.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - 14 Ligjet dominuese tė subkoshiencės

Shkruan: Emanuel  SEGUI

Pėrgatiti: Erikson HOXHA

      

14 LIGJET DOMINUESE TĖ SUBKOSHIENCĖS

 

 

        Subkoshienca (nėnvetėdija) ėshtė interesante dhe intriguese. Megjithatė, ėshtė mjaft e vėshtirė pėr tė kuptuar se si funksionon ajo nė mėnyrė qė tė mund ta pėrdorim fuqinė e saj tė plotė pėr tė zgjidhur problemet tona dhe pėr tė pėrmirėsuar ēdo aspekt tė jetės sonė.

 

 

            Subkoshienca (nėnvetėdija) ėshtė interesante dhe intriguese. Megjithatė, ėshtė mjaft e vėshtirė pėr tė kuptuar se si funksionon ajo nė mėnyrė qė tė mund ta pėrdorim fuqinė e saj tė plotė pėr tė zgjidhur problemet tona dhe pėr tė pėrmirėsuar ēdo aspekt tė jetės sonė.


            Kėtu janė disa parimet tė vėshtira tė nėnvetėdijes, por tė thjeshtuara nė mėnyrė qė ju tė mund t’i aplikoni sot nė jetėn tuaj dhe tė shihni rezultatet e tyre nesėr.

 
            Ligji i parė: E gjithė hipnoza ėshtė auto-hipnozė dhe ndonjėra fazė ku mendja ndryshon fokusimin. Kjo ėshtė njė fazė imagjinare e ngjashme me gjendjen midis gjumit dhe zgjimit. Sytė tuaj mund tė jetė tė hapur apo tė mbyllur nė secilėn prej fazave tė hipnozės. Njė hipnotizues vepron mbi ju duke iu udhėhequr drejt njė gjėndje qė ngjason me gjumin, dhe ku nėnvetėdija merr ēdo sugjerim njėlloj si nė realitet.


            Ligji i dytė: Secili hyn dhe del nga hipnoza 100-200 herė nė ditė. Thuhet se secili prej nesh shkon nė ėndėrrim tė thellė apo nė fazėn REM (Rapid Eye Movement) 7-8 herė nė ditė.


            Ligji i tretė: Nėnvetėdija pėrfaqėson rreth 90% tė fuqisė tuaj mendore, ndėrsa mendja e ndėrgjegjshme, rreth 10%.


            Ligji i katėrt: Ju nuk jeni trupi juaj. Por jeni njė shpirt i krijuar nga Zoti dhe i futur brenda trupit tuaj fizik.


            Ligji i pestė: Ju jeni thjesht njė memorie. 100% e asaj qė keni menduar, ėndėrruar dhe pėrjetuar ndonjėherė, ēdo gjė ėshtė ruajtur nė organet dhe nė mendjen tuaj si kujtim.

 
            Ligji i gjashte: Nėn-ndėrgjegjja zhvillohet plotėsisht nė lindje pėr: (1) tė mbajtur gjallė entuziazmin ose mbrojtjen, shqetėsimin nga zhurmat e mėdha, frikėn nga rėnia; (2) pėr t’ju mbajtur tė lumtur, pėr tė patur kujdes, pėr vlerėsimin ose miratim (pozitiv ose negativ). Kėto ligje ndryshojnė menjėherė pas lindjes. Mbajtja e gjėndjes sė lumtur, nė interpretimin e saj, ėshtė dominuese dhe bėhet mė e rėndėsishme sesa tė mbajturit gjallė. Interpretimin i lumturisė do tė thotė i lumtur ose fatkeq.


            Ligji i shtatė: Ngjarjet dhe eksperiencat janė tė depozituara nė organet tuaj si kujtime kimike jetėsore nė momentin qė kanė ndodhur. Ēdo rast ėshtė i gjallė dhe i plotė, dhe ėshtė i gatshėm tė manifestohet tek ju fizikisht, mendėrisht, emocionalisht, dhe shpirtėrisht, nga ndonjė shkak qė mund t’i aktivizojė kėto ngjarje tė ruajtura. Nėnvetėdija mund t’i pėrdorė tė gjitha kujtimet e trupit fizik sikur ata tė ishin vet ajo.  


            Ligji i tetė: Problemet tuaja kryesore janė programuar nė kujtimet e dymbėdhjetė viteve tė para tė jetės suaj, si njė varg gurėsh domino. Ēdo problem dhe gjykim pas moshės dymbėdhjetė vjeēare ėshtė thjesht manifestim apo simptomė e ngjarjeve tė para.


            Ligji i nėntė: Tė gjitha mendimet dominuese bėhen programe ose zakone. Tė gjitha shprehitė burojnė nga nėnvetėdija, duke pėrfshirė ēdo gjė qė ju mendoni, thoni dhe bėni automatikisht prej shprehive tuaja.


            Ligji i dhjetė: Duhen 21 ditė brenda gjashtė javėve, qė vetėdija tė krijojė njė zakon ose program tė ri. Nėnvetėdija mund tė pranojė njė program ose zakon tė ri menjėherė.  

            Ligji i njėmbėdhjetė: Kur ju luftoni njė zakon, ai gjithnjė do tė fitojė. Pra, ju mendoni pėr njė elefant rozė me kthetra jeshile dhe tė zeza. Pastaj ju pėrpiqeni qė tė mos mendoni pėr njė elefant rozė me kthetra jeshile dhe tė zeza.

 
            Ligji i Dymbėdhjetė: Tė gjitha zakonet mund tė krijojnė varėsi (si droga). Niveli i varėsisė ėshtė i barabartė me nivelin e dobėsisė sė vlerėsimit pėr veten tuaj nė dymbėdhjetė vitet e para tė jetės.


            Ligji i trembėdhjetė: Nėn-ndėrgjegjja nuk njeh dallime midis realitetit dhe imagjinatės. Vetėm mendja e ndėrgjegjshme mund tė shohė, dėgjojė, nuhasė, shijojė dhe prekė me anė tė pesė shqisave tuaja. Nėnvetėdija mund tė pėrdorė vetėm imagjinatėn pėr programim dhe pėrgjigje. Pėrdorni imagjinatėn tuaj dhe mendoni rreth thartisė sė njė limoni ose shėllirės sė turshive, atėherė vėreni njė therje nė nofullat tuaja dhe ndoshta shtim pėshtyme nė gojėn tuaj.

 
            Ligji i Katėrmbėdhjetė: Nėn-ndėrgjegjja ėshtė programuar si njė kompjuter. Ju e programoni mendjen tuaj (nėn-ndėrgjegjen) pozitivisht ose negativisht nėpėrmjet auto-hipnozės nga 1) pėrfytyrimi (qartėpamėsia), 2) afirmimi, dhe 3) aktivizimi me anė tė emocioneve ose pėrvojave dinamike.