.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Kuptimi i jetės

Shkruan: Donika KAMBERI

Lexuesit shkruajnė

 

KUPTIMI I JETĖS

 

     Nė fakt, domethėnia e qėllimit tė jetės ėshtė proces i ngadaltė dhe tėrheqės, dhe ne ndjejmė misterin e saj tė gjatė, por duke mos u dorėzuar kurrė, ēdo kush jeton dhe fiton. Mendoj se jeta merr kuptim tė plotė atėherė kur projektohet synimi i njeriut pėr arritjen e njė qėllimi. 

 

 
            Jeta ėshtė e bukur jetoje, dhembja ėshtė e trishtuar harroje. Por si mund tė harrohet njė gjė e tillė?! Mė mirė njė fund me dhembje se sa njė dhembje pa fund! Nuk mund tė shtyhet jeta me njė barrė tė rendė mbi shpinė, mė mirė e di se vuaj pak se sa tė vuaj gjatė gjithė jetės. Ndonjėherė them me vete: ndoshta dhimbja dhe vuajtja ėshtė kuptimi pėr jetėn, por pėrsėri ndaloj dhe them: nuk mund tė jetė vuajtja dhe dhembja, sepse ka plot njerėz tė lumtur dhe plot njerėz tė trishtuar dhe pos kėtyre kėtu hyjnė shumė fenomene. Mund tė themi se jeta me kuptim tė plotė duhet t’i pėrjetoj kėto fenomene:

            -lot

            -dhimbje
            -dashuri

            -lumturi

            -respekt  

            -mirėnjohje.

 

            Jeta ėshtė vizatim qė kur bėjmė gabim nuk mund ta pėrdorim gomėn. 

            Jeta ėshtė avull. Sot je nesėr s’je.

           

            Kur jam nė vetmi ēdo herė mendohem dhe mė kujtohen fjalėt e babait tim kur mė thoshte: "Jeta ėshtė herė e ėmbėl herė e hidhur, por gjithmonė e zezė!"  Kjo ėshtė shumė e saktė dhe them: s’kemi mė ē’tė mendojmė mė tutje pėr jetėn - ajo gjithmonė ėshtė e zezė?! Por jo nuk ėshtė kėshtu, sepse dikush ėshtė shumė i lumtur dhe ėshtė i kėnaqur me atė ēka ja servon jeta, e mirėpret dhe e ēmon, e dikush as qe jep njė buzėqeshje pėr diēka shumė madhėshtore. Dhe fundja, ne jemi vet shkaktar tė vuajtjeve tona! Vet ne si individ mundet ta bėjmė vetėn, edhe tė lumtur, edhe tė trishtuar, por ai qe do e bėn jetėn sa mė mire, e ai qe mendon se gati do tė behet gjithēka, ai ėshtė ēdo herė i trishtuar dhe i pikėlluar pėr atė qe s’arrin dot nė jetė. E kur jemi kėtu - te kuptimi pėr jetėn, kjo padyshim ėshtė pyetja mė e rende pėr t’u pėrgjigjur. Si mundet qe njė njeri tė jap njė pėrkufizim tė saktė pėr jetėn dhe esencėn e saj, kur sot askush nuk pretendon ta ketė gjetur pėrgjigjen e saktė? Ka shumė nga ata qė punojnė pa plan dhe ēdo herė dėshtojnė nė ēdo punė dhe nė fund del pa sukses, sepse nuk pėrpiqet ta rregulloj sa mė mire jetėn, sepse nėse sot tė kishte nga ata qe  jetojnė dhe punojnė me plan, askush nuk dot ishte i varfėr ose lypės, por ēdokush do tė ishte mė i mire se tjetri.

 

 

 

            Nė fakt, domethėnia e qėllimit tė jetės ėshtė proces i ngadaltė dhe tėrheqės, dhe ne ndjejmė misterin e saj tė gjatė, por duke mos u dorėzuar kurrė, ēdo kush jeton dhe fiton. Mendoj se jeta merr kuptim tė plotė atėherė kur projektohet synimi i njeriut pėr arritjen e njė qėllimi. 

            Jeta fillon me zjarrin, ndizet me tymin, dhe mbaron me hirin!

 

            Autorja ėshtė nxėnėse e klasės sė 7-t, tė shkollės fillore “Istikball” nė Tetovė.