (2)    (3)

CO-VARĖSIA SI PASOJĖ E VARĖSISĖ NGA MJETET VARĖSUESE

Co-Varėsia ose Bashkėvarėsia paraqet varėsinė e tjetrit ose tė tjerėve...

 

Shkruan: Arjan KALLĒO

P. D. OUSPENSKY

OBJEKTIVIZMI I SHKRIMTARES FILOZOFE

Shtrojmė pyetjen, a ėshtė uni njė virtyt, apo altruizmi duhet ta mundė atė? Nė kohėn e sotme ėshtė tepėr...

PSIKOLOGJIA E EVOLUCIONIT TĖ MUNDSHĖM TĖ NJERĖZIMIT

 

(1)     (2)     (3)

1    2    3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH