Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Kulturė 3

1   2   3   4   5   6   7

Ēmimi  Solenzara  pėr J.  Kelmendin

Shkruan: Shefki OLLOMANI

ĒMIMIN E MADH NDĖRKOMBĖTAR SOLENZARA POETIT JETON KELMENDI

Sot (16.04.2010) nė Paris « Instituti Kulturor Solenzara » i akordoj ēmimin...

ZGJOHU, NGRITU SHQIPĖRI!    

Poezi nga libri mė i ri Shefki Ollomanit "ZGJOHU, NGRITU SHQIPĖRI!"

Shkruan: Tonin ĒOBANI

Shkruan: Guy de MAUPASSANT

ZANAT DHE ORĖT

Zana ėshtė njė qenie mitologjike, ndėrsa Ora ėshtė njė Zanė me “detyra” tė pėrcaktuara. Pėr mė tepėr Zana ėshtė trime, sepse nė popull thuhet: Filani...

PLAĒKA TĖ VJETRA

Ne presim me zemėr tė hapur tė na vijnė njė mori ngjarjesh tė gėzuara pėr t’u lumturuar, por nuk arrijmė as njė gjysmė tė lumturisė, prandaj dhe...

Shkruan: Arben LLALLA

Grup autorėsh

SHQIPĖRIA, MBRETĖRIA MĖ E RE E EVROPĖS

Librin e M. Chater, "SHQIPĖRIA,  MBRETĖRIA..." mund ta shkarkon falas nė sektorin "Literaturė"

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Dritėro AGOLLI, Jusuf ZENUNAJ, Luljeta LLESHANAKU, Xhevair SPAHIU, Naim BERISHA, Mimoza EREBARA

Shkruan: Qibrije Demiri -Frangu

Shkruan: Frithjof Shuon

TINGĖLLIM E NDJESHMĖRISĖ

Libri  me poezi i autores Elife Luzha "Vdekja e ditėlindjes", u ofrohet pėr shkarkim falas nė sektorin Literaturė  dhe nė www.pashtriku.org

MENDIME RRETH ARTIT SIPAS VĖSHTRIMIT TRADICIONAL

Qėllimi i artit nuk ėshtė a priori tė induktojė emocione estetike, por tė pėrēojė, bashkė me to, njė mesazh...

Shkruan: Lebit MURTISHI

Shkruan: Prof. Dr. Zenun GJOCAJ

NĖ VEND TĖ PARATHĖNIES

Librin me poezi tė autorit Kadri A. Sherifi,  “ZĖRA SHPIRTI”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“ 

ANEKDOTA TĖ REJA PĖR REALITETIN E RI

Dihet se anekdotat, si pjesė e prozės folklorike, por edhe asaj tė shkruar kėtu e kudo nė botė, janė rrėfime tė shkurtra...

Shkruan: Kasam SHAQIRVELA

Shkruan: Mexhid YVEJSI

AJO QĖ PĖRSĖRITET

Librin e autorit Kasam Shaqirvela,  “Ajo qė pėrsėritet”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“ 

NJĖ PROMOVIM QĖ SOLLI FRYMĖZIM...

Nė Prishtinė, u promovue kompleti:  “Nexhat Ibrahimi vepra 1-10”,   i cili ka  4466 faqe,  botuar nga Shtėpia...

Shkruan: Ibrahim KELMENDI

Shkruan: Ag APOLLONI

SHTET-BĖRJA DHE SHTET-NDĖRTIMI

Libri  "Sfidat e radhės", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.pashtriku.org

KOSOVA LETRARE

Vepra letrare nuk gjykohet nga vlera referenciale, por nga pesha figurative. Vepėr e vlefshme ėshtė ajo qė e mbulon lakuriqėsinė e saj.

Shkruan: Dr. Milazim KRASNIQI

Shkruan:  Mexhid YVEJSI

RULET RUS PĖR ALI PASHĖN

Drama e Milazim Krasniqit "Rulet rus pėr Ali Pashėn", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

IMAMI VEHBI ISMAILI  (1919-2008)

Imam Vehbiu Ismaili menjėherė filloi me shėrbye me devotshmėri, me dituri, me urtėsi, kėshtu qė, pėr pak kohė, arriti t’i afroj shqiptarėt e shkretė...

Shkruan: Koēo DANAJ

Shkruan: Prpf. Dr. Vasil S. TOLE

POPULL I TRADHĖTUAR

Libri  i autorit Koēo Danaj "Popull i tradhėtuar", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

ORIGJINA E HIMNIT TĖ FLAMURIT TONĖ KOMBĖTAR

 

      (1)         (2)

Shkruan: Kim MEHMETI

Shkruan: Mehmet BISLIMI

NGUTJE

Shkruaja me zjarrminė e atij qė ende nuk e kishte kuptuar se jeta nuk matet me orė, me ditė, muaj, vite, dekada e shekuj, por me atė qė bėn, se ēdo...

ANEKDOTA POPULLORE DHE SATIRA AUTORIALE II

Libri „Anekdota popullore dhe satira autoriale II“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  "Literaturė"

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Kim MEHMETI

100 vjetori i Nėnė Terezės

FORMALIZMI, HUMANIZMI DHE SERVILIZMI

Shpėrblimin Nobel pėr Paqe ajo e mori me 10 dhjetor 1979, prej duarve tė...

VITET E URITHIT

Romani i autorit Kim Mehmeti "Vitet e urithit", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe  www.kmehmeti.com

Shkruan: Ahmet QERIQI

Poezi tė zgjedhura nga Agron JASHARI

TRE HALILĖT E LEGJENDAVE DHE HISTORISĖ SHQIPTARE

Janė disa elemente qė megjithatė lidhin njė relevantė mes Halil Patronės e Muli Bashės, me Mujin e Halilin...

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Dhe si ē’vėshtronim qiellin bashkė
tani n’ballkon kam dal ta shoh
po pėr at’ Zot qė mė mban nė jetė
ylli ėshtė, por hėna jo

Shkruan: Darien LEVANI

Shkruan: Dr. Irakli KOĒOLLARI

VRASĖSI I QYMYRIT

Romani i autorit Darien Levani "Vrasėsi i qymyrit", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

ZBULOHET E VĖRTETA PĖR KRYEARKITEKTIN E ALI PASHĖS

Rreth kėsaj figure intriguese dhe tepėr interesante, nė vitin 1978, shkrimtari dhe hulumtuesi ynė i shquar Dhimitėr S...

Shkruan: Kim MEHMETI

Shkruan: Shaban CAKOLLI

KUJTIME PANORAMASH TĖ VJETRA

Sa herė qė i shikoj panoramat dhe fotografitė qindra vjet tė vjetra tė qyteteve tona, mė mundon pyetja...

TOKĖ DARDANE

Libri me poezi i autorit Sh. Cakolli "Tokė dardane"  u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

Shkruan: Agron FICO

Shkruan: Suzana KUQI

BETEJA E KOSOVĖS 1389 - EPOSI SHQIPTAR

Libri i Dr. Anna Di Lellio-s “Beteja e Kosovės 1389 - Eposi shqiptar” shėnon njė arritje nė studimet shqiptare...

SUVENIR

Novelėn e autores Suzana Kuqi “Suvenir”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:    „Literaturė“    dhe nė http://gazetakritika.net 

Shkruan: Dr. Sulejman ABAZI

Shkruan: Anton GOJĒAJ

REFLEKSIONE MBI LUFTĖN ĒLIRIMTARE NĖ KOSOVĖ

Librin "Refleksione mbi Luftėn Ēlirimtare ne..." mund ta shkarkoni falas nė sektorin  Literaturė" dhe nė  www.pashtriku.org

ATOMET, SHPIRTI, DASHURIA...

Alefin filloi ta therė diēka nė zemėr. Pėr herė tė parė nė jetėn e tij prej papagalli, Alefi ndieu njė zbrazėti tė ēuditshme, diēka si mall pėr njė zog tjetėr. Biseda me Omegėn...

Shkruan: Kim MEHMETI

Shkruan: Begzad BALIU

PĖRALLA E GJYSHIT

Libri  "Prej kalit tė bardhė deri te rrugaēėria partiake", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin   Literaturė" dhe nė  www.kmehmeti.com

MBI AUTORĖSINĖ E BIBLIOGRAFISĖ SĖ SKĖNDERBEUT

 Librin e autorit B. Baliu, " Mbi autorėsinė e bibliografisė sė Skėnderbeut " mund ta shkarkoni falas nė sektorin Literaturė" dhe nė www.syri3.com

Shkruan: Lebit MURTISHI

Shkruan: Sheradin BERISHA

STINĖ PA DIEJ

Librin me poezi tė autorit Lebit Murtishi,  “Stinė pa diej”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:    „Literaturė“   

RRUGĖTIMI I SHQIPĖRISĖ DERI TE SHPALLJA  E PAVARĖSISĖ NĖ VLORĖ - MĖ 28. XI. 1912

Meqenėse anijet luftarake greke i qenė afruar portit tė Vlorės dhe me tė drejt...

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Lebit MURTISHI

RRUGĖTIM BRENDA BOTĖS SIME

Kalaja e krenarisė sime pėr trungun tim tė vjetėr, ngritur mes bėmave qė i takojnė  historisė dhe besėtytnive qė i takojnė mitologjisė pėr tė parėt tanė...

KY DHE KA ZOT

Monodramėn e autorit Lebit Murtishi,  “Ky Dhe ka ZOT”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:    „Literaturė“     

Shkruan: Merxhan AVDYLI

Shkruan: Mihal GRAMENO

ZĖRI I QARTĖ I NJĖ LUMI POETIK

Bedri Halimi "Kėnga e Lumit", SHK "Ymer Prizreni", Sharr, 2009

Poezia atdhetare shqiptare ėshtė shkruar nė tė gjitha periudhat...

OXHAKU

Librin e Mihal Gramenos, "Oxhaku" mund ta shkarkon falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.syri3.com

Shkruan: Monda HAMITAJ

Shkruan: Mehmet BISLIMI

VIOLETA

Mbi tė lexoj: O njerėz qė kėtu kaloni, kthehuni njė ēik, kėtu prehet shpirti im, nė terr. Dua pak dritė!

Hedh sytė e lexoj: Violeta... 20 vjeēe.

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Gjithmonė do tė kthehem tek ti

edhe pas vdekjes

dheu brenda nuk do mė lė tė qetė...

Richard A.BROSIO & Irena GJONI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

SI SHKOHET PĖR TE VETVETJA

Pėrkitazi me librin e sapo botuar me poezi tė autorit Jeton Kelmendi nė Shtete e Bahkuara tė Amerikės, "How to reach yourself".

YLL I PASHUAR - PROFESOR QAZIM BERISHA

Pėrkitazi me librin e  profesor Bajram Kurtit, "Profesor Qazim Berisha - Yll i pashuar nė plejadėn e heronjve tė arsimit dhe....

Shkruan: Prof. Bajram KURTI

Ferid SELIMI & Jonuz FETAHAJ

FRAGMENTE KUJTIMESH TĖ AUTORIT NGA LIGJĖRIMET E PROF. QAZIM BERISHA

Librin "Profesor Qazim Berisha - Yll i pashuar nė plejadėn e heronjve tė arsimit...",  mund ta shkarkoni falas nė sektorin "Literaturė"

PELLGU I DHEMBJES (Monografi pėr Uran Bajramin, anėtarin e Bendit “Babilon”)

Librin e autorėve Ferid Selimi dhe Jonuz Fetahaj „Pellgu i dhembjes“, mund ta shkarkoni falas nė sektorin "Literaturė" 

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Pėrgatiti: Kadri REXHA

Nė vend tė pėrkujtimit...

MALLI

Malli qėndroi nė mua pėrherė i zgjuar...

Pėr asnjė ēast...

Poezi nga Jusuf Gervalla

A IKĖN LEJLEKĖT E VERĖS

I dėgjoj do kėmbanė asnjė pirg pėrbri
vetėm bar e hithėr anė lugjesh livadhe

e njė qyqe vjeshte tash mė kot gjėmon...

Shkruan: Alma DEMA

Shkruan: Mehmet BISLIMI

SIMBOLIKA E FESTAVE DHE BESIMEVE POPULLORE NĖ BASHKĖJETESĖN MODERNE

Duke dashur ta prek pak mė poshtė mė konkretisht kėtė pikė, do tė doja...

DEGJENERIMI I MODERNES TE “FAMILJA MODERNE” DHE...

Nėse mund tė ma sqarojė dikush: kujt i duhen kėto bastardime, ēfarė tė mirė i sjellin kėto kombit dhe kulturės sonė...

Ese nga Thani NAQO

Shkruan: Fetnete RAMOSAJ

EKSPLORIMI I ART - VETES

Kėndvėshtrimi personal i pėrzgjedhjes sė ideve filozofike dhe gėrshetimi i tyre me harmoninė nė lėvizje, i tingujve nė harmoni me natyrėn, harmonia...

PA APOLOGJI

Libri  i autores Fetnete Ramosaj "Pa apologji", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.pashtriku.org

Pėrgatit: Urim NERGUTI

Shkruan: Sami ISLAMI

NUK KISHTE ASGJĖ MĖ TĖ VĖSHTIRĖ SE TĖ SHKRUAJE HISTORIRA

 Ja pėrse duhet tė vazhdojmė tė ėndėrrojmė, tė lexojmė dhe tė...

A MUND TĖ QUHEN  FJALĖT E REJA  “HUAZIME”?

Gjuhėtarėt  nė rend tė parė janė ata qė do tė duhej tė  kishin kontroll mė tė madh nė kėtė fushė. Po kjo nuk do tė thotė se ata...

Pėrgatit: Daniel GĄZULLI

Shkruan: Shefki OLLOMANI

ESE DHE PORTRETE

Libri  i autorit Daniel Gązulli "Ese dhe portrete", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.syri3.com

CIKĖL POETIK

Pėrmbledhjen me poezi tė autorit Shefki Ollomani, "Cikėl poetik" mund ta shkarkoni falas nė sektorin "Literaturė"

ASDRENI  

Shkruan: Mr. Kadri REXHA

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Pėrmbledhjen me poezi tė ASDRENIT, "Poezi tė zgjedhura" mund ta shkarkoni falas nė sektorin "Literaturė"

NĖ SHQIPĖRI GJETĖM NJĖ NĖNĖ

(Me rastin e 55-vjetorit tė arratisjes sė rapsodit Dervish Shaqa)

(1)        (2)

Grup autorėsh

Shkruan:  Fritz RADOVANI

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Vlora BANUSHAJ, Agron JASHARI, Valdet FETAHU, Adelina DOKJA, Skėnder KORĒA, Anila TONI, Bajame HOXHA , Gresa PIRANA

DEDĖ GJO'LULI

Libri  i autorit Fritz Radovani "Dedė Gjo' Luli", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

Shkruan: Kadusi LAMA

Shkruan: Kasam SHAQIRVELA

ĒAMĖRI, TOKĖ E GRABITUR
shqiponja jonė nuk mund tė vazhdojė
edhe nė rrugėt e Evropės moderne tė jetė e copėtuar
ajo duhet dhe do tė arrijė qė t’i ketė

ASHT QĖ MBIN

Libri  i autorit Kasam Shaqirvela "Asht qė mbin", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.syri3.com

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Istref HAXHILLARI

GJURMĖ NĖ KOHĖ

Nė librin e tij “Gjurmė nė kohė” Faik Miftari me njė stil tė kapshėm dhe tė kėndshėm analitik ka prekur disa prej ngjarjeve mė tė rėndėsishme...

HIJA E NJĖ GRUAJE

Zėri nazal i ngjirur, me ton dashamirės, i pėrkiste njė gruaje tė imėt fare pranė hyrjes, po dukej sikur vinte prapa saj nė trajtė jehone tė vagėlluar. Todi Zvirina...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan:  Vladimir MARKU

DONKISHOTI DHE ROSINANTI

Librin e autorit Adem Zaplluzha, "Donkishoit dhe Rosinanti" mund ta shkarkon falas nė sektorin "Literaturė"

POLONIA, UNĖ DHE BJONDET

Librin e autorit Vladimir Marku “Polonia, unė dhe bjondet”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“  dhe nė  http://gazetakritika.net

Shkruan: Lindita ARAPI

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

MBI QENĖSINĖ I HUAJ

Aty ku fillon shpėrbėrja, vdesin ėndrrat. E Huaja kthehet nė njė burg tė mrekullueshėm dhe jeta nė hapėsirėn e saj kthehet nė luftė kundėr...

DELI MUSLIA I NJOHUR SI DELI PLAKU (1843 - 1920)

Ai mblodhi frerin e gjokut, duke e therur atė mė zigji. Gjoku mblodhi trupin e ia dha vrapit fluturim, duke ēarė mes pėr mes...

Shkruan: Istref HAXHILLARI

Shkruan: Delvina KĖRLUKU

FUSTANI I ZI

Emocionalisht ai kishte vdekur, nuk qe mė tokėsor. Jetonte botėn e tij; e brengonin gjithfarė pengesash nė rrugėn e ndritur tė Allahut.

GJURMĖ

Librin me poezi tė autores Delvina Kėrluku “Gjurmė”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“

Shkruan: Vangjush ZIKO

Shkruan: Kasam SHAQIRVELA

ROMANI ''PSE?''

Romani “Pse?” ėshtė, nė radhė tė parė, njė monolog filozofik i heroit me vetveten, monolog i cili i jep veprės njė ngjyrim filozofik.

KĖNGĖ TĖ VONUARA (Poezi)

Librin me poezi tė autorit Kasam Shaqirvela “Kėngė tė vonuara”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“ dhe nė www.syri3.com

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Pėrgatitur nga: Blerim MUHAGJERI

"AGONI E SHPRESA''

Kėto ditė, verė 2011, doli nga shtypi libri   “Agoni e Shpresa”, i cili ka 343 faqe, dhjetėra fotografi, i  pasuruar me dukumente si dėshmi...

AFORIZMA PĖR LIBRIN DHE LEXIMIN

- Libri e shpalos botėn e atij qė e shkruan, kurse tė tjerėt mėsojnė prej tij!

 - Dhoma pa libra ėshtė sikurse trupi pa shpirt! (Ciceroni)

Shkruan: Lediana STILLO

Grup autorėsh

MĖKATI I HESHTJES

Librin e autores Lediana Stillo,  “Mėkati i heshtjes”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Mehmet BISLIMI, Arsila CINA, Adelina DOKJE , Liridon MIFATRI, Erblina IDRIZI, Mirlinda MUSAJ, Aulona GOXHAJ

Shkruan: Arben P. LLALLA

Shkruan: Xhemajl RUDI

ARISTIDH KOLA DHE SHTYPI SHQIPTAR

Librin e autorit Arben P. Llalla, "Aristidh Kola dhe shtypi shqiptar", mund ta shkarkon falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.syri3.com

LULE DHE VJESHTĖ

Librin me poezi tė autorit Xhemajl Rudi, “Lule dhe vjeshtė”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“

Shkruan: Vullnet MATO

Shkruan: Reshat AVDIU

ĒIFTI I HESHTUR

Ndodhi njė ditė rastėsisht, i pashė nga larg si ēift, kur zbritėn nga benci luksoz dhe hynė nė njė dyqan mode tė Tiranės. Tė veshur tė dy me kostum...

LULĖKUQET NĖ QELI

Librin e autorit Reshat Avdiu “Lulėkuqet nė qeli”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“   dhe tek www.pashtriku.org

Shkruan: Roland GJOZA

Shkruan: Florica BUD

ĖSHTĖ DASHURIA

Kishte rėnė nė dashuri kokė e kėmbė me kėtė figurinė japoneze, aq fine, delikate e joshėse. Tė dy ishin kėngėtarė tė rinj opere.

FLAMURI I DĖSHIRAVE

Librin me poezi tė autores Florica Bud “Flamuri i dėshirave”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe nė http://gazetakritika.net

Shkruan: Shpresa SIQECA

Shkruan: Feride ZOGU

VESHJET KOMBETARE DHE TEKSTILET E REGJIONIT TĖ OPOJĖS NĖ KOMPLEKSIN MONUMENTAL TĖ LIDHJES SHQIPTARE TĖ PRIZRENIT

(1)     (2)

MOTIVET E QILIMAVE TĖ DRENICĖS

Thurja e qilimave ėshtė njė art, nė kulturėn popullore. Qilimi ėshtė punuar nė vek, si dhe shumica e shtrojave qė janė pėrdorur mė herėt: si: qergat, dysheket, janat, sexhadet etj.

Shkruan: Reshat SAHITAJ

Shkruan: Muharrem BLAKAJ

MUSA (Daut) HOTI - Shėnime, kujtime, pėrjetime, dokumente

Librin, “MUSA (Daut) HOTI - Shėnime, kujtime, pėrjetime, dokumente”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“  dhe nė www.syri3.com

VORRI I NUSES

Kur ai i binte fyellit, ushtonin malet, buēisnin lugjet!… edhe delet e ndalnin blegėrimėn, zogjtė e pushonin cicėrimėn, lopėt nė kullosė nuk e tundnin...

Nga: Rainer Maria RILKE

Shkruan: Muharrem BLAKAJ

ARTI ĖSHTĖ DASHURIA E PERĖNDISĖ

Tė njėjtėn gjė bėn edhe arti. Ai ėshtė dashuria mė e gjerė dhe e thjeshtė. Ai ėshtė dashuria e perėndisė.

ATENTAT BRENDA GERMĖS L

Romani,  “Atentat brenda germės L”, i autorit Muharrem Blakaj, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Mr. Rezarta PODE

Shkruan: Vladimir TOROVECI

NJĖ HISTORIK I SHKURTĖR PĖR PREZENCĖN E KANUNIT DHE ELEMENTĖT PSIKO-TERAPIKĖ PĖR MINIMIZIMIN E FENOM­ENIT TE GJAKMARRJES

KOHĖ PARVENYSH

Librin me poezi tė autorit Vladimir Toroveci, “Kohė parvenysh”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“  dhe nė  www.syri3.com

Shkr: Mr. Muharrem QAFLESHI

Shkruan: Muharrem BLAKAJ

VERZA NĖ OPOJĖ, NJĖ FESTĖ PAGANE E RITIT TĖ MOTMOTIT

Mbetjet e paganizmit nė ndėrgjegjen e opojanėve nė jetėn e pėrditshme tė banorėve, nė aktivitet prodhuese...

PARAARDHĖSIT

Romani, “Paraardhėsit”, i autorit Muharrem Blakaj, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

Nga: Vedat KOKONA

Shkruan: Prof. dr. Zenun GJOCAJ

FUQIA E FJALĖS

Fjala ėsht lundra valavitėse qė vozit nė oqeanin t’onė. Po a ngjet vallė njė gjė e tillė? A nuk themi, a nuk shkruajmė shumė herė, tė kundėrtėn e tyreve...

MEHMETI I VOGĖL- monografi

Vepra pėrshkon periudhat, brezat, betejat e situatat ndėr mė tė skajshmet. Ajo lidh tė bėmat e Deli Muslisė - Plakut me tė birin Mehmetin e Vogėl...

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shėnime nga: Mexhid YVEJSI

MEHMET DELIA - RADISHEVA

Librin mė tė ri tė autorit, Mehmet Bislimi “Mehmet Delia - Radisheva”, qė doli nga shtypi kėto ditė (dhjetor 2011), mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

KUJTOJMĖ 457 VJETORIN E BOTIMIT TĖ "MESHARIT" TĖ DON GJON BUZUKUT

Ēėshtjet kryesore pėr diskutim rreth Mesharit janė pėrmbajtja e librit dhe koncepti zhanror i tij.

Shkruan: Bedri HALIMI

Shkruan: Mr. Ardian RAMADANI

RIKTHIMI NĖ ZINOVĖ SI METAFORĖ E SHPRESĖS PĖR JETĖN

Titulli i librit “LULE NĖ ZINOVĖ” nuk ėshtė marrė as nga ndonjė titull libri...

FRANCA DHE DIPLOMACIA FRANCEZE NĖ PERIUDHĖN...

Librin, “Franca dhe diplomacia franceze nė periudhėn e Risheljesė”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe nė www.syri3.com

Grup autorėsh

Shkruan: Lulėzim HAZIRI

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Mehmet  BISLIMI, Agron JASHARI, Jusuf  ZENUNAJ,

Sabir KRASNIQI, Gentijana MIKUSHNICA , Mensur SPAHIU

DALJA NGA SAFARI

Librin me poezi tė autorit Lulėzim Haziri, “Dalja nga safari”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

1   2   3   4   5   6   7

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH