.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturė - Njė vjetori i njė pėrkushtimi!

Shkruan: Mehmet BISLIMI

         NJĖ VJETORI I NJĖ PĖRKUSHTIMI!

     Kjo web-faqe ėshtė bėrė dritare e dashur dhe interesante pėr lexuesit e tė gjitha moshave dhe shtresave, njėkohėsisht kureshtja shtohet nga tė dyja ekstremet: Qe nga hallexhinj e ndryshėm deri tek ata pasionant, pėr faktin e thjesht se tė zbėrthyerit e fenomeneve tė caktuara nė psikologji kanė njė shpjegim tė veēantė, ato nė vete ngėrthejnė dukuri shumėdimensionale pėr tė cilat ėshtė folur e po flitet shumė, ėshtė shkruar e po shkruhet shumė...

        

 

            Po bėhet njė vit pune, njė vit pėrkushtimi, njė vit angazhimi e sakrifice kohe nė tentim tė realizimit tė dėshirės dhe misionit tė cilin Sabir Krasniqi e ka marrė mbi supe pėr tė realizuar atė qė ai, nė qenien e vet, e ka gatuar pėr vite tė tėra. Kėtė pasuri shpirtėrore, moderatori Krasniqi sė bashku me bashkėpunėtorėt e vet, po e servon pėr lexuesin me qėllime mė fisnike nė tė mirė tė zbėrthimit tė shumė ēėshtjeve qė nė rend  tė parė kanė tė bėjnė me ngritjen e pėrgjithshme tė individit pavarėsisht ngjyrave qė mund tė bartim me vete!

 

            Ky mision po realizohet ngadalė, por sigurt pėrmes web- faqes sė tij www.sa-kra.ch, dritare kjo e hapur pėr lexuesit e nderuar tė cilėt, pėrmes saj, kanė mundėsinė reale pėr tė vjel materiale nga lėmi tė ndryshme si nga ato parapsikologjike, psikologjike, filozofike, shkencore, logjike, kulturore, analitike, folklorike e deri tek pasuria popullore siē janė: anekdotat, alegoritė dhe satirat e nė veēanti, nė fushėn e artit figurativ, nė pikturė, grafik, etj. por edhe nė fotografi me kombinacionin e tyre mjeshtėror qė ua bėnė autori me njė porosi tė qartė ku godet tė metat e shoqėrisė nė transicion.

 

            Janė dhjetėra punime tė zoti Krasniqi tė cilat janė tė publikuara nė po kaq web- faqe e gazeta tė ndryshme qė dalin nė Kosovė e diasporė. Sabir Krasniqi pėr pasion ka mė shumė fenomenet parapsikologjike, aty edhe ka vėnė piketimin e punės sė tij maksimale ku njeriu gjėnė tema nga mė tė larmishmet, qė nė fakt lexuesi mė parė nuk i ka hasur gjėkundi!? Natyrisht, njeriu mė parė duhet tė ketė njė bazė solide njohurish, pėr tė mos thėnė njė bagazh pasurish nė kėto lėmi, e zoti Krasniqi, jo pak ka punuar nė kėtė drejtim, madje qėndrimet dhe studimet e veta i ka tė publikuara nė njė numėr botimesh tė veēanta. Krasniqi, librat e tij ia ka prezantuar lexuesit, dhe jo vetėm kaq, por edhe studiueseve tė kėtyre fushave nė mėnyrė qė ta thonė fjalėn e vet shkencore. Autori me durim pret vlerėsimin kritik tė njerėzve pėrkatės tė kėtij lėmi sa interesante aq edhe kurajoz.

 

 

            Nė botimet e veēanta nga kjo fushė si: “Parapsikologjia - Shkencė qė troket nė dyert e tė sotmes”, “Hipnoza - Shkencė apo fiksion”, “Marsi - Planet i mistereve”, autori nuk  pretendon se i ka thėnė tė gjitha, pra sė ka thėnė fjalėn e fundi tė ngjarjeve dhe fenomeneve parapsikologjike, larg asaj, autori mė kėto vepra pretendon vetėm hapjen e portave tė kėtyre lėmive ku ka edhe shumė pėr t’i studiuar dhe pėr t’u thėnė.

 

            Kjo web-faqe ėshtė bėrė dritare e dashur dhe interesante pėr lexuesit e tė gjitha moshave dhe shtresave, njėkohėsisht kureshtja shtohet nga tė dyja ekstremet: Qe nga hallexhinj e ndryshėm deri tek ata pasionant, pėr faktin e thjesht se tė zbėrthyerit e fenomeneve tė caktuara nė psikologji kanė njė shpjegim tė veēantė, ato nė vete ngėrthejnė dukuri shumėdimensionale pėr tė cilat ėshtė folur e po flitet shumė, ėshtė shkruar e po shkruhet shumė... Dhe ka ēka tė flitet e ēka tė shkruhet pambarimisht, nga se ligjet dialektike tė zhvillimit shoqėror nė kuptimin filozofik e dialektik, avancojnė dhe vetėm avancojnė, pra nuk kthehen mbrapa as njė herė.

 

            Zoti Krasniqi, nė kėtė web- faqe, me qėndrimet dhe porositė e tija tė urta e pedagogjike, me pamjen dhe pastėrtinė morale tė web- faqes sė vet, me qėndrimin neutrale e tė balancuar, pėr mė shumė tėrėsisht human, pa rėnė nėn ndikimin e rrymave politike e financiare, duke sjellė kėtu edhe freski tė nevojshme tė informimit tė duhur nė raport me kohėn, ai nuk qėndron mbrapa dynjasė. Pėrkundrazi, Krasniqi ecėn nė hap me ngjarjet dhe zhvillimet tona shoqėrore brenda tokave shqiptare, krahas kėsaj, autori bėnė edhe hapin tjetėr tė tij tė madh nė fushėn e edukimin moral- edhe mė shumė, ai me porosinė dhe mesazhin qė jap pėrmes punės sė vet, lexuesi i sinqertė, veē relaksimit shpirtėror, armatosėt edhe mė shtytjen morale pėr tė mposhtur tė ligat, duke e forcuar atė nė aspektin e pastėrtisė shpirtėrore, morale, psikike, filozofike e njerėzore.

 

            Shumė nga lexuesit qė kanė vizituar kėtė web- faqe, kanė fjalė miradije pėr punėn e sinqertė tė autorit, njėkohėsisht edhe moderatorit tė saj, Sabir Krasniqit. Mė kėtė dua qė ta pėrgėzoj zotin Krasniqi qė web- faqja e tij tė pėrjetoi edhe pėrvjetor tė tjerė tė njė pas njėshėm, duke shėnuar rezultate tė reja- suksese!