.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Meditimi shpirtėror

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

MEDITIM SHPIRTĖROR

 

       Mundohuni tė hyni brenda nė trupin tuaj dhe provoni ta kontrolloni funksionimin e ēdo organ veē e veē. Pėrpiquni t’i ledhatoni ato dhe t’ua jepni njė lloj energji, njė dritė tė bardhė, sikur njė rreze e diellit. Pas pak ēastesh (gjithnjė nė gjendje meditative) mundohuni t’i kapni ndjesitė, pra si po e ndieni veten.

 

 

            Pse na duhet ky meditim?

 

 

            Duke ushtruar kėtė teknikė tė meditimit, qėllimi ėshtė tė ndryshojmė rrymat nė trurin tonė. Nė raste normale rrymat nė trurin tonė qarkullojnė nė njė frekuencė prej 14 deri 21 herc pėr njė sekondė; kjo frekuencė quhet Beta. Duke e aplikuar kėtė teknikė tė meditimit ndryshohet frekuenca nga 7 deri nė 14, e kjo frekuencė quhet Alfa.

            Shtrohet pyetja: po ēfarė na duhet kjo? Po keni tė drejtė tė pyesni. Matjet e ndryshme me EEG kanė dėshmuar se me valėt Alfa depėrtohet lehtė nė ndėrdijen tonė.

            Ne e dimė se tė gjitha ato qė neve na mungojnė, duhet t’i marrim nga ndėrdija jonė, aty ka mjaft tė mira qė edhe  janė tė pashtershme pėrgjithmonė.

 

 

            Ēakrat “Meditimi shpirtėror”

 

 

            Shtrihuni nė njė vend tė qetė, mbyllni sytė, lirohuni nga sendet qė ju shtrėngojnė - lirohuni krejtėsisht.

            Filloni tė frymoni ngadalė, qetė dhe thellė, kujdesuni qė asgjė tė mos ju pengojė. Sytė mbesin tė mbyllur deri nė fund tė kėtij procesi meditues.

 

            Merrni frymė thellė dhe kur e lėshoni frymėn, paramendoni numrin 7 dhe ngjyrėn e kuqe; lirojeni tash kokėn, mė parė lėkurėn e kokės, tani ballin, tani qerpikėt e syve, tani veshėt, lironi edhe muskujt e hollė tė syve, tė ballit, tė gojės, tė buzėve, lironi tė gjitha, provoni t’i ndjeni se tė gjitha janė liruar plotėsisht.

 

            Pėrsėri merrni frymė thellė dhe kur e lėshoni frymėn paramendoni numrin 6 dhe ngjyrėn e portokalltė; tash lironi pjesėt e epėrme tė trupit, lironi kraharorin dhe duart qė t’ju bijnė poshtė, lirojeni tash zemrėn, mushkėritė, por edhe fytin. Ndjeni se si pjesėt e epėrme tė trupit janė tė lirshme plotėsisht, tė lėshuara e tė rėnda.

 

            Merrni frymė thellė dhe kur e lėshoni frymėn mendoni nė numrin 5 dhe ngjyrėn e verdhė; tash lironi barkun dhe kofshėt, kėmbėt, ndjeni pastėr sikur barku juaj dhe kėmbėt janė tė lirshme, tė gjithė muskujt janė plotėsisht tė lėshuar, i gjithė trupi ėshtė i lirshėm, i lėshuar rėndė plotėsisht.

            Pėrsėri merrni frymė thellė dhe duke lėshuar frymėn paramendojeni numrin 4 dhe ngjyrėn e gjelbėr para jush. Lirojeni krejtėsisht shpirtin, assesi mos provoni t’i disiplinoni mendimet tuaja, lejoni ato tė jenė tė lira plotėsisht.

 

            Merrni pėrsėri frymė thellė dhe duke e lėshuar frymėn mendoni nė numrin 3 dhe  ngjyrėn e kaltėr rreth jush. Ndjeni se si shpirti juaj ėshtė gjithnjė mė i rehatshėm dhe mė i qetė.

 

            Merrni frymė pėrsėri thellė dhe duke e lėshuar frymėn mendoni nė numrin 2 dhe nė ngjyrėn vjollcė rreth trupit tuaj si njė pallto qė ju mbėshtjell; ju jeni shpirtėrisht tė rehatshėm dhe asnjė mendim i ri nuk ka mundėsi tash tė ju vijė; ju po e ndjeni njė kėnaqėsi jashtėzakonisht tė rehatshme e qetėsi tė plotė nė kėtė vend.

 

            Merrni frymė thellė dhe duke e lėshuar frymėn mendoni nė numrin 1 dhe nė ngjyrėn  pembe (rozė) rreth e pėrqark jush; nėse tash me sytė e shpirtit e shihni kėtė ngjyrė ju do ta ndjeni nė brendėsinė e trupit tuaj njė qetėsi tė plotė e tė rehatshme dhe pa brenga.

 

 

 

            Por nė kėtė qetėsi ju do ta gjeni veten, qė ju jeni, nė ju. Kjo qetėsi absolute ju kaplon tėrė trupin dhe mendjen,e ju jeni nė njė fazė tė rehatshme e tė qetė dhe pa brenga.

            Ju tash po e ndjeni shpirtėrisht se njė fuqi e padukshme po depėrton nė trupin tuaj dhe tani, kur jeni mė tė sigurt nė vete dhe mė tė fuqishėm, falėnderojeni Zotin dhe forcėn e Universit.

            Shkoni atje (mendėrisht) ku jeni ndier mė tė dobėt ndonjėherė dhe konstatojeni se sa tė sigurt qė jeni dhe, gjithashtu edhe me shėndet tė mirė. Tani para jush parafytyrojeni njė livadh me bar tė gjelbėr. Zbathni kėpucėt dhe filloni tė ecni zbathur mbi tė. Vėreni ku jeni duke shkelur: a keni ndjenja nė kėmbė, ēfarė po dėgjoni, ēfarė arome po ndjeni, ēfarė ajri ėshtė.

            Mundohuni ta ndjeni njė fllad tė lehtė dhe aromatik...provojeni  ēfarė arome ka ai.

            Nėse aty ka njė pemė, afroheni afėr dhe tė uleni pak kohė pranė saj...

            Mundohuni tė hyni brenda nė trupin tuaj dhe provoni ta kontrolloni funksionimin e ēdo organ veē e veē. Pėrpiquni t’i ledhatoni ato dhe t’ua jepni njė lloj energji, njė dritė tė bardhė, sikur njė rreze e diellit. Pas pak ēastesh (gjithnjė nė gjendje meditative) mundohuni t’i kapni ndjesitė, pra si po e ndieni veten.

 

            Qetė, krejt qetė, ashtu si keni hyrė nė kėtė gjendje, duhet edhe tė dilni.

            Me sugjestionet:  kur tė dalė nga kjo gjendje do tė jem i kthjellėt, i disponuar dhe i lumtur - plot jetė, filloni to hapni sytė ngadalė...

 

            Kjo formė meditative mund tė udhėhiqet edhe nga personi i dytė, por natyrisht, me kusht qė ai tė ketė njohuri nė dhėnien e sugjestioneve.

 

            Preferohet tė bėhet nėn kontrollonin e ndonjė mėsuesi tė meditimit.

 

 

            Autori ėshtė udhėheqės i Qendrės Parapsikologjike nė Prizren