.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Nė pėrvjetorin e parė

Shkruan: Sabir KRASNIQI

 

            NĖ PĖRVJETORIN E PARĖ

 

           Dhe shumė shpejt kjo frymė  e re filloi tė sjell freski tė lehtė e tė kėndshme. Filloi tė nxjerr nė sipėrfaqe frutat e para tė saj, rrėnjėt e tė cilave vaditeshin nga uji i bekuar i lumėbardhit. Sė pari lindi “Mjellma” qė filloi tė shpėrndajė dritėn e diturisė, farėn e dashurisė nė zemrat njerėzor, e mė pas shkėlqeu edhe njė yll (Astra) pėr t’i ndriēuar mendjet e tyre, shpirtrat e tyre.

           

 

            Sikur drita e ngrohtė hyjnore qė i jep jetė gjithė natyrės, ashtu edhe disa mendje engjėllore, disa mendje tė ndritura tė rinjsh, nė kryeqytetin shpirtėror tė shqiptarėve, nė Prizrenin e lasht, me vullnetin e tyre tė pashoq, me njė energji tė jashtėzakonshme, me njė dashuri tė zjarrtė, ndezėn shkėndijat e para duke ndriēuar kėshtu rrugėn drejt depėrtimit nė sferat mė tė thella tė shpirtit njerėzor, rrugėn kah rrita dhe zhvillimi spiritual, kah mendimi pozitiv, kah ardhmėria e ndritur, kah pėrsosmėria hyjnore.

            Dhe kėto mendje engjėllore, kėto mendje tė kristalta qė rrezatonin mirėsi, dashuri e dituri nuk mbetėn tė vetmuara... edhe pse nė fillim njerėzit dyshonin nė kėto mrekulli - “ėshtė tepėr e bukur pėr tė qenė e vėrtet”. Por harronin se ata vet janė mrekullia mė e madhe! Se ata vetė janė manifestim hyjnor!...

            Dhe shumė shpejt kjo frymė  e re filloi tė sjell freski tė lehtė e tė kėndshme. Filloi tė nxjerr nė sipėrfaqe frutat e para tė saj, rrėnjėt e tė cilave vaditeshin nga uji i bekuar i lumėbardhit. Sė pari lindi “Mjellma” qė filloi tė shpėrndajė dritėn e diturisė, farėn e dashurisė nė zemrat njerėzor, e mė pas shkėlqeu edhe njė yll (Astra) pėr t’i ndriēuar mendjet e tyre, shpirtrat e tyre.

            U hap njė dritare e re. Njė dritare me horizont shumėdimensional ku njerėzit zgjatnin kokat pėr ta parė botėn nga njė kėndvėshtrimi paksa mė tjetėr; pėr ta parė vetėn, jo mė si nė pasqyrė - vetėm dukjen e jashtme, por pėr tė depėrtuar nė thellėsitė shpirtėrore, pėr ta parė botėn e vėrtet tė tyre; pėr  ta njohur vetveten.

            Dhe mesazhi i vėrtet i kėsaj fryme hyjnore ishte njohja e realitet, njohja e vetvetes. Vetėm atėherė kur njeriu arrin ta njohė vetveten ai bėhet pjesė e kėsaj begatie tė pafund, pjesė e kėsaj mrekullie tė pėrkryer qė mbjell nė zemrėn e secilit vetėm farėn e dashurisė ndėrnjerėzore. E kur kjo farė lėshon rrėnjė nė thellėsitė mė tė ēiltra tė zemrės sonė, ajo rrezaton fuqishėm, si njė burim i pashtershėm energjie qė na shpie drejt rrugės madhėshtore, drejt ēelėsit universale, drejt dritės hyjnore.

            Dhe ky mesazh rrugėtoi nėpėr kohė e hapėsirė... Nuk arritėn ta shuajnė as shpirtrat e ligė me pėrpjekjet e tyre djallėzore. Mesazhi u shfaq pėrsėri... u rilind - si feniksi... Jehona e tij kumboi edhe  mė fuqishėm dhe si rrezet e diellit pranverorė, kaloi kufij, bashkoj meridiane, vėrshoi oqeane, detra e kontinente pėr tė falur sėrish ngrohtėsi shpirtėrore, pėr t’i ushqyer zemrat me nektarin e dashurisė dhe diturisė.

 

 

            Ne, www.sa-kra.ch, nuk po bėjmė asgjė tjetėr, po mundohemi t’i mbajė tė shpalosura mrekullitė e kėsaj dritare shumėdimensionale. Po e shpėrndajmė kėtė mesazh tė dritės hyjnore pėr tė mbjell farėn e dashurisė nė zemrat njerėzore, sepse jemi tė sigurt se vetėm rruga e dashurisė ėshtė rruga qė hap dritaret e mendjes, rruga qė ēon drejtė ngritjes shpirtėrore tė njeriut, drejt pėrsosjes sė tij, por, njėkohėsisht edhe pėrsosjes sė njerėzimit nė pėrgjithėsi. Ajo ėshtė energji, ndoshta ndėr mė tė fuqishmet, qė ėshtė nė gjendje tė transformoj tė keqėn nė tė mirė, e tė mirėn ta fuqizoj e lartėsoj deri tek hyjnorja, sepse vet fryma e dashurisė ėshtė ndijim i veēantė hyjnor. Dashuri ėshtė shpresė, dashuri ėshtė motiv, dashuria ėshtė respekt, dashuria ėshtė solidaritet, dashuria ėshtė sakrificė... e mbi tė gjitha, ajo ėshtė perlė e lumturisė.

            Po e trasojmė kėtė rrugė tė dashurisė pėr ta krijuar njeriun e ri, njeriun me mendime tė pastėrta, njeriu me mendime pozitive, njeriun  e pėrsosur, njeriun me sytė plot parajsė.

 

            Dhe nė kėtė pėrvjetorė tė parė nuk mund tė mos i falėnderoj tė gjithė ata qė patėn guximin moral, intelektual e njerėzor, dhe ndezėn shkėndijat e para, fuqia ndriēuese e tė cilave shpėrtheu dyert e errėsirės duke shndritur terrin e mendjes, duke i dhėnė shkėlqim vlerave shpirtėrore. Por edhe ata qė e mbajtėn dhe po e mbajnė akoma tė ndezur kėtė pishtarė tė kristaltė. Edhe ata qė na pėrkrahėn e  po na pėrkrahin nė vazhdimėsi. Prandaj, a nuk ėshtė vėrtet hyjnor roli i atyre njerėzve qė mėtojnė zhdukje  e errėsirės?  Ata meritojnė shumė mė tepėr se sa ky falėnderim i ēiltėr...

            Nuk po i pėrmendi emrat e kėtyre mendjeve tė ndritura. Jo se janė tė shumtė dhe kam frikė se mund ta anashkalojė ndokėnd, por se ato mendje nuk punuan, e as qė punojnė pėr emėr, as pėr famė, por pėr tė kontribuar nė ngritjen e vetėdijes njerėzore, pėr ta lartėsuar dashurinė mes tyre si premisė bazė drejt dritės hyjnore. Emrat e tyre tanimė janė skalitur nė sa e sa zemra njerėzish. Kanė lėshuar rrėnjė thellė nė to dhe po lulėzojnė pėrditė e mė shumė, duke i gatuar ato zemra me njė frymė tė re: me frymėn e mirėsisė, me frymėn e mirėkuptimit, me frymėn e paqes, me frymėn e diturisė, me frymėn e dashurisė - frymėn e Zotit.

            Kjo qė po mundohemi tė bėjmė ne, pėrmes kėsaj web faqeje, ėshtė njė hapė shumė i vogėl, tejet modest, drejt rrugės qė shpie kah rrita shpirtėrore, kah vetnjohja, kah vetrealizimi, kah pėrndritja. Dhe ēdo pėrkrahje e juaja, do tė na ēojė edhe njė hap mė pėrpara. Prandaj tė ecim sė bashku shtigjeve tė pėrsosmėrisė hyjnore.

 

            Ju faleminderit tė gjithėve!