.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Libri i fundit i Nostradamusit

Shkruan: Eriona BROCI

www.hermesnews.org

      

LIBRI I FUNDIT I NOSTRADAMUSIT

 

 

 

       “Arsyeja e vėrtetė pėr tė cilėn ka shkruar kėto profeci ishte qė mesazhi i tyre tė vinte deri ne ditėt tona, donte tė na thoshte se kemi ende njė mundėsi, e ardhmja e jone mund tė jetė njė e ardhme me njohuri tė ndara nga secili prej nesh, ose do tė jetė shkatėrrimi ynė dhe fundi i gjithēkaje.” 

 

 

            Nostradamus-i po na thotė se kemi ende dhe njė mundėsi tė fundit, pak para se fundit tė kohėve: mundėsi pėr ta vendosur vetė fatin tone, tė bėhemi ajo qė jemi me tė vėrtetė, nėse jo, do tė humbasim gjithēka qė kemi.

 

            Mister/Nė 1994 gazetarja Enza Massa zbulon njė dorėshkrim tė Nostradamus-it me 80 ilustrime. Pėr herė tė parė kjo gjė i paraqitet publikut, sė bashku me punėn e njė ekipi ekspertesh.

 

            ...pėrshkrimet nė faqen e fundit tė librit tė bėjnė tė mendosh se bėhet fjalė, pėr njė tekst tė ndaluar, qė i ishte dorėzuar kardinalit Barberini Drejtor i Bibliotekės sė Vatikanit. Kisha nuk donte qė ky libėr tė posedohej nga njerėzit. Kardinali u kėrkoi disa personave tė besuar qė ta interpretonin...

 

            ...disa besojnė sė shtatė pamjet e fundit tė librit janė njė arsye e mjaftueshme qė ky libėr tė zhduket dhe besohet se kėto vizatime i referohen antikrishtit dhe  tregojnė me njė precizion alarmues kur dhe si do tė ndodhe ankthi me i tmerrshėm i rraces njerėzore.. pra fundi i botės...

 

            Nostradamus-i po na thotė se kemi ende dhe njė mundėsi tė fundit, pak para se fundit tė kohėve: mundėsi pėr ta vendosur vetė fatin tone, tė bėhemi ajo qė jemi me tė vėrtetė, nėse jo, do tė humbasim gjithēka qė kemi.

 

            “Arsyeja e vėrtetė pėr tė cilėn ka shkruar kėto profeci ishte qė mesazhi i tyre tė vinte deri ne ditėt tona, donte tė na thoshte se kemi ende njė mundėsi, e ardhmja e jone mund tė jetė njė e ardhme me njohuri tė ndara nga secili prej nesh, ose do tė jetė shkatėrrimi ynė dhe fundi i gjithēkaje.” 

 

            Na pret njė rilindje ose shkatėrrimi, ilumimin ose shfarosje.. ne fund do tė jemi ne ata qė do tė shkruajmė kapitullin e fundit tė librit tė humbur...

 

            “E ardhmja do tė jetė rezultat i asaj qė bėjmė ne aktualisht, pra mund tė ndryshojmė tė ardhmen nėse duam, tė marrin atė qė meritojnė, Nostradamusi e ka thėnė gjithmonė.”

 

            Njė figurė tjetėr qė shohim ėshtė rrota me tetė rreze ne maje, ndoshta duhet tė shpjegoj pse ėshtė kaq e rėndėsishme: imagjinoni qė ne qiell ekziston njė kryq i krijuar nga njė linjė e drejtė, qė bashkon qendrėn e Galaktikės me linjėn qė nis nga qendra e Ekuadorit tė katėrt dhe mbėrrin nė pikėn e tij me ekstreme...

 

 

 

            Ky ėshtė Kryqi i Shenjtė. Kėtu nė tokė nga ana tjetėr kemi kryqin mondan i formuar nga tre kėnde ndėrmjet Ikuinoksit dhe Solsticit, pra formojnė yllin me tetė kėnde, ose rrotėn me tetė rreze. Nė libėr pėrfaqėsojnė linjėn e hapėsirės dhe tė kohės mes Kryqit tė Shenjtė dhe Kryqin mondan ne toke. Ky bashkim ndodh njė here ne 13.000 vite.

 

            Vincente Bridges (studiues i Nostradamus-it)

            “Dy kryqet nuk bashkohen qė prej 11.000 p.L.K pra 13.000 vite mė parė.”

 

            Ky fenomen po ndodh pėrsėri.

 

            “Imazhi tjetėr ėshtė pika kulminante e gjithė sekuencės: tregon kohen e saktė se kur do tė ndodhe Apokalipsi. Ne pjesėn e sipėrme shohim linjėn e Kryqit tė Shenjtė dhe atė tokėsor, nen tė kemi tre eklipse diellore tė lidhura nga njė eklips i hėnės: nėse llogarisim kohen e eklipsit tė diellit dhe i vėmė pėrballė me eklipsin e hėnės pėrfitojmė njė periudhe prej 20 vitesh: 1992 - 2012.”

 

            “Ėshtė e vetmja pamje e kulturės moderne qė tregon me saktėsi atė interval kohe, kultura tė tjera kane folur pėr tė njėjtėn periudhe, ne mėnyre tė veēantė Maya qė vunė fundin e kalendarit tė tyre ne 2012, linja ndėrmjet diellit dhe qendrės se galaktikės. Ėshtė njė lloj shenjė qė parashikon kriza tė mėdha qė sjellin linjat e kėtyre trupave qiellore”.  

 

            HermesNews - ©2009