.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Mbi tė andejshmen

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

            MBI TĖ ANDEJSHMEN

 

       Nė intervalin mes vdekjes dhe inkarnimit tė ardhshėm, jemi pa ndjenja. Trup nuk ka, andaj ēfarėdo qė tė eksperimentosh nė kėtė dimension ėshtė e ngjashme me ėndrrėn. Duket sikur ėndėrron. Kur ėndėrrojmė assesi nuk dyshojmė nė realitet. Kjo ėshtė mjaft interesante: dyshojmė mė vonė, por kurrsesi gjatė ėndėrrimit. Ėndrra na duket e vėrtet. Edhe dyshimi mė i vogėl e thyen ėndrrėn mė tė thellė! Pėr kėtė ėndrra na duket mė reale se vet realiteti.

 

          

 

            Gjatė qėndrimit tim nė Varanasi (Benares), mė vizitoi njė profesor nga Universiteti hindu. Ai mė pyeti: “A besoni nė ferr?” I thashė: “Nuk ka nevojė tė besoj nė ferr, sepse ferri ekziston. Besimi ėshtė i nevojshėm atėherė kur diēka nuk e shohim se ekziston. Ferri ėshtė kėtu, deri nė atė masė prezent sa nuk ka fare nevojė qė tė besohet nė tė”.

            “Ku ndodhet ferr?” -pyeti profesori.

            “Ju jetoni nė tė. Jeni lindur nė tė, frymoni nė tė, do tė vdisni nė tė - nėse nuk ndėrmerrni diēka qė tė dilni nga ai”.

            Njeriu e harron ferrin ngase ėshtė i lindur nė tė. Ai jeton nė ferr, siē jeton peshku nė oqean. Peshku pėr kėtė nuk ėshtė i vetėdijshėm pėrveē nėse rastėsisht do tė nxirrej jashtė oqeanit. Vetėm atėherė kupton se tėrė kohėn ka jetuar nė oqean.

            Pa pėrjetuar diēka nga parajsa, ju kurrė nuk do tė kuptoni se jetoni nė tė, ju jeni krijuesit e tij; ju jetoni nė botėn tė cilėn vet e krijoni. Vendi i vetėm ku mund tė jetoni ėshtė vendi tė cilin ju vet ia keni pėrshtatur vetes. Ajo qė keni krijuar rreth vetes duhet tė ekzistojė sė pari nė qendėr tė qenies suaj, vetėm atėherė ajo mund tė zgjerohet nė rrethinė.

            Nė intervalin mes vdekjes dhe inkarnimit tė ardhshėm, jemi pa ndjenja. Trup nuk ka, andaj ēfarėdo qė tė eksperimentosh nė kėtė dimension ėshtė e ngjashme me ėndrrėn. Duket sikur ėndėrron. Kur ėndėrrojmė assesi nuk dyshojmė nė realitet. Kjo ėshtė mjaft interesante: dyshojmė mė vonė, por kurrsesi gjatė ėndėrrimit. Ėndrra na duket e vėrtet. Edhe dyshimi mė i vogėl e thyen ėndrrėn mė tė thellė! Pėr kėtė ėndrra na duket mė reale se vet realiteti. Realiteti gjithmonė lė pas vete njė dromcė dyshimi. Shembull: nė ėndėrr e sheh njeriun duke u shndėrruar nė qen. Nė asnjė moment nuk dyshon: “Si ėshtė e mundur kjo?!” Ajo ka ndodhur dhe duhet tė jetė e mundur. Me tė zgjuar do tė mendosh: “Ēfarė absurdi!” Befasisht shoku yt i ngushtė, e drejton revolen nė ty. Nė mendjen tėnde as pėr njė ēast nuk hamendesh: “Pse ma bėnė kėtė shoku?”...

            Nė intervalin mes vdekjes dhe lindjes frymojnė dy lloje shpirtrash. Njėri lloj - shpirti i mallkuar. Kėtij shpirti ėshtė vėshtirė t’i gjendet barku, nė tė cilin do tė mund tė lind. Kėta shpirtra janė quajtur shpirtra tė kėqij. Lloji i dytė i pėrfshin shpirtrat e mirė. Kėta janė quajtur Deva (hyjnor). Edhe pėr kėta shpirtra ėshtė vėshtirė tė gjendet ndonjė bark nėne.

            Nė mes kėtyre dy ekstremeve ndodhen tė gjithė shpirtrat qė nuk ndryshojnė shumė  njėri nga tjetri, pėrveē nė variacione karakteristikash, personalitetesh dhe qėndrimesh mentale. Pėrgjithėsisht i takojnė llojit tė njėjtė, vetėm se pėrvojat u ndryshojnė.

 

 

            Mė parė kam thėnė se pasi tė zgjoheni, do tė arrini t’i kujtoni ėndrrat nė maksimum deri nė njė orė. Po nė kėtė mėnyrė pas lindjes sė sėrishme, nė gjashtė muajt e parė, personit i kujtohet gati gjithēka. Me kalimin e kohės, kujtesa humb. Personi me imagjinatė tė zhvilluar apo sensibilitet tė madh, ndoshta do tė mbaj mend mė gjatė, por vetėm nėse ka ushtruar dha ka tejkaluar vetėdijen nė jetėn e tij tė kaluar. Atėherė do tė jetė nė gjendje tė mbaj mend mė gjatė.

            Muajt e fundit tė jetės duhet t’i kushtohen Sadhanu-sė, ushtrimeve shpirtėrore. Mirėpo, kjo pėrgatitje nuk mund tė tė jepet nė momentin e vdekjes. Kjo duhet ushtruar! Vetėm personi qė ėshtė pėrgatitur nė gjashtė muajt qė pasojnė vdekjen, mund tė jetė i ushtruar nė gjashtė muajt e parė, pas lindjes. Nė jetėn time kam takuar miliona njerėz, por asnjėri prej tyre nuk mė ka pyetur se ē’ndodh para lindjes - me mijėra mė kanė pyetur: Ēka pas vdekjes?

            Gjithmonė kam menduar pse njerėzit lindjen a kanė pranuar pa bėrė asnjė pyetje? Pse edhe vdekja nuk ėshtė pranuar nė mėnyrė tė njėjtė? M’u kujtua... Mulla Nasradini lajmėrohet nė njė shpallje pėr punėsim nė anije. Njėri prej anėtarėve tė komisionit i parashtron pyetjen: “Nėse deti ėshtė i trazuar, era shtrėngatė, ē’do tė bėje ti pėr ta shpėtuar anijen?”

            “Kjo nuk ėshtė problem. Do ta hidhja spirancėn pėr ta mbajtur drejtpeshimin e anijes!” -pėrgjigjet Nasradini.

            I njėjti vazhdon: “Supozojmė se vjen edhe njė valė e madhe sa bjeshka?”

            Nasradini ia kthen: “Asgjė - edhe njė spirancė!”

            “Paramendojeni njė tajfun tė fortė?!” - kėmbėngulė komisioni.

            “Asgjė, prapė edhe njė spirancė!” -thotė Nasradini.

            Nė fund ata tė komisionit nuk durohen: “E ku do t’i marrėsh tėrė ato spiranca?!”

            Nasradini ua kthen: “Nga i njėjti vend ku i morėt edhe ju tė gjitha ato valė e tajfune. Ju shkoni e merrni tuajat e mė pas unė do t’ju sjell spiranca e spiranca”.

 

            OSHO “Dimensionet e sė andejshmes”