.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Shkencė - Produktet ormus dhe elementet kimik tė formės -M

Pėrgatitit: Erikson HOXHA

PRODUKTET ORMUS DHE ELEMENTET KIMIK TĖ FORMĖS-M

 

       Tė pėrftuara nga ari, metalet e grupit platin dhe elementet e tjerė tė ndryshme, kėto substanca tė pakuptueshme pluhuri tė bardhė janė pėrmendur si "mono-atomike” (njė strukturė me njė atom tė vetėm). Ato janė klasifikuar si tė tilla nga pioneri i kėrkimeve tė tyre David Hudson, nė vitin 1980 ose si ORMEs (Orbitally Rearranged Monatomic Elements - Elemente monoatomik te rindertuar nė orbitė).

 


            Siē ėshtė pėrmendur edhe nė librin e Laurence Gardner-sė, Lost Secrets of the Sacred Ark, vėmendja shkencore kohėt e fundit ėshtė drejtuar drejt njė forme ekzotike tė materies thelbėsor qė nuk ėshtė paraqitur nė Tabelėn Periodike tė Elementeve.

            Tė pėrftuara nga ari, metalet e grupit platin dhe elementet e tjerė tė ndryshme, kėto substanca tė pakuptueshme pluhuri tė bardhė janė pėrmendur si "mono-atomike” (njė strukturė me njė atom tė vetėm). Ato janė klasifikuar si tė tilla nga pioneri i kėrkimeve tė tyre David Hudson, nė vitin 1980 ose si ORMEs (Orbitally Rearranged Monatomic Elements - Elemente monoatomik te rindertuar nė orbitė). Mendimet e reja shkencore nė fushėn e fizikės sugjerojnė, megjithatė, se pluhurat nė tė vėrtetė mund tė jenė dy-atomik ose me grup tė vogėl atomik ". Tashmė ėshtė pranuar nė pėrgjithėsi, se materialet e forta pėrgjithėsisht mund tė jenė cilėsuar mė shumė me termat si elemente ORMUS ose tė 'Formės-M".

            Analizat termo-gravimetrike kanė zbuluar se, nė disa temperatura tė larta, pesha materiale e elementeve tė formės-M reduktohet ndjeshėm, madje deri nė atė shkallė sa qė ngrihen nė ajėr. Nė rrethana tė caktuara ata gjithashtu kanė aftėsinė pėr t'u bėrė super-pėrēuese dhe tė qėndrojnė njėkohėsisht nė dimensione paralele.

            Nė mitologji greke kėrkimin pėr tė fshehtė tė kėsaj substance ėshtė nė zemėr tė legjendės sė Leshit tė Artė, ndėrsa nė terma biblik kjo ishte fusha mistike e arkės sė besėlidhjes - sėndukut tė artė qė solli profeti Musa nga mali Sina, pėr ta vendosur nė tempullin e Jerusalemit. Mesopotamasit e lashtė e quanin - pluhuri 'Shem-an-na' (gur i zjarrtė i iteligjencės) dhe Egjiptasit e pėrshkroi atė si "mfkz”, ndėrsa Aleksandrianėt nderuan atė si guri i Parajsės.

            I futur brėnda nė ėmbėlsira konike, apo i hedhur nė ujė, pudra enigmatike e gurit tė zjarrtė ishte njė ritual shtesė ngrėnieje i mbretėrve tė lashtė dhe faraonėve. Ajo ishte nderuar si ushqimi i trupit 'dritė' (Ka) dhe ishte llogaritur qė tė rriste prirjet e pėrgjithshme tė udhėheqjes, tė tilla si ndėrgjegjėsimi, perceptimi dhe intuita. Ky ėshtė konsideruar mė tej si njė ēelės pėr tė aktivizuar jetėgjatėsinė.

            Sot, janė disa kompani prodhuese tė produkteve qė pėrmbajnė substanca tė formės-M. Disa po pėrpunohen nga njė bazė ari e pastėr, ndėrsa tė tjerat po pėrdorin elementėt e grupit tė platinit vazhdė elementesh prej fundėrrinave detare dhe vullkanike ose nga burimet meteorike nė tokė. Fusha nė tė cilėn kėto produkte mund tė afrohen plotėsisht me njėra tjetrėn ėshtė gjėndja e tyre super-pėrēuese, megjithatė, ėshtė e panjohur pėr ne njėkohėsisht fakti qė pse pluhurat enigmatikė nuk reagojnė nė analizat e zakonshme siē bėjnė elementėt metalik nga tė cilėt ato rrjedhin.

 

 

            Ari mono-atomik: Sekreti i ndryshimit tė gjėndjes dhe kontrollit reptilian?
            Artikull nga David Icke

 

            Dua t’iu pėrcjell disa informata. Sapo kam zbuluar diēka qė mund tė shpjegojė ndryshimin e gjendjes dhe shumė mė tepėr, gjithashtu.

            Kam biseduar sot nė chat me Brian Desborough, njė mikun tim shkencėtar nė Kaliforni, dhe diskutuam rreth arit mono-atomik. Ky i fundit vjen nė formėn e njė pluhuri tė bardhė dhe ka njė strukturė atomike dy-dimensionale (njė ose dy atome qė bashkėveprojnė sė bashku), ndėrsa ari i rregullt ka njė strukturė tre-dimensionale (dhjetė ose mė shumė atome qė bashkėveprojnė sė bashku).

            Pa hyrė shumė nėpėr detajet shkencore, kur konsumohet ky ar mono-atomik nga goja apo me injeksion, ai e rrit kapacitetin e zakonshėm veprues tė sistemit nervor deri nė dhjetė mijė herė.

            Kjo i lejon njė personi tė pėrpunojė njė sasi fantastike informacioni si njė super kompjuter dhe kur (ky lloj ari) merret nė sasi tė mjaftueshme, i lejon ata qė me vetėdije tė lėvizin nėpėr dimensione tė tjera dhe tė ndryshojnė gjėndjen pėr shkak se papritmas truri aktivizohet pėr tė hapur ato zona tė madhe qė ne nuk i pėrdorim nė botėn e sotme. Ai i radhit qelizat e trurit nė atė mėnyrė qė ato tė gjithė tė fillojnė tė komunikojnė me njėra-tjetrėn sėrisht.

            Pėr mė tepėr, nėse do konsumoni sasi tė mjaftueshme nga ky lloj ari mono-atomik trupi juaj fizik do tė bėhet me shkėlqim, po iu them se kėshtu shpjegohen imazhet e lashta tė zotėrve zvarranikė dhe fėmijėt e perėndive qė "shndrisnin si Diell".

            Ari mono-atomik mund tė jetė prodhuar prej arit tė rregullt dhe mund tė jetė pėrpunuar prej disa mineralesh, shumė prej tė cilave janė gjetur nė vendet si Arizona nė Shtetet e Bashkuara. Ky, mendoj unė, ėshtė kuptimi i vėrtetė i referencave pėr arin dhe minierat e arit qė pėrmenden nė pllakat sumeriane dhe jo nė kuptimin e drejtėpėrdrejtė pėr minierat e arit normale, nė mos janė bėrė pėr tė krijuar shumėllojshmėri mono-atomike.

            Kjo substancė kur merret - jep - aftėsi tė mahnitshme reptiliane pėr tė pėrpunuar informacion dhe pėr tė ndryshuar gjėndjen pėr shkak tė vlerave lėkundėse tė energjisė qė ajo mund tė mbajnė dhe tė pėrpunojė. Unė jam i sigurt se egjiptianėt e lashtė, Sumerianėt, Babilonasit, Fenikasit, etj e pėrdornin kėtė, apo mė saktė, elita e tyre nė pushtet e ka pėrdorur, duke u dhėnė atyre njė potencial mendor tė panjohur nga popullata e pėrgjithshme.
            Njėlloj vazhdon edhe sot. Kjo ishte njė nga sekretet e mėdha mbahen brenda shkollave Mistike dhe kaloi nė nivelet mė tė larta tė rrjetit tė fshehtė tė shoqėrisė moderne.

            Ari mono-atomik gjithashtu ka veti tė pabesueshme shėrimi nė atė qė radhit qelizat nė atė formė qė tė mbajnė sasi tė jashtėzakonshėm energjie tė bardhė, duke e shpėrndarė bllokimin dhe ēekujlibrimin qė ne e quajmė dobėsi apo sėmundje.