.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Njė letėr e pėrbashkėt qė t'iu shoh tė bashkuar!

Shkruan: Daut DEMAKU

       NJĖ LETĖR E PĖRBASHKĖT QĖ T’IU SHOH TĖ BASHKUAR!

     Falja ėshtė parajsė: faljani vetes gabimet, le tė zgjerohet falja dhe le t’i pėrfshijė: prindėrit, shokėt, miqtė, dashamirėt, por edhe tė tjerėt qė ju kanė lėnduar, sepse kėshtu e lironi veten tuaj, kėshtu kėputen prangat e zemėrimit… Kėshtu pastrohet helmi qė mblidhet nė njeriun. Prandaj: falja ėshtė parajsė, kurse akuza FERR. Mos akuzoni askėnd.

 

 

          Tė dashur, shumė tė dashur miq,


            Ju e dini tė gjithė se JU DUA dhe secilit kisha dashtė t’i shkruaj letėr tė veēantė - sepse secili prej jush ėshtė i VEĒANTĖ dhe meriton respekt, por mė BESONI: fizikisht ėshtė e pamundur qė t’iu shkruaj tė gjithėve veē e veē; nuk mė mjafton kohė – madje as edhe njė jetė e tėrė!


            Por ta dini: letrat dhe komentet e juaja i lexoj me vėmendje e kujdes. Ato letra e komente nuk vijnė nė vesh tė shurdhėr, por takohen me sytė e njė miku qė ju do e ju respekton aq sa e do jetėn dhe tė vėrtetėn.


            Mė kėtė rast dua t’iu them: mos folni nė shumės, sepse shumėsia ėshtė emėr kuptimi. Nuk ekziston shoqėria, nuk ekziston pylli. Ekzistojnė individėt, ekzistojnė lisat. E ju, secili prej jush, jeni individ, jeni lisa tė veēantė – jeni origjinali… madje krejtėsisht tė veēantė, tė jashtėzakonshėm me njėmijė veēanti qė ju dallojnė…

           
            Tė gjitha nė jetė, fillim e mbarim, nisin dhe pėrfundojnė nė NJERIUN.
Mos akuzoni askėnd, sepse tė gjitha sukseset dhe dėshtimet do t’i gjeni nė veten tuaj.


            Kur ta ktheni filmin e jetės, ta shihni se tė gjitha tė mirat dhe tė gjitha shėmtitė – burimin e kanė nė ju, atėherė tė gjithė do ta kuptojmė se duhet tė flasim nė njėjės, mė veten tonė, me qenien tonė, me shpirtin tonė - mu pse aty ėshtė burimi, shkaktari universal…pėr tė mirė e pėr tė keq…

            Lulet e fatit tė vet njeriu i mbjell me dorėn e tij dhe nuk ka as vend as nevojė qė t’i akuzojmė tė tjerėt…


            Secili prej jush le tė punojė pak mė shumė me veten e vet. Gjatė 24 orėve, 23 orė e 30 minuta - punoni e bėni ēka tė doni, por ama njė gjysėm ore t’ia kushtoni vetvetes. Besoni se ky ėshtė investimi mė i mirė nė jetė.

 
            Njė gjysmė ore nė qetėsi (meditimi), nė harmoni me vetveten, do ta gjeni fėmijėn e vogėl qė gjendet nė secilėn qenie njerėzore…do tė takoni atė fėmijė tė dashur, tė harruar, qė meriton t’ia ledhatoni flokėt, t’ia dhuroni njė puthje tė lehtė, t’ia thoni njė fjalė tė mirė (NJĖ AFIRMIM POZITIV), mos ta akuzoni, t’ia gėzoni zemrėn pak, sepse ai fėmijė jeni JU, po – pikėrisht ajo brendėsia e harruar e secilit individ, qė prźt dhe meriton pak mė shumė DASHURI…


            Mos t’iu bėjnė pėrshtypje vlerėsimet e tė tjerėve, sepse ato mendime lindin nė kokat e huaja dhe nuk kanė lidhje me ju… Nėse dikush tė takon dhe tė thotė: po dukesh mirė, ēka mendoni, a ka lidhje ai apo ajo me ndjenjat tuaja - ēfarė vlon e ēfarė trazimi gjendet nė brendėsinė tuaj? Sigurisht qė nuk ka lidhje me ju, por ai ose ajo ėshtė mirė dhe disponimi i mirė e shtynė t’iu thotė edhe ju fjalė tė mira. Dhe e kundėrta!

 

 


            Mos bėni pėrpjekje t’iu pėlqeni tė gjithėve, sepse njė urti e lashtė thotė: gjithė botės dhe prindėrve tuaj – kurrė nuk do tė arrish t’ua plotėsosh dėshirat! Baza e dėshtimit ėshtė kur pėrpiqesh t’ua bėsh qejfin tė gjithė tė tjerėve dhe e HARRON veten tėnde.


            Ti je kryesori apo kryesorja, qendėr e botės dhe vetėm ti mund ta vėsh veten tėnde nė harmoni tė plotė. Kur tė jesh ti mirė, tė gjithė tė tjerėt (rreth teje) - do tė bėhen mirė. Nė fillim ndoshta nuk do tė kuptojnė, por me kohė, secili do ta vėrej se qetėsia e jote, siguria jote, harmonia e jote – po ndikojnė edhe tek tė tjerėt…

 
            Por, edhe nė raport ndaj tė tjerėve: mos pėrgojoni askėnd! Ndėrdija e juaj ėshtė sikur toka: atė farė qė e hedh – atė bimė e prodhon. Ndėrdija nuk e kupton pėrgojimin se ti po flet pėr tjetėrkėnd. Atė qė thua pėr dikėnd – pikėrisht atė ta bėn pjesė tė pėrvojės tėnde. Prandaj ka lindur edhe thėnia popullore: ēka ta kesh mėrzi nė kojshi – prite nė shtėpi! Duke pėrgojuar njė tė keqe nė fqinjėsi – ndėrdija ta bėnė pėrvojė tėnde dhe ta ngjallė nė shtėpi…


            Kujdes me fjalėt. Secili mendim dhe secila fjalė ėshtė sikur sendet e gjalla. Tė kultivoni fjalė e mendime pozitive dhe tė punoni pak mė shumė nė Ligjin e tėrheqjes – ligjin mė tė vėrtetė dhe me esencial tė universit nė tėrėsi – shihe dhe dėgjoje dokumentarin amerikan “Sekreti”!


            Ta merrni kėtė dokumentar e ta shikoni e ta dėgjoni me qindra herė, sepse ky ėshtė ēelėsi pėr plotėsimin e tė gjitha dėshirave normale njerėzore… Mos e harroni kurrė “Sekretin” e famshėm!


            Falja ėshtė parajsė: faljani vetes gabimet, le tė zgjerohet falja dhe le t’i pėrfshijė: prindėrit, shokėt, miqtė, dashamirėt, por edhe tė tjerėt qė ju kanė lėnduar, sepse kėshtu e lironi veten tuaj, kėshtu kėputen prangat e zemėrimit… Kėshtu pastrohet helmi qė mblidhet nė njeriun. Prandaj: falja ėshtė parajsė, kurse akuza FERR. Mos akuzoni askėnd. Tė tjerėt nuk kanė punė me ju, pėrveē asaj mase dhe atij niveli qė ju e lejoni dhe e dėshironi. E po, prandaj, prapė po kthehem tek fillimi: kush paska faj nė qoftė se ne e lejojmė tė na bėj keq, nė qoftė se ne e pranojmė lojėn pa vetėdije tė duhur, nė qoftė se ne mashtrohemi?...


            Mos tė bėhemi lakmitarė…ta menaxhojmė pak mė mirė makutėrinė, sepse po ta kesh shtėpinė me 1000 dhoma – ti do tė bėsh gjumin nė NJĖ dhomė…T’i kesh 1000 palė kėpucė do t’i mbathėsh vetėm njė palė… Aq pak i duhet njeriut sa thjesht ėshtė e pa shpjegueshme uria e makutėria jonė e tepėrt.


            Le tė ju kujtohet tregimi i vajzės qė qau e qau dy orė pse kishte kėpucė tė grisura. Kur doli nė qytet e pa njė vajzė PA KĖMBĖ, qė fliste e qeshte me shoqet e saj dhe kėnaqej me jetėn…


            Mė ndihmoni ta pėrhapim kėtė mėnyrė tė tė menduarit, (MENDIMIN POZITIV), sepse Ligji i dhėnies na obligon tė gjithėve… Askush nuk korrė , pa pasė hedhur farėn. Pa dhėnie – nuk ka marrje! Nėse doni dashuri – dhuroni dashuri; nėse dėshironi respekt – ta dhuroni respektin; nėse dėshironi pare – dhuroni para… Dikush thotė: nuk kam as pėr vete, e si t’iu dhurojė tė tjerėve? Mos e pėrdorni kurrė kėtė formė tė tė folurit… Nėse thoni dhe veproni kėshtu do tė jeni nė kundėrshtim tė plotė me Ligjin e tėrheqjes dhe do ta tėrhiqni varfėrinė… Por thoni: aq sa kam e ndajė me tė tjerėt, kam aq sa mė duhet, jam i pasur dhe i lumtur…kjo ėshtė mėnyra pėr hyrje brenda kėtij Ligji mahnitės…


            Fola gjatė nė kėtė letėr, por mė kuptoni drejt: unė nuk e mėsoj askėnd, vetėm ia pėrkujtojė secilit dijen qė gjendet nė secilin njeri…

            Unė nuk mund ta ndihmojė askėnd, por ju bėj me dije (pėrkujtesė e pastėr) pėr njohjen dhe mundėsitė e teknikat pėr plotėsimin e dėshirave dhe ndėrtimin e jetės sė lumtur…


            Tė gjithė sė bashku do ta fuqizojmė ylberin hyjnor tė vetėdijes kolektive dhe tė gjithė do tė nisemi nė rrugėn e fitimit e larg rrugės sė humbjes…

 

            Ju dua, sinqerisht dhe me gjithė zemėr!

 

            dautdemaku@yahoo.com