.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Zona e muzgut - Njė vit i zhdukur nė "botėn paralele"

Pėrgatiti: Naser BUĒAJ

            NJĖ VIT I ZHDUKUR NĖ “BOTĖN PARALELE”

 

         Duke menduar se i kanė pėrgatitur ndonjė mashtrim tė keq, Brauni i kthehet raftit me gazeta. Ai e ngriti edhe njė gazetė tjetėr tė “Nju Jork Tajmsit”, pastaj edhe tė tretėn, pastaj i nervozuar fillon  t’i rrotulloj tė gjitha gazetat. I shfleton dhe ua kontrollon datėn, pastaj kap gazeta tjera dhe revista, tė gjitha sėrish duke i rrotulluar, atėherė zė tė ndryshojė ngjyrėn e fytyrės.

        

 

            Xhozet Brauni e lėshoi apartamentin e tij tė thjeshtė nė Bruklin rreth orės nėntė para dite. Nėpėr kohė tė pastėr dhe tė ngrohtė tė asaj tė diele, u nisė me hapa tė lehtė deri tek shitorja  e vogėl nė kėnd, pėr ta blerė gazetėn “Nju Jork Tajms” tė sė dielės. Nė atė rrugė tė shkurtėr prej vetėm dyqind metrash, atij i humbi ēdo gjurmė.

            Kur nuk u lajmėrua as pas orės dymbėdhjetė, bashkėshortja e nervozuar shkoi pėr ta kėrkuar. Ishte e bindur se kishte ngelur duke biseduar ame shitėsin e dyqanit, e nė tryezė ftohej dreka e sė dielės. Por atje e pret lajmi i pakėndshėm se Xhozefi atė mėngjes as qė ishte lajmėruar nė shitore: “Ka shkuar vetėm me papuēe nė kėmbe dhe i parruar” - i shpjegonte bashkėshortja e shqetėsuar tregtarit fqinjė. “Bile kishte thėnė se duhej tė blinte edhe njė pako tė re zhiletėsh”.

            Shitėsi lėvizte kokėn, gjithnjė e mė i brengosur pėr fatin e myshteriut tė tij tė vjetėr. I pyetėn dhe fėmijėt qė luanin nė rrugė qė nga mėngjesi i hershėm, por asnjėrit prej tyre nuk i kujtohej se Xhozefi kishte kaluar andejpari atė mėngjes. U njoftua policia. Gjithė kuarti u kontrollua detajisht, u pėrmbys dhe u zbrazė ēdo kontejner mbeturinash (sepse nė Bruklin kurrė nuk dihet se ēka mund t’i ndodh njeriut), por nuk kishte kurrfarė gjurmėsh. U dha urdhri i kėrkimit dhe fotografia e tij iu dėrgua stacioneve tė tjera tė policisė, u angazhua edhe e famshmja FBI. Edhe pse asgjė nuk tregonte ndonjė lidhje tė Xhozefit me nėntokėn, nė fillim - dyshohej nė gjithēka.

            -Nuk ka mundur tė futet nė tokė! -bėrtiste shefi i policisė lokale, pas gjurmimeve tė pasuksesshme tremujore.

            Pas diēka mė shumė se njė viti, qė kur u zhduk papritmas, Xhozef Brauni, ashtu njėjtė, papritmas, edhe u paraqit. Koha prapė ishte e kthjellėt dhe me diell, e nė shitoren e vogėl nė qoshk, qetas bisedonin shitėsi Kelvin dhe polici i ri, Raj Tomson. Kur nė derė u paraqit Xhozef Brauni, tė dy me rrėmbim e ndėrruan ngjyrėn e fytyrės dhe mbetėn duke e shikuar atė me gojė hapur.

            Mirėmėngjesi! -i pėrshėndeti Brauni qetėsisht dhe menjėherė iu afrua raftit me zhiletė. Pasi e zgjodhi njė pako zhiletėsh, rrugės u pėrkul dhe mori nga rafti “Nju Jork Tajmsin”.

            -Pėr emėr tė Zotit Xhozef! -mė nė fund lėvizi polici nga vendi i tij dhe iu afrua me hapa tė ngadalshėm, gati tė frikėsuar.

            -Ku ke qenė gjithė kėtė kohė e njeri?!

            Xhozef Brauni pėr njė ēast u ndal mjaft i habitur me atė sjellje tė djaloshit.

            -Tė kemi kėrkuar me muaj! -i afrohet tani edhe shitėsi, duke e prekur lehtė sikur e provonte se a ishte ai me tė vėrtetė.

            -FBI-ja tė ka ende nė fletėkėrkimet e saj, o njeri, i gjithė shteti tė kėrkon qė njė vit!

            Xhozef Brauni i shikon shkurt e pastaj hidhėrohet:

            -Pėr ēfarė jeni duke llomotitur ju dy? Mos jeni ēmendur?! Para pesė minutash e kam lėshuar banesėn dhe jam nisur kėtu pėr zhiletė dhe pėr gazetė!

            -Zotėri Braun! -bėrtiste polici i ri. -A jeni nė vete se ēka po flisni? Shikoni, pash Zotin, datėn nė ato gazeta!

            Brauni hodhi shikimin nė “Nju Jork Tajmsin”, qė e mbante nė dorė...

 

 

            -Ē’ėshtė kjo? Ndonjė shaka e ēmendur?! -shikoi ai pėrsėri nė ata dy qė i kishte pėrpara. Por ata tani heshtnin, dhe ashtu nė heshtje, rrotulloheshin rreth tij, duke e matur me ēudi sikur po e shihnin pėr tė parėn herė.

            Duke menduar se i kanė pėrgatitur ndonjė mashtrim tė keq, Brauni i kthehet raftit me gazeta. Ai e ngriti edhe njė gazetė tjetėr tė “Nju Jork Tajmsit”, pastaj edhe tė tretėn, pastaj i nervozuar fillon  t’i rrotulloj tė gjitha gazetat. I shfleton dhe ua kontrollon datėn, pastaj kap gazeta tjera dhe revista, tė gjitha sėrish duke i rrotulluar, atėherė zė tė ndryshojė ngjyrėn e fytyrės. I zgurdullonte sytė nė dy tė njohurit e tij, e ata nė tė. Diēka, siē dukej, nuk ishte nė rregull. Mirė e dinte se shtypja speciale e gjithė kėtyre gazetave tė “Nju Jork Tajmsit” do tė kushtonte njė pronė e tėrė. Por, nėse nuk ėshtė mashtrim, atėherė ēfarė ėshtė?! Ai e ndjeu nevojėn qė tė ulėt nė arkėn mė tė afėrt tė “Coca Coles”.

            -Ēka po ngjet kėtu? -i paforcė shikonte te dy njerėzit qė qėndronin para tij.

            -Papritmas jeni zhdukur para mė shumė se njė viti! -pėrsėriti polici i ri.

            -Jeni nisur pėr tė blerė gazetėn dhe mė nuk jeni kthyer! Bashkėshortja juaj ka ardhur kėtu qė t’ju kėrkoj, prandaj kemi thirrur nė ndihmė policinė e qytetit dhe nė fund FBI-nė!

            -Para njė viti! -i humbur shikonte Brauni. Ju betohem se kam dalė nga banesa ime para pesė minutash! A nuk e shihni edhe vetė se i kam papuēet ende nė kėmbė?

            Polici lehtas lėshohet nė dysheme para tij.

            -Zotėri Brauni, -iu drejtua me ton tė lehtė tė shokut, -m’u asgjė tjetėr nuk ju kujtohet?

            -Brauni sikur mendohej, pastaj bėri me kokė: jo!

            Polici i ri drejtohet, e hedh njė shikim tė shpejtė nė shėtitėsin e zbehur dhe i drejtohet banakut, duke rrokur dorezėn e telefonit...

            -Shef, -thotė ai ngadalė nė receptor -kėtu nėpunėsi Tomson... Rej Tomson... Ai sapo u kthye!

            Bėhet njė pauzė e shkurtėr.

            -Kush dreqin u kthye Tomson?! -dėgjohet zėri nervoz nga ana tjetėr.

            -Xhozef Brauni, ser! Ai qytetari qė para njė viti u zhduk pa gjurmė! Ende i ka papuēet nė kėmbė.

            Shefi i sigurisė lokale me siguri ka menduar se nėpunėsi i ri papritmas ėshtė sėmur rėndė. E pyeti se ku gjendet ky dhe i tha: -ja, menjėherė po vij.

            Dhjetė minuat mė vonė, erdhi jo vetėm shefi i policisė, por edhe dhjetėra vetuar tė policisė dhe tė televizionit, si dhe tė redaksive tė gazetave; madje dikush i pat thirrur edhe zjarrfikėsit, duke mos ditur se pse u mblodh gjithė ajo turmė. Vrapuan edhe tek zonja Braun dhe e sollėn nga puna.

            E pyesnin dhe e kontrollonin Braunin e gjorė, i bėnin pyetje tė kryqėzuara, madje e detyruan edhe me hipnozė dhe e lidhėn me tre detektor pėr zbulimin e gėnjeshtrave, por tė gjitha pa sukses.

            Xhozef Brauni me kokėfortėsi vėrtetonte se “para pesė minutash” ishte nisur nga shtėpia pėr gazetė. U vėrtetua se fliste tė vėrtetėn, por me siguri kurrė nuk do tė dihet se “ku” ishte njė vit tė tėrė dhe si ėshtė e mundur qė kujtesa gjatė asaj kohe plotėsisht t’i ishte fshirė. Na mbetet vetėm njė shpjegim i pavėrtetuar dhe me tė vėrtet i pabesuar - Xhozef Brauni atė mėngjes tė sė dielės nė mėnyrė tė pashpjegueshme “shėtiti” nė atė botėn tjetėr paralele, nė tė cilėn nuk ka as hapėsirė as kohė, prandaj mu nga ajo arsye edhe e ka tradhtuar kujtesa, ku njė vit mė vonė “u kthye” na ajo zonė e pakuptimit, me veēori dhe dimensione tė panjohura pėr ne.

 

BENEDIKT  “Bota paralele”