.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Njeriu qė bėri emėr nė perėndim - mr. Kenanzia Sahatēiu

Shkruan: Sabir KRASNIQI

            NJERIU QĖ BĖRI EMĖR NĖ PERĖNDIM - MR. KENANZIA SAHATĒIU

 

 

         Nė bisedė ėshtė shumė i thjesht, i qetė dhe i qartė. Pėr sukseset e tij nuk dėshiron tė falsė, pėr ato suksese falsin mirėnjohjet dhe falėnderimet e shumta nga vetė pacientėt, tė cilat na i lė nė dispozicion z. Kenanzia. Pastaj, dhjetėra artikuj qė shkruajnė pėr sukseset e tij, ditarin “fate njerėzore” etj., qė dokumentojnė njė aplikim tė suksesshėm tė metodave tė tij shėruese.

 

   

            Pėr Kenanzian kisha dėgjuar nė vitin 1987, atėherė kur edhe vet kisha filluar t’i hidhja hapat e parė nė hulumtimin e botės sė mistereve, tė quajtur parapsikologji.

            Ishte jehona e revistės “ASTRA” tė cilėn asokohe, falė ndihmės sė Shoqatės “UNIVERSI” arritėm ta plasojmė edhe nė perėndim, duke na u mundėsuar shitja e saj tė lirė edhe nėpėr kiosqet e shtetit zviceran, qė na njoftoi e na afroi me shumė tė interesuar nga kjo lėmi. Njė ndėr ta ishte edhe mr. Kenanzia Sahatēiu.

            Pėr ta bėrė njė prezantim mė tė plotė pėr kėtė personalitet, pasditen e njė tė shtune, bashkė me mikun tim I. Beqiri (natyrisht tė ftuar edhe nga Kenanzia) arritėm para dyerve tė ordinancės sė tij, nė rrugėn “Friedbergstrssa 1”, nė qytetin e Gossaut, kantoni i St. Gallenit.

            Njė ndėrtesė moderne nė mes tė kėtij qyteti tė bukur zviceran, njėrin kat tė sė cilės e shfrytėzonte edhe mr. Kenanzia. Tė binte nė sy tabela e madhe e reklamės nė hyrje tė ndėrtesės me mbishkrimin: PHYSIOTHERAPIE KENY, Dipl. Phys. K. Sahatēiu.... ndoqėm shenjat  treguese dhe pas pak ēastesh u gjetėm para portės sė ordinancės.

            Njė pritje e pėrzemėrt nga z. Kenanzia dhe njė ekspozim i shkurtėr i ordinancės na bėri pėrshtypje mahnitėse! Njė ambient fantastik, i rregulluar nė mėnyrė tė pėrsosur, ndėrsa aparatura shėruese (me vlerė shumė tė madhe) i takonte fjalės sė fundit tė teknologjisė moderne.

 

            Por kush ėshtė, nė tė vėrtet, mr. Kenanzia Sahatēiu?

            U lind mė 18 tetor tė vitit 1950 nė Istog tė Pejės, ku mbaron shkollėn fillore dhe gjimnazin. Studion Edukatėn fizike nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike tė Prishtinės. Pas tre vitesh punė si arsimtar i edukatės fizike, regjistron fakultetin e Edukatės Fizike, dega e Rehabilitimit, nė Krakovė tė Polonisė, ku nė vitin 1977 merr titullin magjistėr i rehabilitimit.

            Tri vjet punoj si fizioterpeut nė Qendrėn e Rehabilitimit tė Banjės sė Pejės, ndėrsa mė vonė nė Entin pėr Preventiv dhe Rehabilitim tė Banjės sė Kllokotit. Gjatė kėsaj kohe ai specializon nė Shoqatėn e Bioenergoterapeutėve nė Varshavė pėr bioenergjinė si metodė shėruese - metodė tė cilėn do ta aplikoj edhe nė Kosovė me vite tė tėra pėr shėrimin e tė sėmurėve pa shpresa, ku do t’i fascinoj me sukseset e tij edhe organet kompetente mjekėsore.

            Nė vitin 1989 ai vjen nė Zvicėr ku punėsohet nė Qendrėn pėr Fėmijė tė Sėmurė nga Paraliza, nė qytetin e St. Gallenit; pastaj si bashkėpunėtor profesional nė Qendrėn pėr fizioterapi tė fizioterapeutes, Marianne Drginger - Unger. Ndėrsa nė vitin 1994, nė sajė tė punės sė tij tė palodhshme dhe tė suksesshme, arrin tė hapė ordinancėn private, tani tė njohur, jo vetėm pėr qytetin e Gossaus, por edhe nė mbarė Zvicrėn, ku punon edhe sot e kėsaj dite.

            Gjatė kėtyre viteve tė qėndrimit nė Zvicėr, z. Kenanzia ka ndjekur edhe kurse pėr  metodėn e “energjisė universale jetėsore” ose e quajtur ndryshe “energji e Perėndisė” - REIKI, ku nė vitin 1996 arrin tė fitoj titullin “Mjeshtrit dhe mėsuesi” pėr Reiki.

            Ka botuar librin “Dhembjet e shtyllės kurrizore dhe mjekimi me kineziterapi” si dhe shumė artikuj nė gazeta e revista tė ndryshme. Tani ka gati edhe dorėshkrimet e dy librave tjerė: “Bioenergjia” dhe “Reiki” tė cilat sė shpejto planifikon t’i botoj.

 

 

            ...nė bisedė ėshtė shumė i thjesht, i qetė dhe i qartė. Pėr sukseset e tij nuk dėshiron tė falsė, pėr ato suksese falsin mirėnjohjet dhe falėnderimet e shumta nga vetė pacientėt, tė cilat na i lė nė dispozicion z. Kenanzia. Pastaj, dhjetėra artikuj qė shkruajnė pėr sukseset e tij, ditarin “fate njerėzore” etj., qė dokumentojnė njė aplikim tė suksesshėm tė metodave tė tij shėruese. Pėr tė shkruare pėr sukseset e tij duhen faqe e faqe qė tė mblidhen emrat e shumė si Jusufi nga Peja, Shaqiri nga Prishtina, Aurelja nga Prizreni etj. etj.

            Puna e tij bazohet kryesisht nė metodat e kombinuara tė fizioterapisė dhe bioenergjisė. Metodėn shkencore tė fizioterapisė, tė cilėn e ka pėrvetėsuar nėpėrmjet studimit, dhe metodėn e bioenergjisė, tė cilėn, siē beson edhe vet Kenanziu, e ka tė trashėguar nga gjyshi, e tė cilėn mė vonė dhe e specializoi.

            Edhe pse bioenergji posedon secili, tė pakėt janė ata qė dinė ta lirojnė dhe ta shfrytėzojnė qėllimisht kėtė dhunti tė mrekullueshme tė natyrės dhe ta vėnė atė nė funksion tė shėndetit njerėzor. Pėr kėtė arsye mr. Kenanzia Sahatēiu qė disa vite organizon kurse pėr t’i aftėsuar edhe tė tjerėt pėr shėrim me anė tė duarve, si dhe kontrolleve shėruese nėpėr qendra tė ndryshme shqiptare, si klube, shoqata nė tėrė territorin zviceran. Pjesėn mė tė madhe tė kėtyre tė ardhura nga kjo veprimtari, i ka destinuar nė kontot e ndryshme, pėr qėllime humanitare dhe kombėtar, e mos tė harrojmė ta theksojmė, se nė kėtė mes hynė edhe  revista “Astra”, pėr tė cilėn, asokohe, kishte kontribuar edhe materialisht edhe moralisht.

 

            ...U pėrshėndetėm dhe e falėnderuam pėrzemėrsisht z. Kenanzia pėr kėtė mikpritje fisnike, duke i dėshiruar sukses tė mėtejme.

            Kur e lėshuam ordinancėn dhe dolėm nė rrugė, muzgu kishte filluar ta shtrij pushtetin e vet mbi kėtė qytet tė bukur, ndėrsa dritat vezulluese depėrtonin thellė nė psiken (trurin) tonė duke u zbėrthyer nė mijėra refleksione e nuanca tė lloj-llojshme, duke e ngacmuar imagjinatėn dhe nxitur atė drejt kėrkimit tė shtigjeve tė reja qė tė shpijnė drejt vetnjohjes, vetėrealizimit...