.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė -   PESĖ GJĖRAT QĖ NUK I KENI DITUR PĖR UJIN

Bartur nga revista "Rrėnjėt"

PESĖ GJĖRAT QĖ NUK I KENI DITUR PĖR UJIN

   Pėrafėrsisht 55 deri 75 pėr qind e trupit njerėzor pėrbėhet nga uji dhe meqenėse humbim rreth tetė orė nė ditė pėrmes frymėmarrjes, djersitjes dhe urinės, e rėndėsishme ėshtė qė tė kompensohet kjo humbje. Trupi juaj djersitet nė pėrpjekje pėr t’u ftohur. Zėvendėsimi i lėngjeve tė humbura ka rėndėsi vitale. E nevojshme ėshtė tė pini ujė vazhdimisht.

 

 

 

            Thonė qė njė mollė nė ditė e mban mjekun larg, por ēka mund tė bėjnė pėr ju tetė gota ujė? Uji ka disa kontribute tė veēanta pėr trupin. Gati ēdo qelizė kėrkon ujė pėr tė funksionuar si duhet, sikurse edhe gati ēdo proces metabolik.

            Pėrafėrsisht 55 deri 75 pėr qind e trupit njerėzor pėrbėhet nga uji dhe meqenėse humbim rreth tetė orė nė ditė pėrmes frymėmarrjes, djersitjes dhe urinės, e rėndėsishme ėshtė qė tė kompensohet kjo humbje. Trupi juaj djersitet nė pėrpjekje pėr t’u ftohur. Zėvendėsimi i lėngjeve tė humbura ka rėndėsi vitale. E nevojshme ėshtė tė pini ujė vazhdimisht.

            Mos u mbėshtetni nė mekanizmin e etjes, sepse atėherė tashmė jeni tė dehidruar. Shmangni pijet qė pėrmbajnė kafeinė ose alkool, sepse nė mėnyrė tė shtuar dehidrojnė trupin tuaj.
            Ju sjellim pesė gjėra tė cilat nuk i keni ditur pėr ujin, e tė cilat do t’ju nxisin tė pini tetė gota nė ditė.


            1. Pėrmirėson funksionet mendore Nėse nuk ju kujtohet se ēfarė shkruan nė hyrje tė kėtij artikulli, truri juaj ndoshta ėshtė i etur. Pasi qė rreth 80 pėr qind e indit trunor pėrbėhet nga uji, e rėndėsishme ėshtė qė truri juaj tė jetė i hidratuar. Testimet klinike kanė treguar qė dehidrimi redukton kujtesėn afatshkurtėr dhe koncentrimin. Nė tru uji u ndihmon proteinave, enzimave dhe materieve ushqyese pėr tė arritur nė destinacionin e tyre.

            Kur trupi ėshtė i dehidruar, lėngjet lėvizin mė ngadalė. Uji po ashtu pastron trurin nga radikalet e lira tė cilat dėmtojnė qelizat.

 


            2. Mund tė parandalojė sėmundjet kritike Artriti, madje edhe sėmundjet e zemrės janė sėmundje serioze tė cilat ndikojnė nė miliona njerėz, por mund tė shmangni tė bėheni pjesė e kėtyre statistikave nėse pini mjaft ujė.

            Lėngu i kyēeve mundėson rrėshqitjen nė skajet kėrcore tė eshtrave nė zgavrėn e kyēeve. Kur ka mjaft ujė, ka mė pak fėrkim rreth kyēeve dhe me kėtė mė pak probabilitet pėr artrit. Po kėshtu, kur ka mjaft ujė nė sistemin tonė, trupi pastrohet nga toksinat. Reduktohet sasia e kohės tė cilėn ato toksina e kalojnė nė kontakt me zorrėn tonė tė trashė dhe fshikėzėn, me ēka mund tė reduktojmė shanset pėr zhvillim tė kancerit.

            Uji e pastron trupin nga sasia e tepėrt e kripės. Disa studime kanė lidhur nivelin e lartė tė kripės, tensionin e lartė tė gjakut dhe shumė ērregullime tė zemrės.


            3. Mund tė ndihmojė tė humbni peshė Jeni tė uritur? Provoni tė mbushni stomakun tuaj me njė gotė ujė. Ai nuk pėrmban kalori ose yndyra, ndėrsa njė gotė uji mund tė shpejtojė metabolizmin tuaj. Pasi qė pothuajse ēdo proces qė zhvillohet nė trup kėrkon ujė, ėshtė e thjeshtė tė kuptohet se si gjithēka ngadalėsohet kur trupi ėshtė i uritur.

            Hulumtimet kanė treguar sesi pas pirjes sė dy gotave me ujė, duhen 10 deri 40minuta qė metabolizmi tė fillojė tė punojė.

            Njė studim vlerėson qė rritja e konsumit pėr gjashtė gota nė ditė, rezulton me humbjen mesatare prej 5,3 kilogramė yndyra gjatė vitit.


            4. Shpėrlan zgavrėn e gojės. Thonė qė buzėqeshja vlen njė milion dollarė dhe nuk kushton asgjė. Mbajtja e buzėqeshjes me dhėmbė tė bardhė si margaritarė mund tė realizohet thjesht dhe lirė.

            Kariesi i dhėmbėve vjen nga grumbullim i acideve tė cilat ndikojnė nė smaltin e dhėmbėve, por pėshtyma neutralizon acidet. Ajo pėrmban edhe minerale tė veēanta tė cilat ndihmojnė shėndetin e dhėmbėve. Derisa trupi ėshtė i hidratuar do tė keni mjaft pėshtymė pėrmbajtjen e dhėmbėve tė shėndetshėm.


            5. Pirja e tepėrt e ujit nuk ėshtė e shėndetshme E rėndėsishme ėshtė tė merrni dozėn tuaj ditore, por nuk ka nevojė ta teproni. Personat humbin rreth dy deri tri gota ujė pėrmes frymėmarrjes dhe djersitjes. Mos harroni as urinimin.

            Mbidozimi ndodh kur pini mė shumė ujė se sa keni nevojė. Kur ndodh kjo, nivelet e natriumit nė trup bėhen tė pabalancuara, ēka mund tė ēojė deri te problemet tretėse, sulmet, madje edhe koma.