Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Meditime 2

1   2   3

Afirmime pozitive

Shkruan: Argentina TANUSHI

TĖ GJITHĖ DO T'I DUA!

-Do ta dua edhe diellin -pėr shkak  tė fuqisė se tij, se ēdo gjėje i jep jetė;

-Do ta dua edhe shiun -sepse ai  ma pastron shpirtin;

RRĖFIMI I VETVETES - MEDITIM

Ka njė ndryshim mes ēasteve tė kėndshme dhe atyre tė dhimbshme. Pėrjetimi dhe memorizimi. Tė bukurat pėrjetohen nė shpirt e zemėr, ndėrsa...

 Shkruan: James ALLEN

Shkruan: Daut DEMAKU

ASHTU SI MENDON NJERIU

Libri  „Ashtu si mendon njeriu“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

JETA ĖSHTĖ (EDHE) VUAJTJE

Paraprakisht duhet tė thuhet se njerėzit bėjnė jetė nė mėnyrė (gati) robotike. Secili njeri krijon shabllone, shprehi tė sjelljeve qė pėrsėritėn...

 Shkruan: Ibrahim HAJDARI

Shkruajnė: V. BANUSHAJ & S. KRASNIQI

NĖ KĖRKIM TĖ VETĖNJOHJES

Para sė gjithash, nuk gabojmė nėse qė tash fillojmė ta zėmė veten pisk, p.sh.: Kush jam unė nė tė vėrtetė?  Kush mė solli nė kėtė jetė? Cili ėshtė fati im?  Po e nesėrmja...

KOPSHTI I MIQĖSISĖ SĖ ARTĖ

Mund tė jenė disa shkronja... njė fjali... njė letėr... fillimi i kėsaj historie: shkronjave qė mėkojnė me aq butėsi filizat e parė, fjalive qė ushqejnė...

 Shkruan: Dr. Xhozef MARFI

Shkruan: Daut DEMAKU

FORCA E NDĖRDIJES

 

 (1)       (2)       (3)      (4)      (5)

VETVRASJET

Asnjė gjeth nuk shkėputet nga kurora e pemės pa lejen e tė gjitha pjesėve tė kurorės sė pemės. Kur dikush bėn vetvrasje, ai ka qenė vetėm pika...

 Shkruan: Suzana KUQI

 Shkruan: Dr. Xhozef MARFI

"UNĖ BANOJ NĖ BUZĖQESHJE"

Janė katėr kritere, vetėm katėr pika qė pėrcaktojnė se kush ka shanse tė bėhet shenjt. Por mjaftojnė edhe tri. Pika e parė ėshtė tė shohėsh e tė komunikosh me...

PASURIA JOTE FILLON ME TY

Mirėqenia dhe varfėria kanė tė njėjtėn prejardhje. Ato kanė zanafillėn nė mendjen tonė. Prandaj, duhet tė vish tek zgjidhja e qartė, pėr tė pasur vetėm...

 Shkruan: Vlora BANUSHAJ

 Shkruan: Bob Proctor

PARA PASQYRĖS  SĖ JETĖS      

Kėtu ku shkoj nuk ka vend ajo qė nuk mė takon mua. Kėtu gjithēka ėshtė pjesė e imja. Gjithēka... dhe Asgjė...  tash m'u kujtua kjo, sepse...

11 LIGJET E HARRUARA

Libri  "11 Ligjet e harruara", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė http://kalabuli.googlepages.com

 Shkruan: Daut DEMAKU

www.explorerunivers.com

NJERIU ĖSHTĖ MODEL I VJETĖR

Njeriu, nė pjesėn e tij tė jashtme, s’ka nevojė tė rimodelohet, por nė pjesėn e brendshme do tė duhej tė pėsojė ndryshime rrėnjėsore, pikėrisht ashtu...

E MIRA DHE E KEQJA...

E mira nga pikėpamja e pėrgjithshme dhe abstrakte, ėshtė gjithēka qė ėshtė e bukur, e drejtė, ka veti pozitive, vlera dhe cilėsi morale dhe etike...

 Shkruan: Sabir KRASNIQI

 Pėrgatiti: Ridvan BUNJAKU

ĒASTE QĖ MBESIN NĖ PĖRJETĖSI...

Eeeh ēastet! Kisha lexuar diku njė thėnie: "Jeta nuk matet me sekonda, por me ēaste - ēaste qė mesin nė pėrjetėsi." Dhe ėshtė shumė e vėrtet se janė ēastet ato...

MIRĖNJOHJA DHE FALĖNDERIMI

Doracaku i pėrgatitur nga Ridvan Bunjaku, „Mirėnjohja dhe falėnderimi“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  "Literaturė"...

 Shkruan: Vlora BANUSHAJ

 Shkruan: J. D. ROTH

UDHĖTIM NĖ VIJĖ KOHORE...

Mė kishte  marrė malli ta dėgjojė atė zhurmėn qė e lėshon treni gjatė pėrshkimit nėpėr binar me tė njėjtin ritėm gjatė gjithė kohės, por, edhe unė po vazhdoja...

LUMTURIA DHE PASURIA

Libri i pėrkthyer nga Ridvan Bunjaku, „Lumturia dhe pasuria“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  "Literaturė"...

 Shkruan: Daut DEMAKU

 Shkruan: Daut DEMAKU

BINDJA, BINDJA DHE VETĖM BINDJA

Ndėrroni hartat mentale, skemat e vjetra kah ecin mendimet dhe bindjet e juaja, krijoni amėz tė re tė mendimeve, besimit e bindjes dhe hapėroni me vendosmėri...

DĖSHIRAT, QETĖSIA DHE LUMTURIA

Qetėsia ėshtė fenomen gati i paqartėsueshėm. Tėrė jeta, nė tėrėsinė e saj, ndryshon me shpejtėsi, por tė...

 Shkruan: Vlora BANUSHAJ

 Shkruan:  Deepak CHOPRA

NĖ MBRETĖRINĖ E TRĖNDAFILAVE!

Dhe pėr ēudi, nė mesin e kėtyre ngjyrave hyjnore, e  ndjej vetėn si mbretėreshė nė njė mbretėri trėndafilash! ...e herė si engjėll qė endem nėpėr petalet e kėtyre trėndafilave...

HAPAT NGA A DERI NĖ Z, PĖR KRIJIMIN E BEGATISĖ

Doracaku i pėrkthyer nga Ridvan Bunjaku, „Hapat nga A deri nė Z“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  "Literaturė"

 Shkruan: Sabir KRASNIQI

 Shkruan: Daut DEMAKU

PĖRSIATJE IMAGJINARE

Dhe nė kėtė botė tė mrekullueshme, nė brendinė e kėsaj oaze, nė kėtė parajsė shpirtėrore, ne transformohemi tėrėsisht - dalim nga kornizat e ngushta...

DIJA MEMORIE DHE DIJA PĖRVOJĖ

Nė rritėn shpirtėrore dija pėrvojė ėshtė shumė me vlerė. Mund t’i keni lexuar edhe njėmijė libra inspirative, mund t’i keni dėgjuar edhe njėmijė ligjėrata...

 Shkruan: Shakti GAWAIN

 Shkruan: Laureta MIFTARI

PARAFYTYRIMI KREATIV

 

(1)       (2)       (3)       (4)

LUMTURIA

Tani kur themi se lumturia ėshtė diēka qė na mungon, ē’ndodh kur e kemi atė qė na mungonte e na bėnte jo tė lumtur? Atė qė nuk e patėm tani e kemi...

 Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

 Shkruan: Waldo EMERSON

NDRYSHONI JETĖN TUAJ ME DASHURI!

Ndiqni ėndrrat tuaja, madje edhe ato pėr tė cilat njerėzit mund tė thonė se ėshtė e pamundur tė realizohen.

MBĖSHTETJA NĖ VETVETEN

 Libri i pėrkthyer nga Ridva Bunjaku, „Mbėshtetja nė vetveten“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  "Literaturė"

 Shkruan: Adnan ABRASHI

 Shkruan: Ibrahim HAJDARI

DASHURIA E VĖRTET   

Ta njohim bukurinė, ta duan bukurinė dhe t'i dorėzohemi asaj - dhe tek atėherė jeta nuk ėshtė e mėrzitshme. E bukura e vėrtetė, e natyrshmja, ngritja...

UNĖ S'JAM

E vėrteta mbetet gjithmonė sublime, gjithmonė e freskėt, sepse ajo ėshtė e pėrjetshme. Ne duhet tė vrapojmė drejt saj. Egoja ėshtė vetėm njė pengesė...

 Shkruan: Daut DEMAKU

 Shkruan: Rhonda BYRNE

E VĖRTETA ĖSHTĖ FUQI SUPREME

Kur thuhet e vėrteta njeriu ndien njė LEHTĖSIM mahnitės, sepse gjatė thėnies sė NJĖ tė vėrtete, nga qenėsia yte dalin edhe miliona e miliona kontaminime...

ESENCA E DIJES NGA SEKRETI

Materiali i  pėrkthyer nga R. Bunjaku, „Esenca e dijes nga Sekreti“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  "Literaturė"

Gazeta Shqip

 Shkruan: Leotrim MAVRAJ

SA E BUKUR ĖSHTĖ MIQĖSIA

E pazėvendėsueshme, joformale, e hapur, qė pėrshtatet me lehtėsi. Mė shumė se dashuria dhe familja, miqėsia ėshtė lidhja mė e fortė dhe mė e sigurt e kohės.

REALITETI

Burimi i informacionit nė natyrė nuk mund tė jetė vetė lėnda, siē thonė materialistėt. Burimi i informacionit nuk ėshtė materie, por njė Mendje qė...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

 Shkruan: Leotrim MAVRAJ

PERMBLEDHJE KAPITUJSH MBI SHAKAN DHE QESHJEN

Materialin e pėrgatitur nga V. Fetahu „Pėrmbledhje kapitujsh mbi shakan dhe qeshjen“, mund ta shkarkoni falas nė sektorin "Literaturė" 

MORALI

Edhe studimet psikologjike dhe sociologjike kanė dėshmuar se morali i pastėr ėshtė njė mbėshtetje e fuqishme nė aspiratat njerėzore dhe nė paqen ndėrmjet tyre, e sidomos...

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

 Shkruan: Og MANDINO

NĖ KĖTĖ VRAPIM JETE, MBĖSHTETU NĖ BUZĖQESHJE!

Buzėqeshja! Sa herė qė e dhurojmė dhe e marrim provon shumė dallgė ngrohtėsie, dashamirėsie, e pastaj neve...

17 RREGULLAT E JETĖS SĖ NDĖRGJEGJSHME

Priteni ēdo mėngjes me dashuri dhe me gėzim nė zemėr. Shiheni ditėn e re si edhe njė dhuratė tė veēantė...

 Njė tregim i shkurtėr...

 Postuar nga Elizza

VAJZA DHE ZOTĖRIA      

Sa herė nė jetėn tonė ne kemi ngrenė dhe do tė hamė biskotėn e huaj, dhe kėtė nuk e kemi ditur dhe nuk do ta dimė kurrė?  Para se tė vijmė nė ndonjė pėrfundim...

Ē'BĖHET ME NE?!

Kam njohur njerėz tė pasur e tė varfėr, tė suksesshėm e dėshtak, tė rinj e pleq, tė famshėm e lypsarė... por shumė rrallė nė sytė e tyre kam vėrejtur shkėlqimin...

Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

 Shkruan: E STERMASI

THĖNIE TĖ ARTA PĖR MIQĖSINĖ

Kur shpėrndajnė dritėn e tyre dy miq tė vėrtet, atė hapėsirė e mbulojnė rrezet mė tė ngrohta tė shpirtit e zemrės... aty shkrihet ēdo copėz e akullt, e bashkė...

MIQĖSIA

Thelbi i miqėsisė ėshtė plotėsia, njė shpirtmadhėsi dhe besim i plotė. Ajo nuk duhet tė dyshoje apo tė prodhoje paqėndrueshmėri.

 Nga: Deepak CHOPRA

 Shkruan: Daut DEMAKU

SHTATĖ LIGJET SHPIRTĖRORE TĖ SUKSESIT

Pėrmbledhja „Shtatėligjet shpirtėrore tė suksesit“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė

JETĖRAT E NDRYSHME NĖ JETĖ

Shėruesit mė tė mirė nė botė, qė njihen nga literatura inspirative, e rekomandojnė njė reēetė tė thjeshtė: harmoninė e brendshme, tė qe...

 .

Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

KUR BUZĖQESHJA HUMB... DHE... RINGJALLET!

Buzėqeshja ka njė veti tė mirė, ajo nuk na braktis tėrėsisht... thjeshtė qėndron e fshehur thellė-thellė nė shpirtin tonė.

ĒASTI...

Kėrko dikė qė di tė tė bėjė tė buzėqeshėsh!

 Gjej atė qė e bėn tė qeshė zemrėn tėnde...

 Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

 Shkruan: Daut DEMAKU

RRUGA IME, RRUGĖ E REVE TĖ BARDHA

Autorizimin ekskluziv pėr editimin e kėtij libri nė internet, e kane vetėm kėto faqe: www.syri3.com dhe www.sa-kra.ch

DITURIA ĖSHTĖ FUQIA E PARĖ  

Nė fillim duhet ta gjesh PIKĖN TĖNDE TĖ QETĖSISĖ. Derisa tė arrish kėtė njohje, pra gjetjen e pikės personale tė qetėsisė, gjithnjė do tė mbetesh rob...

 Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

NĖ ĒDO FRYMĖMARRJE JETE...      

Udhėtoj e udhėtoj drejt substanciales, se vetėm kėshtu e ndiej tėrėsinė... Nuk dua tė nisem nė atė drejtim ku njė pjesė gjithherė duhet tė vihet nė hijen...

ASGJĖ MĖ HYJNORE SE JETA NUK KA

Autorizimin ekskluziv pėr editimin e kėtij libri nė internet, e kanė vetėm kėto faqe: www.sa-kra.ch  dhe www.syri3.com

 Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

Shkruan: Daut DEMAKU

JU DUHET TĖ KENI NJĖ ĖNDĖRR!

Duhet qė tė merret parasysh se tragjedia e jetės nuk ėshtė mosarritja e qėllimit. Tragjedi ėshtė tė mos kesh qėllim nė jetė. Nuk ėshtė mjerim...

XHELOZIA

Nė jetėn linerare (nė ekzistencė) shqetėsimet janė ndėr mė tė ndryshmet, qė, kryesisht janė pasojė e jetės nė sipėrfaqe, nė cekėtinė...

Pėrgatiti: Hasan HAMĖZBALA

Shkruan: Leotrim MAVRAJ

JETONI "NĖ KĖSTE NJĖDITORE"

 Njė nga vetitė mė tragjike tė natyrės sė njeriut ėshtė prirja jonė qė realizimin e shpresave tona ta lėmė pėr tė ardhmen. Ne tė gjithė ėndėrrojmė...

THESARI I JETĖS

Fillimi i ēdo aftėsie tė dijes, qoftė teorike apo praktike, janė idetė dhe mendimet. Kėto shkaktojnė imagjinatė, ndėrsa imagjinata tė drejton te vullneti...

Pėrgatiti: Eric KLEIN

Pėrgatiti: Hasan HAMĖZBALA

NDIEJE MIRĖNJOHJEN

Dashuria, shėndeti, suksesi, urtia... gjithēka. E tėra ėshtė brenda Oqeanit dhe nė dispozicion kur ti hapesh dhe e lejon atė brenda.

LIGJI I TĖRHEQJES

1. KĖRKO! Ēfarė doni? Jepi urdhėr universit! Universi ėshtė katalogu yt. Ti zgjedh.

2. BESO! Beso se ajo qė dėshiron...

publiku.com

Shkruan: Agron JASHARI

A MUND TĖ JEMI TĖ LUMTUR?

Emocionet pozitive (nė kundėrshtim me ato negative qė e ngushtojnė pėrkohėsisht raportin mendim - veprim) rrisin aftėsinė e mendimit...

KAM KUPTUAR!!!

Kam kuptuar se Bota, Jeta dhe Lumturia i takojnė GUXIMTARĖVE, atyre qė nuk kanė frikė tė provojnė gjėra tė reja dhe qė hidhen, pa menduar dy herė...

Fjale-kuptimplote

Shkruan: Vanina CELA

JAM E LUMTUR PĖR KĖTĖ!

Me qetėsinė dhe heshtjen e natės... pėrgatitem tė pėrballoj zhurmėn dhe shpejtėsinė e ditės.

Njė natė nė gjumė...

NATĖ PA HĖNĖ

Retė nuk rrinė asnjėherė nė njė vend, ato lėvizin nė varėsitė e shpejtėsisė sė erės. Kur era fryn ngadalė tė njėjtėn gjė bėjnė edhe retė, ato lėvizin ngadalė.

Pėrgatiti: Tejvan PETTINGER

Shkruan: Abdirahim  IDRIZI

SPIRITUALITETI - ARTI I JETESĖS

Shpirtėrorja pėrfshin tė jetuarit nė tė tashmen. Kjo ėshtė njė domosdoshmėri esenciale pėr tė zotėruar artin e tė jetuarit. Kur ne shqetėsohemi...

LIBRI I JETĖS

Librin e autorit Abdirahim Idrizi “Libri i jetės”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“  

 http://dituri.wordpress.com

Shkruan: Enxhi Krasniqi Bardhaj

BUZĖQESHJA, NJĖ ILAĒ SHUMĖ I DOBISHĖM

Sa dituri ėshtė e pėrmbledhur tek kėto fjalė! Sa pasuri e pa shfrytėzuar! Nė kohėn tonė depresuese...

FLUTURIM I NDJENJAVE

Mė thoni, ngopet njeri me dashuri? Unė them, jo! Sepse dashuria ėshtė pikėrisht si lumi i jetės. Dhe lumi i dashurisė i ka tė gjitha, edhe dallgėn...

 Shkruan: Fatmir MUĒOLLI

Shkruan: Abdirahim IDRIZI

FORCA E ENERGJISĖ POZITIVE  ALTERNATIVĖ E MBIJETESĖS

 

 (1)    (2)    (3)    (4)    (5)   (6)

NDRIĒIMI I MENDJES

 

(1)  (2)  (3)  (4)  (5)  (6)  (7)  (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15)

Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

KOHA

Koha ėshtė njė prej artikujve tė rralla nė kėtė botė qė shpėrndahet baras pėr tė gjithė, askush nuk merr mė shumė se tjetri. Ne tė gjithė kemi 24 orė nė ditė...

A DINI TA ĒMONI ATĖ QĖ KENI?

Nė pasqyrėn e banjės e kam ngjitur njė cope letėr me kėto fjale: “Nėpėr rrugė sillesha poshtė e lartė pa para dhe pa shprese, I zhgėnjyer qė nuk kisha...

Shkruan: David SCHWARTZ

Shkruan: Enrico GALIMBERTI

MAGJIA E TĖ MENDUARIT NĖ PĖRMASA TĖ MĖDHA

Pėrzgjedhja nga libri  "Magjia e tė menduarit...", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

TINGULLI I KRIJIMIT

Mėndja prihet ta largojė individin nga pafundėsia, duke i dhėnė iluzionin e tė qėnit i vetėmjaftueshėm e duke e shtyrė kah egoizmi. Vetėm duke arritur...

Shkruan: Lulzim GASHI

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

VETĖDIJA ĖSHTĖ DRITĖ

Disa njerėz janė tė lindur me potencial natyror qė rrezatojnė dritė, absorbojnė frekuencat e energjisė ma letė, dhe kėta njerėz tėrheqin dhe reflektojnė...

MEDITIMI – Ē’ĖSHTĖ AI?

 

(1)         (2)

Shkruan: Genci GORA

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

NĖ SHKOLLĖ TEK SHTRIGA

Librin e autorit Genc Gora, "Nė shkollė tel shtriga", mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

LUTJA

Kur kėnaqeni nė vallėzim, thjesht vallėzoni; s’e keni dert se a po ju shikon dikush nga qielli apo nuk po ju shikon. S’e keni dert pėr atė se yjtė...

www.gazetaexpress.com

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

LUMTURIA NUK KA ĒMIM  

Mesazhi ėshtė imediat: tė pasurohesh dhe tė konsumosh nuk janė elementėt e vetėm pėr t’u ndier tė gjallė dhe tė lumtur...

DASHURIA

 

 (1)    (2)

 

Shkruan: Rhonda Byhre

Adnan ABRASHI

FORCA

Pėrzgjedhja nga libri i autorit R. Byrne, "Forca" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė Dhe  http://sites.google.com/site/kalabuli

NĖ VORBULLAT E JETĖS

Nė pėrkujtim tė mikut tim tė ēmuar Adnan Abrashit qė, aq papritmas, u nda prej nesh me 03 nėntor 2013!

   (1)    (2)    (3)

Shkruan: Rhonda Byhre

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

FSHEHTĖSIA

Pėrzgjedhja nga libri i autorit R. Byrne, "Fshehtėsia" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė Dhe  http://sites.google.com/site/kalabuli

ABSURD!  E PALOGJIKSHME!

 

 (1)    (2)    (3)    (4)

 

Shkruan: Raimond LULL

Shkruan: Gladiola BUSULLA

ZOTI, E VĖRTETA DHE PAFUNDĖSIA

Besimi nuk ka nevojė pėr gjeste tė bujshme dhe veprime fenomenale pėr t’u mbajtur: ushqehet vetėm me qėndrueshmėri nė historinė e ēdo dite.

BOTA ĖSHTĖ PORTOKALL

Sot gjithkush ėndėrron tė jetė dikushi. Ē’do tė thotė, tė jesh dikushi?! Pastaj, e pse duhet domosdoshmėrisht tė bėhesh i tillė?!

Shkruan:  Neale Donald WALSCH

Shkruan: Dr. Albert FRASHĖRI

BISEDAT ME ZOTIN

 

 (1)    (2)    (3)    (4)

SPIRITUALITETI NĖ HAPĖSIRĖ MES SHKENCĖS DHE ARTIT

Shpirti pėrfaqėson botėn e brendshme te njeriut, atė qė intuitivisht quajmė spiritualitet.

Shkruan: Eckhart TOLLE

Shkruan: Henrik EDBERG

MENDJA – PENGESA MĖ E MADHE DREJT NDRIĒIMIT

Ti nuk je mendja jote

Shkėputur nga Eckhart Tolle – Fuqia e Tanishmėrisė...

“PĖR NJĖ JETĖ TĖ MIRĖ”  - Kėshilla nga Mark Tueini

 Nėse nuk miraton veten tėnde, apo sjelljen dhe veprimet e tu, atėherė me siguri do tė vish vėrdallė gjithė...

www.gazetaexpress.com

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

FILOZOFIA E MENDIMIT

Sfida kryesore filozofike i eksperimenteve tė mendimit ėshtė e thjeshtė: Si mund tė mėsojmė pėr realitetin (nė qoftė se ne mund...

NJERIU I RI

Njeriu i ri do tė ketė vizion krejtėsisht tjetėr pėr jetėn. Ai do tė jetojė nė mėnyrė dukshėm mė tė dashur...

Shkruan: Getoar KRASNIQI

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

E VĖRTETA UNIVERSALE

Qė nga lindja ne e bartim tė vėrtetėn nė vete dhe me vete, e me kėtė dėshmohet se tė gjithė njerėzit kanė gjasa tė barabarta...

PENTAGRAME SHPIRTĖRORE ME NGJYRA YLBERI QIELLORE

Ne jemi thėrrmija tė vogla, sa edhe tė padukshme ndaj kėsaj bote...

Ligjėrata ”testament” e  E. Stavilecit

Shkruan:  Neale Donald WALSCH

“TĖ VDESĖSH I NDERSHĖM ĖSHTĖ MĖ SHUMĖ SE TĖ JETOSH I NDERSHĖM”

Mbani nė mend: “tė vdesėsh i ndershėm ėshtė mė shumė se tė jetosh...

BISEDAT ME ZOTIN

 

(1)    (2)    (3)    (4)

 

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

Jean-Paul SARTRE

HĖNA

...Eci drejt gjurmėve qė lė pas drita e hėnės! Zgjas njėrėn dorė pėr ta kapur dritėn e saj. Ajo herė mė afrohet e herė mė largohet duke mė buzėqeshur...

TI LĖMĖ MĖNJANĖ FJALĖT E MĖDHA…

Cilido mendim, qė nuk pėrfundon nė njė analizė tė tillė, pushon sė qeni njė mendim i vlefshėm...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Tiziano TERZANI

E FSHEHTA PĖRMBI MENDJEN

 (1)    (2)

JU FLAS PĖR SEKSIN DHE DASHURINĖ

Dashuria. Gjithēka aty? Tė gjitha kėto gjėra? Tė gjitha aty? Nė kėtė fjalė tė vogėl? Dashuria ėshtė...

Postuar nga Neo

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

DALLIMET MES FESĖ DHE SPIRITUALITETIT

Ēdo fe ka ardhur nė botė me anė tė Spritualitetit, nėpėrmjet udhėtimit iniciatikė tė njė personi, tė njohur...

SI TĖ PĖRBALLEMI ME PROBLEMET TONA?

Nuk ke shumė kohė a shumė energji pėr tė ikur. Me njė jetė kaq tė shkurtėr, me njė fuqi kaq tė vogėl...

Shkruan: Leotrim MAVRAJ

Shkruan: Harry BOX

TĖ MENDOSH ME ZEMĖR

O njeri i madh, pjesė e botės se mendjes, pse nuk ndalesh e tė hapėsh zemrėn tėnde? Vetėm ndalu pėr njė moment, e ai moment ėshtė i artė!

SEKRETE PĖR TĖ QENĖ TĖ SUKSESSHĖM!

Iniciativa ėshtė, zakoni, metoda, mėyra pėr tė vepruar pėrpara, spontanisht, sipas tė dhėnave...

1   2   3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH