.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Kulturė 4 - PĖRJETĖSIA

 Shkruan: Begzat  RRAHMANI

      

PĖRJETĖSIA

poezi  fetare

 

 

 

 

 

Librin me poezi fetar, tė autorit Begzat Rrahmani, "Pėrjetėsia" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

„Literaturė“

 

 

 

 

O NJERĖZ

 

Zemra e Kur’anit

ėshtė JASINI

lexoni me vėmendje

te pseja do tė vini.

 

Nė Kur’an ka dijeni

sa Galaktika me yje

prandaj Ju o njerėz

hulumtoni fusha dhe pyje.

 

Tė dėrguarit e Zotit

na kanė ardhur me vepra

mrekullitė e tyre

i kemi nėpėr letra.

 

Me leximin e tyre

ju pastrohet zemra

me mirėsi e butėsi

ktheheni te amshimi-tjetra.

 

 

 

 

FJALĖT E XHIBRILIT

 

Me penė dhe armė

kur e mbron vatanin

adhuron Zotin

dhe beson Kur’anin;

 

Lutjet pėr amshim

ti kuptoni mirė

duhet gjuhė amtare

dhe vatan tė lirė.

 

Fjalėt e Xhibrilit

peshojnė sa tėrė bota

veproni sipas tyre

jo punė tė kota.

 

Kraharorin pėr tė ēarė

duhet punė e dijeni

si dikur Muhamedit

e Zotit - FUQI.

 

 

 

 

PENA DHE DITURIA

 

Simbolet e shenjta

na i fali perėndia

-DITURI E PENĖ-

tė adhurojė njerėzia.

 

Si ngjiza nė mitėr

qė rritet ngadalė

Zoti i jep shpirt

nė jetė pėr tė dalė.

 

Pena prej fėmijėrisė

tė kalit adhurim

pastron diturinė

pėr trupin shpėtim.

 

Dituritė e thella

Kur’ani i brumos

argumentet e jetės

pena i vulos.

 

 

 

 

PARAJSA

 

Me mirėsi hapen rrugėt

nė rreth tė ngritėt vlera

Zoti tė shpėrblen

Xhenetit i hapet dera.

 

Engjėjt janė tė gėzuar

qė tė ndjekin nė jetė

del pėrpara drejtėsisė

ēdo fjalė e vėrtetė.

 

Shejtanėt pėlcasin

kurrė si ke bėrė shokė

ke menduar pėr amshim

dhe pėr kėtė botė.

 

Rrugėve tė Kur’anit

kurrė s’ mbyllet dera

ZOTI TĖ SHPĖRBLEN

kurrė s’tė bie vlera.  

 

 

 

 

KUR’ANI

 

Zoti dėrgoi Kur’anin

truri ti pastrohet njeriut

si freskimi i ajrit

pas ramjes sė shiut.

 

Tė trasojė rrugėt

qė i duhen nė jetė

tjetrit mos i bėhej keq

pasi sė dėshiron vetė.

 

Duke lexuar Kur’anin

shpirti hedh prapėsitė

je i respektuar

shton dijenitė.

 

Tė urrejnė shejtanėt

s’tė afrohen nė shoqėri

sa kohė lexon Kur’anin

ata ndodhen nė robėri...!

 

 

Poezi nga libri "Pėrjetėsia"