.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Magjia (pjesa e parė)

Shkruan: Salih BASHA

www.dija-hyjnore.ch

 

MAGJIA

(pjesa e parė)

       Ēdo gjė e krijuar dhe ēdo gjė qė do tė krijohet nė makro a mikrokozmos rrjedh nga ndikimet e elementeve ambientale. I tėrė universi ngjanė nė njė orė mekanike me lloj-lloj pjesėsh rrethore tė ndėrlidhura mes vete. Madje edhe vetė kuptimi hyjnor, Perėndia, ėshtė analogji me elementet ambientale.

    

 

            Magjia definohet si dituri e shenjtė ose si dituri e tė gjitha diturive. Midis magjisė dhe mistikės nė tė vėrtet ka pak dallim. Tė gjitha dituritė, pavarėsisht si janė krijuar, krijohen nė bazė tė diturisė universale.

            Shumė sekte dhe shumė rrugė tė zhvillimit spiritual-shpirtėror me fjalėn magji kuptojnė njė lloj cytjeje tė nxitur me fuqi magjike. Prandaj, posa tė pėrmendet fjala magji, shumė persona ndjejnė frikė.

            Edhe nė mesin tonė ka njerėz tė ndryshėm me aftėsi krejt tė pakta (ose edhe pa to) po merren me magji, e qė nė tė vėrtet janė keqpėrdorues e sharlatan tė magjisė.

            Qė nga kohet e hershme personat e ashtuquajtur “Magosėt” janė trajtuar si persona tė lartėsuar - tė dedikuar, tė iluminuar - tė ndriēuar dhe kėshtu fjala magji rrjedh nga profesioni i tyre.

            Ne, shqiptarėt, fjalėn magji kryesisht e njohim nė kuptimin negativ, qė ėshtė gabim, sepse siē theksuam edhe mė lart, magjia ėshtė dituri e tė gjitha diturive. Te ne njihen magjitė, sehiret, t’bamet dhe tė gjitha kėto i quajmė si magji e zezė dhe pėrsėri gabojmė, sepse nė kuadėr tė sehireve, t’bameve hyjnė edhe t’bamet e mira tė cilat njeriut i ndihmojnė pėr t’u shėruar ose pėr t’u mbrojtur nga e keqja e cytėsit.

            Dua tė pėrmend atė qė ėshtė mė shumė intersenate pėr tė mirėn dhe tė keqen. Ēdo element kozmik e ka anėn ose rolin e vet, qė ne pastaj njėrėn e kemi quajtur pozitive e tjetrėn negative; njėrėn shkak e tjetrėn pasojė; njėrėn krijim e tjetrėn rrėnim.

 

 

            Religjionet e ndryshme nė botė elementet ambientale aktive i pėrshkruajnė si tė mira, ndėrsa anėn tjetėr negative e emėrtojnė si tė keqe. Kėto janė: e mira dhe e keqja, e bardha dhe e zeza, dita dhe nata, femra dhe mashkulli etj. kėto terme vlejnė vetėm pėr botėn fizike. Po tė shikojmė do tė shohim se nocionet - mirė dhe keq, nuk ekzistojnė, nuk ka as tė mirė as tė keqe; kėto nocione i ka krijuar njeriu e jo universi. Mbani mend: nė univers nuk ka as tė mirė as tė keqe, sepse ēdo gjė ėshtė krijuar nga ligjet e pandryshueshme dhe pikėrisht nė ato ligjshmėri qėndron principi hyjnor dhe vetėm pėrmes njohjes sė kėtyre ligjeve ne mund t’i afrohemi Perėndisė.

            Nė fondin e magjisė hyjnė edhe letrat tarot. Kėto nuk janė letra tė zakonshme pėr lojė, ato janė libėr shpirtėror, ku dituritė nga ndėrdija  i zhvendos nė vetėdije. Nė njė mėnyrė taroti ėshtė njė lloj libri me simbole tė dedikuara tė cilat brenda vetes, nė mėnyrė simbolike, i kanė fshehtėsitė me tė larta hyjnore. Nė letrėn e parė tarot ėshtė magjistari me shkop nė njėrėn dorė, ndėrsa dorėn tjetėr e ka tė ngritur nga qielli. Ky magjistar ėshtė sundues i tė gjitha elementeve kozmike dhe nė mėnyrė simbolike e thotė atė qė e ka thėnė edhe Hermesi: “Ēka ka lart ka edhe poshtė, ēka ka poshtė ka edhe lart”.

            Ēdo gjė e krijuar dhe ēdo gjė qė do tė krijohet nė makro a mikrokozmos rrjedh nga ndikimet e elementeve ambientale. I tėrė universi ngjanė nė njė orė mekanike me lloj-lloj pjesėsh rrethore tė ndėrlidhura mes vete. Madje edhe vetė kuptimi hyjnor, Perėndia, ėshtė analogji me elementet ambientale.

            Nė shėnimet mė tė vjetra tė lindjes elementet ambientale quhet Tattvat. Tattvat janė pesė elementet kozmike:

1.      Akasha - principi i elektrikut - (V - elementi ambiental i akashės);

2.      Taxhasi - principi i zjarrit - (IV - elementi ambiental i zjarrit);

3.      Vaji - principi i ajrit - (III  - elementi ambiental i ajrit);

4.      Apasi - principi i ujit - (II  - elementi ambiental i ujit);

5.      Pritivi - principi i i tokės - (I - elementi ambiental i tokės).

 

 

 

            Nuk ėshtė e lehtė tė pėrshkruhen  e tė sqarohen elementet kozmike.

            Akasha - principi i elektrikut. Nė makrokozmos dhe nė mikrokozmos (tė njeriut) gjendet akasha dhe tė gjitha elementet e tjera. Pėr kėtė arsye principi i elektrikut ėshtė ai mė i larti, mė i fuqishmi, mė i pakuptueshmi. Akasha ėshtė element ambiental i tė gjitha gjėrave qė janė formuar e qė do tė formohen. Me fjalė tė tjera, akasha ėshtė element ambiental i paraorigjinės. Prandaj, nė elementin ambiental tė akashės, pra nė principin e elektrikut, nuk ka kufizime nė kohė e nė hapėsirė. Kėtu gjendet zanafilla dhe tėrė pastėrtia e tė gjitha mendimeve dhe e ideve, kėtu gjendet bota e shkaqeve dhe pasojave; e tėrė bota fizike buron ose reflekton nga akasha.

            Ēdo magjistar i pėrndritur informatat i merr nga akasha. Rudolf Shtajner (austriak, dr. I fizikės dhe i kimisė, ėshtė marrė me magji tė lartė), shpjegon shumė mirė pėr kronikėn e akashės...    Kjo ėshtė temė mė vete dhe specifike. Kam bėrė shumė pak eksperimente nė Prizren nė autotrans. Secili element kozmik e ka simbolin dhe ngjyrėn e vet. Akasha e ka simbolin e vesė me ngjyrė tė zezė ose indigo. Elementi ambiental i zjarrit e ka trekėndėshin me ngjyrė tė kuqe. Elementi ambiental i ajrit e ka rrethin me ngjyrė tė kaltėr. Ai i ujit e ka simbolin e gjysmėhėnės me ngjyrė tė argjend. I tokės ėshtė me ngjyrė tė verdhė. Akasha, gjithashtu, i ka rojet e veta. Kur tė shohin se je i papastėr ose i papėrshtatshėm ato nuk tė lejojnė tė afrohesh. E kam dėrguar njė djalosh nė akashė i cili nuk ishte aq serioz. E shihte akashen, por kur tentonte t’i afrohej i shndėrrohej nė zjarr. Gjithashtu, e kam provuar edhe me njė femėr, e cila ishte e pastėr shpirtėrisht. Akasha e pranoi. Ajo e shihte akashėn dhe kishte ndjenja tė bukura qė nuk mund t’i pėrshkruante. Tė gjitha bukuritė magjepse e te papėrshkrueshme i gjente tek akasha. Kjo femėr, pasi doli nga akasha, transi i saj ishte shumė i thellė dhe gjėrat i perceptonte nė mėnyrė mė tė qartė.

 

            (vazhdon)