Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Meditim 3- MESAZH FETIV!

www.sa-kra.ch

MESAZH FESTIV!

 


"Qeshuni nga thellėsitė e shpirtit, mė shumė se qė merrni frymė, dhe dhuroni dashuri nga zemra, mė shumė se sa tė rrahurat e saj!"

 

 

 

Vet jeta, kjo dhuratė hyjnore, ėshtė njė arsyeje, njė motiv i mjaftueshėm pėr t’iu gėzuar asaj. Jeta ėshtė e bukur, e madhėrishme, e mrekullueshme... ėshtė parajsa vet!

 

Por, jeta ėshtė si njė pasqyrė – nėse ne i buzėqeshim asaj, edhe ajo do tė na buzėqesh neve!

 

Andaj, mos tė hezitojmė pėr asnjė ēast pėr t’i buzėqeshur asaj. T’i buzėqeshim vazhdimisht, pasi njė fytyrė e buzėqeshur reflekton butėsi engjėllore, njė zemėr e buzėqeshur lundron mbi tingujt e ėmbėl pėrplot dashuri, njė shpirt i buzėqeshur e mbush universin tonė me nektar lumturie...

 

Nė rrugėtimin tonė jetėsor, tė vazhdojmė tė kultivojmė vetėm farėn e mirėsisė e dashurisė, tė ushqehemi ēdo ēast me buzėqeshje, pėr ta stėrmbushur qenien tonė hyjnore me vlerat mė fisnike tė jetės!

 

Ēdo e qeshur me zemėr ėshtė njė gur mė shumė nė muret e urės shpirtėrore qė ndėrtojmė. Urė, pėrmes sė cilės do e bartim farėn e mirėsisė e dashurisė edhe tek qeniet tjera hyjnore qė frymojnė nė kėtė hapėsirė tė madhėrishme plot gjallėri. E nga fidanėt e kėsaj fare, njė ditė, do tė arrijmė tė ndėrtojmė edhe Kopshtin e Lumturisė – vet Parajsėn nė Tokė!

 

Ta duam jetėn! Ta ndjejmė atė nė ēdo frymėmarrje, nė ēdo rrahje zemre! Ta shijojmė nektarin e kėtij kopshti tė parajsės pėrgjatė gjithė vitit qė po vije... dhe viteve nė vazhdimėsi. Ta jetojmė atė plotėsisht - nė tė gjitha trajtat dhe pėrmasat e saj tė mrekullueshme, pasi jeta nuk matet me vite, por me ēaste... ēaste qė mbesin nė pėrjetėsi.

 

Prandaj, tė dhurojmė sa mė shumė ēaste tė kėndshme:

 

Pėr tė gjithė ata qė kanė ditur tė falin buzėqeshje nė buzėt tona;

Pėr tė gjithė ata qė kanė arritur tė krijojnė ngrohtėsi tė pafundme nė zemrat tona;

Pėr tė gjithė ata qė tė kanė ditur tė nxisin shkėlqim gėzimi nė sytė tanė;

Pėr tė gjithė ata qė kanė arritur tė mbjellin farėn e dashurisė brenda nesh - PERLĖN E PĖRKRYER TĖ JETĖS!

 

Urojmė qė kjo perlė e lumturisė ta stolisė zemrėn e secilit nga ju - zemrat e gjithė njerėzimit!

 

Ky ėshtė mesazhi ynė festiv pėr kėtė Vit tė Ri.

 

 

GĖZUAR!