.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Mbi mendimin dhe diturinė

Shkruan: Nijazi BASHA

Autorizimin ekskluziv pėr editimin e kėtij libri nė internet, e kane vetėm kėto faqe shqiptare:

 

www.sa-kra.ch

www.syri3.com

 

(E falėnderojmė autorin pėrzemėrsisht)

 

Shkarko falas

 

Ne jetojmė nė kopshtin e fshehtėsive, prej tė cilave fshehtėsi varet vet jeta jonė.

 

 

Ku? Ēka? Si? Kur? Pse?

 

Ku?

Atje ku ėshtė nevoja.

 

Ēka?

Atė tė tashmen dhe tė arsyeshmen.

 

Si?

Ashtu si ėshtė mė qartė, mė lehtė, mė mirė dhe mė saktė.

 

Kur?

Nė momentin e volitshėm ose sa ėshtė pa u bėrė vonė.

 

Pse?

Sepse ka nevojė jeta.

 

 

 

Ne mendojmė natė e ditė, nė ēdo kohė dhe moment atė ēka dijmė ta korrigjojmė dhe pėrmirėsojmė, dita-ditės mė shumė. Fjalėve tė pamatura e tė tepruara t’u vėmė kufi: nervozitetit, shprehive tė dobėta…

 

Mendimi , ideja, fantazia, dyshimi, konsultimi nuk kanė kufi. Ato pėrbėhen prej kohės, fjalės, bisedės, nevojės, arsyes, vullnetit, dėshirės apo ndjenjave. Njeriu qė flet, jep mendime, atyre mos t’u vėrė kufi. Pėrfundimtare nuk ėshtė asnjė zgjidhje sepse fshehtėsitė dhe gjėrat e panjohura janė mė tė mėdha se ato qė i dimė mė sė miri deri mė tani.

 

Veprat tona qė dėshirojmė t’i bėjmė tani dhe mė vonė, i shprehim me dėshirė me anė tė veprės, punės dhe kėshillės. Por, sidoqoftė ne gjithnjė nė ēfardo dėshire pėr punė dhe kėshillė nevoja e domosdoshme ėshtė tė lidhemi me kohėn e tashme (gjithnjė duhen pėrmirėsime, mė saktė tė thuhet, imponim i njė shprehie).

 

Disa gjėra mund tė mendohen mirė dhe qartė, por vėshtirė ėshtė tė shpjegohen. Ka edhe gjėra qė shumė mirė mendohen dhe shpjegohen, por vėshtirė ėshtė tė shkruhen. Tani ka gjėra, mirė mendohen, mirė shkruhen.

 

Si ēdo shtėpi qė varet nga kujdesi, poashtu edhe trupi i njeriut varet prej kujdesit, ku pėrparėsi e veēantė ėshtė mirėmbajtja dhe shfrytėzimi me vend, kryesisht nėn kontrollin e vetėdijes (arsyes) sė plotė.

 

A ka mundėsi tė pėrcillen disa detaje si p.sh. ditėt e javės, hėna e plotė apo e re, disponime apo hutit personale tė rrethit ku jetohet, ashtu qė atmosfera e ndriēimit mes nesh nė komunikim tė ketė kuptim mė tė qartė.

 

Kur bisedojmė duhet tė kemi kujdes mė shume sesa kur lexojmė. Prandaj, ajo ēka flitet, sipas mundėsive, le tė jetė sa mė e saktė, e shkurtėr dhe e qartė.

 

Kėshillat sado shumė tė jipen, nuk kanė rezultate tė mjaftueshme edhe nėse ėshtė shumė edukatė me vend. Dy kėshilla qė zėvendėsohen me njė vepėr konkrete janė mė tė vogla se vet vepra. Kritika me vend dhe pėrqeshja me vend mė shumė ndikojnė negativisht sesa pozitivisht. Urtia dhe maturia janė kėshillat mė tė fuqishme.

 

Ai qė nuk di ta shfrytėzoj rastin qė i ėshtė dhėnė, nuk di tė krijoj rast tė qėllimshėm.

 

Ai qė ėshtė i zoti ta shfrytėzoj rastin, ka aftėsi edhe ta krijoj vet rastin pėr nevojat e tij.

 

Tė gjitha mendimet, veprimet, planet, idetė, zhvillimet dhe ēdo perspektivė e ka vlerėn e vet. Duhet tė mendojmė vetėm pak si t’i mbrojmė qėllimet e arritura qė tė mos rrezikohen nga njė dredhi a ndonjė tradhti.

 

Puna, vullneti dhe dija me vetėdije, janė drita dhe liria e njeriut (apo popullit).

 

Ēdo hap qė pėrcillet me tingullin e vetėdijes, paraqet zgjimin dhe mirėfillin e tij.

 

 

Pjesė nga libri “Mbi mendimin dhe diturinė”