Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Meditimi 3 - JETA ĖSHTĖ FRYT I NJĖ SHAKAJE KOZMIKE

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO 

www.bota.al

      

JETA ĖSHTĖ FRYT I NJĖ SHAKAJE KOZMIKE

 

 

            Kur qeshni spontanisht, gjithė jeta juaj vibron nė njė melodi tė vetme, duke u vendosur nė harmoni me botėn. Tė qeshurat qetėsojnė. E qeshura ju ul me kėmbė nė tokė, ju braktis nė idetė tuaja “budallaqe” tė tė qėnit superior ndaj tė tjerėve. E qeshura ju bėn tė shihni botėn, ashtu siē ėshtė me tė vėrtetė.

 

 

            Fryti i tė qeshurave tona buron nga ajo qė kemi brenda. Tė qeshim pėr gjithēka. Qeshim me talljen e madhe tė botės. Qeshim me pėrpjekjet tona, udhėtimet e gjatė, pelegrinazhet pėr diēka qė kemi humbur.

 

            Mendimi im ėshtė se nuk ka asgjė mė tė ēmuar se sa tė qeshurat. Vetėm tė qeshurat ka njė efekt totalizues mbi ju, nė gjithė tė tjerat jeni tė pjesshėm, madje edhe kur bėni dashuri. Kur qeshni spontanisht, gjithė jeta juaj vibron nė njė melodi tė vetme, duke u vendosur nė harmoni me botėn. Tė qeshurat qetėsojnė. E qeshura ju ul me kėmbė nė tokė, ju braktis nė idetė tuaja “budallaqe” tė tė qėnit superior ndaj tė tjerėve. E qeshura ju bėn tė shihni botėn, ashtu siē ėshtė me tė vėrtetė.

 

            Bota ėshtė njė lojė, njė shaka dhe ju kurrė nuk do tė jeni nė gjendje ta kuptoni misterin mbi tė cilin mbėshtetet forca e saj. Tė gjithė e marrin seriozisht veten dhe tė tjerėt. Kjo ėshtė mėnyra qė egoja pėrdor pėr tė ekzistuar. Filloni tė jeni mė tė gjallė dhe do ta shihni egon tuaj tė zhduket. Mos e merrni jetėn seriozisht, por qeshni me tė, vijeni nė lojė. E qeshura ėshtė mė e rėndėsishme sesa lutja. E qeshura na rikthen fėmijė, na bėn njė qenie tė veēantė.

 

            Kjo ėshtė arsyeja pse unė i dua shakatė, ato janė helm pėr egon. Qasja ime ndaj jetės nuk ėshtė absolutisht serioze, e gjallė, sepse vetėm kėshtu egoja zhduket nga ekzistenca ime. “Shikojeni kur qeshni! Ku ėshtė egoja juaj?”

 

            Ėshtė zhdukur! Papritmas ndiheni tė shkrirė, njė lloj paqeje e brendshme e tejkalon ekzistencėn tuaj, njė lehtėsim pėr shpirtin tuaj. Gjithkush qė ngrihet nga hiri i tij qesh. Qeshin me tė gjithė shakanė kozmike. Jetojnė nė njė ėndėrr, nė gjumė, tėrėsisht tė dehur nga dėshira pėr madhėshti dhe pėrmes kėsaj dėshire ata shikojnė ekzistencėn.

 

            Ju po e merrni gjithė jetėn seriozisht, ju e projektoni mendjen tuaj dhe shihni gjėra qė nuk janė aty. Nėse keni ndonjė dyshim, mendja shpjegon, krijon teori, filozofi pėr t’ju shtyrė tė besoni se asgjė nuk ėshtė e gabuar.

            Askush nuk jeton, askush nuk vdes. Asgjėja jeton, asgjėja vdes. Ju jeni, dhe kjo ėshtė arsyeja pse ju duhet tė qeshni sepse bota ėshtė njė shaka e madhe kozmike. Nėse shihni dikė, buzėqeshni me ta, nuk do ta bėni pėr ata, por pėr veten tuaj. Nėse tė tjerėt ndajnė buzėqeshjen tuaj, mirė, por qeshni pėr veten tuaj dhe jo pėr tė tjerėt, mos e bėni pėr tė bėrė dikė tė lumtur, sepse nėse nuk jeni tė lumtur ju, nuk mund t’i bėni as tė tjerėt tė lumtur.

 

            Qeshni pa asnjė arsye, pa kushte. Pse tė prisni qė tė keni njė arsye pėr tė qeshur? Jeta ėshtė tashmė njė arsye e mjaftueshme pėr tė qeshur. Ėshtė sa absurde, aq edhe qesharake. Ėshtė kaq e bukur, por edhe kaq e mrekullueshme. Ėshtė njė grup gjėrash qė krijon njė shaka tė madhe kozmike.