.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Misteri i trekėndėshit tė Bermudės

Nga: Armin TIRANA

www.explorerunivers.com

       MISTERI I TREKĖNDĖSHIT TĖ BERMUDĖS

       Avionėt dhe anijet qė zhduken nė shumė raste nuk lėnė asnjė gjurmė. Zhduken nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės. Pėr kėtė ekzistojnė dėshmi tė shumta. Pėr shkak tė kėtyre ndodhive misterioze, trekėndėshi i Bermudeve ėshtė quajtur edhe "Trekėndėshi i Djallit" ose "Trekėndėshi i Mallkuar".

  

 


            Trekėndėshi i Bermudeve: Ēfarė ndodh?!


            "Trekėndėshi i Bermudeve" (apo Bermudės) ėshtė njė emėr konvencionalisht i njohur pėr tė treguar zonėn e Detit tė Karaibeve qė pėrfshin Ishujt Bahamas, Ishujt Bermude, Porto Rikon dhe Kubėn. Bėhet fjalė pėr njė vend misterioz dhe njėkohėsisht famėkeq, pėr shkak tė fenomeneve tė zhdukjes dhe tė ndėrhyrjeve qė ndodhin.

            Protagonistė janė pilotėt e avionėve dhe tė anijeve, tė cilėt shpesh kanė vėrejtur se me tė hyrė nė kėtė zonė busullat ēmenden dhe sinjalet e radios humbasin. Ėshtė si tė hysh nė njė botė tjetėr, nė njė dimension tjetėr. Pastaj, nė mėnyrė tė papritur, gjithēka qetėsohet dhe kthehet si mė parė. Kurse herė tė tjera, avionė dhe anije qė kalojnė atje janė zhdukur nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės.

            Zhdukjet janė verifikuar nga '800 nė vitet '70 tė '900-ės, por nė realitet Kristofor Kolombi nė '400-ėn e kish vėrejtur tashmė personalisht ekzistencėn e energjive tė ēuditshme nė vend.

            Njė rast veēanėrisht domethėnės ka ndodhur nė vitin 1963, kur dy avionė, pa u pėrplasur njėri me tjetrin, do tė rrėzoheshin njėkohėsisht. Nė realitet, anomali nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės nuk janė dhe aq zhdukjet sesa mungesa e mbeturinave.

            Avionėt dhe anijet qė zhduken nė shumė raste nuk lėnė asnjė gjurmė. Zhduken nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės. Pėr kėtė ekzistojnė dėshmi tė shumta. Pėr shkak tė kėtyre ndodhive misterioze, trekėndėshi i Bermudeve ėshtė quajtur edhe "Trekėndėshi i Djallit" ose "Trekėndėshi i Mallkuar".

 

            Trekėndėshi i Bermudeve dhe mbeturinat e mbytura: Studimi i Ēarlz Berlicit


            Ēarlz Berlici ėshtė njė studiues arkeologjie qė ka kryer eksplorime nėnujore. Nė librin e tij "Atlantida kontinenti i tetė" (1984) i kushton njė kapitull tė tėrė Trekėndėshit tė Bermudeve, tė titulluar "Mbeturina tė mbytura nė Trekėndėshin e Bermudeve".

            Nė kėtė libėr, Berlici pėrcjell dėshmitė e disa marinarėve tė cilėt kanė vėrejtur nga lart ndėrtime tė mbytura nė kėtė zonė. Ka mundėsi qė tė ekzistojnė mbeturina tė mbytura?

 
            Ēfarė misteresh fsheh Trekėndėshi i Bermudeve?


            Nė konferencėn "Mite dhe realitete tė Atlantidės" ėshtė thėnė se nėn ujėrat e oqeanit, pikėrisht nė zonėn e Trekėndėshit tė Mallkuar, gjendet njė piramidė misterioze, ndoshta me origjinė atlantidase, e cila rrezaton njė energji tė fuqishme. Ėshtė kjo energji ajo qė shkakton zhdukjet dhe qė i ēmend busullat dhe mjetet e tjera tė komunikimit?

            Nė librin e tij, Berlici flet pikėrisht pėr kėtė piramidė, bile na thotė diēka mė shumė. Jo vetėm qė do tė ishte vėrtet piramida, por se do tė kishte mbeturina arkitektonike nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, midis tė cilave njė mur me origjinė tė dukshme njerėzore.

            Kėto rrėnoja u pėrkasin 12 mijė viteve mė parė, nė mos mė shumė, edhe pse natyrisht shkencėtarėt kėmbėngulin qė t'i deklarojnė se kėto mbeturina janė "natyrore".

            Me kėtė "qytet" tė mbytur ėshtė marrė Doktori Menson Valentin, qė pėr 25 vjet me radhė ka studiuar dhe shqyrtuar zonėn nėnujore nė fjalė. Doktor Valentini ėshtė paleontolog, gjeolog dhe arkeolog nėnujor, pse jo dhe speleolog amator dhe pilot avionėsh.

            Gjatė njė interviste tė bėrė me Berlicin, ai ka deklaruar: "E gjithė zona e Bahama Benksit, gjatė akullnajės sė fundit, ndodhej sipėr nivelit tė detit dhe u mbyt nga shkrirja e mėtejshme e akujve.

            Nė tė gjithė zonėn e Biminit ka njė suksesion tė vazhdueshėm skemash dhe modelesh arkitektonike, katrore dhe katėrkėndore, tė cilat pėrbėjnė konturet dhe dimensionet e atij vendi qė ndodhet nėn ujė. Mirėpo e gjitha kjo mė bindi se dikur zona ishte e banuar nga popuj tė lashtė.

            Nė shkretėtirėn e Naxkas nė Peru kam parė figura gjeometrike me pėrmasa tė ndryshme, tė cilat pėrbėjnė provėn e pranisė sė lashtė tė njeriut nė kėtė lokalitet dhe shumė figura tė tilla janė tė ngjashme me modulet e Bahama Benksit".

            Duke vazhduar pėr sa i pėrket qėndrimit tė shkencėtarėve: "Jam i bindur se motivi sipas tė cilit shumė shkencėtarė hezitojnė apo deri refuzojnė pėr t'i vizituar kėto dhe rrėnoja tė tjera misterioze dhe enigmatike, ėshtė pėr t'u kėrkuar nė faktin qė kanė frikė se duhet tė vėnė nė diskutim teoritė e tyre, shpjegimet e tyre sempliciste. Preferojnė tė vazhdojnė t'i konsiderojnė shumė rrėnoja e statuja si kapriēo tė natyrės".

            Pyetjes sė Berlicit: "Cili popull mund t'i ketė ndėrtuar kėto rrugė apo mure?", Doktor Valentini i ėshtė pėrgjigjur:

            "Tė njėjtit njerėz qė kanė bėrė sferat e mėdha tė Amerikės Qendrore, kokat e gurta tė Tehuantepekut, platformat e mėdha mbėshtetėse tė tempullit tė Baalbekut nė Liban dhe tė atij tė Maltės nė Mesdhe, e njėjta racė qė ka ndėrtuar Stonhenxhin nė Angli dhe muret ciklopike tė Saksahuamąnit dhe tė Ollantajtambos nė Peru, menhirėt dhe rrugėt e gurta tė Bretanjės dhe rrėnojat kolosale tė Tiahuanakos nė Bolivi, dhe statujat e Ishullit tė Pashkėve - njė racė parahistorike qė ishte nė gjendje tė spostonte, pėrpunonte dhe realizonte blloqe gurėsh gjiganteske, sipas sistemesh dhe metodash qė vazhdojnė tė mbesin mister pėr ne njerėzit modernė".
 

 


            Energjia e kristalit dhe fuqia piramidale


            Pėr tė kuptuar mė mirė se nga vjen energjia e rrezatuar nga kjo piramidė, duhet tė marrim nė konsideratė faktorė tė tjerė. Nė artikullin e tij "Perandoria e diellit", Pablo Ayo flet pėr njė kristal qė duhet tė ndodhet nė brendėsi tė kėsaj piramide.

            Ja se ēfarė shkruan studiuesi: "Sipas sensitivit Edgar Cayce, nė bazėn e teknologjisė atlantidase ishin disa kristale, struktura atomike e tė cilėve duhej modifikuar pėr tė ndriēuar dhe pėrcjellė sasira tė mėdha energjie tė absorbuar nga toka, deti, dielli dhe nga yjet, si njė lloj Vale Tesla e stėrmadhe.

            Shpesh kėto kristale ndodheshin nė brendėsi ndėrtesash tė ngjashme me tempuj, tė studiuara pėr tė rritur potencialin e kristaleve.

            Fantazi? Jo tamam. Nė vitin 1970, njė ekspeditė zhytėsish amerikanė qė po eksploronte nė ujėrat e Ishujve Bahamas, nė kėrkim anijesh tė mbytura, u ndesh me njė qytet tė mbytur, tė gjatė kilometra tė tėra.

            Doktor Rei Braun, i cili ishte midis zhytėsve, gėrmoi midis rrėnojave njė piramidė qė "shkėlqente tamam si pasqyrė".

            Disa dhjetėra metra nga maja e piramidave ndodhej njė hapje qė ēonte nė njė dhomė tė brendshme, nė tė cilėn Brauni pa nė ujin e pistė e tė kripur njė kristal tė madh tė mbajtur nga dy duar metalike.

            Zhytėsi kurajoz e mori kristalin dhe e nxori nė sipėrfaqe. Brauni e posedon akoma sot atė dhe pohon se kur e merr nė dorė kėtė kristal tė rrumbullakėt - nė brendėsi tė tė cilit ravijėzohen forma piramidale - ndjehet njė "vibracion shumė i fuqishėm, por ndoshta ėshtė sugjestionim".

            Po, ndoshta ose bėhet fjalė pėr potencial energjetik mbeturinė e kristaleve pėr tė cilėt fliste Cayce. "Ndėrtesat e ngjashme me tempuj, tė studiuara pėr tė rritur potencialin e kristaleve", janė piramidat. Piramidat kishin pikėrisht funksionin e kanalizimit tė energjisė.

            Nė qoftė se pėr tė rrezatuar kėtė energji tė fuqishme nga piramidat e Ishujve Bahamas (qė pėr pasojė duhet t'i korrespondojė tė njėjtės piramidė tė Trekėndėshit tė Bermudės, veē nė mos pastė mė shumė se njė) ka qenė kristali, duke parė qė ky kristal sot ndodhet nė duart e Doktor Braunit, nuk duhet tė verifikohen mė zhdukje apo interferenca nga viti 1970 e prapa (datė nė tė cilėn ai ka nxjerrė kristalin nga fundi i detit).

            Do tė duhej tė investigohej mbi datat e zhdukjeve. Nė qoftė se kėto janė verifikuar njėsoj, kjo nėnkupton se piramida rrezaton energji, pavarėsisht nga kristali ose qė ekzistojnė shkaqe tė tjera qė duhen kėrkuar.

            Duke analizuar listat e zhdukjes sė avionėve dhe tė anijeve, tė pėrcjella nga site Wikipedia dhe nga site tė tjera internetore, vėrejmė se zhdukjet kanė ndodhur tė paktėn deri nė gjysmėn e dytė tė viteve '70.

            Gjithsesi, nė qoftė se ekziston njė piramidė, duhet konsideruar se piramida ėshtė nė vetvete njė kanalizues i energjisė pikėrisht prej formės sė saj.

            Nė librin e tij "Kultura enigmatike egjiptiane", Ernesto Barņn ia kushton kapitullin e katėrt tė librit pikėrisht energjisė piramidale dhe shkruan: "Fjala piramidė rrjedh nga greqishtja "pyramidos", qė do tė thotė "zjarr nė qendėr", domethėnė energji apo nxehtėsi qė merret nė qendėr apo nė pikėn qendrore tė kėtij trekėndėshi apo piramide.

            Tė tjerė ia atribuojnė emrin "piramidė" fenikasesh "pirimi-din", pėrkthimi i tė cilės ėshtė "drita" apo "masa hyjnore".

            Piramidat janė njė lloj centralesh atomike pėrftuese, gjeneruese dhe transmetuese tė energjisė. Pėrftojnė nga kozmosi tipe dhe nėntipe tė ndryshme vibracionesh, qė pastaj gjenerohen nė brendėsi tė tyre pėr t'u kanalizuar apo transmetuar...

            Ky akumulim energjie logjikisht ndodh edhe nė male. Prova qėndron nė faktin qė kulturat e mėdha i krijuan tempujt e tyre kryesorė nė male tė mėdha tė quajtur male tė shenjta.

            Kujtojmė pėr shembull Malin Olimp, seli e Zeusit, babait tė zotave; Malin Sinai ku Moisiu mori Tabelat e Ligjit tė Zotit; kodrinėn ose malin e Montserratit nė Katalonjė tė Spanjės, ku ndodhet Kupa e Shenjtė e Krishtit, etj.".


            Ekzagjerim apo realitet?


            Siē shpjegohet deri kėtu, Trekėndėshi i Bermudeve ka famėn se ėshtė njė vend shumė i rrezikshėm dhe emri i tij rrethohet nga njė aureolė misteri dhe shqetėsimi. Megjithatė, jo tė gjithė janė dakord me faktin se ajo qė ndodh, ėshtė efektivisht e pashpjegueshme.

            Disa kritika i janė bėrė pikėrisht studimit tė Berlicit (veē tė tjerash, autor i njė libri pikėrisht mbi Trekėndėshin e Bermudeve, me titullin "Trekėndėshi i mallkuar", 1999).

            Nė fakt konsiderohet se njė numėr i caktuar tė dhėnash qė ai i paraqet si reale, nė tė vėrtetė janė tė falsifikuara apo tė ekzagjeruara. Studime tė kryera nė Amerikė, nė vitin 1981, nga "United States Geological Survey", theksojnė se kėto evenimente tė ēuditshme mund tė jenė pėrcaktuar nga "emisione metani natyror qė mund tė bėhen njė kėrcėnim pėr lundrueshmėrinė e anijeve".

            Megjithatė, edhe Kristofor Kolombi kur ka kaluar aty, ka vėrejtur jo vetėm keqfunksionime tė busullės, por edhe "drita vallėzuese nė horizont".

            Kjo u shpjegua me rėnien e njė meteoriti (vėshtirė tė thuash se ky shpjegim ėshtė i besueshėm).

            Ndoshta do tė ishte e vėrtetė qė studimi i Berlicit ėshtė paksa i ekzagjeruar, ndoshta kristali nuk ekziston... por duke parė qė piramida rrezaton energji (dhe kjo ėshtė provuar) dhe me sa duket njė piramidė nėn ujė ekziston, atėherė ka mundėsi qė shkaku i evenimenteve nuk ėshtė as meteoriti, as edhe emisionet e gazit metan.