Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Meditime 2

1   2   3

Bhagwan Rajneesh - OSHO

Shkruan:  Neale Donald WALSCH

JU JENI QĖLLIMI, JU JENI CAKU

 

(1)     (2)     (3)     (4)

BISEDAT ME ZOTIN

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)

 Shkruan: Jelena JUNG

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

ĒFARĖ I KE MENDIMET, TĖ TILLĖ E KE MENDJEN, JO JETĖN!

Duke shfrytėzuar pikėrisht gjuhėn si sistem kompleks i simboleve qė pėrfshinė fjalė, imazhe, tinguj...

KRONIKĖ MBI JETĖN

Njeriu ėshtė shpeshherė viktimė e kohės sė tij. Ekzistenca e tij e natyralizuar mund ta shpie nė njė zhgėnjim tė pėrthyeshėm, madje ndoshta edhe ekzistenca

 Shkruan: Romeo ISMAHILAJ

Shkruan: Romeo ISMAHILAJ

MBI KONCEPTIN E DASHURISĖ

Tė dish tė dashurosh, ta duash veten, drejtėsinė, tė mirėn, tė moralshmen, tė pėrjetshmen edhe qeniet qė i pėrfaqėsojnė ato, ėshtė...

VETĖBESIMI, KONCEPTI DHE BURIMET

Koncepti ‘vetėbesim’ pėrfshin dy sfera tė jetės sė njeriut tė cilat janė po aq me vlerė sa ėshtė edhe njeriu nė tėrėsinė e tij...

 Shkruan:  J. M. G. Le CLEZIO

Shkruan: prof. Dr. Inken PROHL

DESHIFRIMI I SHENJAVE TĖ JETĖS

Universi ėshtė njė fletė e bardhė gjigante qė tė gjithė bėjnė ēmos mė kot pėr ta ndotur. Nuk ka asgjė...

SPIRITUALITETI 

Spiritualiteti ėshtė i lidhur ngushte me "VETEREALIZIM" dhe konsiderohet si pjesė e tij. Mirėpo, ėshtė e vėshtirė ta definosh "veten" si instance...

 Shkruan: M. Franciska LEKAJ

Shkruan: Dr. Maxwell MALTZ

DURIMI – CILĖSI E ZEMRĖS DHE E NJERIUT TĖ URTĖ

Tė jesh i durueshėm nuk do tė thotė se nuk di, nuk ndjen, nuk percepton, nuk arsyeton, se je i dobėt, pasiv...

SI TĖ KESH SUKSES ME FUQINĖ E TĖ MENDUARIT RACIONAL

Mbaje mend se edhe sjellja edhe ndjenja rrjedhin nga besimi. Pėr ta ērrėnjosur besimin pėrgjegjės pėr ndjenjėn...

 Pėrktheu: Valdet FETAHU

Shkruan: M. Franziska (Suzana) Lekaj

12 GJĖRAT E RĖNDĖSISHME TĖ CILAT NJERĖZIMI I KA HARRUAR

Kemi harruar se si tė besojmė nė jetė, kemi harruar se mrekullitė...

MIRĖSJELLJA – RREGULLA E ARTĖ QĖ NUK DEL KURRĖ NGA MODA

Njeriu me anė tė mirėsjelljes shfaq formimin, edukimin, kulturėn dhe tregon se kush ėshtė ai nė tė vėrtetė...

 Shkruan: Carlos FUENTES

Shkruan: Valdet FETAHU

MIQĖSIA KORRET SEPSE MBILLET

Me te drejte Thoreau-ja thoshte se kishte tri karrige ne shtepi. Nje per vetmine. Tjetren per miqesine.

URIMI PĖR VITIN E RI PLOTĖSISHT I NDRYSHĖM!

Mos harroni, dashuria, si dhe e vėrteta, e bukura apo ngushėllimi, nuk kanė emra gjinish, racash apo kombesh...

  M. Franciska (SUZANA) LEKAJ

Nga: Edgar MORIN

GĖZIMI JO VETĖM EMOCION POR EDHE VIRTYT

Gėzimi, ėshtė mjeti mė i mirė pėr tė kapėrcyer vėshtirėsitė. E pėr kėtė duhet t’i hapim dyer e dritare...

MISTERI QESHARAK I JETĖVE TONA, PĖRTEJ ALGORITMIT

Dija, e bėrė problematike, bėn problematik vetė realitetin, qė bėn pastaj problematike vetė mendjen prodhuese...

  Fjalimi madhor i mėsuesit

Shkruan: Edit HOLL

“JETA ĖSHTĖ PROVIMI MĖ I VĖSHTIRĖ”

Shumė njerėz dėshtojnė, sepse pėrpiqen t’i kopjojnė tė tjerėt, duke mos e kuptuar se ēdokush...

PSE DUHET RILEXUAR SOT ARISTOTELI

Nė Liceun e tij nė Athinė, Aristoteli zhvilloi njė model pėr maksimizimin e lumturisė, qė mund tė zbatohej...

  M. Franciska (SUZANA) LEKAJ

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO 

NDĖRGJEGJJA NĖ FORMIM DHE EDUKIM TĖ VAZHDUESHĖM

Pėr ta dėgjuar zėrin e ndėrgjegjes kėrkohet tė jemi tė aftė tė dėgjojmė vetveten.

JETA ĖSHTĖ FRYT I NJĖ SHAKAJE KOZMIKE

Kur qeshni spontanisht, gjithė jeta juaj vibron nė njė melodi tė vetme, duke u vendosur nė harmoni me botėn.

www.bota.al 

Shkruan: Helen de BRES

“PESHA E NJĖ GOTE”. HISTORI FILOZOFIKE ME NJĖ MESAZH...

Nuk ka rėndėsi se ēfarė ndodh pėrgjatė ditės, lėreni atė mėnjanė dhe kaloni njė mbrėmje tė qetė.

ABSURDITETI I BUKUR I TĖ MENDUARIT FILOZOFIK

Nėse e doni atė qė po bėni, dhe nėse ajo qė doni ju ka vlerėn e vėrtetė tė njeriut (pėrafėrsisht, pėrkufizimi...

Shkruan: Lis BUKUROCA 

Shkruan: Gladiola JORBUS

GUXO!

Dhe, derisa ne nuk do tė jemi Vetja, Vetja nuk do tė dijė kush jemi, sepse edhe kur jemi, jemi Ata, ose Ai...

DUM SPIRO, SPERO

Shpresė do tė thotė tė presėsh me besim. Njeriu ka gjithmonė shpresė, edhe nė momentet mė tė vėshtira. Ai ėshtė...

  M. Franciska (SUZANA) LEKAJ

 

Shkruan:

HESHTJA – MUNDĖSI TAKIMI ME VETVETEN

Heshtje ėshtė njė vlerė e njė thesar qė na ndihmon tė hyjmė nė brendėsinė tonė pėr tė gjetur...

 

1   2   3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH