.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Mbi seksin

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

www.mjellma.org

        MBI SEKSIN

       Njeriu ėshtė i mbushur me energji seksuale. Energjia jetėsore ėshtė, nė fakt, energjia seksuale. Po ē’ėshtė kjo energji? Pse ajo na shqetėson kaq shumė fjatė jetės? Pse ajo e formėson qenien tonė tė brendshme? Pse jeta jonė, deri nė frymėn e fundit, rrotullohet rretj tij? Ku ėshtė burimi i kėsaj shtytjeje?

               

 

            Dashuria ėshtė brenda njeriut. Nėse largohen pengesat pėrmes vetėdijes, dashuria do tė rrjedh pa pra. Mirėpo, cilat janė ato pengesa qė i bėri vetė njeriu?

            Ajo qė mė sė pari bie nė sy ėshtė kundėrshtimi apo frenimi i seksualitetit dhe epsheve. Kjo barrierė e ka shkatėrruar mundėsinė e shfaqjes sė dashurisė nė njeriun. Dashuria ėshtė transformim i energjisė seksuale. Lulėzimi i saj ėshtė fryt i farės sė seksit. Shikini thėngjillin: kurrė nuk do tė mund tė thuhej se me transformimin e tij krijohet diamanti. Elementet qė krjojnė thėngjillin janė tė njėjtė me ata tė diamantit. Pas proceseve mijėravjeēare tė transformimit, thėngjilli shndėrrohet nė diamnat. Por, thėngjilli si i tillė asnjėherė nuk k tėrhequr vėmendjen. Thėngjilli shndėrrohet nė diamnat por ne e urrejmė thėngjillin. Me kėtė edhe mundėsia pėr pėrpunim bie poshtė. Njė fakt tjetėr mjaft me rėndėsi ėshtė se njeriu nuk mund tė jetojė pa seks. Seksi ėshtė pikėnisja: ai ka lindur prej tij. Zoti e krijoi energjinė seksuale nė fillim tė krijimtarisė sė vet. Ajo qė ėshtė thėnė se njeriu ėshtė mėkatarėi mė i madh, ėshtė ngase Zoti nuk mund ta shpallte veten mėkatar. Nėse Zoti do tė mendonte se seksi ėshtė mėkat, atėherė nuk do tė kishte mėkatarė mė tė madh, madje nė mabrė universin, se vet Ai.

            A ke provuar ndonjėherė tė kuptosh se lulėzimi i luleve ėshtė njė pėrvojė e epsheve, ėshtė njė akt seksual? Palloi vallėzon nė shkėlqimin e vet; poeti i inspiruar shkruan poezi; pėr ēfarė tjetėr do tė vallėzonte ai pėrpo pėr ta thirrur tė dashurėn?! Papagalli kėndon, qyqja kėndon, djaloshi bėhėt adoleshnet, vajza bėhet grua. Ē’ėshtė e gjithė kjo?  Ē’lojė mund tė jetė? Tė gjitha kėto, janė vetėm manifestime tė dashurisė, tė energjisė seksuale.

            Njė asket shėtitės u strehua nė njė fshat. Vjen njė njeri dhe i thotė se dėshiron ta realizoj Hyjnoren. Asketi e pyet: “A ke dashuruar ndonjėherė?” Njeriu i pėrgjigjet: “Jo, unė asnjėherė s’kam gabuar nė gjėra tė tilla tė shenjta. Asnjėherė nuk kam rėnė aq poshtė, sepse unė dua tė arrij tek Zoti”.

            “Me gjithė mend e ke, asnjėherė nuk ke ndier dhembje tė dashurisė?” - e pyet murgu i habitur. “Ua them tė vėrtetėn” - vazhdon besimtari me bindje, “por, mė falni, pse vazhdimisht mė bėni tė njėjtėn pyetje? As qė i jam afruar ndonjėherė dashurisė. Dua ta arrij Vetėrealizimin, Hyjnoren”. Atėherė asketi i pėrgjigjet: “Ti duhet tė mė falėsh, tė lutėm, shko tek dikush tjetėr. Pėrvoja ime mė ka mėsuar se nėse ke dashur tė paktėn dikė, kėdoqoftė, nėse e ke pasur madje vetėm njė shkėlqim dashurie, unė mund tė tė ndihmoj qė ta zgjerosh atė, qė tė rritet e rritet e ndoshta tė arrijė edhe te Zoti. Por, nėse ti nuk ke dashuruar asnjėherė, ti asgjė nuk ke nė vete; nė ty nuk ndodhet fara qė tė mugullojė nė dru. Miku im, pa prezencėn e dashurisė, unė nuk shoh kurrfarė mundėsie tė hapjes ndaj Zotit. Shko e kėrko dikė tjetėr!”

            Njėsoj ėshtė, nėse nuk ka dashuri mes burrit dhe gruas... Bashkėshortja mund ta dojė djalin e vet vetėm aq sa e do burrin e vet, sepse fėmija i tyre ėshtė vetėm reflektim i bashkėshortit tė saj. Qė kėndej, nėse nuk ka dshuri ndaj bashkėshortit, si mund tė duhet fėmija i pėrbashkėt? E nėse kėtij fėmije nuk i ėshtė dhėnė dashuria, nėse nuk ėshtė ngritur dhe ledhatuar nė dashuri, si mund tė presėsh qė ai t’i dojė prindėrit e vet? Familja ėshtė tėrėsia e jetės, mbar bota ėshtė vetėm njė familje e madhe.

            Njeriu ėshtė i mbushur me energji seksuale. Energjia jetėsore ėshtė, nė fakt, energjia seksuale. Po ē’ėshtė kjo energji? Pse ajo na shqetėson kaq shumė fjatė jetės? Pse ajo e formėson qenien tonė tė brendshme? Pse jeta jonė, deri nė frymėn e fundit, rrotullohet rretj tij? Ku ėshtė burimi i kėsaj shtytjeje?

            Mendimtarėt dhe profetėt me shekuj e kanė pėrbuzur seksin, por njeriu ende tė bindet me kėtė pėrbuzje. Me shekuj kanė predikuar se si duhet t’i shmangemi seksit, se si duhet t’i hedhim podhtė mendimet e tilla, dėshirat dhe lakmitė, me qėllim tė lirimit nga MAYA, nga “bota iluzore” - e njeriu ende nuk ėshtė nė gjendje t’i largojė sytė nga ai. Ti as qė mund tė lirohesh nga seksi nė atė mėnyrė: qasja ėshtė e gabuar.

            Njeriu, zakonisht nuk mund tė arrijė nė thellėsi tė qenies sė vet, siē mund tė arrijė gjatė mardhėnies seksuale. Dhe pikėrisht nė kėto thellėsi, ndodhin dy gjėra qė duhet cekur:

            - E para ėshtė se egoja zhduket, tretet nė momentin e aktit. Krijohet gjendje pa ego. Pėr njė moment nuk ekziston “UNĖ”, shkrihet si nė pėrvojėn e mirėfillt religjioze, me ē’rast “UNĖ” poashtu shkrihet dhe shndėrrohet nė hiē. Nė aktin seksual egoja humbet. Orgazi ėshtė gjendje e vetėshkrirjes.

            - E dyta, nė lidhje me pėrvojėn seksuale ėshtė KOHA e cila pėr njė moment ndalet. Kėshtu ėshtė krijuar pakohėsia. Njė ēast, ndjenja pėr kohė tretet. Nuk ka mė tė kaluar, nuk ka as ardhmėri: ka vetėm moment tė sė tashmės. E tashmja nuk ėshtė pjesė e kohės. E tashmja ėshtė AMSHUESHMĖRI. Kėtu qėndron arsyeja pse njeriu e dėshiron seksin.

            Lakmia nuk ėshtė e pranishme pėr trupin e partnerit, por pėr shkak tė gjendjės pa ego dhe pėr shkak tė nevojės pėr pakohėsi. E megjithatė, njeriu, kaher i ka shpallur luftė seksit. Rezultati i kėsaj lufte ėshtė humbja e ndjenjės sė njeriut qė ta vlerėsojė drjet e me korrektėsi atė. Kur e kundėrshtojmė me aq ashpėrsi, atėherė seksi detyrimisht bėhet qendėr e vetėdijes sonė: dhe ne as qė mund tė lirohemi, pėrkundrazi, zhytemi nė tė. Ligji i efektit tė kundėrt vie nė shprehje, me ē’rast edhe ne pėrfshihemi nė kėtė kojė.

            Ē’po ngjet me njeriun? Kush ėshtė pėrgjegjės pėr tėrė kėtė shėmti? Sigurisht, ata qė e kanė mėsuar njeriun ta ndrydhė seksin nė vend qė ta mėsoj qė ta kuptojė drejt. Nė emėr tė religjionit ne e kemi shkatėrruar ēdo mundėsi pėr kuptimin e seksit. I kemi shpallur luftė atij duke u shpallur luftė edhe instinkteve tona. Ėshtė bėrė e zakonshme qė seksi mos tė shikohet si i tėrė, por qė tė mbyllen sytė dhe verbėrisht tė hyhet nė tempullin hyjnor. Por, a mund tė arrijė diku njeriu symbyllur? Madje, qoftė edhe nėse arrin deri nė brendėsi ti nuk ta shohėsh Zotin symbyllur.  Nė tė vėrtte ti do t’i shohėsh vetėm ato gjėra tė cilave je munduar t’u ikėsh.

            Gruaja e shkurorėzuar, e dėshpruar nga jeta bashkėshortore, ka shkruar nė shpalljen e njė gazete lokale: “Kėrkoj njeriun i cili nuk do tė mė rrahė, nuk do tė vrapojė pas meje dhe i cili do tė jetė “dashnor fantastik”.

            Pas njė jave gėgjohet zilja nė derØ. Me tė hapur derėn, nė prag ajo vėren njė pamje njeriu, pa duar e kėmbė, i tėri i gjymtuar.

            “Kam ardhur sipas shpalljes suaj” - ia pret ai. Gruaja nuk dinte ē’tė bėnte, ē’tė thoshte. Mysafiri vazhdoi: “Siē po shihni, unė as nuk mund t’u rrahė, as nuk mund t’u vrapoj pas”.

            “Mirė, e shohė kėtė”, - ia kthen gruaja, “por unė kam kėrkuar nė shpallje edhe “dashnor fanatik”.

            Njeriu buzėqeshet dhe i thotė: “Unė i kam rėnė ziles tuaj, apo jo?!”

 

 

Nxjerr nga: “Prej seksit nė mbidije” dhe “Ardhmėria e artė”