.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Magjia (pjesa e tretė)

Shkruan: Salih BASHA

www.dija-hyjnore.ch

MAGJIA

(pjesa e tretė)

        Menēuria dhe dituria janė dy kuptime tė cilat dallohen nė mes veti, dhe prej kėsaj rrjedh ajo shprehja: “se shumė mė lehtė ėshtė diēka tė mėsosh sesa pėr diēka tė arrish menēuri”. Menēuri nė tė vėrtet aspak nuk varet prej dijes edhe pse kėto dy nocione deri nė njė shkallė janė tė ngjashme. 

 

 

            Niveli i botės mentale

 

            Pėrveē botės astrale ekziston edhe bota mentale. Sikurse trupi fizik, qė  e ka botėn boten fizike, edhe truri astral e ka  boten astrale. Po ashtu, edhe mendja e edhe shpirti e kanė nivelin mental qė quhet “sferė mentale”. Edhe kjo sferė i ka nivelet e veta.

            Vetė shpirti kryesor ka rrjedhur prej akashės. Sikurse trupi astral qė, nėpėrmjet fluidit elektromagnetik tė botės astrale, ia krijon vetės kallėpin astral, po ashtu njėjtė, fluidi elektromagnetik i botės mentale e krijon kallėpin e mental i cili  e lidh trupin mental me atė astral. Materia mentale ėshtė elektromagnetike dhe shėrben si pėrēues pėr mendime dhe ide deri tek vetėdija e shpirtit, e cila, nėpėrmjet trupi astral dhe trupit mental, i realizon qėllimi  nė nivelin material - tokėsorė. Pra, idetė dhe mendimet rrjedhin prej shpirtit tė akashės. Prapa ēdo mendimi rrjedh ēdo ide bazė, e ajo, sipas vetisė, vet e pranon njė formė krejtėsisht tjetėr dhe ashtu lindin format mendore apo idetė plastike, tė cilat barten nėpėrmjet eterit dhe arrijnė deri tek kallėpi mental, pėrmes tė cilit barten deri tek uni i ynė - vetėdija. Sipas kėsaj, njeriu ose truri i tij, assesi nuk janė krijues tė mendimeve, por (para)burimi i tė gjitha mendimeve gjendet nė sferėn mė tė lartė, e kjo ėshtė akasha - niveli mė i lartė i niveleve tė tėrėsishme mentale.

            Nė themelet e njohurive jepet tė kuptohet ku ekzistojnė mendimet e pastra elektrike, magnetike, tė kombinuar, elektromagnetike dhe mė nė fund, mendimet neutrale. Edhe niveli mental i ka banorėt e vet, e kėta janė personat e vdekur, tė cilėt janė ngritur dhe zhvilluar dhe e kanė lėnė botėn astrale e tani jetojnė nėpėr nivele mentale. Ekzistojnė elementarėt dhe elementet.

 

            Menēuria dhe dituria

 

            Menēuria dhe dituria janė dy kuptime tė cilat dallohen nė mes veti, dhe prej kėsaj rrjedh ajo shprehja: “se shumė mė lehtė ėshtė diēka tė mėsosh sesa pėr diēka tė arrish menēuri”. Menēuri nė tė vėrtet aspak nuk varet prej dijes edhe pse kėto dy nocione deri nė njė shkallė janė tė ngjashme.  Burimi i vet menēurisė qėndron praktikisht nė Zotin, pra tek principi i shkakut ose drejtpėrdrejt nė nivelin mė tė lartė - akashėn, nga i cili, siē thamė, dalin tė gjitha nėn nivelet, si mentale ashtu edhe astrale, dhe mė nė fund arrijnė nė botėn tonė materiale.

            Menēuria nuk varet prej arsyes apo prej ndėrgjegjes sė dikujt, por ajo varet prej pjekurisė, pastėrtisė, pėrsosmėrisė dhe prej personalitetit tė veēantė tė ēdo njeriu. Menēuria mund tė konsiderohet si njė lloj gjendjeje e unit tė dikujt. Pėr kėtė arsye, ne njohuritė nuk i marrim vetėm  me arsye, por shpeshherė i arrijmė me anė tė intuitės apo inspirimit.  Por, mė e rėndėsishmja ėshtė se menēuria dhe dituria duhet tė zhvillohen paralel. Sipas aftėsisė sė menēurisė tė dikujt ne arrijmė ta kuptojmė nivelin e tij, por edhe dijen, assesi nuk duhet lėnė anash.

            Nė qoftė se menēuria dhe dituria e mbanė hapin nė harmoni, atėherė tė dedikuarit i mundėsohet t’i kuptoj ligjshmėritė e mikro dhe makro-kozmosit.

            Me kėto qė i thamė pėr menēurinė dhe diturinė, nė mes shumė ligjshmėrive, ne kemi zgjidhur nyjėn e njė fshehtėsie kryesore, dhe me kėtė edhe ta posedojmė ēelėsin e zgjidhjes sė fshehtėsisė sė “Tetragrammatonit”, respektivisht, fshehtėsinė e magnetit katėr polesh, dhe kėtė, nė tė gjitha nivelet kozmike.

            Njeriu, kur diēka qė nuk ka arritur ta kuptoj, ai atė e ka pėrshkruar si “fuqi  e lartė”! E ēfarė fuqie ka qenė ajo, ėshtė varur nga ajo, se nė ēfarė ai ka besuar.  Nė kėtė mėnyrė kanė lindur lloj-lloj zotash tek popujt e ndryshėm, e kėta pastaj janė ndarė nė zota tė mirė dhe tė kėqij (demon). Pra, kanė lindur shumė Hyjni, Engjėj, Demiurz, Demon, Shpirtra etj., tė cilėt, gjithmonė ju kanė pėrshtatur mentalitetit tė atij populli, pa marr parasysh se ato qenie, kanė jetuar realisht apo vetėm nė imagjinatėn e tyre.

 

            Arritja e lartėsisė Hyjnore  

 

            Te magjistari ėshtė krejtėsisht ndryshe. Ai e njeh Zotin e tij nė tė gjitha aspektet dhe pėr kėtė ai Hyjnisė sė vet i jep nderimin ma tė lartė, sepse e dinė, se ai vet ėshtė i krijuar nė “fotografinė” e Perėndisė, dhe nga kjo edhe ai vet ėshtė pjesė  e Zotit. Tek Zoti ai sheh idealin mė tė lartė, detyrėn mė tė lartė, dhe po ashtu, edhe qėllimin e tij mė tė lartė qė tė jetė vet i lartėsuar nė Hyjni dhe nė kėtė mėnyrė tė bėhet Njeri - Zot. Sinteza qė tė bėhet njė me Zotin pėrbėhet prej asaj: qė aq shumė tė ndėrtohet ideja pėr Hyjni, prej shkallėve mė tė ulėta dhe atyre mė tė larta pėr tu bėrė njė me Universalitetin.

            Mistikėt janė ata qė i kanė arritur lartėsitė Hyjnore. Pėrgjatė ngritjes, magjistari bėhet njė me mistikun dhe kėtė e bėnė atėherė kur tė bėhet njė me Hyjninė e vet. Ndėrsa, nėse dėshiron ta largoj individualitetet personal, ai nė mėnyrė tė vullnetshme kalon nė “shkapėrderdhje”, dhe kjo “shkapėrderdhje” nė terminologjinė mistike quhet “vdekje mistike”. Ēfarė do tė thotė kjo? Kur magjistari i arrin tė gjitha fshehtėsitė kozmike dhe bėhet Njeri - Zot, ai me vullnetin e vetė i “shkapėrderdh” tė gjithė trupat e tij duke filluar nga ai fizik, elektrik - astral, mental etj., dhe derisa tė mbetėt vetėm shpirti kryesor - uni i pavdekshėm me vetėdije kozmike.

            Me ushtrime intensive dhe me mėsues tė vėrtet ėshtė e mundur qė ēdo njeri ta arrijė kėtė lartėsi. Me arritjen e kėsaj lartėsie, magjistari, jo vetėm qė arrin t’i ndihmojė popullit tė tij, por edhe gjithė njerėzimit dhe universit.

 

            Fund