.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Mendimet e zemrės

Shkruan: Lujza L. HEJ

Falėnderojmė “Qendrėn e Mendimit Pozitiv” dhe udhėheqėsin e saj Daut Demakun qė ua ofruan vizitorėve tė www.sa-kra.ch, kėtė libėr tė mrekullueshėm, pėr shkarkimin falas.

 

Shkarko falas

 

MENDIMET

E

ZEMRĖS

THESAR I MENĒURISĖ UNIVERSALE

 

E ndėrtojmė sistemin e bindjeve

 qysh nė fėmijėri tė hershme,

e pastaj

ecim nėpėr jetė

duke krijuar pėrvoja

 qė do t'ju pėrgjigjen vetėm

atyre bindjeve.

 

 

 

 

         UNĖ E MERITOJ

         GĖZIMIN DHE LUMTURINĖ

 

         Nė mesin tonė gjenden shumė njerėz qė janė tė bindur se nuk janė “mjaft tė mirė” dhe nuk e meritojnė njė gjendje mė tė mirė. Fillojeni punėn me afirmime qė ta bindin veten tuaj se vėrtet meriton gjendje mė tė mirė dhe qė jeni tė gatshėm t’i KAPĖRCENI kufizimet nga prindėrit dhe rrethi juaj, qė janė mbjellė nė ju gjatė fėmijėrisė. Qėndroni para pasqyrės dhe thoni vetes suaj: ”I MERITOJ TĖ GJITHA TĖ MIRAT. E MERITOJ SUKSESIN”. Hapni krahėt dhe thoni: “JAM I (E) HAPUR PĖR PRANIM. JAM (I,E) MREKULLUESHĖM. I MERITOJ TĖ GJITHA TĖ MIRAT E JETĖS. I MERITOJ DHE I PRANOJ”.

 

 

 

Trupi ynė ėshtė,

si tė gjitha tė tjerat nė jetė,

pasqyrė e mendimeve dhe bindjeve tona

tė brendshme.

Ēdo qelizė

reagon nė tė gjitha mendimet

dhe fjalėt tona

 qė i shqiptojmė.

 

 

         I DĖGJOJ

         POROSITĖ E TRUPIT TIM

 

         Nė kėtė botė tė ndryshimeve tė pėrhershme, kam vendosur tė jem fleksibile nė ēdo pikėpamje. Jam e gatshme tė ndryshoj veten dhe bindjet e mia qė ta pėrmirėsoj cilėsinė e jetės sime dhe tė tėrė botės. Trupi im mė do, pavarėsisht si veproj ndaj tij. Trupi im mė dėrgon porositė tė cilat tash i dėgjoj me kujdes. Dhe tash jam e gatshme t’i pranoj porositė. Do t’ia kushtoj vėmendjen e duhur dhe do t’i bėj pėrmirėsimet e nevojshme. Trupit tim ia dhuroj tė gjitha tė nevojshmet, nė ēdo pikėpamje, qė t’ia kthej shėndetin e mirė. E thėrras fuqinė time tė brendshme sa herė tė kem nevojė. Kėshtu edhe ėshtė.

 

 

 

 

 

Shėndet i mirė do tė thotė

kur nuk ndien lodhje, kur ke oreks tė mirė,

kur tė merr gjumi shpejt, kur zgjohesh prej gjumit lehtė,

kur ke kujtesė tė mirė,

humor tė mirė, mendime dhe veprime tė sakta,

si dhe ndershmėri, modesti, mirėnjohje dhe dashuri.

E ēfarė ėshtė shėndeti yt?

 

 

         TRUPI, SHPIRTI DHE MENDJA

         IME JANĖ EKIP I MREKULLUESHĖM

 

         Trupi gjithnjė na flet. Ēfarė bėjmė dhe si veprojmė ne, trupi ynė na e tėrheq vėrejtjen nėpėrmjet dhimbjeve tė lehta ose dhimbjeve tė forta? Gati gjithnjė u pėrgjigjemi kėtyre vėrejtjeve tė trupit me nga njė grusht tableta. Nė kėtė mėnyrė, nė tė vėrtetė ne i themi trupit tonė:”Mbylle! Nuk dua tė tė dėgjoj. Mos thuaj asgjė. Pikė.” Kjo nuk ėshtė dashuri ndaj trupit tonė. Kur tė shfaqen dhimbjet, ose kur tė vėreni se diēka nuk ėshtė nė rregull, uluni nė qetėsi, mbyllni sytė, shtrojani vetes njė pyetje me shumė kujdes: “Ē’ėshtė ajo qė duhet ta di?” Pritni pak, pėrgjigjja do tė vijė pas disa minutash. Pėrgjigjja mund tė jetė krejtėsisht e thjeshtė, si: “Shko e fli!”, por mund tė jetė edhe shumė serioze. Nė qoftė se dėshironi qė trupi juaj tė jetė i shėndoshė, ėshtė e domosdoshme qė tė jeni pjesė e ekipit shėrues, qė pėrbėhet prej tri pjesėve: trupit, mendjes dhe shpirtit.

 

 

 

Zgjidhe nė mendjen tėnde

imazhin e njė objekti qė e do shumė:

lule, ylber, lindje e diellit, ndonjė kėngė apo sportin qė e adhuron.

Le tė jetė ky imazh objekt qė e fton tė vijė tek ti sa herė qė tė fillosh ta frikėsosh veten tėnde.

 

 

         JAM NĖ HARMONI

         TĖ PLOTĖ ME NATYRĖN

 

         Kėtė e di dhe e pranoj. E dua dhe e ēmoj veten time. Nė botėn time ēdo gjė ėshtė nė rregull. E thith frymėn e artė tė jetės dhe ua lejoj mendjes, trupit dhe ndjenjave tė mia tė ēlirohen. Nuk ekziston asnjė arsye qė ta frikėsoj veten. Jam nė harmoni mė tėrėsinė e Jetės – me Diellin, me Hėnėn, me erėrat, shiun, me tokėn dhe lėvizjet e saj. Fuqia qė e sjell tokėn ėshtė mikesha ime. Jetoj nė paqe mė tė gjitha elementet. Elementet e natyrės janė miqtė e mi. Jam fleksibile dhe e ēliruar. Gjithnjė jam e mbrojtur dhe e sigurt. E di qė asgjė e keqe nuk mund tė mė ndodhė. Fle, zgjohem dhe lėviz nė siguri tė plotė. Dhe jo vetėm unė, por edhe miqtė e mi, familja ime, dhe tė gjithė ata qė i dua, edhe ata tė gjithė janė tė sigurt. Besoj se fuqia qė mė ka krijuar do tė mė mbrojė gjithnjė, nė tė gjitha rrethanat. Ne e krijojmė realitetin tonė dhe, prandaj, unė pėr vete e krijoj realitetin e unitetit dhe tė sigurisė. Aty ku gjendem unė, aty gjithnjė gjendet ishulli i sigurisė. Jam e sigurt. Kjo ėshtė vetėm ndryshim. Kam besim nė veten time. Nė botėn time ēdo gjė ėshtė nė rregull.

 

Pjesė nga libri "Mendimet e zemrės"