.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera- Pėrndritja

Shkruan: Kamber KOLLONI

      PĖRNDRITJA

 

    Njeriu i pėrndritur ka shkallė shumė tė lartė tė mundėsive normale. Praktikisht nuk ka gjėra tė paqarta, duke filluar qė nga funksionimi i organizmit tė njeriut; ėshtė njohės i natyrės sė karaktereve dhe sjelljeve tė njerėzve; ka aftėsi tė tė ndikuarit nė masė; dallohet me pjesėmarrjen sugjestive pėr tė siguruar paqe e tolerancė ndėrmjet njerėzve; i orienton njerėzit nga Gjithė krijuesi si parakusht qė nė njeriun tė vendoset  ekuilibri i pėrgjithshėm; homogjenizon masat si parakusht pėr tė mbizotėruar nė mes popujve e shteteve paqja dhe harmonia. Me fjalė tė tjera, njeriu i pėrndritur e tėrheq njerėzimin kah DRITA E GJITHĖKRIJUESIT, ngase ai ėshtė i udhėzuar nga drita e Gjithėkrijuesit.

 

 

            Pėrndritja paraqet tė arriturat mė kulminante tė njeriut. Virtytet themelore tė njeriut tė pėrndritur janė:

-         tė realizuarit e ideve humane, tė cilave ai plotėsisht u ėshtė pėrkushtuar;

-         tė arriturit e funksionimit tė pėrkryer tė organizimit tė tij e veēanėrisht tė sistemit nervor dhe

-         tė arriturit e fuqive supreme paranormale.

            Procesi i pėrndritjes, natyrisht, sjell me vete ndryshime qė nuk mund tė pėrshkruhen e as tė ėndėrrohen nga njeriu i zakonshėm. Ėshtė e nevojshme qė disa ndryshime themelore t’i vemė nė dukje. Ndryshimet themelore janė: ndryshimet fizike, psikike, tė fuqive paranormale dhe tė fuqive normale.

            Ndryshimet fizike nė njeriun e pėrndritur para sė gjithash manifestohen me pėrtėritje tė mbarė organizmit: ai rinohet, vitalizohet, ėshtė adaptibil nė kushte tė ndryshme atmosferike etj.

            Ndryshime tė mėdha manifestohen nė natyrėn psikike. I pėrndrituri bėhet indiferent pėr shumė gjėra tė cilat mė parė e kanė nevrikosur, brengosur, shqetėsuar. Kjo gjendje nuk ėshtė pasojė e mosinteresimit tė tij, por me tė vėrtetė ėshtė rritje e mundėsisė pėr tė vėrejtur burimin e shqetėsimit, edhe kur ai ėshtė joreal, dhe tė mos preokupohet me to. Nė tė vėrtet ky zvogėlim i brengosjes dhe preokupimit rreth shqetėsimeve joreale rezulton me njė gjendje tė qetėsuar e tė lumtur, tė pėrmbushur e tė realizuar. Kjo gjendje e krijuar ėshtė karakteristikė e gjendjes sė tij permanente psikike. Kėsaj gjendje i ndihmon edhe mungesa e befasive, sepse tė gjitha situatat paraprakisht i parashikon. Vlera e veēantė e gjendjes sė kėtillė ėshtė qetėsia, kėnaqėsia e heshtur, ndikimi i madh pozitiv nė rrethin  e tij.

            Te njeriu i pėrndritur gjithsesi ndryshime mė spektakulare  bėhen me ngritjen e fuqive paranormale. Befasishėm, pothuaj brenda natės, pėr tė gjithė ato qė ka ditur se ekzistojnė, qė i ka dėshiruar, qė kanė qenė ėndėrr e tij, menjėherėsh realizohen. Arrin deri te njė shkallė shumė e zhvilluar e ndjenjave tė perceptimit, deri te parashikimi i ngjarjeve nga e kaluara apo e ardhmja, deri te identifikimi i saktė rreth llojit tė sėmundjes tek i sėmuri, deri te shkaktari i tyre, si dhe mėnyra e shėrimit tė tyre.

            Zhvillohet mundėsia pėr tė mbajtur kontakt me QENIE SPIRITUALE qė janė burim i njohurive dhe urtėsive shumė tė mėdha.

            Njeriu i pėrndritur ka shkallė shumė tė lartė tė mundėsive normale. Praktikisht nuk ka gjėra tė paqarta, duke filluar qė nga funksionimi i organizmit tė njeriut; ėshtė njohės i natyrės sė karaktereve dhe sjelljeve tė njerėzve; ka aftėsi tė tė ndikuarit nė masė; dallohet me pjesėmarrjen sugjestive pėr tė siguruar paqe e tolerancė ndėrmjet njerėzve; i orienton njerėzit nga Gjithė krijuesi si parakusht qė nė njeriun tė vendoset  ekuilibri i pėrgjithshėm; homogjenizon masat si parakusht pėr tė mbizotėruar nė mes popujve e shteteve paqja dhe harmonia. Me fjalė tė tjera, njeriu i pėrndritur e tėrheq njerėzimin kah DRITA E GJITHĖKRIJUESIT, ngase ai ėshtė i udhėzuar nga drita e Gjithėkrijuesit.

            Me sa e kuptojmė Gazaliun, ai kėto i shpjegon nė kėtė mėnyrė: zemrat e tė pėrndriturve janė tė ndriēuara nė atė masė sa qė kanė aftėsi t’i njohin ēėshtjet e fshehtėsive hyjnore nė esencė, saktėsisht dhe drejtė, ngase zemra e tyre ka njė dritare qė ēelet nė botėn e padukshme tė shpirtrave. Kjo dritare, qė ēelet nė botėn e padukshme tė shpirtrave, hapet dhe njeriu e parashikon tė ardhmen. Njerėzit  e tillė arrijnė shkallė tė lartė tė fuqisė sė vullnetit tė mirė dhe kontrollojnė dhe e zotėrojnė trupin e tyre, shėndetin e tyre tė mirė. Kur tė arrijnė shkallėn e lartė tė fuqisė sė vullnetit tė mirė, ata kontrollojnė dhe ndikojnė nė shėndetin e mirė tė tė tjerėve. Po deshėn kėta njerėz qė njė i sėmurė tė shėrohet, ai edhe do shėrohet. Dituritė, tė cilat njerėzit e zakonshėm i marrin me sakrifica e mundime, duke shpenzuar kohėn, tė pėrndriturit i vjen vetvetiu.