Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Kulturė 6

1   2   3   4   5   6   7

Shkruan: Flora PECI

Shkruan: Gladiola BUSULLA

SHTIGJE JETE

Librin me poezi tė autores Flora Peci, "Shtigje jete",  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe www.pashtriku.org

LIBRI MBETET NJĖ MIK I ĒMUAR

Letėrsia ėshtė tėrėsi e historisė, kulturės, imagjinatės, zbavitjes, stilit letrar, fjalorit tė pasur, subjekteve mbresėlėnėse e personazheve...

Shkruan:  Dr. Moikom ZEQO

Grup autorės

Ē'METODĖ LETRARE KA TALENTI? (JANAR 1991)

Tė gjitha ikonografitė formojnė shkolla e metoda, p.sh. ikonografia babilonase, egjiptiane, bizantine...

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Adem ZAPLLUZHA, Dėshira  HAXHI, Sokol DEMAKU, Pėrparim HYSI, Edona SEJDIU-HETA, Qazim SHEHU, Dije  NEZIRI  LOHAJ, Hysen IBRAHIMI

Shkruan:  Lediana STILLO PAJA

Shkruan: Nebi DRAGOTI

PAX DEORUM

Librin me poezi tė autores Lediana Stillo Paja, "Pax Deorum",  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

TOMORRI QIELL PERĖNDIE

Ky volum me ngjyrime letrare, i shoqėruar dhe me foto, futet nė fondin e literaturės shqipe me objektivitetin e qartė: nėpėrmjet leximit dokumentar...

Shkruan:  Dedė PREQI

Intervistė me shkrimtarin Flori Bruqi

VAJZA E LLASTUAR (Cikėl tregimi nga mėrgimi)

Ėshtė kėnaqėsi e vėrtetė kur kemi shembuj tė mirė tė fėmijėve tanė nė mėrgatė, tė cilėt pėrveē frymės...

“SHKRIMTARI NUK DUHET TE JETE I ETUR PER NJOHJE E FAME QOFTE EDHE PER NJE FILXHAN LAVDIE…”

Kritika letrare shqipe nė Kosovė vazhdon tė pėrballet me  vėshtirėsi...

Grup autorės

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Zenepe BABOĒI, Qazim SHEHU, Edmond SHALLVARI, Lume PLAKU, Brahim (Ibish) AVDYLI, Franceska RAMADANI, Xhelal LUCA, Gentiana ZAGORIDHA

PĖRTEJ PORTAVE TĖ MBYLLURA

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch libri mė i ri i poetit tė mirėnjohur Adem Zaplluzha, "Pėrtej portave tė mbyllura", tė cilin mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Agim BAĒI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

DISA DALLIME MES KRITIKĖS DHE STUDIMIT

Pavarėsisht se studimi dhe kritika janė rrugė drejt evidentimit tė vlerave (pasi bazohen tė dy nė “pėrvojat...

MALLI I ETJES

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Malli i etjes"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Flori BRUQI

KUR QAJNĖ PEMĖT

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Kur qajnė pemėt"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

MODERNITETI NĖ LETRAT SHQIPE

Librin e autorit Flori Bruqi "Moderniteti nė letrat shqipe"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

TĖ DIELAVE NĖ QYTETIN TIM

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Tė dielave nė qytetin tim"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

NĖPĖR BRIGJET E KUJTESĖS

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Nėpėr brigjet e kujtesės"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Xhevahir Cirongu

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

KĖNGA E LOTIT

Librin me poezi tė autorit Xhevahir Cirongut, "Kėnga e lotit"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

RRUGĖS QANTE NJĖ STĖRQOK

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Rrugės qante njė stėrqok"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

 

Shkruan: Pėrparim HYSI

SFIDAT SHKENCORE TĖ 39 LIBRAVE TĖ GUXIMSHĖM TĖ FLORI BRUQIT

Librin, "Sfidat shkencore..." mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

FJALA SA  SHĖRON, AQ EDHE VRET

T'i thuash kėtė fjalė "magjike" dikujt, ėshtė  njė sjellje etike e domosdoshme. Tė bėsh sikur nuk e vė  re vlerėsimin qė tė bėn dikush, do tė thotė se i njeh...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

JEHU I ZĖRAVE

Librin me poezi tė autorit A. Zaplluzha "Jehu i zėrave" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

PĖR KĖNGĖTARIN  TETOVAR  AZIR AZIRI

Kėngėt qė kėndonte dhe kėndon edhe sot Azir Aziri nga Tetova, kanė taban e motiv popullor tė gatuar me patriotizėm historik...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

MĖ MIRĖ NJĖ GJYSMĖ ĖNDRRE

Librin me poezi tė autorit A. Zaplluzha "Mė mirė njė gjysmė ėndrre" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

KOHĖT I GDHENDI NĖ KĖNGĖ...!

Kėngėtarėt rapsodist si Dervish Shaqa janė tė rrallė, ndoshta vetė Koha – Jetė i lind pėr tė pėrjetėsuar vetė kohėn e ngjarjet historike ku edhe vet rapsodi i kėngės popullore...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

NĖ KUJTESĖN E PEMĖVE

Librin me poezi tė autorit A. Zaplluzha "Nė kujtesėn e pemėve" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

PĖRBALL HIJES SĖ MOLLES

Librin me poezi tė autorit A. Zaplluzha "Pėrball hijes sė mollės" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Grup autorės

Shkruan: Nijazi RAMADANI

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Pėrparim  HYSI, Mehmet BISLIMI, Vjollca T. PASKU, Qazim SHEHU, Xhevahir CIRONGU, Dava NIKOLLI, Brahim I. AVDYLI, Hamit GURGURI

IMAZHI I NGRIRĖ

Romanin e autorit N. Ramadani "Imazhi i ngrirė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Pėrparim HYSI

 

TRI ANALOGJI PĖR ZGJEDHJET

Aty, pragviteve tetėdhjetė, kur thika e varfėrisė (sidomos nė fshat) po shkonte nė palcė...

FLORI BRUQI NĖ SHĖNIMET E BASHKĖKOHĖSVE

Librin "Flori Bruqi nė Shėnimet e Bashkėkohėsve" mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Sotir ATHANASI

ENIGMAT E KASHELASHAVE

Librin e autorit A. Zaplluzha, "Enigmat e kashelashave" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

ROMANCĖ PARISJENE

Se "Jo"-ja duhet tė ketė brėnda dridhjen jo vetėm tė buzės e tė zėmrės. Por tė tė gjithė trupit. Shkaku? Tepėr i thjeshtė: dikur, tė gjitha tiparet nė atė portret, mė dukeshin

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Sotir ATHANASI

KĖSAJ NUK I THEM DOT LIRI

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Kėsaj nuk i them dot liri" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

PETRONINASI DHE ALKATRAZI

Detaje tė tilla, piktori ishte kujdesur t'i pėrmblidhte me aq mjeshtri e paralelisht, vetėm tek sytė dhe vėshtrimi i tė dy krijesave...

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

LISI I PRERĖ TEK "ARA E GJATĖ"

Tafil Alushi ka katėr  djem. Tė katėr kanė ngritur "furrikun" nė vendet e botės. Vėrtet pėr...

NĖ ANĖN TJETĖR TĖ MENDJES

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Nė anėn tjetėr tė mendjes" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Grup autorės

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

POEZI TĖ  ZGJEDHURA

Nga:Pėrparim HYSIQazim SHEHU, Zyba HYSA, Flori BRUQI, Rudina MERKURI, Jusuf ZENUNAJ, Viron KONA

NJĖ DRY PREJ DYLLI

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Njė dry prej dylli" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Sotir ATHANASI

TRI HISTORI ME GJIROKASTRITĖ

Kur punoja nė Drejtorinė Arsimore nė Fier (unė mbuloja gjuhė-letėrsinė), kisha...

UJĖRAT E ĒMĖNDURA, OSE MANJAKE TĖ DETIT JON DHE "KOMPLEKSI ELEKTRA"

Njė parandjenjė ēuditėrisht e ligė deri nė njė shtjellė gjėmėmadhe, ia kishte larguar...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Sotir ATHANASIU

SA SHUMĖ ETHE PAT DIMRI SIVJET

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Sa shumė edhe pat dimri sivjet", mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

POLEN GRUAJE

Romanin e autorit Sotir Athanasiu, "Polen gruaje", mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

TAKIM ME NJĖ TĖ VDEKUR

Tek pėrsiatesha kėshtu, po tė kishe mundėsi tė mė filmoje, do ēuditeshe se nė fizionominė...

FLUTURAT PREJ LETRE

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Fluturat prej letre", mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Sotir ATHANASI

FLUTUIMI I GJINAKLLĖS

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Fluturimi i gjinakllės", mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

STADI:  “XHA GORJO”  ose: “PRELUD I BRAKTISJES”

Nė shtator, im at, mori vizat pėr tė gjithė pjesėtarėt e familjes. Kėsisoj, filluam pėrgatitjet e lėnies sė Atdheut. Nė njė farė...

Shkruan: Resmi OSMANI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

GJĖMA

Gruaja doli nė pjesėn e sipėrme, mbi kryet e tė vrarėve, u ul nė gjunjė dhe hoqi shallin nga koka, zbėrtheu komēat...

KUMRITĖ PREJ DELTINE

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Fluturat prej letre", mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Sotir ATHANASI

Shkruan: Pėrparim HYSI

CIKLI: "TAKIMI I AUTORIT ME  PERSONAZHET E TIJ" 

Ajo nisi tė recitonte fjalėt nė vargje qė i dashuri i saj, ADRIANI...

"HARKU" I PICASSO-S

Sa vuri re ai, Melpomeni  ishte njė grua tėrheqėse, nė pjekuri tė plotė. Sado me fėmijė tė rritur dhe sado qė po shkonte drejt gjashtėdhjetave, ajo kishte njė vėshtrim...

Shkruan: Sotir ATHANASI

Shkruan: Kalosh ĒELIKU

CIKLI 2: "TAKIMI I AUTORIT ME  PERSONAZHET E TIJ" 

Kėshtu, se e i rashė shumė larg e larg, nuk mė kujtohet ku mbaronte e vėrteta...

DUDUMI GĖRHET PĖR LIRI

Librin e autorit Kalosh Ēeliku, "Dudumi gėrhet pėr Liri" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Sotir ATHANASI

Shkruan: Pėrparim HYSI

ROMEO, ZHULJETA DHE SECURITY

Se dehja nga dashuria, ia kalon tė gjitha llojeve tė pijeve. Ajo nuk ėshtė lėng. E njė gjė...

MALLKIMI I PENSIONISTIT

Unė kam vjete qė pi kafe tek ky klub. Vetėm sivjet janė ndėrruar  gati 5 banakiere, se  sa pėr kamerierėt, as qė i mbaj mend...

Shkruan: Resmi OSMANI

Shkruan: Sotir ATHANASI

LOTĖT E ĖNGJĖLLIT

Nė Mejė tė Gjakovės, njė djalė trevjeēar ishte ulur pranė prindėrve tė vdekur...

FUNDI BELAMI

Shefi ngrijti receptorin e telefonit. Formoi njė numur dhe tha: - Sekretaria? - Po, flisni, ju lutem!  - Jam Mentori, shefi i komisariatit "X".

Shkruan: Brahim AVDYLI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

JETA E KĖPUTUR NĖ MES

Yvoni e mori pjatėn me gas qė ia dha nėna e saj. Erdhi nė kat. Trokiti tri herė lehtas nė derėn time...

MĖ PRITNI TE BALADAT E GURIT

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Mė pritni te balada e gurit" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Resmi OSMANI

TE ULLISHTAT E VJETRA

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Te ullishtat e vjetra" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

MINA

Ai i pėrcolli me sy komandat Bredhin dhe Sokolin qė zbritėn tatėpjetė. E mblodhi veten. Ishte ēasti qė ēdo nerv, ēdo muskul...

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

Shkruan: Sotir ATHANASI

KĖNGĖTARIT FATMIR AJASLLARI (GREVA) KĖNGA...

Repertori i kėtij kėngėtari ėshtė i larmishėm. Ai  e do skenėn e kėngės folklorike. Edhe sot...

MĖ KA MARRĖ MALLI PĖR NĖNĖN TIME

Portreti i tij, qė aty mė parė kishte pamjen e njeriut me plaēkė nė shkop, nga plagoma qė i dha qepeni i mbyllur, u pėrshenjua...

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

"LULESHTRYDHJA"  QĖ ĒELI NĖ JANAR

As qė do ta shkruaja kėtė histori tė vėrtetė, sikur mos kisha takuar Fidanen, para ca muajėsh...

TELAT E SHIRAVE

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Telat e shirave" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Gani QARRI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

BAJRAM DAKLANI 1879-1923

Bajram Daklani u dėshmua aq kryengritės i guximshėm dhe patriot i pėrkushtuar, sa qė kur vihej...

LULĖZOJNĖ GJETHET E ULLINJVE

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Lulėzojnė gjethet e ullinjve"mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Sotir ATHANASI

Grup autorės

KĖRCIMTARJA MAGJISTARE

Hozeja-Delfin u befasua. S’ishte vetėm fjala, por edhe tingulli i zėrit. Ėmbėlsia e tij. Me njė tė...

POEZI TĖ  ZGJEDHURA

nga: Xhevahir CIRONGU, Adem ZAPLLUZHA, Kadrije MENIQI, Pėrparim   HYSI, Elisabeta  GOCKAJ, Qazim SHEHU, Enkeleda PASHAJ (MURATAJ)

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

"DORA ILAĒ" E BLETĖS

Dėgjo,- mė tha gjyshja,- dėgjoje nėnėn tėnde dhe kurrė mos ia bėj fjalėn dy. Se vjen njė ditė qė...

TRENAT KĖTU GJITHMONĖ VONOHEN

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Trenat kėtu gjithmonė vonohen" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Sotir ATHANASI

Shkruan: Resmi OSMANI

"KASANDRA SHPĖTON,  POR EDHE SHPĖTOHET"

 -Doktor! Me duart tuaja tė arta dhe me ndihmėn e ZOTIT, na fut nė sallė mua dhe vajzėn...

I MARRI

E quanin Xhezmiu i Vezikos, ngaqė i ati i vdekur e kishte lėnė tė vogėl dhe e kishte rritur e ėma, Vezikua, qė e lidhi jetėn me tė dhe...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Sotir ATHANASI

ISHIM TĖ LUMTUR SI GJINKALLAT

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Ishim tė lumtur si gjinkallat" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

"TĖ TJERA KOHĖRA, TĖ TJERA TABIATE"

- Po mor bir, se tė kam si evlatin tim. Ama, nuk duhet prekur emri. Mė keq akoma llagapi. Sepse kjo qė mė sheh, - tregoi me dorėn...

Shkruan: Vilhelme V. HAXHIRAJ

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

DYRRAH-UT TĖ LASHTĖ E TĖ BUKUR IA RRISIN VLERAT EDHE TAKIMET DINJITOZE

Si gjithēka qė ndodhet mbi tokė, dhe qytetet kanė vlerė e bėhen...

LIVADHI NĖ MAL - Pėrralla

Librin me pėrralla pėr fėmijė tė autorit Xhevahir Cirongu "Livadhi nė mal" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

"HALLI" I XHA TRUSHIT

Por, Zoti ėshtė i madh: lart ėshtė e poshtė shikon, tė takova ty; e shkarkova hallin se, qė t'i...

PIKĖLLIMET E RRĖNJĖVE

Librin me poezi tė autorit Adem Zaplluzha, "Pikėllimet e rrėnjėve" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Pėrparim HYSI

Naim FRASHĖRI

MIRĖNJOHJA DHE MOSMIRĖNJOHJA

Vetėm njerėzit e ligj nuk e njohin mirėnjohjen. Nė vizionin tim, njerėzit e ligj numėrohen...

BAGĖTI DHE BUJQĖSIA

Libri i poetit tonė tė madh Naim Frashėr, "Bagėti dhe bujqėsia", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“ dhe nė www.librariaelektronike.com

Shkruan: Resmi OSMANI

Shkruan: Flori BRUQI

DHEU I SHQIPĖRISĖ

Rreth flamurit luftohej trup me trup, vringėllinin armėt, qytat e pushkėve thyenin kafkat, bajonetat pėrshkonin gjokset...

DĖSHMI TĖ KRIMIT TĖ PANDĖSHKUAR

Librin e autorit Flori Bruqi "Dėshmi tė krimit tė pandėshkuar"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Grup autorėsh

Shkruan: Pėrparim HYSI

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Dedė PREQI, Gladiola BUSULLA, Pėrparim HYSI, Adem ZAPLLUZHA, Gentiana MIKUSHNICA, Xhevahir CIRONGU, Flori BRUQI.

ĒFARĖ? NUK ĖSHTĖ DASHURI KJO?

Duke gjerbur kafet tona, unė fillova t'i tregoja, nė vija tė trasha, se kush isha. Natyrisht, nuk u zgjata shumė dhe, sidomos...

Shkruan: Sotir ATHANASI

Shkruan: Resmi OSMANI

ZONJA DELFIN DHE VAJZA ME NISHAN NĖ FAQE

Vajzės portretin e saj e bėnte edhe mė tė verdhė ndriēimi neon, ashtu siē ia theksonte edhe mė...

EDHE TI, O BRUT!

Autobuzi rrėshqiste nė autostradė, zukatja ritmike e motorrit dhe troshitja e lehtė e rrugės i ndollėn gjumė. Mbylli sytė. Ashtu gjysmė pėrgjumėsh, nėnvetėdija...

Shkruan: Pėrparim HYSI

Shkruan: Aurel PLASARI

KAU I NASTRADINIT, SHALLVARET E ĒEHOVIT DHE POTURET E KRYEMINISTRIT?!

Nuk di sa pėrqasin me njėra-tjetrėn kėto  rrėfenja qė po i bėj bashkė.

ORIENTI APO HIJA NGA OKSIDENTI?

Librin e autorit Aurel Plasari "Orienti apo hija nga Oksidenti" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Sotir ATHANASI

Shkruan: Orgesta TAFA

“JESHILE”

(Ky tregim ka marrė shkas nga analiza e vėllimit “JESHILE” tė poetit: LUAN XHULI. Dhe, si i tillė, ėshtė shkruar pėr...

NJĖ GJETHE E RĖNĖ?

Librin me poezi tė autorės Orgesta Tafa "Njė gjethe e rėnė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Majlinda N Rama

Shkruan: Pėrparim HYSI

TIPOLOGJI DHE KODE - PUSHTETI I DASHURUESIT SI KOZ...

Vargu vjen i brishtė, i ashpėr; i butė, por edhe i “sertė”...

DY BESIMTARĖ

U ngrit dhe vet Rrapoja mė heret se zakonisht dhe, pasi e drodhi cigaren me terezi, shkrepi dhe tymosi. E shoqja vrapoi t'i sillte...

Shkruan: Ndriēim KULLA

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

NĖ VEND TĖ MONOGRAFISĖ PĖR IBRAHIM KODRĖN, NĖ 100-VJETORIN E TIJ

Trashėgimia artistike e njė piktori tė madh dhe punėshumė...

GJETHI I KĖPUTUR NĖ VJESHTĖ

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Gjethi i kėputur nė vjeshtė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Sotir ATHANASI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

KONDUKTORI

Tek pėrsiatja pėr tė gjetur njė motiv tė arsyeshėm qė tė shpjegonte burimin e sigurisė sė ‘gishtit vulė’, pėrfundova...

GURI I PJEKUR SHTATĖ HERĖ

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Guri i pjekur shtstė herė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Shkelqim PSATHA

Xh, CIRONGO & P. HYSI

SHUMĖINTERPRETUESHMĖRIA NĖ VEPRAT E ALBERT CAMUS

Tė gjitha veprat e A. Camus, ndonėse nė veēanti aq tė spikatura...

Poezi nga Xhevahir CIRONGU  dhe Pėrparim HYSI

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Sotir ATHANASI

ISHIN THYER TĖ GJITHA URAT

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Ishin thyer tė gjitha urat" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

"KRYQI I ANĖS, VIA DEI, PROFESORI  PETRONINAS, UNĖ DHE TĖ TJERĖ"

 

(1)     (2)     (3)

1   2   3   4   5   6   7

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH