.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturė - Perlat rugovase

 

PERLAT RUGOVASE

 

            Vizitorė tė nderuar,

 

            Kėtė herė po ua prezantojmė njė galeri fotografike nga regjioni i Rugovės, nga vargmalet e “Bjeshkėve tė Nemuna”, duke i shpalosur vlerat madhėshtore qė posedon ajo anė, pasurin e mrekullueshme qė di ta dhuroj vetėm nėna natyrė e qė njėkohėsisht ėshtė edhe pasuri nacionale. Njė thesar tejet i ēmuar, tė cilin, mjerisht, akoma nuk po arrijmė ta vlerėsojmė realisht, e aq mė keq, nuk po dimė as ta ruajmė, duke e lėnė nė mėshirėn e kohės, e besa e dhe duke e dėmtuar, me apo pa vetėdije. Ēfarė paradoksi! Njė natyre tė tillė edhe vet Zvicra do ja kishte zili!

 

            Kėto pamje piktoreske tė kėsaj natyre tė mrekullueshme, por edhe pamjet nga shpella madhėshtore “Gryka e Madhe” (Great Canyon) tė zgjedhura nga syri i njė artisti, dhe tė realizuara pėrmes objektivit tė kamerės sė tij, na i sjell z. Agim Mala, tė cilin e falėnderojmė nga zemra pėr kėtė dhuratė tė veēantė.

 

 

         Njė informacion i shkurtėr rreth shpellės “Gryka e Madhe”

 

            Shpella “Gryka Madhe” ( Great Canyon ) gjendet nė km-8 tė “Grykės sė Rugovės”. Kjo shpellė deri me tani ėshtė  hulumtuar deri nė 12 km gjatėsi dhe pėr kėtė fakt radhitet ndėr shpellat mė tė gjata nė Ballkan.

 

            Karakteristik tjetėr e kėsaj shpelle janė edhe korridoret dhe labirintet  qė janė tė ndėrlidhura nė mes veti, pastaj lumi nėntokėsor, liqet me madhėsi tė ndryshme, si dhe veprat natyrore si, stalagmitet, stalaktitet dhe  kristale tjera qė gjatė rrugės e shndrisin kėtė shpellė.

            Ėshtė, po ashtu, shume interesant fakti se kjo shpelle qė nga hyrja e saj, pėrmbi burimin e lumit nėntokėsor, praktikisht fillon tė ngjitet nė lartėsi tė vazhdueshme. Nga ngjitjet e vėshtira nėpėr ngushticat e saja diferenca nė lartėsi ėshtė 310m ( +296 m, -14 m). Dhe kjo e bėnė kėtė shpellė unike dhe mė tė lartėn nė Ballkan dhe tė 8-ėn nė botė.