.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Lloje tė meditacioneve tė Oshos

Shkruan: Salih BASHA

LLOJE TĖ MEDITACIONEVE TĖ OSHOS

 

 

MEDITACIONI   DINAMIK

 

-meditacion i pėrditshėm nė komunė-

 

 

 

            Kur tė ndėrprehet fjetja, e tėrė natyra ngjallet; nata ka kaluar, nuk ka errėsirė, dielli po del, ēdo send behet e vetėdijshme dhe  e zgjuar. Ky ėshtė njė meditacion ne te cilin duhet tė jeni pa ndėrprerje zgjuar, te vetėdijshėm dhe ne vete plotėsisht i vetėdijshėm ēka po bėni. Qėndroni dėshmitar. Mos humbni.

            Lehtė humbet. Deri sa merrni frymė, mund tė harroni. Mund aq shumė tė identifikoheni me frymėmarrjen dhe ta harroni dėshmitarin. E atėherė e keni lėshuar atė mė tė rėndėsishmen. Merrni frymė sa ma thel dhe sa ma shpejt qė mundeni; bartne tėrė energjinė nė kėtė, por prapė qėndroni dėshmitar. Vėreni se ēka po ndodhė sikur qė jeni vetėm vrojtues e asgjė tjetėr., sikur e tėrė gjendja po i ndodhė dikujt tjetėr, sikur e tėrė gjendja po ndodhė nė trup., kurse vetėdija thjesht ėshtė e centruar dhe po verenė.

            Dėshmitarė duhet pa tjetėr te qėndroni nė tri stadionet. E kur tėrėsisht ndalet dhe nė stadionin e katėrt mbeteni plotėsisht te pa ndarė, tė ngrirė, atėherė ajo zgjuarsi ka me ardhur deri te kulminacioni.

            Meditimi dinamik zgjat njė orė dhe i ka pesė stadione. Mund ta ushtroni vet, por energjia ka me qenė e fuqishme nėse e bėni nė grup. Kjo ėshtė pėrvojė individuale, pėr kėtė gjatė ushtrimit nė grup duhet ti harroni tė tjerėt rreth teje dhe tėrė kohen i mbani syt e mbyllur, ma se miri i lidhni me diēka sytė (me shami etje). Mirė ėshtė me e pasur barkun e zbrazėt, kurse nė vete tesha te gjana dhe te kajshme.

           

 

Stadioni i parė: 10 minuta

           

Merrni frymė kaotike nėpėrmes hundės, pa ndėrprerė koncentrohuni kur ta lėshoni frymėn. Vetė trupi ka me u kujdesur pėr marrjen e frymės. Bėne kėtė sa te mundeni me forcė dhe shpejt .-e pastaj edhe pak ma fuqishėm, derisa tė bėhi tekstual frymėmarrje. Pėrdorni lėvizjet e juaja natyrore qė tė ndihmoni ta zhvilloni energjinė personale. Ndiene se si po ndizeni, dhe mos e lėshoni gjatė stadionit tė parė.

           

 

Stadioni i dytė: 10 minuta

 

Eksplodoni! Lironi te gjitha ato qė duhet ti gjuni jashtė. Plotėsisht ēmendeni, bėrtitni, shqirreni, kceni, qani, , shkundeni, vallėzoni, kėndoni, qeshni, hidhuni nė tė gjitha anėt. Pak teatrim nėse bėni ju ndihmon qe tė vazhdoni mė tutje. Mos lejoni qė mendja tė ju pengoi ne atė ēka po ndodh. Tėrėsisht lėshojuni.

 

Stadijumi i tret: 10 minuta

 

Me duar te ngritura mbi kokė, kėrceni poshtė e lart dhe thuani me zė mantren HU! HU! HU! Sa ma thellė qė mundeni. Sa her qė kėrceni mbi tokė, me tabanėt e kamve tuaja, lejoni qė ai zė thellė te bie nė qendrėn seksuale. Jepni krejt prej vetes, shterruni plotėsisht.

 

Stadioni  katėrt: 15 minuta

 

Stop! Ndali sikur tė jeni tė ngurosur, ne cilėn do pozitė qė gjendeni. Mos e ndreqni  trupin as pozitėn nė ēfarėdo mėnyre. Kolli, lėvizja, apo pa marr parasysh diēka tjetėr e ndėrpret rrjedhėn energjetike dhe mundin e qoni kot. Bėhi dėshmitar pėr ēdo gjė qė po ju ndodh.

 

          Stadioni i pestė: 15 minuta

 

            Festoni dhe gėzohuni me muzike dhe valle duke shprehur kėnaqėsinė pėr ēdo send. Barte fatin tuaj tėrė ditėn.

            Nėse nuk mund tė bėni meditimin me zė pėr shkak te zhurmės qė mund te bani nė rrethinė, praktikoni kėtė alternativė me zė tė ulėt: nė vend tė zėrave ti hidhni jashtė me bertimė, lėshoni katarzat nė stadionin e dytė, lejoni qė tė ndodhin ato katarza nėpėrmjet tė lėvizjeve tė trupit. Nė stadionin e tretė, zėri „Hu“ mund ta bėni nė heshtje nė ju, kurse stadioni i pestė mund te behet me vallėzim te plotė.

 

 

            Dikush ka than se meditimin qė kėtu po e bėjmė duket si ēmenduri e pastėr. Dhe ėshtė i tillė, sepse ky ėshtė qėllimi ynė. Kjo ėshtė ēmenduri me metodė; me vetėdije e kemi zgjedhur.

            Mbane mend se me vetėdije nuk mund tė ēmendeni. Ēmenduria mund tė ju bllokoi. Vetėm atėherė mund tė ēmendeni. Nė qoftė se me qėllim ēmendeni, kjo ėshtė plotėsisht diēka tjetėr. Nė kėtė rast ju nė ekzistencė tuaj udhėhiqni me veten, e ai i cili mundet edhe ēmendurin e vet me e kontrolluar, kurrė nuk kam e u ēmendur.

            Osho flet pėr disa reaksione te cilat mund tė ndodhin nė trup si rezultat tė katarzes sė thellė pėr shkak tė meditimit dinamik.

            Nė qoftė se e ndini dhimten, vėzhgoni me vėmendje, por asgjė mos bėni. Te vėrejturit ėshtė shpat e madhe ku ēdo send pret. Thjesht qone vėmendjen nė dhimtė.

Pėr shembull, rrini qetė nė pjesėn e fundit tė meditimit, pa lėvizur,dhe po ndieni senzacione tė numėrta nė trup. Ndieni se si kėmbėt po ju mpihen, duart po ju kruhen, ndieni se si diēka si thnegla (bubrreca) po ju ecin nėpėr trup. E keni vėrejtur shumė herė, por thnegla nuk ka pasur, rrėshqitja ėshtė e brendshme, e jo jashtė. Ēka tė bėni? Po ndieni se si kėmbėt po ju mpihen?- bėhi tė kujdesshėm,dėrgoni vėmendjen e plotė ne te. Po ndini krumje? Mos e kruani trupin. Kjo nuk ka me ju ndihmu. Vetėm vėreni me kujdes. As sytė mos i ēelni. Vetėm qone vėmendjen brenda jush, thjesht pritni vigjiloni (vreni me kujdes). Gjatė disa sekondave, krumja kam e humbur. Te gjitha zhduken- deri edhe dhimta nėse e ndini, dhimta e fuqishme si ne lukth apo nė kokė. Kjo ndodhė pėr arsye se nė meditim ndėrrohet i tėrė trupi, ajo e ndėrron kiminė e vet. Gjėra tė reja fillojnė tė ndodhin, dhe trupi ėshtė nė kaos. Ndonjėherė do te jetė i ngjitur nė bark, sepse nė te i keni ndrydhur shumė emocione tė cilat tash tė gjitha janė tė trazuara. Nganjėherė e ndini se si po ju villet, dhe mundim. Ndonjėherė keni me  ndi dhimt te fuqishme nė kokė sepse meditimi e ndėrron strukturėn e brendshme tė trurit tuaj. Duke kaluar nėpėr meditim me tė vėrtet jeni nė kaos. Sė shpejti, gjėrat kanė me u qetėsuar. Por kohė pas kohe kanė me qenė tė ērregulluar.

Pra, ēka tė bėni? Thjesht shikoni dhimten nė kokė, vėreni atė. Bėhi vrojtues. Harroni qė jeni ai qė po e bėni, dhe pakė nga pakė tė gjitha kanė me u stabilizuar, ashtu bukur dhe ashtu kajshėm e keni vėshtirė tė besoni deri sa nuk e  shijoni kėtė. Jo vetėm qė dhimta prej kokės zhduket-energjinė tė cilen e vėrejmė dhe e cila e ka shkaktuar ate, ajo kam e u zhdukur- ku dhe e njejta energji bėhet kėnaqėsi. Kjo ėshtė e njejta energji. Dhimta apo kėnaqėsia janė dy dimensione tė tė njėjtės energji.

Mund tė qėndroni tė qetė dhe tė uli dhe ta qoni vėmendjen te pengesat, tė gjitha ato kanė me u zhdukur. E kur tė gjitha pengesat zhduken, pėrnjėherė keni me u bėrė tė vetėdijshėm dhe qė ėshtė zhdukur dhe tėrė trupi.

Osho e ka tėrhjek vėmendjen se kėso hyrje dhemb, nėpėrmjet dėshmimit, shndėrrohet nė fanatizėm tjetėr. Nė qoftė se simptomat jo tė kajshme si dhimt, mundimi apo marramendja- zgjasin ma shumė se tri ditė apo katėr tė meditacionit tė pėrditshėm, nuk ka nevojė qė tė bėhesh mazohist (ta torturoni trupin tuaj), atėherė kėrkoni ndihmėn e mjekut: Kjo vlen edhe pėr tė gjitha meditimet e Oshos. Argėtim tė kėndshėm.